Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian79

Jante De 15'' or more Pe Kalos/Aveo

Recommended Posts

Cu siguranta e greu cu pneurile alea,ma gandeam daca stiti ce modele sunt sau ce marimi au ma gandesc ca tre sa fie si o indicatie despre calea de rulare :scarpin: ,dar nu ma las ,am vaz ca lumea mai umbla la buza aripei cu o jucarie de roluit muchia de la aripa ...cat poate sa fie de scump.Imi pare rau ca nu am luat cricul de dacie ca-i mai sudam o rola si o flansa si era gata scula de roluit :wallbanger: .

A INDOIT CINEVA MUCHIA INTERIOARA LA AVEO PANA ACUM?pare cam dura totusi,am vaz ceva postat cu niste masini dar nu cred ca tabla era dubla ca la noi plus ca ma cam tem de vopsea.

Share this post


Link to post

Cu siguranta e greu cu pneurile alea,ma gandeam daca stiti ce modele sunt sau ce marimi au ma gandesc ca tre sa fie si o indicatie despre calea de rulare :scarpin: ,dar nu ma las ,am vaz ca lumea mai umbla la buza aripei cu o jucarie de roluit muchia de la aripa ...cat poate sa fie de scump.Imi pare rau ca nu am luat cricul de dacie ca-i mai sudam o rola si o flansa si era gata scula de roluit :wallbanger: .

A INDOIT CINEVA MUCHIA INTERIOARA LA AVEO PANA ACUM?pare cam dura totusi,am vaz ceva postat cu niste masini dar nu cred ca tabla era dubla ca la noi plus ca ma cam tem de vopsea.

 

 

Jantele cu latimea 7J in combinatie cu anvelope late de 185,mai au o problema.Fiind mai late decat anvelopa,le freci imediat de borduri.Chiar si cu 6,5J se poate intampla asta.

Share this post


Link to post
post-32623-012458300 1301314773_thumb.jpg Sa dea bine asa.... :-? ??

Share this post


Link to post

Am o mare problema. Am pus jentile astea, nu ating dar huruie de parca as fi cu tancul pe asfalt.Care e problema? cauciucurile sunt 205/50/16.

post-5655-0-00246400-1303052731_thumb.jpg

post-5655-0-31803300-1303052744_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Balonul 205/50 este mai inalt cu 0,75mm decat cel de 185/55,standard pe Aveo cu jante de 15 toli.Ca urmare,singura explicatie a zgomotului la rulare este anvelopa.Exista anvelope foarte zgomotoase si unele foarte linistite.Totdeauna,cand se publica teste ale anvelopelor,unul dintre parametrii masurati este zgomotul la rulare,atat in interior,dar si in exterior.Daca imi spui marca si modelul anvelopelor,iti spun care este rezultatul testului, asta daca anvelopa a fost testata de cineva.

Share this post


Link to post

Atentie ca e pe 16". Deci cauciucul lui e cu 27mm mai inalt decat normalul, ceea ce e mult peste limita admisa. Probabil huruitul vine de la masina, care iti zice sa nu-ti bati joc de ea.

Share this post


Link to post

E de la cauciucuri, asa-mi facea si mie cu niste gume made in china astea din pozapost-3429-0-12311200-1303125126_thumb.jpg, parca eram cu senile, iar la 150 la ora nu te intelegeai om cu persoana in masina, au ajuns la gunoi, iar acum cu niste Bridgestone e liniste.

Share this post


Link to post

Gandeste mai mult,inaltimea balonului n-are nimic de-a face cu marimea jantei,ci cu latimea balonului si procentul din latime al inaltimii.Ca sa intelegi mai bine,205/50=102,5 indiferent daca este pe o janta de 13,14,15,16 s.a.m.d.Asta,daca aritmetica pe care o stiu eu,mai e valabila si-n prezent.Ca urmare,marimea jantei intervine numai cand e se stabileste daca rotile incap sau nu in pasajul rotilor.Concluzia,e simpla:daca fac zgomot,dar nu freaca,de vina sunt anvelopele.Si,repet,exista o mare varietate de intensitati ale zgomotului produs de anvelope.Exista unele,chiar de marca,ce produc un zgomot inadmisibil.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

Dar balonul/talonul respectiv nu este asezat pe un cerc ( janta ) cu diametru de 14, 15, 20? Adica diametrul total al rotii depinde atat de talon ( care nu se modifica ) cat si de diametrul jantei.

Share this post


Link to post

Asa este,dar ce treaba are diametrul total al rotii cu zgomotul?Viteza periferica a anvelopei,care determina si viteza de contact a cauciucului cu terenul,este aceeasi,la orice diametru,pentru o viteza data?Ca sa nu mai vorbim ca o roata mai mare se invarte mai incet la o viteza de deplasare data,decat una mai mica,deci si zgomotele asociate sunt mai mici.Cred ca am discutat de ajuns problema asta.

Share this post


Link to post

Gandeste mai mult,inaltimea balonului n-are nimic de-a face cu marimea jantei,ci cu latimea balonului si procentul din latime al inaltimii.Ca sa intelegi mai bine,205/50=102,5 indiferent daca este pe o janta de 13,14,15,16 s.a.m.d.Asta,daca aritmetica pe care o stiu eu,mai e valabila si-n prezent.Ca urmare,marimea jantei intervine numai cand e se stabileste daca rotile incap sau nu in pasajul rotilor.Concluzia,e simpla:daca fac zgomot,dar nu freaca,de vina sunt anvelopele.Si,repet,exista o mare varietate de intensitati ale zgomotului produs de anvelope.Exista unele,chiar de marca,ce produc un zgomot inadmisibil.

