Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Mai Este Dieselul O Afacere?

Recommended Posts

Tolin ne-ai impresionat cu cunostintele de fizica in Otto si Diesel...din pacate astia care lanseaza motoare diesel din ce in ce mai performante nu au invatat la viata lor nimic. Benzinarele au cam ramas pe loc...dar nu e niciodata prea tarziu sa le faci la baieti putina revolutie in tehnologia Otto ca au nevoie saracii :)

Eu am mai avut niste discutii principiale cu tine si am inteles ca nimeni nu te poate contrazice. Nu pot decat sa-ti urez succes in rasturnarea sistemului de valori al omenirii :P

Share this post


Link to post
...din pacate astia care lanseaza motoare diesel din ce in ce mai performante nu au invatat la viata lor nimic. Benzinarele au cam ramas pe loc...

 

Benzinarele au ramas pe loc? :scarpin:

Share this post


Link to post
Zicea cineva, nu mai retin cine ca am citit acum cateva minute topicul, de camioane si motoare pe benzina cum ca nu ar fi. :)

Iata: :D

post-5141-1190021199_thumb.jpg

Bre, da nesimtiti sunt americanii astia. :) )

Eu am condus astfel de masini (GM HG3500 si GM topkick) cu motoare V6 si V8, pot spune ca trageau la 1400rpm de rupeau asfaltul si continuau puternic pana pe la 5000.

 

 

Diesel, tot americanii sunt cei mai avansati, ei le fac decand japanezii nici nu le visau, doar ca ei au invatat ceva din asta si fac motoare pentru autovehicule mari.

In america truck-urile diesel noi mergeau demential. Motoare V8 cuplate la o cutie automata nu scoteau un gram de fum oricat dadeai in ele. Nu acelasi lucru se putea spune despre golfurile de pe highway care in acceleratie lasau cate un nor...

 

Incepand cu 2007 la americani s-au impus norme de poluare la fel la diesel si benzina. Deoarece dieselurile au mari pb cu evacuarea de particule, multe au fost retrase de pe piata iar ce a ramas are obligatoriu filtru de particule.

 

Oricum ar fi, motoarele diesel sunt poluante in accelerare, acest lucru fiind evident. Daca nu voi gasi o solutie masina noua in ro benzina+gpl voi recurge la a imi cumpara masina din exterior si a face serviceul aici. Nu mi-as lua disel cu 4 cilindri iar un V6 TDI care mi-ar place nu e nici economic si sare bine din buget.

Share this post


Link to post

Mai io nu inteleg ce tot o dati atit cu poluarea.Who cares? Mai bine ati discuta despre diverse tipuri de motoare diesel :mrgreen: cum ar fi motorul Duratorq de la Ford de 1,6 sau cel de la Hyundai, etc.

Share this post


Link to post

Nu stiu cat de nepoluant e dieselu' dar in cateva state din America,ML 320 cdi a fost interzis la comercializare din cauza poluarii.Si apoi daca nici ala nu are tehnologie in el...

Share this post


Link to post

Akon: Peste tot exista legi tampite/invechite/neactualizate!

Share this post


Link to post

Dar oare doar ML 320CDI sa fie singurul SUV diesel vandut in acele state ? Celelalte SUV-uri diesel de ce nu au fost interzise ?

Share this post


Link to post

Bai pe forumul asta pun degeaba lincuri ca oricum nu le citeste nimeni cam toti isi dau cu parerea dupa ureche...Urechisti adica!!!...

Share this post


Link to post
... Mai io nu inteleg ce tot o dati atit cu poluarea.Who cares? ...

Asta fac si producatorii de motoare Diesel pentru automobile, ei aburesc populatia cu CO2, componenta traditionala in natura si foarte necesara la fotosinteza. Nu mai vreti CO2, cresti plante. Cantitatea excesiva de CO2 este responsabila de "incalzirea globala", dar aici, autovehiculele au un procent infim, nesemnificativ. Celelalte componentele emise in urma unei arderi necorespunzatoare sunt cele despre care nu vorbeste cineva, adica acele componente care favorizeaza boli grave la oameni. Din aceste motive, americanii au fost primii care au introdus norme la autovehicule si au ajuns sa interzica utilizarea anumitor motoare Diesel pe teritorul lor. Acesta este si motivul pentru care europenii au scos sau scot definitiv din mediul urban motoarele Diesel mari pentru ca la o comportare dinamica, motoarele Diesel nu mai dau acelesi rezultate ca la testele statice.

