Jump to content
Sign in to follow this  
bogdanc

Protest Impotriva Pretului Benzinei

Recommended Posts

Am primit azi pe mail...

 

PRETUL BENZINEI!

Aceasta este o actiune de protest impotriva preturilor exagerate la

 

derivatele din petrol!

 

Se refera la indemnul general de a nu cumpara benzina pe data de 1 Octombrie

 

2005.

 

Cresterea constanta a pretului benzinei creeaza o crestere a tensiunii si

 

groazei. E ultimul moment in care putem reactiona.

 

Toti sunteti invitati sa participati la aceasta intiativa.

 

Momentul cheie este 1 Octombrie 2005. Daca in acea zi niciunde nu se va

 

vinde benzina, piata va deveni mai atenta.

 

Trebuie sa devenim constienti ca avem puterea, trebuie doar sa o folosim.

 

Mijloacele moderne de comunicare ne ajuta sa avertizam cat mai multe

 

persoane despre aceasta miscare, asa ca raspanditi vestea cat mai larg.

 

Alimentati cu benzina inainte sau dupa 1 Octombrie, dar nu in acea zi!!

 

Cu aceasta actiune putem demonstra magnatilor petrolului ca milioane de

 

oameni s-au saturat sa-si goleasca buzunarele!!

 

Participati!! Informati cat mai multi preteni si cunoscuti!!

Share this post


Link to post

Spamming rulez! > :) si eu l-am primit de vreo 3 ori :(

Share this post


Link to post

Io zic ca si mancarea e nitel cam scumpa, asa ca pe 1 octombrie haideti sa nu mancam nimic vreo saptamana, ca doar avem puterea.

Avantajele ar fi ca mai dam jos din kilograme, scade colesterolul si creste respectul de sine. Deci ar folosi la ceva.

 

Da' daca nu bagi benzina pe 1 Oct, la ce ajuta? Ca mi-e cam neclar...

 

Aaaaa... daca n-ai mai baga niciodata...

Share this post


Link to post

Mda, ar fi misto sa ajute la ceva.

 

Dar cine nu baga pe 1, baga pe 2 sau are deja in rezervor...

Share this post


Link to post

E o forma de protest si asta !Eu am transmis mai departe pe la cunoscuti ideea asta !

Share this post


Link to post

Eu unul nu o sa pun benzina pe 1, sunt curios sa vad daca va aparea ceva la televizor despre "protestul asta". A aparut sms-ul ala cu bombo...poate apare si de asta :D

Share this post


Link to post

La Radio 21 de saptamana trecuta se agita Buzdugan si Morar pe tema asta.

Share this post


Link to post

a dat ceva si la antena sau protv, nu mai retin exact,

benzinarii mici .. ar fi foarte de acord cu acest protest

ei cred ca ar fi de acord si sa-i lase sa puna mai multa apa in benzina

 

e o forma de protest - particip si eu, dar privit pragmatic e...

cainii latra, caravana trece

Share this post


Link to post
E o forma de protest si asta !Eu am transmis mai departe pe la cunoscuti ideea asta !

 

 

Promit sa pun benzina pe 1 Oct, ca protest impotriva zecilor de mesaje pe care le-am primit pe tema asta! ©Remix

Share this post


Link to post
Promit sa pun benzina pe 1 Oct, ca protest impotriva zecilor de mesaje pe care le-am primit pe tema asta! ©Remix

 

:mda: me too :( i hate spamming :-W

Share this post


Link to post

Da, o fi spamming, dar noi trebuie sa protestam in vreun fel. Nu sunt de acord cu spamming-ul, dar nici sa ne uitam cum ne scumpesc altii benzina iar noi sa ne uitam si sa ne vaicarim ca prostii. Nici eu n-o sa pun benzina de 1 oct. Nu de alta da se strica Passatu daca-i bag asa ceva si el e singura dintre masini ce consuma corect.

