Jump to content
Sign in to follow this  
bogdanc

Protest Impotriva Pretului Benzinei

Recommended Posts

Punem pariu ca daca consumul de gpl v-a ajunge la aceleasi cote ca cel de benzina si gpl v-a costa cam la fel?

In Italia si Olanda, un procent f. mare din masini merg pe GPL (in 2002 erau peste 1 milion de masini pe GPL in Italia si peste 500000 in Olanda, acum probabil s-a dublat numarul), iar diferenta de pret dintre GPL si benzina e chiar mai mare decat in RO; in Belgia e 0.45E/l GPL, 1.25E/l benzina. Nu intamplator toate instalatiile de GPL auto care se monteaza in RO sint aduse din Italia, ca si mare parte a instalatiilor de distributie. In UE se incurajeaza consumul de GPL; de ex. in Franta ai 1500E deducere de impozit daca iti pui instalatie GPL pe masina, iar din noiembrie vor s-o mareasca la 2000E.

Si ca s-o dam pe o tema apropiata forumului nostru, iata ultimele ispravi ale lui Daewoo, zis si Chevrolet, in Italia: http://www.newstreet.it/articolo_id_821.html :)

 

Pana la urma urmelor, daca s-ar face masiv conversii la GPL, fortand in cativa ani pretul sa se apropie de cel al benzinei, macar ramanem cu avantajul ca respiram un aer mai curat.

Edited by sp67

Share this post


Link to post

Eu am reusit sa mai conving inca 2 prieteni sa nu alimenteze pe 1 oct. Cati avem in total?

Share this post


Link to post

eu abia astept rezultatul, daca n-o sa-l infloreasca astia la stiri dupa cum au obiceiul

sper sa se cunoasca si.. sa vedem care cum reactioneaza

 

n-am glumit, daca iese, chiar incep spamingul cu protestul la 3 zile

30 nov-2 dec sa prinda UNIREA!

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Eu am reusit sa mai conving inca 2 prieteni sa nu alimenteze pe 1 oct. Cati avem in total?

cu tot cu tine? 3 =))

 

scuze, nu m-am putut abtine...

Share this post


Link to post

mai oameni buni.. eu am incercat sa reduc odata cu alimentarile dese de la pompa si consumul, sa vad cand fac totalul cati litri am consumat, am fost cam 400 km pe autostrazile care le avem, dus-intors si nu am depasit 80km/h si m-am simtit chiar bine, cum nu credeam ca se poate, pana acum 100-110 erea viteza de croaziera...

darsa revenim la subiect... nu cred ca este asa dificil sa facem minimul efort de a nu alimenta O ZI cu benzina, asta inseamna sa evitam ca in acea zi sa ramanem cu rezervorul gol, adica daca esti pe drojdie, mai ai timp sa pui, daca nu, macar alimenteaza pe 2 oct... ce e asa complicat..

nu conteaza ca pe distribuitorul omv-petrom o sa-l doara in fund, conteaza ca tu ai participat la o actiune de protest in felul acesta simplu, minimal, fara sa te supere prea tare si impersonal

ca poti sa te implici mai tare si in alte masuri de protest, asta nu te impiedica sa pui un autocolant in geam cu "protestez" sa te imbraci in rosu sau altceva...

doar evita alimentarea de la omv-petrom intr-o anumita zi?...

e asa greu?

sau hai sa jucam sotron, ca oricum nu avem ce face...

Share this post


Link to post

Problema cu modul asta de protest e ca suntem prea putini cei care am aflat, relativ la numarul total al celor care vor alimenta pe 1 oct. suntem probabil sub 10%, chiar daca incepem sa raspandim vorba in stanga si in dreapta. Chiar daca s-ar ajunge la o scadere cu 20% a vanzarilor pe 1 oct., tot ar fi un non-eveniment, din toate punctele de vedere.

Actiunea asta ar fi trebuit pregatita cu cateva saptamani inainte, intr-un mod care sa atraga atentia media, de genul sa umblam toti cu afise in geam; daca 10% din masini ar fi umblat o saptamana asa, ar fi inceput sa se vorbeasca la jurnalele de stiri, si abia atunci ar fi fost o sansa sa se intample ceva semnificativ pe 1 oct., sa zicem o scadere cu 50% a vanzarilor. Desi nu ar fi avut semnificatie economica, pt. ca nu inseamna vanzari pierdute ci doar un pic amanate sau chiar devansate, putea sa dea un semnal ca populatia e in stare sa se organizeze pentru un protest de masa. Asa, o sa fie o furtuna intr-un pahar...

Share this post


Link to post

Aici te inseli, stie foarte multa lume, chiar si cei care n-au masina. Au circulat invitatii pe toate mailurile, dar asta nu inseamna ca toata lumea va respecta asta.

Share this post


Link to post
daca 10% din masini ar fi umblat o saptamana asa,

Si daca n-as fi avut bani de benzina ca sa ma plimb cu masina cu hartia aia in geam? ca din parcare nu mi-o vede nimeni. :(

Share this post


Link to post

Deci ramane pe 1 oct da?

Asa, ca sa stiu eu sa fac plinu pe 30...

