Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Mai Este Dieselul O Afacere?

Recommended Posts

ki ki ki, eu nu-l plang pe Alex. Frumos rau Civicul cind stai la volan pacat ca e pe benzina DAR se poate pune GePeLeu =))

Share this post


Link to post

"Bai asta".. se poate .. dar e pacat :)

 

Moa da urat suna, sa dea naiba.. sorry eu :)

Share this post


Link to post

Am spus-o si o repet: nu am trecut de la diesel la benzina ci de la o masina obisnuita la CIVIC :mrgreen: . In nici un caz nu as fi renuntat la Fiesta, ar fi fost (si de fapt este :D ) ilogic, dar...e prea frumoasa Honda... :rolleyes: .

In ceea ce priveste gepeleul, chiar ma gandeam cat m-ar costa o instalatie =))

 

LE, ca sa nu fiu complet off-topic: oricum, eu raman la parerea ca in anumite conjuncturi dieselul poate fi o afacere foarte buna, chiar daca acum conduc o benzinara

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post

Brainiac, esti contabil sau lucrezi in domeniul finantelor? Ca am eu o teorie care spune ca... :)

Ar fi pacat sa pui gaz pe Civic, zau asa. Motoarele de la Honda nu consuma chiar atat de mult ca sa merite sa le schilodesti cu instalatii d'alea...

Share this post


Link to post

Rezulta ca de la un numar de km in sus este LOGIC sa cumperi un diesel pentru ca este o afacere mai buna.

 

Dar mai exista stricati care chiar si asa nu vor diesel pentru ca nu privesc masina ca pe o afacere si prefera finetea, dinamica, etc benzinei.

Si stricati care desi nu fac numarul de km le place sa fie in trend, sa consume putin, sa le tremure motorul, etc si prefera diesel.

Si modele de masini pe care, daca le vrei, esti prost rau de tot de nu iei diesel, indiferent de preferente.

 

Stricat = nu fac ceea ce e logic. Nu e periorativ.

Share this post


Link to post

Nu-s nici contabil si n-am nici o treaba cu finantele :mrgreen: . Dar faza cu gepeleul era o gluma, cum Doamne-iarta-ma sa fac asa ceva?!?

Share this post


Link to post

Doar 2000 ron te costa Gepeleul... :) )

 

Glumeam, nici eu n-as pune GPL pe asa ceva. La cum au reusit japonezii sa scoata la motorul ala consum mai mic decat la Clio, ar fi o jignire pentru motor.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
KAOS daca ne trageam de sireturi te anuntam :)

 

Ok, imi cer scuze.

Share this post


Link to post

Asteptam si pe Carrera GT :D

Share this post


Link to post

Off-topic: Mai nou exista unul si in Bucuresti. Se gaseste la un vecin al unui prieten. Masina de circuit folosita pentru iesit la cafele. Tipic romanesc.

Share this post


Link to post

Referitoare la intrebarea din titlu:

Iinainte sa iau ibiza 1.4 TDI (noua 2007) am avut un Cielo Standard AC cumparat nou in 2006. Merg in principiu 90% oras. Ibiza imi consuma intre

5,5-6% iar cielo imi consuma in ultima vreme spre 11%. Rezulta ca la un rulaj al meu de circa 1300 Km/luna ca economisesc 65 litri de carburant. Diferenta de pret intre motorina si benzina nu o mai iau in calcul (facut cu 6% si respectiv 11%).

 

Diferenta de pret benzina motorina o amortizez in circa 2,5 ani. Deci cred ca merita.

Share this post


Link to post

Care e diferenta de taxe la stat: impozit, RCA, etc. daca masina are un diesel 2.0 sau un disel de 2.2 (litri bineinteles) ?

Share this post


Link to post

Pai n-are. Omul a scris clar 1.4 (adica unupunctpatru, adica o mie patru sute centimetri cubi). Daca ar fi avut motor de 7 litri cu siguranta nu ar fi fost mai rentabil dieselul, dar pentru ca n-are, in cazul lui este. Se afla si el in situatia mea, in care dieselul era net si clar mai rentabil decat benzina. Iar faptul ca am renuntat la diesel in favoarea benzinei nu este argumentat prin faptul ca nu ar fi fost mai rentabil ci prin faptul ca am renuntat la Fiesta pentru Civic.

Share this post


Link to post

Nu-i nici o afacere, zilele astea i-a mai cazut turbina unui amic, v6 sub 20k km, nici nu vreau sa ma gandesc cat costa. Ce nu pot intelege e altceva insa: cum naiba sa cumperi diesel la mana a doua??

