Jump to content
Sign in to follow this  
hawkeye

Becuri si Beculete

Recommended Posts

thanks pentru raspunsuri.

initial am fost putin dezamagit, probabil ma asteptam la un albastru puteric din interior.

insa cand m-am dat jos am observat diferenta intre becurile clasice (pozitiile) si faza.

nu este albastru ca la xenon dar este o lumina foarte curata si clara, mult peste halogenele clasice.

pretul (culmea) e mai mic ca la becurile de origine, asa ca eu zic ca merita.

Share this post


Link to post

Nu e (culmea) deloc. Sa vezi cum e un bec de proiector sase sute si de mii bucata, fara manopera!

Iar treaba asta cu albastru... cum va imaginati ca ati vedea nopatea daca farul chiar ar lumina asa? Ideea e ca lumina e mai "rece" (albastra) fata de aia "calda" (galbuie) de la becurile cel putin fara halogeni speciali prin ele. De aici si pana la "atractia universala spre lumina albastra" nu a fost decat un pas de marketing.

Hawkeye, daca vrei albastru puternic din interior, iti sugerez doua chestii:

- celofan albastru pe parbriz

- ochelari de soare cu lentile albastre

Atentie insa, poate induce depresie.

Share this post


Link to post

Abram Burel

 

M-am facut din ce in ce mai confuz cu becurile astea, dar mai doritor sa fac o schimbare a se citi experimente. Miercuri fac o vizita in capitala si sa ma improprietaresc cu Philips Vision Plus (sau o prereche de ochelari sa vad care-i mai ieftin :-? ). Dupa ce le montez voi scrie un letopiset cu tot cu poze justificative. Intrebarea-i , pe unde le gasesc? Te rog indruma-ma spre un magazin mai usor de gasit pentru unul din CT care stie mai bine capitala la nord de Dimbovita.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Pai, n-am zis ca stiu unde sunt magazine de asa ceva.

Oricum, pentru aspad gasesti adresa si harta pe situl lor.

Iar daca nu te lamuresti din harta, retii strazile si mergi pe o harta a Bucurestiului.

Nu e chiar asa de greu de ajuns din... Constanta. Asta nu inseamna ca e aproape, dar e relativ simplu.

Vi pe A2 si odata ajuns la sos. Mihai Bravu (Dristor) faci la dreapta, treci prin doua pasaje subterane si dupa vreo 3 semafoare faci iar dreapta pe Barbu Vacarescu (e o intersectie mare, imediat dupa una mai mica tot cu semafor ca e ceva de la Interne pe acolo). La primul semafor faci iar dreapta si esti pe Lacul Tei. Dupa ce treci de parcul din dreapta, trebuie sa fie aspad.

Exista si unele "scurtaturi", dar nu m-as incumeta.

Share this post


Link to post
Hawkeye, daca vrei albastru puternic din interior, iti sugerez doua chestii:

 

m-am exprimat putin gresit, vroiam sa zic ca ma asteptam la o tenta apropiata de xenon.

 

 

referitor la modul de cumparare, aspad sunt importatori, asta inseamna ca se bazeaza pe reteaua de dealeri care o au. suna-i si intreaba-i daca au cumva dealeri in ct, poate ai o surpriza. sau poate or avea si retaileri mai mari (metro, carrefour) si nu ne-au sarit noua in ochi.

Share this post


Link to post

La dracu! Kalos vine cu becuri Philips Made in Koreea si, daca se ard si te duci la ei sa le schimbi, te alegi cu becuri GM made in Hungary.

Share this post


Link to post

Deci...

Trebuie sa ne punem singuri becuri. D-alea buuuune!

Oricum, n-as baga mana-n foc ca Philips-urile de la aspad sunt facute in tara mamei lor.

