Jump to content
Sign in to follow this  
dinoc

Despre Mastic

Recommended Posts

Salutari,

 

Usa dreapta fata mi-a fost lovita (de un alt conducator auto in stare de ebrietate in parcare) ... pe scurt trebuie s-o inlocuiesc (via CASCO).

 

M-am dus la Autonet, mi-a sosit usa de la Craiova - dar cica nu are mastic (ca asa vin ele din fabrica) - la ce foloseste masticul asta (ce rol are) ? Vopsitorul de acolo s-a uitat ciudat la mine cand iam zis ca trebuie sa-i puna mastic (ca si cum n-ar mai fi masticat vreo usa pana acu...) .

 

Ce sa fac, unde s-o duc sa-mi puna mastic ?

 

Merci

Share this post


Link to post

Masticul are rol de insonorizant. Portiera vine de la Craiova fara mastic urmand ca cel care o vopseste sa o si masticheze initial. Daca zice ca nu, du-te la alt service, desi toate service-urile agreate Daewoo ar trebui sa rezolve problema corespunzator.

Share this post


Link to post

Si unde anume (in ce zona a usii) se pune masticul ? Se pune oare prin pulverizare sau cum ?

 

Pan la urma tot nu stiu ce inseamna mastic: iam sunat pe aia la craiova si mi-au zis ca nu stiu la ce ma refer "ca ce inteleg eu prin mastic ?"

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

O fi vorba de cleiul ala din interiorul fetei de usa, pus intre tabla si folia de plastic pentru izolare ?

Share this post


Link to post

Gogu zice asa:

 

MASTIC - Chit permanent plastic

împotriva patrunderii apei, curentului si a prafului - ideal pentru masini (mastic auto) la montarea partilor componente dar si pentru etansarea ferestrelor a conductelor si nu numai. Chit permanent

elastic cu aderenta foarte buna pe cele mai diferite tipuri de materiale. Spre deosebire de materialele siliconice nu se desprinde în timp de pe suprafetele lucioase si ramâne permanent maleabil. Este rezistent la intemperii: variatii mari de temperatura -30°C pâna la +150°C, apa sarata, radiatii solare, 10 ani garantie; Prezinta caracteristici deosebite pentru etansare, îmbinare, izolare si protectie; Este neutru chimic si netoxic; Este la îndemâna oricui, fiind ieftin, durabil si usor de utilizat; Datorita calitatilor sale este un produs fara concurenta atât în industrie cât si pentru uzul casnic.

 

Mod de utilizare :

Banda de etansare: Se taie lungimea necesara din banda de etansare si se aplica pe obiectul curat si uscat, cu folia deasupra. Folia ramasa se îndeparteaza numai în cazul folosirii la montarea caroseriilor de autoturisme.

Vopsea de protectie (de antifonare): Din Mastic Auto se poate prepara o vopsea ideala pentru protectia partilor inferioare ale caroseriilor contra ruginirii. Pentru obtinerea ei, într-un recipient adecvat, se va amesteca masticul cu lac nitro (duco) în proportie de o parte mastic la patru parti lac, pâna la omogenizare. Se va obtine astfel o vopsea cu aderenta foarte buna rezistenta la intemperii si lovituri de pietre. La preparare se vor respecta instructiunile de prevenire a incendiilor specificate pe lacul nitro.

 

Posibilitati de utilizare :

Asamblarea partilor componente ale caroseriilor auto-moto-velo pentru împiedicarea patrunderii apei între piese, prevenirea ruginirii; Poate fi folosit sub forma de chit sau vopsea de protectie împotriva ruginii, foarte rezistenta la intemperii si lovituri de pietre (antifonare auto);

Pentru izolarea usilor si ferestrelor contra patrunderii umezelii, curentului, zgomotului si prafului; La etansarea conductelor de scurgere;

În industrie, constructii, montaj, instalatii sanitare;

La izolari de conexiuni la cabluri de antena (SAT) si telefoane, împotriva patrunderii umezelii; Protejarea bornelor de acumulatoare contra oxidarii si corodarii.

Share this post


Link to post

Merci Sebi, am gasit si eu definitii pe net - dar specific cazului meu, inca n-am aflat la ce fel de mastic se refera Daewoo - le-am trimis un mail dar pana imi raspund astia dureaza.

 

Tot ei acu vreo 2 saptamani (Daewoo CV) - cineva de acolo - mi-a spus ca usa vine fara mastic - n-am pus prea multe intrebari c-am zis c-o sti vopsitor-ul despre ce-i vorba. Pe urma cand l-am intrebat pe vopsitor - s-a uitat mai ciudat la mine ca si cum nu stia despre ce vorbesc - iam sunat pe aia la Daewoo iar unul de acolo ma intreaba " ce inteleg eu prin mastic ?" :o

Share this post


Link to post

Pai in situatia ta se potriveste raspunsul lui VAXXi, e cleiul/chitul (cum s-o numi) ala care se pune pe interiorul tablei pentru izolare fonica... :redface:

 

 

...probabil ca fiecare producator are o compozitie diferita la dracia asta, d-aia in Frigider :D (logan adica =)) )se aude ca si cum te-ai afla pe strada iar in mertz ciulesti urechile sa iti dai seama daca se aude ceva motor&stuff

Edited by sebian

Share this post


Link to post

Nu e vorba de o compozitie diferita, este vorba de cantitatea aplicata. Spre exemplu la Logan este aproape de loc, la Matiz foarte subtire, iar la mertzul de care pomenesti are undeva intre 3 si 7 cm grosime...

Share this post


Link to post

Despre mastic : o fi partea aceea care se pune doar la imbinarea usii ( ca sa nu dea metal peste metal ) ?

Share this post


Link to post

Cred ca se confunda aplicarea de grund cu cea de mastic. Masticul este pentru insonorizare si etanseizare, iar grundul este stratul de "alb " de sub vopsea.

 

Operatia de vopsire este precedata pe o linie specializata, de operatiile de pregatire a suprafetelor, respectiv de fosfatare tricationica, grunduirea cataforetica si apoi vopsirea ansamblului caroserie.

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...