Jump to content
Sign in to follow this  
DANNY WOO

S-a Fisurat Barajul Vidraru!

Recommended Posts

Acum am primit de veste de la mama,ca la ei la birou a sosit o circulara cum ca barajul de la Vidraru s-ar fi fisurat!!!

Share this post


Link to post

care lucreaza unde?

Share this post


Link to post

Sa fie oare asa groasa?

Share this post


Link to post

Well, Tatal meu nu m-a sunat si lucreaza la Spital la Onesti. Data trecuta i-a pus in alerta, acum nimic. O sa sun sa vad... Nu de alta, da daca crapa ala, se duce pana la Onesti...

Share this post


Link to post

Mama lucreaza la o firma de constructii!!!Probabil au instiintare sa trimita experti sau utilaje!!Nu stiu exact pentru ca nu mi-a dat detalii!!!

 

 

In orice caz daca aveti rude prin zona eu zic sa le dati de veste!!!

Edited by DANNY WOO

Share this post


Link to post

Hai mai ca si acu o luna se zvonise la fel, ba chiar la teveu...

Share this post


Link to post

Mai nu stiu ce zic,dar in general nu e de gluma zic eu cu asa ceva.Momentan nici un post de stiri nu a mentionat nimic!!!

Share this post


Link to post

:mda: daca nu aveti informatii sigure va rog sa nu postati chestii de-astea. Nu de alta dar in cazul unei fisuri la vidraru apele ar matura tot pina la Gaesti sau chiar mai aproape. va dati seama ca ar rade Pitesti topoloveni, toata zona de acolo. Asta chiar e o problema majora de siguranta nationala deci nu raspinditi zvonuri. Distrugerea lu Vidraru ne-ar arunca in colaps, mai rau decit trei Katrina

Share this post


Link to post

:o esti sigur de asta sau e doar un zvon de speriat lumea ?

Edited by sotto

Share this post


Link to post

Perfect de acord cu tine,dar daca e ceva de genul Cernobil in care nu vor sa anunte oamenii sa nu se creeze panica???

Share this post


Link to post

VINE SFARSITUL LUMIII!!!!!!!!!!!!

FUGIIIIIIIIIIIIIITI!!!!

 

LA BICAZ, TOATA LUMEAAAAAAAAAAA!

Share this post


Link to post

Bai io zic s-o luati mai usor, ca un baraj nu se duce naibii asa usor, are si el o limita pe care o poate duce, iar cand e pe care sa o depaseasca maresc baietii debitul de iesire. Oricum e mai bine sa inunde casele la cativa amarati decat sa rada Pitestiul si Curtea de Arges de pe fata pamantului. Asa ca stati calmi. Daca sunt probleme se usureaza barajul si gata. Daca e usurat nu crapa ca un castel din carti, s-au gandit si aia de l-au facut, totusi.

Share this post


Link to post

Nu o lua asa Alx!!!De ce tot timpul trebuie sa se faca misto imediat,de ce suntem mereu mistocari la faze din astea??? :mda:

Share this post


Link to post

Am confundat barajul Vidraru cu cel de la Valea Uzului, mea culpa!!! Oricum, e nasol!!! La tura trecuta de inundatii ai mei erau in alerta ca daca pica barajul sa plece spre locurile inalte din oras sau in afara lui...

 

Scuze de confuzie, dar oricum e nasol tare!!! Doamne-fereste!

 

Am trait cosmarul unui baraj distrus, tot langa Onesti, care a ras instantaneu un satelit al orasului prin anii '80 parca... Am fost acolo si peisajul era selenar...

Edited by VIPER

Share this post


Link to post

@Viper , ce legatura are Onestiul cu barajul de la Vidraru? :-?

Ok , am vazut ca ai modificat !Scuze!

Edited by body

Share this post


Link to post

vidraru nu e pe arges? Ce legatura are cu onestiul? (care e in judetul bacau). Va rog sa imi scuzati ignoranta, insa chiar poate afecta vidraru, onestiul?

Share this post


Link to post

Cred ca VIPER se referea la faptul ca toate spitalele sunt puse in alerta in situatie de forta majora!!!

Share this post


Link to post

pana acum nimic la stiri.Posibil sa fii inteles mama ta gresit?

Share this post


Link to post

Bre disperatilor, am scris mai sus! Scuze again, na! :thumbl:

Share this post


Link to post

suntem pt ca asa vorbesc si babele de la coltul strazii mele, no offence. Una dintre ele a plecat in ardeal ca cica in bucuresti era mai periculos cu vidraru care se sparge si matura tot in calea lui pana la CT...

GET REAL!

Un inginer constructor stie despre ce e vorba...

Vrei sa iti explic? Barajele sunt calculate pt presiune maxima intreaga cantitate de apa din baraj, poate sa dea apa pe deasupra si nu e nici-o problema cu barajul.

Asa ca, nu ma face sa aprofundez...

Incercati oameni buni sa judecati nu sa va puneti poalele in cap daca vine unu cu un zvon incredibil!

 

@viper: exercitiile sunt una si probabilitatea aparitiei unei catastrofe e alta. Probabil ca atunci si-au adus aminte si ei ca nu mai facusera demult exercitiile...

Share this post


Link to post

eu cred ca era vorba de barajul movilita.. cel putin acu la stiri asta zicea, ca barajul ala e fisurat.. dracu stie pe unde e asta

Share this post


Link to post

Mie mama asa mi-a comunicat ca Vidraru nu Movilita!!

Edited by DANNY WOO

Share this post


Link to post

Probleme la Vidraru sunt de mult timp, dar numai in zvonistica. Oricum, Argesul e regularizat la maximum si probabil ca lacurile sunt capabile sa preia un eventual soc. Ca sa nu mai vorbim ca exista defileul Argesului unde se pot dinamita astfel incat o mare parte din energia apei sa se piarda.

 

Eu am incredere in ceea ce au calculat si construit inginerii hidrologi si arhitectii romani.

Share this post


Link to post

"Într-un comunicat de presă remis de Direcţia Apelor Argeş-Vedea se precizează că barajul şi acumularea Vidraru funcţionează în condiţii de siguranţă. În acest moment, în lacul de la Vidraru este acumulat un volum de 452,80 milioane metri cubi, corespunzătoare unei cote de 830,25 mdM(metri deasupra Mării), cu 25 de centimetri peste nivelul normal.

 

 

 

În lacul de acumulare mai pot fi stocaţi 23,6 milioane metri cubi de apă, fără a fi pus în pericol barajul. Ieri au fost deversaţi 25 de centimetri din cantitatea de apă aflată în baraj, iar volumul de apă maxim de apă deversat în aceste zile a atins 10 metri cubi pe secundă, în condiţiile în care s-a început deversarea cu 0,5 metri cubi pe secundă.

 

În cursul zilei de ieri, barajul Vidraru deversa 6,8 metri pe secundă. Mai trebuie precizat că barajul Vidraru mai are garanţie 60 de ani, perioada totală a garanţiei din momentul inaugurării , în 1965, fiind de 100 de ani."

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...