Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

De La Anul, Posibile Accize Pe Gpl

Recommended Posts

ARAL:

benzina 98: 133,9 centi

benzina 95: 131,9

Motorina: 1,12 (cred)

GPL: 0,79

Share this post


Link to post

Si poate mai ajuta la ceva calcule faptul ca aici pretul unei instalatii GPL este imens, sare de 2000 de euro bine...

Share this post


Link to post

Miroase urit din cauza mercaptanului introdus in gaz.Cu precadere miroase urit dupa taxi-uri si alti soferi economisti :P .La gpl este invers fata de benzina adica in amestec sarac de gaz si aer mult arde incomplet.

Share this post


Link to post

ALO , ALO in Jermania se vinde "ERDGAS" -- gaz natural care cica e altceva decit LPG-ul de pe la noi si restul Europei . Nu confundati "aerele" intre ele . :) )

 

E minunat faptul ca gazul natural se gaseste in cantitati aproape virgine si nelimitate prin comparatie cu explotarea actuala , Rusia mai are un pic si sare in aer de cite gaze poate sa dea ... :D

 

Totusi cred ca GPL-ul este purtator de ceva "taxe" ar fi prea scump sa nu aiba la 17.300lei/L . :-?

Share this post


Link to post
ALO , ALO in Jermania se vinde "ERDGAS" -- gaz natural care cica e altceva decit LPG-ul de pe la noi si restul Europei . Nu confundati "aerele" intre ele . :) )

 

In traducere, ERDGAS...inseamna gaz de pamant...sau din pamant...nu e acelasi lucru cu GPLul? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Normal ca ambele sint gaze din pamint :D , problema e ca gazu' lor nu merge in instalatiile noastre ... ;) , instalatia este probabil alta la 2000 de euro/buc .

 

Nemtii astia stiu sa "arda gazu' " altfel decit noi . :) )

Share this post


Link to post
Normal ca ambele sint gaze din pamint  :D   , problema e ca gazu' lor nu merge in instalatiile noastre ...  ;)

 

Esti sigur? ca am avut un prieten cu instalatie din Rom si a alimentat cu gaz si a mers...

Adevarul e ca au mufa de alimentare altcumva...dar am inteles ca e doar o chestiune de forma...

Si pretul acela mare platit pt instalatie...nu spune multe, doar manopera si reclama...toate scumpe

:drinkers:

Share this post


Link to post
Normal ca ambele sint gaze din pamint  :D   , problema e ca gazu' lor nu merge in instalatiile noastre ...  ;)   ,

Este adevarat?...

Edited by dj78lan

Share this post


Link to post

"Statuia lui Basescu vegheaza in continuare

Taranii au acum miliarde de tractoare.

Homarii, caviarul se gasesc pe garduri

Orice roman are 3000 de lei pe carduri."

 

Oare de unde stiau cei de la Ca$$a Loco ?!

Share this post


Link to post
In traducere, ERDGAS...inseamna gaz de pamant...sau din pamant...nu e acelasi lucru cu GPLul? :mrgreen:

Exista doua feluri de instalatii: cu GPL si cu metan. E posibil ca Erdgas sa insemne metan; si GPL-ul (propan + butan) se gaseste in depozite naturale, dar majoritatea rezervelor sunt de metan. Gazul care vine pe teava la aragaz e metan. In Italia de ex. sunt instalatii auto si GPL si metan; instalatiile pe metan sunt mai scumpe, dar gazul e mai ieftin.

Share this post


Link to post

si mi se pare ca metanul e compatibil si cu dieselul am vazut eu un diesel italienesc cu duza de gaz si am rams :o

Share this post


Link to post

Tocmai am intrebat si eu mai multi prieteni care au sofat prin mai multe locuri decat persoana mea, si mi-au spus ca ei nu au auzit de metan la pompe...peste tot doar GPL...

Dar mai intrebam...

Share this post


Link to post
si mi se pare ca metanul e compatibil si cu dieselul am vazut eu un diesel italienesc cu duza de gaz si am rams  :o

Daca nu ma insel, metanul se amesteca cu motorina, diesel-ul nu poate merge exclusiv pe gaz din cate stiu.

Share this post


Link to post

Ala de se pune la diesel nu e CNG cumva? ca asa parca avea Opel Zafira, dar erau probleme cu statiile pt asa ceva si in Germania.

Share this post


Link to post

Zafira CNG are motor pe benzina, modificat sa mearga si cu metan.

Share this post


Link to post

Da, si pentru cei interesati, am intrebat azi la ARAL despre erdgas...si surprise :shock: ...e total diferit de GPL, e vorba de CNG...diferenta consta in forma de prezentare, unu e lichid si erdgasul e volatil...deci nu sunt compatibile... cei 79 de centi sunt pentru altceva...si instalatia cea scumpa nu era la fel... :dizzy:

Acu sigur exista si GPL aici, o sa ma interes pe unde is cat costa.

:drinkers:

Edited by dj78lan

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...