Jump to content
Sign in to follow this  
sotto

Va Merg Bine Geamurile Electrice ?

Recommended Posts

mi-am montat pe Tico geamurile de la nicubarbu, am uns sinele de la macara cu vaselina chiar si partea pe care culiseaza geamul, dar totusi merg foarte greu si la ridicare si la coborare; nu stiu daca o fi din cauza curentului pt. ca dupa ce am pus leduri la butoane parca merg si mai greu, asa ca va intreb daca ati gasit vreo solutie sau tot asa va merge ???

Share this post


Link to post

mai intai adu-ti aminte cum mergeau inainte de montaj...adica deschidere pe macara manuala...daca mergeau un pic mai greu, inseamna ca e de la chedere si trebuiesc schimbate sau (daca nu sunt imbatranite) un pic reasezate.

daca mergeau bine si crezi tu ca nu e de la chedere, aprinde faza scurta/lunga si vezi cam care e diferenta (uita-te la luminile aerotermei) cand actionezi butonul de deschidere/inchidere geam (sau mai bine, incearca 2 geamuri concomitent) si daca vezi ceva fluctuatii, inseamna ca n-ai baterie suficienta.

daca nu se simte "impulsul" in cel de-al doilea caz, inseamna ca instalatia este prea slaba, putere insuficienta.

nu vorbesc din experienta, dar cam astea sunt situatiile posibile.

Share this post


Link to post

thanx, cred ca de la fire(sunt prea subtiri), curent am destul .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...