Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Mai Este Dieselul O Afacere?

Recommended Posts

...Daca reducem totul la nevoi primare, atunci doar pe alea le vom satisface. http://www.gmclub.ro...post__p__502311

 

Da, dar daca privesti pragmatic (nu filozofic) si masina de 5000 de euro si cea de 100000 de euro are tot 4 roti. Amandoua se intretin,se strica, se repara. Poate ca e vb de nevoia de a te deplasa din pct. A in pct. B cat mai repede si nu ai cu ce altceva (transport in comun spre ex, iar cu taxi e ok, dar nu poti face cate o "iesire" pt ca e mult prea costisitor). Nu stiu cat te-ai bucura de masina ta daca ai merge zilnic cativa km.

In schimb,majoritatea iti spune ca e vorba de snobism (persoane care se afiseaza cu masini scumpe, dar ei locuiesc intr-o locuinta cu valoare egala cu cea a masinii, care pun problema banilor cand e vorba de o reparatie etc).

Mai degraba, "am o masina banala, prefer s-o f.. dar si s-o iubesc" (spre deosebire le laurentiu83) si sunt multumit cu ce am, nu caut altceva...pe moment :rolleyes:

 

Scuze pt. off-topic, dar nu m-am putut abtine. :-j

Share this post


Link to post

Mamaaa, ce naspa trebuie sa fie sa mergi cu un seria 5 de asta nou, sau cu un land cruiser v8 numai cativa km.. ce de snobi in targul asta.

Tu ai dreptate, dar nu pentru ca ai fi atins vreun nivel de ala al constientului deosebit cum aveau calugarii budisti care faceau mandale de nisip la care munceau saptamani si apoi le dadeau in vant (efemeritatea lucrului material), ci pentru ca sunt acri strugurii, altfel nu conta o masina deloc, ai fi vorbit de valori spirituale. Ce purtati voi de grija alora de au masini de 100k. Lucescu si-a luat range de 120k cu salriul pe doua saptamani,

pai e idiot si zgarcit ca nu a facut-o dinainte, ca poate nu-i rupea tramvaiul coastele ca in mizeria aia de kia de 10 ani cu care umbla la banii lui.

Sunt satul de falsitate si ipocrizie, crede-ma.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Sunt satul de falsitate si ipocrizie, crede-ma.

 

SI eu sunt satul de aia care cred ca daca au masini seria 5 (sau de astea care necesita pista de decolare, desi noi avem drumuri de proasta calitate), le-a crescut creierul intre timp sau au "membrul" mai mare. Citesc cu interes in schimb topicul "masini cu care ne-am intrecut" si exista membri ai clubului care chiar au cu ce sa se laude (s-au dat cu masini serioase pe pista de curse).

Share this post


Link to post

Dar nu te gandesti ca poate au avut cap si quaie de au facut banii aia? :) Crezi ca toti castiga la loto sau fura? :)

Share this post


Link to post

Asta este si ideea: "Eu nu prea stiu sa conduc..asa ca iau o masina mare si tare ca oricum o sa fac accident si macar nu mor eu ..ii omor pe ceilalti..cu asta pot sa traiesc. Si i-am luat si sotiei un jeep, ca sa fie in siguranta" Cati nu sunt cu masini mari si conduc iresponsabil si cati morti sunt din cauza ca se merge cu 100 in oras de exemplu..ca doar masina poate si oricum consuma putin..

 

Off-topic: Banii se muncesc..nu se fac si nici nu se castiga, desi o sa primesc un raspuns ca doar prostii muncesc, iar cei care ii fac, ii fac pe spinarea prostilor. Orice patron cu 6 oameni angajati (angajati care lucreaza 10 ore pe zi - ca e criza - pentru un salariu de 1000-1200 lei iar in acte au 600lei ca patronul trebuie sa plateasca prea mult la stat) isi permite o masina de peste 50mii euro dar diesel, sa consume putin, astfel sa fie ecologic si sa protejeze natura. Iar cand se intarzie cu salariile...scuza e ca din cauza crizei nu sunt bani..as dori un raspuns de tipul "si eu am patit-o" cu cei angajati care s-au intalnit cu aceasta situatie.

