Jump to content
Sign in to follow this  
remix

Stiri Auto

Recommended Posts

Am purtat diverse discutii cu alti membri si mi-am dat seama ca nu sunt singurul nebun asa ca fac si eu o cerere.

Sunt cativa pasionati de stiri de ultima ora din domeniul auto. Exponentul lor cel mai activ este maximus. Tot respectul pentru el si pentru ceea ce face. Apreciez in mod special faptul ca acesti oameni ne aduc ultimele noutati in atentie si ne pastreaza informati si la zi. Totusi sunt momente cand sectiunea de stiri este de-a dreptul floodata de astfel de topiculete care mai de care mai fanteziste. Toate acestea se pierd intre cutremure, inundatii, razboaie, logani, celulare in anus etc.

 

Eu cred ca pentru usurarea citirii sectiunii de stiri si pentru eficientizarea accesului la informatiile de ultima ora din stirile auto fierbinti ar trebui facuta o noua sectiune de Stiri auto sau ceva de genul acesta.

 

Ideea ar fi de organizare a stirilor in noutati auto si celelalte stiri. Este foarte deranjant sa cauti topicul cu scumpirile de benzina sau cine stie ce alta stire care se discuta intens dupa ce in ultimele 10 minute fusesera adaugate 10 topicuri despre proiectele futuristice ale celor de la Nissan si Lister. De asemenea am momente cand ma intereseaza sa ma mai pun la curent cu ultimele noutati si cand gasesc intre ultima bijuterie de la Aston Martin si urmasul lui Touareg o mare piranda cu un celular in anus ma apuca tot dracii.

 

De aceea recomand studierea posibilitatii de organizare a stirilor asa cum foarte bine s-a facut la bursa. Acum la bursa stii ce cauti ai si gasit pentru ca e foarte usor sa-ti gasesti rostul pe acolo. Va rog sa analizati oportunitatea unei solutii asemanatoare si pentru stiri.

 

 

 

In alta ordine de idei foarte multi au inceput sa migreze catre alte marci renuntand sau nu la chewoouri. Fara a strica specificul acestui forum recomand studierea oportunitatii adaugarii unei mici sectiuni undeva in subsolul forumului pentru alte marci.

 

Va multumesc.

Share this post


Link to post

Sunt de aceeasi parere cu Remix.

Share this post


Link to post

:tongue: ma tu vrei o sectiune a forumului numai pt. maximus?

Share this post


Link to post

total de acord cu remix. un subforum dedicat exclusiv noutatilor auto. Eventual daca s-ar putea face si un subtopic pentru noutatile it ar fi excelent

Share this post


Link to post

Deocamdata, acolo sus scrie DaewooClub.ro. Asadar, nu se pune problema unei sectiuni noi pentru stiri auto despre alte modele.

Share this post


Link to post

pai deja sunt o multime de stiri auto despre alte marci si alte modele.

ideea e sa se organizeze putin seciunea aia de stiri ca e un haos total.

Share this post


Link to post

vaxxi , forumul se numeste daewooclub.ro,insa pana la urma toti sunt pasionati de masini. Nu prea inteleg obtuzitatea asta, mai ales ca daca se face o sectiune de autonews, cine e interesat intra si citeste topicurile respective, iar cine nu trece mai departe. Inteleg ca unii sunt aici de la deschiderea daewooclub si ca pentru ei e site-ul unde vor sa se intalneasca si sa se discute numai despre daewoo-uri, dar consider ca putina deschidere si viziune nu a omorat pe nimeni.

Share this post


Link to post

maximus, ma bucur ca esti de acord cu mine dar eu nu pot fi de acord cu tine cand transformi discutia in atacuri si calificari personale.

 

eu am incercat sa prezint niste fapte, niste motive, cat mai obiectiv si rational. nu as vrea sa cadem in vre-o discutie patimasa despre care e mai tare si care e mai incuiat.

 

va rog sa pastrati o atitudine obiectiva si sa discutam pe lucruri concrete cu motive reale, aspecte pro si contra etc.

 

merci.

Share this post


Link to post

eu nu am atacat pe nimeni, pacat ca asta ai inteles tu. Spuneam niste lucruri logice. Denumindu-se daewooclub.ro, forumul e clar ca a fost facut in primul rand de pasionati de daewoo. Care vad ca vor sa pastreze actualul format al forumului, adica orientat cat mai mult spre masinilen daewoo/chevrolet. Nu am zis ca este ceva rau, dimpotriva, e casa lor, ei decid in ea. Insa din punctul meu de vedere, putina deschidere spre cei care nu au daewoo nu cred ca ar strica, cu tot ce inseamna asta.. adica eventuala incurajare si a discutiilor nondaewoo.