Share this post


Link to post

La fel cum se cumpara si benzinare la mana a doua. Unele n-au nici o problema, altele da.

Share this post


Link to post

Ale dreq diesele, in targul din BC erau cele mai cautate. Un span de passat combi model 86 s-a dat in numai 2 ore (a avut clienti inca de cand a venit omul). Nu mai retin pretul, insa era intr-o stare cam nasoala, tasnea ulei pe la turbina, plasticele inauntru cam bulite, praf in ea la greu. Am curatat la ea asa, in vazul lumii. S-a dat cu 2750 euro, daca nu ma insel, de la pretl de 2900 cat era initial. Mai o husa de volan, mai un manson pt schimbator, mai un silicon de 750 ml, mai strans ceva cu surubelnita etc- masina s-a dat rapid. Daca era pe benzina nu se inghesuia nimeni. Zgarieturile exterioare nu i-au impiedicat pe clienti sa se intereseze de ea. Orice ar fi, diesellul are target-ul sau.

Share this post


Link to post

Am inceput cu o Dacia Nova 1,6 carburator dublu, super multumit de cum mergea, dar consuma o avere(nici nu vreti sa auziti).

Am continuat cu o Dacia Solenza 1,4 benzina cu injectie, masina destul de lenesa, consum ~8l/100km.

Acum am VW Golf IV 1.9TDI, 101cai, consum mediu pe ultimele 20000km de cand il am, aprox 6-6,3l.100km.

Faptul ca un diesel este net superior unei benzinare la capitolul fiabilitate cred ca este indiscutabil. Tot ce-mi pare rau acum dupa benzinara, sunt sunetul motorului in turatii 6-7000rpm, insa tot acest lucru este mai placut la diesel, faptul ca nu trebuie sa urci mult in ture ca sa simti puterea masinii. Azi vara am fost pe TranFagarasean cu masina, si cu o remorca destul de mare dupa mine(pentru bagaje, cort, etc.), ideea este ca un diesel are cuplu de obicei dublu fata de benzinar de aceeasi categorie, si nu stiu cum s-ar fi descurcat benzinarul cu remorca pe acele serpentine, unde chiar daca vrei, nu poti merge numai in turatii mari, iar la diesel puterea-i sta in cuplu. Eu am 240Nm la 1900 de ture, pe cand o benzina de 100 de cai(scuzati-mi generalizarea) are ~130Nm pe la 3000rpm.

@Tomy: sa-ti raspund la intrebarea "cum naiba sa cumperi diesel la mana a doua??". Pai..., mult mai degraba un diesel la mana a doua decat benzina, pe de alta parte insa, orice masina la mana a doua este ca si un loz in plic, doar dupa ce l-ai luat stii daca-i bun sau nu. In cazul meu, am dat 8300Euro pe masina in august 2006, masina este din 2001 si avea 188kkm. Am acum 209kkm, si ca ma crezi ca nu ma crezi, masina merge extraordinar de bine, este si a fost bine intretinuta si nu arata de varsta respectiva. Tot ce am schimbat la ea a fost un senzor de la ABS(senzorul de rotatie de la o roata)care m-a costat 130Ron+evident schimb ulei, filtre. Acum zi-mi tu ce masina mai buna puteam lua, benzinara evident, de acesti bani, cu aceleasi dotari?

Share this post


Link to post

Vorbesti de cuplu motor, in mers conteaza cuplul la roata :D

Share this post


Link to post

Ca sa nu ma apuc de desenat.. cat are in carte masina ta 0-100? (noua, cand are toti calutii, nu ce ti-au mai ramas din ei)

Share this post


Link to post

Ce conteaza cit face suta, conteaza cit consuma si un TDI consuma foarte putin comparativ cu o benzinara de aceiasi putere.

Eu cred ca s-a discutat si paradiscutat acest lucru nu stiu dece trebuie mereu adus in discutie acest "versus" stupid, fiecare conduce ce poate si mai ales ce-si poate permite .

Share this post


Link to post

Ihi.. recomand noilor veniti in polemica dreqului.. lectura placuta la cele 45 de pagini, si la libera alegere lectura suplimentara, e plin netul :)

Share this post


Link to post

Am facut recent o calatorie de peste una mie opt sute de kilometri, viteza medie 88 km/h si consum mediu 4.7 l/100km. Doar 20% autostrada si condus la limita (aia superioara, hehe) a vitezei maxime de 100-110 km/h.

O dovada in plus ca Diesel-ul e o afacere (pentru unii)!

 

*Astra mea are ceva tuning si un kit inductie Simota Carbon; nu stiu cat de mult ajuta la imbunatatirea consumului astea doua... :)

Edited by wallaby

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...