Share this post


Link to post

am eu becuri de la aspad (blue vision) la faza scurta/lunga si becurile de pozitii.

am zis sa pun si la proiectoare deoarece mi s-a ars si acolo un bec si stau cu un singur proiector (stins).

surpriza am avut-o cand am comparat becul original extras din proiector cu becul H3 cumparat.

atasat aveti 2 thumbnail-uri si 2 poze in marime 1600x1200.

la radacini tipul de la frontdesk a zis ca nu stie de becuri, s-a dus la mecanic si i-a zis ca a incercat sa faca un "romanism" la alta masina dar nu i-a reusit. in concluzie, trebuie comandat bec de proiector original GM care vine cu acel suport din plastic (sau ce material o fi).

 

in concluzie, doritorii de 2 becuri H3 bluevision sigilate cumparate acum 2 saptamani de la aspad, PM pentru o cotatie buna :) .

post-556-1134546848_thumb.jpg

post-556-1134546867_thumb.jpg

post-556-1134547253_thumb.jpg

post-556-1134547279_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Stai putin ... becuri din astea H3 BlueVision am pus eu pe Kalosul meu - mi le-au montat cei de la RAdacini fara nici o problema ... nu inteleg cum tie nu a reusit sa ti le monteze ... ai alt model de Kalos ? (al meu este 2006)

Share this post


Link to post

e model 2005.

din poze e evident si pentru un non-tehnic ca nu se potrivesc. poate doar cu un artificiu, cumva.

sa fi schimbat modul de prindere la 2006 la proiectoare? cam improbabil zic eu.

 

adaugare: becurile originale sunt intr-o bucata, cum se vede in poza. piciorusele de la bec sunt cumva sudate de suportul acela cu care cei de la radacini sustin ca vine de la GM.

Edited by hawkeye

Share this post


Link to post

Nu stiu daca-s diferite, mie mi le-au montat in 2 timpi si 3 miscari - fara nici un artificiu ...

Share this post


Link to post

sigur e vorba de becurile de proiectoare (h3) si nu becurile de faza scurta/lunga (h4) da?

 

offtopic: am vazut ieri in trafic un kalos argintiu cu nr. definitive care avea becuri de faza scurta bluevision si becuri de pozitie originale (se vedea diferenta intre ele) :) .

Share this post


Link to post

Cei de la Philips (pe situl de automotive) zic (in selectorul de becuri) ca de la 03.2005 Kalos are H3 pentru proiectoare. Pana atunci, pare ca au utilizat o... struto-camila .

 

Cine are rabdare si a pus manuta pe un bec original, poate sa incerce sa se lamureasca de aici.

Eu am ajuns la concluzia ca e vorba de un soclu PGJ-13.

post-482-1134558583_thumb.jpg

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post
sigur e vorba de becurile de proiectoare (h3) si nu becurile de faza scurta/lunga (h4) da?

 

:) Da dom'le de H3 vorbesc, alea de jos de ceata ...

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

in poza cu 00 la coada pusa de mine se vede ca becul acela e oarecum sudat de acea cupla.

cum se sudeaza? se poate face un "romanism" sa lipim un bec philips cu pistol clasic de lipit?

Share this post


Link to post

Nu prea merge cu lipitura obisnuita (cositor). Becurile astea au prostul obicei sa se incalzeaza zdravan si ai putea avea surpriza sa-ti cada in proiector :(

Aia e o sudura in puncte si cred ca s-ar putea "improviza".

Trebuie insa sa gasim becurile propriu-zise.

Hawkeye, masoara te rog distanta intre piciorusele becului, diametrul si lungimea globului.

Mai vezi daca scrie ceva (orice) pe soclu sau pe bec (mai greu).

E clar vorba de un bec Gx (x este distanta intre pini) adaptat pe un suport PGJ13. Chestii d-astea exista pe net, dar nu pentru puteri de 55W, asa cum e dat in manual. E drept ca unii vorbesc de becuri de 27W cu eficienta luminoasa echivalenta cu cele de 55W.

Share this post


Link to post

banuiam eu, mai ales ca acel cositor se topeste la temperaturi relativ mici.