Share this post


Link to post

Deocamdata, forumul este pentru Daewoo si fostele-Daewoo-actuale-Chevrolet. O sectiune pentru alte masini nu intra in publicul tinta, nefiind un forum despre automobile in general, ci un forum "de nisa". In acelasi ritm, am putea sa punem intrebarea "de ce nu exista sectiune moto", "de ce nu exista sectiune de offroad", "de ce nu exista sectiune de motorizari alternative" ... nu exista pentru ca nu au legatura cu DaewooClub.

Share this post


Link to post

Vaxxi, inteleg ca ultimul tau post se refera la cea de a doua problema discutata aici, adica sectiunea alte marci.

 

lasand-o pe aceea deoparte, in ceea ce priveste stirile pot sa sper ca veti dezbate posibilitatea organizarii lor ?

Share this post


Link to post

asta este. o sa va respect dorinta, in fond acesta este forumul si dorinta voastra :redface:

Share this post


Link to post

maximus> Exista forumuri auto cu caracter general, care nu urmaresc un anumit producator. Sunt foarte interesante stirile pe care ni le prezinti, dar pentru moderare sunt in aceeasi masura obositoare, tinand cont de "cantitate". Si atentie la acuzele de obtuzitate... nu ca e admin, ci tocmai ca e poate unul dintre cei mai deschisi la ce inseamna nou.

 

remix> a fost realizat un topic special in cadrul "Stirilor": "Noutati in domeniul auto, by maximus". I s-a recomandat sa posteze acolo, cu amendamentul ca, daca vor exista comentarii pe marginea posturilor noi, se vor separa. Nu a respectat recomandarea, mai mult, nici nu s-a deranjat sa raspunda la atentionarile repetate.

Share this post


Link to post

claz, nu am mai raspuns pentru ca raspunsurile le-am dat si pe forum si lui vaxxi. Ii explicam clar acolo ca un singur topic cu noutatile ce apar pe piata inseamna paradoxal mai multa munca pentru moderator (sa splituiasca topicul, cu posturi care se refera la mai multe modele simultan ). Eu sunt un om organizat si imi place sa fie totul ordonat. Asa cum mai ziceam.. gandeste-te numai ce inseamna sa deschizi un topic ca cel ce este sticky... poze peste poze, text peste text.. o invalmaseala continua, etc etc.

 

aaa.. si daca cuiva i se pare munca grea de moderare la noutati , ma ofer eu sa o moderez(si as face-o cu cea mai mare placere)

Share this post


Link to post

OK, am inteles. Puteai totusi sa te deranjezi sa-mi spui si mie.

Rezolvare: toate subiectele referitoare la noutati din domeniul auto le voi grupa in "Noutati in domeniul auto, by maximus".

Share this post


Link to post

Eu n-as vrea sa se opreasca si nici sa fie inhibat de la a ne deschide orizonturile si de a ne pastra in tema. Recomandarea mea era sa se canalizeze putin eforturile sale pentru a avea cu totii de castigat din munca pe care o depune. Presupun ca nu e foarte usor sa aduni toate stirile astea din toate colturile internetului oricat ar fi el de google.

 

Este un lucru bun pe care il face si multi utilizatori savureaza stirile lui, chiar si eu. Mai mult, nu este singurul care aduna astfel de noutati, mai sunt si alti sustinatori, ce-i drept mai putin activi, ai fenomenului.

 

Sper sa se gaseasca o solutie care sa satisfaca exigentele moderatorilor, nevoile utilizatorilor si entuziasmul stiristilor.

Share this post


Link to post

Topic, asa cum este acum. Nu ai inteles. Flood-ul de subiecte noi deranjeaza la moderare in ansamblu.

Pentru moderare, asa cum iti explicam, trebuie sa citesti intai cu atentie regulamentul. Tocmai ai postat consecutiv.

Share this post


Link to post

uite chiar m-ai facut curios.. cum deranjeaza moderatul in ansamblu? nu cred ca este chiar asa de dificil sa moderezi (mai ales o sectiune ca un posibil autonews).. mai ales daca o faci cu placere si pasiune(cum cred ca as face-o eu). Stiu ca am incalcat regulamentul ca am postat consecutiv, insa vroiam sa subliniez ceea ce spun (sper sa fiu iertat pt acest lucru :X ). Uite fa un experiment.. uneste topicurile din nou si vei vedea ce ciorba vei obtine..