Edited by cristiangabi

Share this post


Link to post

Auzi, ia spune asa.. cu mana pe inima, daca ai catiga pe la un 5 mii de euro pe luna (munciti nu facuti :) ) ce masina ai conduce? :)

Share this post


Link to post

Auzi, ia spune asa.. cu mana pe inima, daca ai catiga pe la un 5 mii de euro pe luna (munciti nu facuti :) ) ce masina ai conduce? :)

 

In conditiile astea, as spune ca tine, dar tot as fi un snob...pt ca as lua-o sa ma vada lumea (colegii) cu ea...daca as face zilnic minim 100km (cum fac cei de pe afara, de conditie normala), m-as bucura de o masina de cateva zeci de mii de euro daca mi-as permite (adica sa dorm linistit ca nu mi-o ia banca)... Acum pe bune, banii aia munciti, nu facuti iti permit sa iei un imprumut mai mare de la banca...nu s-o iei cu banii jos ( fa un calcul simplu).

 

Inchei aici, cu scuzele de rigoare, din cauza off-topicului (Tommy putem discuta pe messenger)

Edited by cristics

Share this post


Link to post

Ce calcule faci tu? :) La 5 mii pe luna, una de 30-40k o cumperi cash intr-un an fluierand. Daca te incordezi 2 ani iti iei cash un M3 :) )

La dobanzile actuale mie mi se pare o prostie sa imprumuti, in conditiile in care nu ai o nevoie cu adevarat mare care nu suporta amanare.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Ideea e, de ce sa te incordezi 2 ani pentru un M3? Sau pentru oricare alta masina, indiferent ca ai 500€ salariu si te incordezi pentru un Logan, sau ai 15.000 si te incordezi pentru un Lambo?

Ca sa merg de trei ori pe an pe un circuit pot s-o faci din salariul ala pe care l-ai dat de exemplu cu orice supercar fata sa te incordezi... chiar fara sa o simti.

 

Ar trebui poate facut poll despre cat ar fi lumea dispusa sa se incordeze pentru o masina. Care ar fi logica unor spasme de 2 ani pentru o masina care dupa inca 2 te plictiseste si apoi inca 2 si ai maritat-o? wtf...

Share this post


Link to post

Ca sa merg de trei ori pe an pe un circuit pot s-o faci din salariul ala pe care l-ai dat de exemplu cu orice supercar fata sa te incordezi... chiar fara sa o simti.

 

Jos palaria, asa cred si eu...plus ca la indemana exista si motociclete care sunt mult mai ieftine si cu puteri mai mari decat poate oferi orice masina de pana in 40000 de euro...

Share this post


Link to post

mr, M3, M5 sunt masini cu care poti merge zi de zi. La fel porsche, masini foarte reliabile. Tu te-ai plictisi de un M5 sau vorbesti asa, frunza verde si-o aluna? :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

In trafic? Da :D Mai ales dupa ce ai vazut de ce e capabil pe circuit. In trafic e plictisitor un M5 si dupa ce ai mers pe un circuit cu un 120d.

Eu am facut 3000km in ultimele 6 luni, nu sunt un esantion reprezentativ.

Share this post


Link to post

Precis, foarte plictisitor, demaraj cumplit, confort, siguranta, frane cumplite.. foarte boring :) Eu nu m-am plictisit nici de o toyota.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Tu poate ai circuit in spatele casei... eu nu-s suficient de rafinat sa simt diferenta de demaraj pe 0-30km/h prin oras.

Pe de alta parte in Romania unde nu prea e cu autostrazi s-ar putea sa ai ocazia sa conduci pe bune mai mult, si chiar sa te bucuri de caii aia. Pe la mine e mai naspa, dupa ce ai ajuns la limita legii nu mai prea conteaza... Chiar si atunci cand esti dispus sa-ti bagi picioarele nu prea ai multe ocazii sa mergi cu viteze foarte mari, pentru ca intotdeauna se gaseste un olandez sa mearga cu 119km/h pe banda a 3-a. La mine singurul loc in care poti sa te bucuri de ce spui tu e circuitul.

 

Oricum, cu plictiseala e mai complexa situatia. Nici eu nu ma plictisisem de o Ibiza de 71CP pentru ca o conduceam in general pe un circuit virajat, aproape "montan" si eram jumatate din timp la redline. Acum am de 3 ori mai multi cai insa rar am ocazia sa ii simt.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Diesel este inca o afacere, daca locuiesti in craiova si faci naveta la Bucuresti, zilnic. Indiferent de ce zice unul cu benzinara, ca scoate 7, 6 sau 5 :shock: %, tot motorina da randament pe distante.