Ca sa intelegeti diferenta dintre continentul american si cel european, ar trebui sa discutati cu cineva care a participat, acum 2 ani, la un studiu comandat de catre municipalitatea Montrealului pentru inlocuirea motoarelor cu gaz de pe autovehiculele de transport in comun, care au inlocuit motoarele Diesel, cu altceva care n-are teava de evacuare. In viziunea unora de pe aici, care bat la tastatura, doar, sa-si creasca procentul de offtopic peste 100%, canadienii, care au paduri sa absorba tot CO2 de pe glob si care au zis STOP motoarelor cu combustie interna sunt fraieri, ii enerveava banii de pe cardurile lor, pentru ca acolo nu poate propune primarul ceva foarte costisitor pentru buzunarul contribuabilului fara sa aiba acoperire in realitate. Doar la noi, asta nu conteaza pentru ca la cati "ard gazul degeaba" ar insemna sa intram in greva generala.

Share this post


Link to post

Producatorii de motoare Diesel?!?....Care or fi aia!?!?.... M ai rupt cu faza asta ...Cine mai!?! care producatori de motoare Diesel?..Audi!? VW/ Renault?GM? Ford?Volvo?Saab? mai nou Honda?, Toyota? Mitsubishi !!?Care producatori de motoare Diesel aburesc populatia !?!?.... =)) =))

 

Buna si asta cu nu mai vreti CODOI cresteti plante !!...Pai as ar fi bine dar ia vezi cu cat s a redus suprafata impaduita a Terrei in ultimii zece ani!!??....IKEA tetelu sa traiasca!...Practic tocmai lipsa padurilor a dus la poluare poti sa dai tui cu miliaone de butelii de CODOI ca daca nu s copaci nu vei face sa creasca altii doar cu CODOI ..Mai trebuie sa i si plantezi ..

Dar ma rog ideea e ca totusi un motor cu randament mai mare nu poate sa dea un cuplu mai mic decat al unui motor cu randament mai mic...Asta ca s o luam ca la fizica de liceu...

Edited by zalmoxis

Share this post


Link to post

Iti prezinta vreunul pe oferta lista completa a componentelor scoase pe teava si in care conditii sunt ele emise ? Daca ii citesti (vad ca te incadrezi in targetul lor), iti vine sa bei apa din teava lor, iar calul si mai ales, magarul este mai mare poluator.

 

In privinta randamentelor, iar compari mere cu pere, eu zic sa pleci de la sursa de energie, vezi ce energie dezvolta un 1L de motorina si cat dezvolta 1L de benzina.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Cum să furnizeze dieselul mai multă putere ?

Domnilor la ora actuală toate dieselurile sunt supraalimentate, altfel nu ar face faţă.Aşa că încercaţi să comparaţi motoare de aceeaşi cilindree cu acelaşi sistem de alimentare nu un benzinar aspirat şi un diesel supraalimentat. Veţi descoperi diferenţa.

 

Culmea, cam toti producatorii or sa scoata motoare mai mici, supraalimentate, pe benzina. Cum sa comparam ce vrei tu cand chiar principiul de functionare al celor 2 tipuri de motoare e diferit. Treaba fiecaruia cum il alimenteaza. Si, daca vrei neaparat, se pot gasi un motor turbo pe benzina si unul diesel de aceeasi cilindree. Surpriza va fi mare, dar in tabara benzinei...

 

Vad ca lumea tot ii da cu scoala... Io unul am fost varza la fizica. Si nu prea ma intereseaza pe strada ce principii de fizica are motorul meu in el, ce randament are etc. Ma intereseaza ca per total se misca mai bine decat una echivalenta pe benzina. Si cam asta intereseaza si pe ceilalti 80% dintre cumparatori, "orbiti (fara zahar) de marketingul producatorilor de motoare". Totul ramane o discutie intre entuziasti, rezultatele se vad pe strada.

Share this post


Link to post
Iti prezinta vreunul pe oferta lista completa a componentelor scoase pe teava si in care conditii sunt ele emise ? Daca ii citesti (vad ca te incadrezi in targetul lor), iti vine sa bei apa din teava lor, iar calul si mai ales, magarul este mai mare poluator.

