Jump to content
Sign in to follow this  
Mishu20

Consum Prea Mare, Am Nevoie De Sfaturi!

Recommended Posts

Am primit cadou de la tata de curand un Tico Sl fabricatie 1996!arata super bine pe exterior si interior desi masina e vopsita cap coada!Cine a reparat-o i-a facut liniuta! Dar cand vine vorba de partea de sub capota ma ia durerea de cap!la inceput ma deranja ca scoate fum albastru, cica trebuie segmentat dar momentan l-am rezolvat cu un aditiv de ulei 2+2!mai am o problema imi consuma circa 8 litri de benzina la circa 80 de km!fie nu-mi indica bine kilometrajul fie e dereglat carburatorul!avansul e reglat bine, zic eu!

Astept sfaturi! PLS HELP

post-1935-1127162831_thumb.jpg

Share this post


Link to post

8% consuma si la baiatu :D

pacat ca probabil tu nu ii faci ce ii fac eu :P

iti recomand o reglare de carburator

da-i un pm userului pepinno si vorbeste cu el

Share this post


Link to post

1. peste, el zice ca consuma 8 la 80 de km adica 10l/100km. nu e normal, oricat ai hartani-o...

2. ai cauciucuri originale (155/70R12)? Teoretic ar trebui sa-ti indice bine kilometrajul... verifica cu un prieten.

3. Merge ceva mai accelerata? Ar trebui sa-i faci o reglare de carburator - recomand AutoNet sau ia legatura cu Peppino...

Share this post


Link to post

aceeasi problema o am si eu, dar un pic mai mica cam 9l/100km, insa mers super frumos (batraneste), unde sa ma duc sa il curat/reglez. la Autonet am sunat si a zis ca imi ia ca 120 RON mi se pare cam mult, sau poate nu ma pricep- merita?

 

Trebuie neaparat curatat avand in vedere ca masina are 40 000 si este din '98

Share this post


Link to post

a mea a fost curatata la 75.000 km

vb cu pepinno la grand garage dar sapt viitoare ca e full...

Share this post


Link to post
Trebuie neaparat curatat avand in vedere ca masina are 40 000 si este din '98

 

o ai de noua? stii ceva de fostul proprietar? ( daca e cazul ). ai carte de service?

 

( daca e cazul ) cati proprietai a avut?

 

daca nu esti tu primul proprietar pun pariu pe masina mea ca nu are doar 40k.

Share this post


Link to post

Acum pe ploile astea, circulatie de kk, am scos cam 7% in oras, adica cu 28 litri am facut 430km.

De obicei vara sta mai aproape de 6.

Share this post


Link to post
De obicei vara sta mai aproape de 6.

Schimba filtrul de aer.

Share this post


Link to post

si pe bordul meu scria 73k cand am cumparat-o, dar cred ca trebuia inmultit cel putin cu 3, i-am facut motorul ptr. ca aveam ba 8% ba 10% consum si acum am 5- 6% mers sportiv(nu ma pot dezobisnui) :mrgreen:

Share this post


Link to post

spune-ne si noua ce inseamna ca i-ai facut motorul ? te referi la segmentare ? daca da, cat te-a costat pentru ca eu cred ca sunt destul de multi interesati de cat si unde

 

toate cele bune

 

;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...