Ontopic: n-o sa pun benzina, eu oricum pun destul de rar. Iar boicotul cu pusul de 100 de mii si folositul wc-ului (intotdeauna spalat pe unghiute cu muuult sapun si o uscare de calitate dup-aia), a aspiratorului, a apei si a manometrelor benzinariilor il practic de ani de zile :dizzy: :dizzy:

Share this post


Link to post

Probabil benzinarii nici macar n-o sa realizeze ca nu alimenteaza nimeni pe data de 1 Oct. Vor fi preocupati cu numaratul incasarilor din ziua anterioara adica 30 Sept. data la care vom face toti plinul la rezervor, pentru a putea protesta a doua zi.

Share this post


Link to post
Promit sa pun benzina pe 1 Oct, ca protest impotriva zecilor de mesaje pe care le-am primit pe tema asta!

... in SantaFe? :dizzy:

Share this post


Link to post

Eu nu sunt in Bucuresti pe 1 sunt in provincie cu un mare indicator langa mine"No gas station whitin 230 miles" =)) asa ca bag dinainte ca sa imi ajunga :D .

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Nu vreau sa par pesimista,dar sincer cred ca nu ajuta la nimic protestul asta.

Share this post


Link to post

La capitolul asta nu cred ca exista vreo solutie.Cu timpul se vor obisnui toti cu ideea.

Share this post


Link to post

no ofence > daca toti ar gandi ca tine "Cu timpul se vor obisnui toti cu ideea", nu am mai realiza nimic in tara asta si se va duce totul de rapa !!!

Share this post


Link to post

sunt totalmente de acord si eu unul nu voi baga benzina pe data de 1 oct. si sper ca si altii sa faca la fel macar cu gandul ca in ziua aia pleaca fara banii jecmaniti de la noi acasa.

let's do it!!!

Share this post


Link to post

O varianta de protest mult mai eficace ar fi scaderea consumului, mai precis sa nu mai mergem cu masina! Se baga careva? NU!

 

Cu toate ca pretul benzinei creste zilnic, numarul de masini de pe strazi nu se imputineaza, ba din contra, as putea spune.

 

E cam ca in sceneta aia a grupului Voua: "Mai, unchiule, imprumuta-mi si mie niste bani", "N-am", "Ptii, ia uite mah, al naibii, n-a vrut, acu iar tre sa schimb 100 de dolari!"

Share this post


Link to post

Eu imi fac statie pe 2 octombrie. Va astept. :)

Share this post


Link to post

De aia vreau sa ma car naibii din tara asta amarata... Numai mentalitati adevarate, de Gica-contra... Oare in SUA sau alte state mai asezate tot asa gandesc oamenii? Nu-mi raspundeti, intrebarea era retorica si raspunsul e NU. Acolo daca se aduna 50 si fac ceva identic, ceva impotriva sistemului, cuiva i se aprinde imediat un beculetz! Chiar in cazul combustibilului (unde cel putin americanii mananca la greu), sigur ar zice prezent indiferent de supermasinile pe care le-ar conduce! Si mai ales atunci ar da un semnal de alarma, cand cei ce fac preturile ar vedea si masini scumpe cot la cot cu cele ieftine intr-o miscare de genul asta... La noi? Nuuuuuu, Doamne-fereste! "Ce rezolvi?" "Lasa ca degeaba", "Eu nu..."....

Poate va e cald si bine in casa si o duceti prea bine... Si atunci ce mai conteaza ceilalti, ca asa e romanul, lui sa-i fie bine!

 

Se vede ca nu ati pierdut pe nimeni in '89 sau nu ati stat pe strazi!!! Fi-mi-ar dor de tara asta, si mai ales de Bucuresti!!!

Share this post


Link to post

Nu confunda resemnarea cu ratiunea. Acolo ratiunea te impinge sa actionezi, aici tot ratiunea te impinge sa stai in banca ta. Acolo o astfel de actiune inseamna voturi. Aici inseamna... pai... mda... nimic.

Share this post


Link to post

si la americani se incearca sensibilizarea in anumite zone prin actiuni ale unor ONG-uri

uneori sunt duse la ridicol si la ei, alteori fac jocul cuiva ca si la noi

 

eu cred ca e altceva, la ei daca te prinde cu mana in sac te trimite sa te racoresti, chiar de esti senator, la noi.. inca nu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...