Pentru oras, sincer, un benzinar micut la capacitate (atat cilindree cat si volum) este perfect. Nu se merita plata in plus pentru ca e diesel, daca nu amortizezi investitia in primii 5 ani (presupunand ca se extinde garantia daca nu o ai deja). Dupa asta poate o vinzi, ca, deh, e veche.

 

Auzi, ia spune asa.. cu mana pe inima, daca ai catiga pe la un 5 mii de euro pe luna (munciti nu facuti :) ) ce masina ai conduce? :)

 

5k euro / luna inseamna pentru mine un CX7 2.2d in primul an / CX5 cel putin, pentru confortul la drumuri lungi (exursii, concedii etc), un RX-8 pentru placerea de a conduce un rotativ (si nevoia de adrenalina cu un motor curat, fara cip-uri ori alte brizbrizuri electronice) si un MX-5 pentru a-mi satisface curiozitatea pletelor in vant. Iar masina actuala ar fi la nevasta, sa nu imi scoata ochii ca eu am si ea nu :P (nu de alta, dar nu e MPS).

Edited by Coni

Share this post


Link to post

Craiova-Bucuresti mie imi da 233 km. x2 inseamna 466 km intr-o zi. La un consum de 5% inseamna cam 23 de litri de motorina arsi zilnic, adica 131 lei. Inmultit cu 22 de zile lucratoare lunar, rezulta aproape 2900 lei lunar bagati in rezervor. Cu 2900 de lei lunar imi inchiriez apartament in zona rezidentiala in Baneasa, nu mai pierd 6 ore zilnic pe drum in masina.

 

Eu daca as avea 5000 de euro lunar mi-as lua un Citroen C5. :D Diesel. :D

 

Calculele pe care le-am facut mai sus, le-am facut pentru nevoile mele de transport, eu folosind masina destul de rar in urban. Cine sta in Ploiesti si face naveta la Bucuresti (dupa mine distanta maxima pe care renteaza sa faci naveta), isi face intr-adevar alte calcule.

 

Oricum am calcula insa, pentru salariile din Ro, pretul per litru al carburantului este un lux. La un salariu mediu de 1500 de lei, rezulta ca din salariu poti sa-ti cumperi cca 5-6 plinuri de carburant, ceea ce este enorm, un drum Bucuresti-Timisoara, dus-intors, va consuma 2 plinuri de carburant, adica o treime din salariu. Ca poate la diesel procentul e usor mai mic, dar in nici un caz nu poti vorbi de o economie sesizabila la buzunar. Doar daca benzina ar ramane 5.7 lei, iar motorina 3 lei, atunci am putea vorbi de economie.

Share this post


Link to post

Client captiv :) )

 

@Laurentiu

In Belgia unii fac exact calculul opus celui facut de tine. Aici e foarte usor sa ai masina de serviciu si carburant nelimitat din motive fiscale, pentru patron e mult mai avantajos sa-ti ofere masina decat sa-ti mareasca salariul.

Iar belgoidu' face calculul asa: decat sa iau casa in Bruxelles cu 3000€/mp mai bine imi iau la 60km distanta la tara, cu 1000€/mp. Transportul e gratuit, deci ma costa la jumate casa, am ditamai gradina sa stau la soare iar masina e pe cheltuiala firmei. Profit pur.

 

Atata doar ca naveta dureaza 4-5h/zi. In fiecare dimineata toate intrarile in oras sunt blocate de cei care au facut exact acelasi calcul, si in fiecare seara toate iesirile. Iar cand au dat 5cm de zapada cei 60km pot fi facuti si in 12h, asta e caz real de anul trecut.

 

Pana la urma nu doar banii conteaza. Eu sunt de parere ca atunci cand ai un venit apropiat de suma pe care o mentionati voi incepi sa iti masori calitatea vietii si functie de alti factori care poate cand castigai un sfert din banii aia ti se pareau neimportanti.

Unu' facuse acum cativa ani un studiu si spunea ca atunci cand depasesti 60kUSD anual nu mai ai o crestere semnificativa a calitatii vietii, intri deja in zona asimptotica. Te apropii deja de limita la care poti manca/bea/f..e si baga viteza pe autostrada, ca tot vorbeam de manslow :D

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Pai naveta e si in B, daca traversezi un pic orasul faci lejer 30-40 de km dus-intors. In plus majoritatea oamenilor nu folosesc masina doar pentru deplasarea la munca, sa fim seriosi, mai toti fac cate o iesire, concediu etc.