 

In privinta randamentelor, iar compari mere cu pere, eu zic sa pleci de la sursa de energie, vezi ce energie dezvolta un 1L de motorina si cat dezvolta 1L de benzina.

 

Deci sa vad CE energie dezvolta un litru de motorina cu CAT dezvolta un litru de banzina...Asta apropos de cine compara mere cu pere??? Tu mi ceri mie sa compar CE cu CAT..Beton , zid ce mai!!...Pai poate imi si spui in ce conditii sa compar "merele" astea cu "perele" respective ...cand le dau foc cand le pun in motor cand le beau cand ce!!?!?...

 

Daca ai fi citit lincurile d emai sus ai fi vazut si tu ca lucrurile sunt in vitor d epartea Dieselurilor vorbeste si tu cu amici tai din vest (oericatre vest) si intreaba-i cam catre masini Diesel sunt azi pe starzi (in Franta sunut cam 65% deja si cresc) tu de ce crezi ca are loc fenomenul asta ai idee!?!?...Nu suntem toti ca tine sa dam in ture ca la F1...Viitorul e al Dieselului orice ai face matale pun si pariu daca vrei...

Share this post


Link to post

@zalmoxis > La automobile, viitorul este electric, Dieselul este trecut, deja.

 

Iar in privinta viziunilor puerile, ca azi ar fi 65%, eu zic ca ar trebui sa fie 99%, ca doar 1% stie ce isi cumpara. Dar si asa, eu am trait perioada cand in RO erau 100% masini sovietice, iar astazi nu mai vezi vreuna. Asa ca, atunci cand mai zici ca sunt 65% si ca maine vor fi si mai multe, sa fii sigur ca disparitia lor a inceput de ieri.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

@Tolin eu n-as paria pe cartea asta cu electricul - nu inca - mai ales daca te uiti sa vezi cum cresc suprafetele cultivate cu rapita sau ce pana mea e aia pentru Biodiesel...

Share this post


Link to post

Dane, tu faci o mare confuzie: automobilul si autovehicul. BioDieselul se face pentru tractoare, pentru camioane.

Share this post


Link to post

Corect! Si legi Matizul de ele si gata...

Share this post


Link to post
Dane, tu faci o mare confuzie: automobilul si autovehicul. BioDieselul se face pentru tractoare, pentru camioane.

 

Hă!!??!? :wallbanger: :wallbanger: :wallbanger:

 

@Satori...: si gata ce!?!... :(

Share this post


Link to post

Mai baieti, terminati cu prostiile :tongue:

 

In primul rand vor mai trece zeci de ani pina vom ramane fara petrol, deci discutia asta o vom purta mult timp de acum inainte. Degeaba aruncati cu gunoi in dizel, dizelul a fost candva pus pe tractoare/camioane, acum este pus pe limuzine si este foarte rafinat. Cineva mai sus spunea o prostie mare cit usa bisericii: japonezii nu stiu sa faca dizele, pai cum naiba nu stiu cind fac diesele de peste 50 de ani si tot ei au facut cel mai mare motor diesel din lume .

 

Europa nu este cea mai mare piata de desfacere auto din lume, in afara de nemti care sunt obsedati de economie de combustibil ceilalti nu fac altceva decit sa se dea dupa cum bate vantul. In Germania anului 2006 s-au inmatriculat peste 60% masini diesel, deci dieselul este un succes acolo asta nu inseamna ca este mai bun, nici ca este mai rau. La noi este o tampenie din punctul meu de vedere sa cumperi un diesel modern si sa-i bagi ulei de rahat si magiun in loc de motorina. Tot se vorbeste ca dieselul este mai economic, eu intreb: la ce este mai economic? La consum sigur nu este, dieselul consuma foarte mult daca este dus in ture multe. Tot pe aici se vorbea ca dieselul este sportiv, este adevarat, dieselul poate fii si sportiv DAR nu mai poate fii economic.

 

Putem lua exemplul masinii numite Lacetti: benzinara de 1.6 consuma lejer 12% urban iar dieselul 8%, pai se amortizeaza imediat investitia mai ales ca dieselul a fost citeva luni la promotie iar pretul de achizitie a fost cu numai 1500E mai mare. Daca mai pui in balanta faptul ca dieselul este mai performant, mai usor de condus deja iese o afacere sa iei diesel. DAR este afacere cind folosesti masina in parametii ei, nu te apuci de ciptuning, pus injectoare mari si schimbat turbine .