 

distanta intre piciorusele suportului:

- 3mm in interior

- 8 mm intre exterioare

 

piciorusele becului sunt puse peste picioarele suportului si sudate.

in varful becului (pe chestia neagra din cap) scrie in felul urmator: 221 si sub el 351

lungimea becului: ~ 2.5cm

diametrul: ~ 3.5cm

 

pe suport scrie:

GE 881 12V

H27W/2 (E1) 24G

 

CAUTION (mazgalitura rosie) NOTICE. tind sa cred ca e irelevant acel caution :)

post-556-1134567684_thumb.jpg

post-556-1134567869_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Deci am avut dreptate aici (n-are importanta, asa pentru posteritate :D )

 

E probabil vorba de un bec:

  • cu glob T(ubular)
  • de 55W (27W/2 ;) )
  • cu terminatie G6.35 (seamana cu cele cu halogen pentru veioze) - distanta intre axele pinilor de 6.35 mm si grosimea pinilor de 1 mm
  • montat pe un soclu PGJ13

Ar trebui sa existe ca atare:

 

12060 AMERICAN-OPTICAL

12060 PHILIPS

12060/P AMERICAN-OPTICAL

12060P AMERICAN-OPTICAL

48042 NARVA

H27W/2/12V/27W/PGJ13

H27W/2/12V/27W/PGJ13 ECE

H27W2/12V/27W/PGJ13

H27W2/12V/27W/PGJ13 ECE

(vezi donbulb)

 

Daca vrem sa-l "facem", presupunem ca soclul exista. Ramane de gasit becul. S-ar putea sa nu fie usor. Cat despre "lipire", mai vedem.

Share this post


Link to post

soclul exista, se vede si in poze :)

nu putem adapta becul deja existent, h3?

Share this post


Link to post

Nu stiu. Si am doua "probleme":

- trebuie desfacuta cumva terminatia lui H3 si e posibil sa fie la fel de "sudat"

- nu are "ecranul" original si asta are ceva impact asupra opticii proiectorului.

Din cate am citit azi pe donbulbs, diversitatea la becuri e aproape "totala" (deci retrag aprecierea cu struto-camila).

Ar mai fi varianta cu adaptorul de soclu, adica sa gasesti/faci o montura mecanica pentru H3 in chestia cu 3 dinti a lui PGJ13 si sa rezolvi (asta e mai simplu cred conectivitatea electrica. Cred insa ca ramane problema cu caracteristicile optice.

Share this post


Link to post

cred ca e prea complicat si predispus la failure.

o sa iau un bec de proiector original si gata.

oricum, cred ca a fost constructiv ce am scris noi pe aici :)

Share this post


Link to post

si cum totul parea "ca ei" am descoperit intamplator in carrefour niste becuri care seamana foarte tare cu becurile de proiectoare, si vin in acel suport care se vede in pozele mele.

erau 3 variante, una de 8lei si doua de 20 lei. din pacate nu am avut becul original la mine ca sa le compar asa ca nu m-am riscat sa mai cumpar ceva ce nu se potriveste :) .

 

cu prima ocazie cand ajung in carrefour sper sa nu uit sa iau becul dupa mine sa ma uit daca se potriveste vre-unul.

aparent nu e un standard proprietar gm, pare a fi public deoarece nu scria "for gm" sau ceva similar, pareau a fi pentru orice se potriveste.

Share this post


Link to post

Aseara am constatat ca mi-a murit faza scurta si pe stanga dupa ce cea de pe dreapta murise pe drum spre Bicaz. Asa ca am tras si eu intr-o benzinarie si mi-am luat un bec H4.

Incercand sa-mi amintesc cum a facut ovi_jer cand mi-a schimbat becul pe dreapta la Bicaz :osanale: , am incercat sa fac acelasi lucru. Problema e ca nu reusesc sa ajung la bec sa-l scot - nu am loc din cauza bateriei...

Intrebare pentru cei care ati schimbat deja: se poate schimba fara a se scoate bateria?

Poate imi trebuie o mana mai mica. :D

Share this post


Link to post

Da, se poate. Am vazut cum l-a schimbat in service, eu nu am incercat.

Share this post


Link to post

Atunci daca nu reusesc singur poate incercam joi :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...