Eu asta cu salariul mediu in romania de 1500 nu o cred. Real e mult mai mult eu cred prin prisma banilor la negru. Altfel nu s-ar explica aglomeratia din carciumi, mall-uri, shpermarketuri, de pe sosele etc.

C5-ul ala e o masina misto, m-am urcat si eu in el, si C4 ala nou arata superb, dar se devalorizeaza in asa hal ca mie mi-ar sta pe creier sa dau atatia bani si sa ma chinui sa il vand dupa cativa ani cu te miri ce.

Share this post


Link to post

Eu asta cu salariul mediu in romania de 1500 nu o cred.

 

Asta e problema cu cei care ajung sa fie rupti de realitate. Ajung sa castige atat de multi bani, incat uita masura banului. Asta e valabil si la politicieni, nu doar la "oameni de afaceri", adica oameni care n-au nici o meserie, nu stiu sa faca nimic, si stunci trebuiau sa se incadreze si ei intr-o categorie, care trebuia si ea sa se numeasca cumva.

 

Eu, dispecer la o firma de paza mare, MULTINATIONALA, din Bucuresti, castig pe luna asa: 750 lei, 20 de bonuri de masa, 75 lei transport.

Share this post


Link to post

La diesel ar mai fi o scapare ,adaptarea pe ulei de floarea soarelui,soia ,rapita, cocos etc.Pretul litrului de motorina a depasit de mult pretul uleiului comestibil !!! :banana:

Share this post


Link to post

Si la benzina merge niscai etanol facut din corcoduse, boasca, pufoaica, etc :) )

 

@Balanel

Oamenii de afaceri stiu sa faca bani :) ) Aia buni, evident. E si asta un talent care nu e la indemana oricui, si ei sunt cei dau de lucru celor care stiu o meserie. Si tot ei sunt cei care pun pe picioare afaceri produc bani care la un moment dat ii platesc si pe cei care lucreaza la stat ... precum si pe oameniil care fac afaceri cu statul :) )

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Salariul mediu de acolo nu l-am pus eu, ci l-am luat din alte surse. Intr-adevar, in Bucuresti 1500 de lei e nimica toata, si un student poate castiga destul de lejer banii astia, insa in provincie reprezinta un salariu foarte bun. Cand lucram la Renault in Galati, primeam sub pragul asta, in conditiile in care faceam o munca destul de complexa si lucram si 2 sambete pe luna. Si eu inca sunt la inceput de drum, dar sunt destui ingineri prin Combinat care castigau cam cat mine. Si nu doar in Galati, ci in multe alte orase din tara situatia e la fel sau mai rau, practic Bucurestiul nu reprezinta in nici un caz situatia din tara.

Nu mai zic cand le faceam clientilor devize de reparatii de zeci de milioane la masini, de mi se pareau si mie de domeniul SF. In Bucuresti nu mai par chiar asa.

In Bucuresti e intr-adevar o aventura sa gasesti un loc in carciuma seara sau in week-end, ca sa nu mai zic ca am intrat intr-o joi seara in Bellagio si m-am simtit mai inghesuit decat pe metrou la ora de varf, insa, la fel, in provincie, pe la 10 noaptea vezi mai multi caini pe strada decat oameni. Ca sa nu mai zic de drumul de Buzau-Braila sau Slobozia-Braila pe care il fac cu cruise-ul activat pe zeci de km, intr-atat de liber e.

 

@balanel: zi si ca mai produci bani si din alte parti, ca nu te crede nimeni ca stai pe 750 de lei in Bucuresti si iti mai permiti si masina. Si chiria e mai scumpa de atat.

 

@mr: nu stiu ce calcule si-au facut belgoizii, eu insa am invatat pe propria piele cum este sa nu te poti folosi de masina (chiar daca o ai in parcare), prin urmare caut sa stau undeva unde am transportul asigurat, prefer Salajanul meu cu blocuri de 9-10 etaje, la 5 minute de metrou, decat sa ma mut la Domnesti, Popesti-Leordeni, Corbeanca, etc sa fac nustiucat pe naveta si sa raman blocat pe undeva la prima ninsoare (cum au patit-o colegi de-ai mei). Bine, acu daca imi da firma masina de servici si carburant, nu ma supar, dar tot cu metroul m-as deplasa la munca.