Share this post


Link to post

Uite-acu' le unesc :)

Iese un amalgam pe cinste. Tot iti placea tie sa combini elemente bizare prin mancare... Se ia o Toyota, se inabuseste la foc mic, se presara delicat putin Audi, se adauga mult offtopic si se amesteca vârtos. :)

 

Asa... ca raspuns la moderare. Tie ti-au murit sustinatorii? Crezi ca asa se ajunge la moderare? Numa' cu "hai sa ma laud, ca poate-poate"? Eu inca mai am tije de inox prin oasele de la picioare. Daca te tine, hai la Bicaz ;)

Share this post


Link to post

calm, calm, calm...

 

Analizam propunerea si cel mai bun mod de solutionare, ai sa fie multumiti cea mai mare parte a membrilor si moderatorii dpdv al usurintei moderarii. Din pacate nu-i putem multumii pe toti , insa ne straduim.

Share this post


Link to post

claz am simtit rautate in ceea ce spui.. pacat , pentru ca am venit pe daewooclub, tocmai pentru ca m-am saturat de un supermoderator tampit (spining de pe autoshow). Nu inteleg de ce nu esti logic :redface: singurul lucru pentru care as vrea sa fiu moderator e faptul ca vreau sa pot sa postez noutati pentru cei care ii intereseaza. Nu ma intereseaza titluri pompoase (daca raman un simplu user mi-e de ajuns), insa vreau sa dinamizez lucrurile pe aici. Pacat ca te-ai luat de mine degeaba

Share this post


Link to post

Va certati aiurea... Pe bune...

 

Cat despre alte forumuri auto non-monomarca, ele s-au dus si nu mai sunt ce au fost... De fapt eu unul nu mai stiu vreunul pe care sa merite sa-ti omori timpul liber daca il ai...

 

Faptul ca unora li se pare dificil sa browseze prin mai multe pagini ar trebui sa dea de gandit chiar lor insine... S-a intamplat sa fie cauza noul nostru coleg... Putea fi alta cauza... Ideea (pe care eu am zis-o dar nu public) ramane: conservatorismul si frica de informatie... Este parerea mea sincera, daca cineva se simte jignit personal sa stie ca nu asta a fost intentia (se stie ca atunci cand am de zis cuiva ii zic direct, nu ma ascund dupa vorbe). Ce nu vreti sa vedeti este ca subiectele noi referitoare la Woo si Chevy (ex-woo) sunt din ce in ce mai putine... Din ce in ce mai multe sunt subiecte ce nu au legatura cu marcile in sine, sau chiar deloc cu auto... Ce a fost de discutat tehnic s-a cam discutat intr-un an jumatate. Ce mai apare pe parcurs este mult sub (cantitativ vorbind) de ce era acum un an. Tocmai de aceea ii rog pe toti colegii ce isi vad nick-ul scris pe prima pagina cu alta culoare sa se gandeasca: vor (vrem...) ca forumul sa moara incet dar sigur sau vor (vrem...) sa creasca?

 

Pana veti lua o hotarare (la rece, cu calm si discernamant), eu imi rezerv dreptul de a renunta la culoarea (si tot ce inseamna ea) cu care ma vedeti scris pe forum.

Share this post


Link to post

Deci aici sunt doua probleme:

 

1. Subforum (sau subtopic, cum se zice?!?) cu "Noutati auto - by maximus"

Consider ca e ok, nuotatile auto sunt noutati auto (adica nu numai daewoo), si ar fi mai bine sa fie grupate, exact pe motivul invocat de Remix (amestecarea cu telefoanele anale).

 

2. Sectiune dedicata altor marci de masini. Aici nu vreau sa ma pronunt, pt ca as fi acuzat de subiectivism. Totusi, noi astia "fondatorii", unde ne-am cunoscut, va mai aduceti aminte? Va zic eu, aici. La Alte discutii > Diverse - Discutii diverse valabile pentru toate masinile - Forum Led by: dragOn, driverx, RIon. Acolo nu s-a suparat nimeni ca vorbeam de Matiz!

Share this post


Link to post

VIPER, nu face streep. De mine zicea ca sunt tampit, nu de tine. Ma rog... prin analogie...

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...