Share this post


Link to post

pe intai incepe facultatea..asa ca o sa umplu juma de rezervor cu o zi sau doua inainte si pe 1 o sa fac pauza..ce mare lucru ca doar nu o sa-mi cada mana daca pun cu o zi inainte sau dupa benzina..

nu trebuie sa ies sa ma lupt corp la corp cu politia,cu jandarmii si altii...ce poate fi mai usor de atat?? deci daca vreti sa ajutati nu puneti benzina pe 1 ... ce mare lucru..stam acum si analizam ca daca si cu parca..nu pui benzina pe 1 si gata...

vedem noi ce o sa iasa..ca daca ne lungim cu stai sa vedem ce putem face nu iese nimic.

din ce stiu eu din scurta mea existenta nu solutiile gandite indelung,de doua ,trei persoane au fost bune ..ci cele organizate de multime (revolte,rascoale,revolutii) asa ca ce mare lucru sa nu puneti benzina pe 1??

 

ps: stiu ca m-am repetat dar vad ca se face atata caz pe o chestiune foarte simpla,asa ca ce naiba: NU PUNETI BENZINA PE 1 OCTOMBRIE.

Edited by gxg

Share this post


Link to post

Ganditi-va ce ar insemna sa nu puneti 14 zile la rand !!!

Share this post


Link to post

Chiar daca nu ar alimenta nimeni 30 de zile nu prea i-ar afecta foarte mult.

Share this post


Link to post
Chiar daca nu ar alimenta nimeni 30 de zile nu prea i-ar afecta foarte mult.

 

pai daca nimeni nu crede nimic deaia nu iese nimic bun.Si ce daca nu iese nimic..o sa-ti para rau ca ai incercat?? mie unu nu o sa-mi para rau..mai bine incerc..si daca nu iese asta e ..dar decat sa stau cu mainile in san si sa zic:"si asa nu merge, ce sa mai imi bat capul?" prefer sa nu pun benzina pe 1..ce mare scofala :scarpin: X(

Edited by gxg

Share this post


Link to post

Nu am zis asta. E ok, eu sunt solidar cu actiunea, si cred ca actiunea in sine poate avea efect, dar efectul ei asupra companiilor care fac prelucrarea /livrarea va fi minim, poate un efect pe termen lung il va avea asupra statului, accizele pe combustibili sunt uriase, benzina pleaca la preturi f mici de la poarta rafinariilor in comparatie cu cat se vinde.

Deci cred ca acctiunea poate avea ca efect sensibilizarea poate a guvernului, televiziunilor, etc, dar efect economic asupra companiilor nu va avea.

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post

Eu sunt de 3 ori solidar si nu voi pune gaz la nici una din cele 3 masini :) . O sa observe cineva bine, nu, macar stiu ca am incercat ca si asa nu e mare lucru. Partea proasta este ca nu o sa simta OMV/Petrom pt ca eu nu mai pun benzina/motorina de la ei de ceva timp (am trecut pe rusi).

Share this post


Link to post

presedintele basescu protesteaza si el pe 1 octombrie..dadura la stiri acum..incepe deci mediatizarea...poate se simte ceva

Share this post


Link to post

Mai, eu oricum demult am trecut la maxi-taxi

 

laurentiu83> i-ati un Tico, pune-i instalatie de gaz si o sa te duci si la paine cu masina :mrgreen:

:o fftopic: Eu am avut un bmw 316 si-mi papa 11 % in afara, mergeam cu el doar cand luam salariul... acum ii plang de mila celui care l-a cumparat .

Share this post


Link to post
Chiar daca nu ar alimenta nimeni 30 de zile nu prea i-ar afecta foarte mult.

Nu e adevarat, daca n-ar mai calca nimeni 30 de zile prin benzinarii le-ar afecta serios cash flow-ul, s-ar isca ceva panica. Dar astea-s vise, iar cei mai afectati ar fi de fapt micii benzinari independenti si cei in franciza...

Share this post


Link to post

Pecourile mici ar fi un pic afectate dar companiile mari nu ar avea nici o treaba . Trust me, ai mei parinti lucreara in domeniu la o rafinarie de peste 20 de ani, cred ca stiu cam tot ce se invarte in domeniu.

Share this post


Link to post

dar cu ideea mea cu boicotarea PERMANENTA a OMV-PETROM ce spuneti?

Va raliati?

Share this post


Link to post

Fa un topic separat impotriva Petrom-OMV

Share this post


Link to post

Intradevar, OMV/Petrom fac profituri f mari acum, scumpirile care le-au facut nu au fost justificate, ei folosesc petrolul intern care e mai usor de prelucrat, au infrastrucura sa-l trasporte f usor, costurile lor sunt mai mici decat la ceilalti jucatori de pe piata.

Eu cred ca pretul este cam cu 10% mai mare decat e justificat la Petrom si Omv. So, o actiune impotriva Petrom/OMV ar fi ideea, depinde de amploare .

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post

@ticolino. Si cu inca unul de astazi, ajuta-ma te rog...

Share this post


Link to post

pe 1 nu bag benzina, iar de la omv si petrom nu mai bag de ceva vreme... folosesc fie luk oil, fie Mol, iar pentru gpl Crimbo sau Butan. Frumos ar fi ca pe 1 doar sa treci prin benzinarie, sa opresti la pompa, stai 3-4 secunde si apoi sa pleci!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...