Share this post


Link to post

Avem la firma doua cordoba si o ibiza st ,motor 1.9 TDI-PD si 1.2 TDI-CR,diferenta in bani la consum intr-un an e de 12.000 lei,un motor Diesel de capacitate cilindrica mica e o afacere foarte buna,daca se fac foarte multi km/zi.

Conteaza si de ce capacitate cilindrica e motorul Diesel.

 

Dar pentru nea caisa ce locuieste in oras,si cu jobul la cativa km de locuinta se merita motorul pe Benzina,face si el cateva mii pe an sau 10~20k.

 

Cunosc un caz,posesor de polo 1.2 mpi,in 3 ani a facut 20k km,nu le pasa de consum,deoarece cu un plin circula o luna.Posesor fericita de Benzinar,fara probleme de consum, inca :) )

 

balanel@ Cei ce castiga mai mult daca nu fac eforturi/sacrifici ,nopti pierdute,lucreaza mai mult decat un muncitor intr-o fabrica din china,nu pot mentine fluxu de bani de la o luna la alta.

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

Se vede ca ati pierdut de mult simtul realitatii.

Stiu ca in Bucuresti e la moda sa faci "combinatii", dar eu nu sunt dintre aceia, si nici nu o sa fiu vreodata. Eu sunt om serios, care traieste, sau mai bine zis incearca sa traiasca din mizeria de salariu. Si inca astept ziua in care se va putea trai decent din salariu, ca in occident, fara alte surse de venit.

Cei ca mine, ori stau cu parintii, ori stau cu cineva si impart cheltuielile. Eu stau cu cineva, si nu platesc nici chirie.

Cred ca nu mai stiti ca in bucuresti, de multe ori, stau cate 2-3 familii intr-un apartament cu 3 camere, pentru ca nu isi permit sa stea cu chirie in alta parte, nici vorba sa-si cumpere apartament. E vorba desigur de casa parinteasca, unde au fost pusi de hulitii comunisti, si pe care au cumparat-o dupa asa zisa revolutie, pe o suma inca de bun simt. Acum, la salariile care sunt, cine isi mai permite sa-si ia casa? Bogatanii. Care apoi le inchiriaza celor saraci, pe bani multi. Si uite asa, din tupeu in nesimtire si imoralitate, vajnicii "oameni de afaceri" fac bani, iar cei care cu adevarat muncesc, de-abia traiesc de pe o zi pe alta.

Sa nu credeti ca colegii mei sunt altfel, si ei traiesc tot din salarii, si le e din ce in ce mai greu. Sunt chiar foarte curios unde se va ajunge in 2-3 ani, la ritmul de scumpiri pe care il vad, si in conditiile in care salariile vad ca sunt aceleasi de ani buni, si nici nu se intrevede vreo marire.

 

Nu stiu unde lucrati voi si pe ce functii, dar in mediul in care ma invart eu, cam astea sunt salariile. Cat credeti voi ca castiga un lucrator comercial in supermarket, un vanzator la un magazin de paine sau un functionar debutant la vreuna din institutiile statului?

 

Salariul mediu de 1500? E cu atat mai grav cu cat, avand in vedere cat castig eu si cei de langa mine, ne putem inchipui cat castiga unii, in functii de conducere, astfel incat sa iasa suma aceasta la o medie ponderata intre respectivele sume, adica tinand cont de numarul celor care castiga 750 lei si de asmenea de numarul celor care castiga xxx (multi) lei.

Share this post


Link to post

Prietene, topicul este daca mai este diesel-ul o afacere nu cat castigati pe luna si cum va descurcati pe el.

Si ca raspuns la afirmatiile tale nu-mi da exemple cu cat castiga o femeie de serviciu, un dispecer sau o casiera la supermaket fata de un om cu raspundere mai mare.

Am un prieten care lucreaza ca medic rezident la un spital plus in alte trei locuri, totul legal, plateste darile la stat si castiga mai mult decat tine.

Dar el pleca de la 8 dimineata si se mai intoarce la 19 acasa, nu sta pe un scaun si da din gura.

Responsabilitatea mai mare inseamna si bani mai multi.

Lasa-ma cu tanguielile astea ca nu tin. Daca vrei mai multi bani, munceste mai mult.

Scuze pentru off, de obicei nu fac asa dar m-am aprins cand se fac astfel de afrimatii.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...