 

Se vorbeste aici de faptul ca dieselul este rentabil doar cind faci multi km DAR adevarul este ca dieselul este fun2drive, toti care au trecut de la benzinare la diesel au fost marcati de placerea de a conduce un diesel. Sunt multi pe forum care au fost placut impresionati de diesel si enumerez: Viper, Sharpe, Mariaku, MasterBoobs, PeP . Dintre acestia Viper chiar a recunoscut ca desi era antidizel acum chiar este fan diesel, oare de ce ?

 

Dintre cei care aruncati cu gunoi in diesel, citi ati condus un diesel modern ?

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post
Sunt multi pe forum care au fost placut impresionati de diesel si enumerez: Viper, Sharpe, Mariaku, MasterBoobs, PeP .

 

S'eu. De Lacetti.

 

Dintre acestia Viper chiar a recunoscut ca desi era antidizel acum chiar este fan diesel, oare de ce ?

 

C'asta are.

 

Dintre cei care aruncati cu gunoi in diesel, citi ati condus un diesel modern ?

 

Lacetti e modern? Atunci io :D

Share this post


Link to post
Putem lua exemplul masinii numite Lacetti: benzinara de 1.6 consuma lejer 12% urban iar dieselul 8%, pai se amortizeaza imediat investitia mai ales ca dieselul a fost citeva luni la promotie iar pretul de achizitie a fost cu numai 1500E mai mare.

 

 

Sincer nu prea vreau sa ma bag in discutiile inflacarate, dar in linkul urmator http://www.chevrolet.ro/oferte/oferte-prez...enerala-03.html se specifica consumul mediu de 7.1-7.8 l/100km la Lacetti diesel. Nu contest ca benzinarul consuma 12 % in mediul urban, dar nu mi se pare corecta afirmatia ca varianta diesel s-ar incadra in 8%, Mai ales ca media se face intre consumul urban si cel extraurban. Adica indiferent de aglomeratie motorul diesel consuma la fel?

Share this post


Link to post

Uite aici consumul dat de GM

Consumption

In the city 7.1 l/100 km

Out of city 4.8 l/100 km

Average consumption 5.7 l/100 km (ECE)

 

Nu prea sunt posesori de Lacetti diesel pe forum, eu stiu un singur Lacetti diesel si este fix vis-a-vis de casa mea, adica la vreo 7.9m si posesorul spune ca ar consuma cam 8 in oras si ceva peste 5 afara .

 

PS> uite si consumul dat de GM Germania

 

Kraftstoffverbrauch

 

2.0 Diesel

innerorts (l/100 km), MT / AT 7,1 / 8,4

außerorts (l/100 km) , MT / AT 4,8 /5,5

kombiniert (l/100 km) nach 99/100 EG, MT / AT 5,7 / 6,6

Kraftstoffart unverbleit Diesel

Emissionsklasse Euro 4

CO2 Emission MT / AT (g/km) nach Richtlinie ECE R101 146 / 172

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post
Sincer nu prea vreau sa ma bag in discutiile inflacarate, dar in linkul urmator http://www.chevrolet.ro/oferte/oferte-prez...enerala-03.html se specifica consumul mediu de 7.1-7.8 l/100km la Lacetti diesel. Nu contest ca benzinarul consuma 12 % in mediul urban, dar nu mi se pare corecta afirmatia ca varianta diesel s-ar incadra in 8%, Mai ales ca media se face intre consumul urban si cel extraurban. Adica indiferent de aglomeratie motorul diesel consuma la fel?

Asta mi s-a parut si mie ciutat...acel 7,8% consum mediu e dat mai mare decat la Cielo care are 7,5%...

Share this post


Link to post
Dane, tu faci o mare confuzie: automobilul si autovehicul. BioDieselul se face pentru tractoare, pentru camioane.

Biodieselul este in planul UE sa fie introdus pe scara larga in viitorul f. apropiat. El deja exista in statele occidentale la pompe ;) Se pare ca esti cam depasit de evenimente. Ma uimesti maestre...Sau e doar reactia de a nega pe orice cale realitatea? :scarpin:

Edited by lucian14

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...