Jump to content
Sign in to follow this  
laurentziu83

Pastrare numere vechi de inmatriculare

Recommended Posts

Am masina in leasing luata de centru zonal Constanta. Implicit am si numere de Cta, cu toate ca sediul dealerului si implicit firma pe care e luat e din GL. Dupa ce expira leasingul am vreo posibilitate sa pastrez numerele vechi (de Cta) in loc sa-mi pun numere pe Gl (adresa mea)? Nu de alta dar s-a obisnuit lumea sa ma vada cu numere de CT iar eu m-am obisnuit asta vara sa intru mocca in Mamaia (parca-mi place) :coool:.Dupa aia nu mai am cum.

Share this post


Link to post

Dupa ce se termina leasingul vei deveni full proprietar si masina se va reinmatricula pe numele tau, automat pe adresa ta.

Share this post


Link to post

Stiu asta, numai ca voiam sa pastrez numai numerele vechi, nu ma interesa de ce scrie in talon. Asta voiam sa stiu daca se poate. Mersi oricum

Share this post


Link to post

Numerele sunt ale firmei de leasing, odata cu terminarea leasingului si cu radierea masinii predai si numerele...

Share this post


Link to post

Daca tu ai domiciliul stabil in Gl iti inmatriculezi masina la IPJ Gl si nu mai ai cum sa ai numere de Cta.Cred ca nu se poate ce vrei tu.

Share this post


Link to post

Daca gaseste un loc in care sa fie trecut cu viza de flotant, merge?

Share this post


Link to post

Pentru a-ti inmatricula masina pe numele tau trebuie sa ai domiciliu STABIL, nu flotant...

Share this post


Link to post

Pai poate ai vreun prieten cu o firma prin Constanta, inmatriculezi masina pe firma lui, daca ai incredere!

Share this post


Link to post

A, nu, nu o sa ma apuc acum sa-mi caut sa-mi inmatriculez pe Cta cautand rude etc. Intrebam daca nu merge doar sa-mi pastrez placutele asa cum este la retelele de mobile unde poti sa-ti pastrezi numarul cand schimbi reteaua. Normal ca daca nu se poate nu ma mai stresez.(doar ca sa intru in Mamaia Moka :) si sa ma intrebe lumea daca-s din Cta.

Share this post


Link to post

Chestia asta nu am inteles-o nici eu pana acuma, si zau daca pricep. Pana acum era o probleme ca se facea toata hartogaria manual, si era greu sa dai cuiva numere din alt judet, ca daca vreau sa te caute era mai complicat, trasnai din astea. Dar acu? Toata Evidenta Populatiei este pe computer, deci daca ar vrea sa ofere aceasta facilitate ar fi "no-brainer" pentru ei. Daca ai chef sa-ti iei si nr. de Maramures. Dar daca freaca menta toata ziua, de ce sa nu continue asa.

La fel si cu amenzile, am inteles ca la fiecare brigada exista cate un nene care sta si imperecheaza toata ziua procese verbale cu chitante. De ce naiba nu le pun pe computer si sa comunice cu administratiile financiare, sa nu te mai trezesti dupa un an de zile sa-ti zica ei ca nu ti-ai platit amenda, cand de fapt au pierdut pe acolo hartia.

Pt. moderatori, discutia poate continua la Diverse daca considerati.

Share this post


Link to post

Legea zice asa (nu tzip, dar asa scria si textul, cu majuscule... ):

 

DOCUMENTELE NECESARE INMATRICULARII

- ACT IDENTITATE ORIGINAL SI COPIE PENTRU PERSOANELE FIZICE

- ADRESA PRIN CARE SE SOLICITA INMATRICULAREA IN CAZUL PERS. JURIDICE CU SPECIFICAREA DELEGATULUI

- FISA DE INMATRICULARE SEMNATA DUPA CAZ DE ACTUALUL SI FOSTUL PROPRIETAR, CU VIZELE CARE ATESTA PLATA TAXEI PENTRU MIJLOACELE DE TRANSPORT SI A PRIMEI DE ASIGURARE PRIN EFECTUL LEGII

- DOVADA PLATII TAXEI DE INMATRICULARE IN ORIGINAL

- CARTEA DE IDENTITATE A VEHICULULUI, PREVAZUTA CU ELEMENTE DE SECURITATE APLICATE DE R.A.R.

- DOVADA DE EFECTUARE A INSPECTIEI TEHNICE PERIODICE EFECTUATA LA R.A.R. CARE SA NU DEPASEASCA 30 DE ZILE ANTERIOR INMATRICULARII

- COPIE XEROX DUPA CERTIFICAT DEINMATRICULARE SI COD FISCAL AL SOCIETATII

- COPIE XEROX DUPA CARTEA DE IDENTITATE IN CAZUL VEHICULELOR RADIATE IN ALTE JUDETE

- PLACILE NR. DE INMATRICULARE VECHI

- TAXA A.P.P.S. ACHITATA LA CEC SU BCR

- COPIE XEROX ACT PROVENIENTA

- COPIE LEGALIZATA DUPA DOCUMENTELE VAMALE SI ORIGINAL

 

Deci, ca sa clarificam, masina se inmatriculeaza PE NUMELE SI ADRESA PROPRIETARULUI, acestea sunt date de CARTEA DE IDENTITATE.

 

Uite si link concret:

 

http://www.dgeip.kappa.ro/circul_CI.htm

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...