 

salut..deschide aici si vezi ca anvelopa se schimba datorita jantei(o anvelopa de 205\50\15 este mai mare decat 205\50\14)ai dreptate ca garda este de 102,5 la ambele dar diametrul rotii depinde de janta..http://www.rimsntires.com/specs.jsp

 

..altceva..dupa cum vad in foto janta depaseste aripa..aceasta fiind cu spite subtiri ca niste palete la viteza curentul de aer care intra in contact cu janta poate produce un sunet asemanator cu rulajul anvelopei(la aveo sunt multe sunete suspecte la viteza)...si cu ce jante si cauciucuri are pe masina astept sa vad cati km suporta rulmentii pana cedeaza.

Edited by diablo

Share this post


Link to post

@ocatbaloi - Ce cauciucuri sunt montate pe jantele acelea?

Share this post


Link to post

@ocatbaloi - Ce cauciucuri sunt montate pe jantele acelea?

 

..dupa cum scrie sunt 205\50\16..

Edited by diablo

Share this post


Link to post

Eu eram interesat de brand nu de dimensiuni.

Share this post


Link to post

salut..deschide aici si vezi ca anvelopa se schimba datorita jantei(o anvelopa de 205\50\15 este mai mare decat 205\50\14)ai dreptate ca garda este de 102,5 la ambele dar diametrul rotii depinde de janta..http://www.rimsntires.com/specs.jsp

 

..altceva..dupa cum vad in foto janta depaseste aripa..aceasta fiind cu spite subtiri ca niste palete la viteza curentul de aer care intra in contact cu janta poate produce un sunet asemanator cu rulajul anvelopei(la aveo sunt multe sunete suspecte la viteza)...si cu ce jante si cauciucuri are pe masina astept sa vad cati km suporta rulmentii pana cedeaza.

 

Tu citesti ce scrie altul,inainte de a-i raspunde?Unde am scris eu ca o anvelopa cu aceeasi sectiune,dar pentru jante de diametre diferite are acelasi diametru total?Doar asta,se invata la geometrie,in primele clase!

Eu m-am legat numai de subiectul aparut la un moment dat,acela al sectiunii anvelopei si al eventualei sale contributii la zgomotul in rulare,aratand ca 205/50 este putin mai confortabil decat 185/55 si ca sub acest aspect,situatia se mentine pentru orice diametru al jantei.Ceva mai multa atentie,nu strica.

Share this post


Link to post

Daca tot faci observatii atunci mai citetste odata ce am scris in legatura cu "inaltimea"anvelopei indiferent de janta...eu am scris" garda".

Share this post


Link to post

Un singur lucru nu inteleg: De ce va mirati?.. De ce va mirati ca, daca montati o roata (janta+anvelopa) nerecomandata de producator, apar probleme? Montati un ansamblu necorespunzator specificatiilor producatorului, si va mirati ca nu e bine?!! Roata aceea nu are ce cauta pe Aveo . (punct)

 

Daca nu ma credeti pe mine, intrebati reprezentantul marcii, sau mai bine pe cei de la RAR.! Drive safe! :lavolan:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca tot faci observatii atunci mai citetste odata ce am scris in legatura cu "inaltimea"anvelopei indiferent de janta...eu am scris" garda".

N-ai inteles nimic,desi m-am exprimat clar,dar,asta-i treba ta.Si,nu-i mai trage atat cu "garda``.Ce garda,cea din armata?Parametrul pe care eu l-am numit,corect, inaltimea balonului,rezulta prin inmultirea a ceea ce in germana se numeste"Breite``,adica latime, cu "Querschnitt``,adica,sectiune transversala,sau,mai corect,in engleza"Aspect ratio``,adica raport de aspect,sau,mai simplu,"ratio``,adica raport,sau,cum se mai spune,"profile``.Oricare dintre aceste denumiri,inseamna acelasi lucru,adica,procentajul din latime,care constituie inaltimea balonului.Deci,nu te mai ambala,te rog,ca sa maschezi faptul ca n-ai inteles despre ce e vorba.Se mai intampla,din cauza vitezei.

Share this post


Link to post

Ce-mi plac glumele tale.... :lavolan:

Share this post


Link to post

Un singur lucru nu inteleg: De ce va mirati?.. De ce va mirati ca, daca montati o roata (janta+anvelopa) nerecomandata de producator, apar probleme? Montati un ansamblu necorespunzator specificatiilor producatorului, si va mirati ca nu e bine?!! Roata aceea nu are ce cauta pe Aveo . (punct)

 

Daca nu ma credeti pe mine, intrebati reprezentantul marcii, sau mai bine pe cei de la RAR.! Drive safe! :lavolan:

 

Dar tu ai impresia ca gumele ce le are , puse pe alte masini, ce le are in carte sunt silentioase, si pe Aveo sunt galagioase? Nu inteleg cum vine asta. Pot sa apare diferente la stabilitate, demaraj, franare, dar zgomotul de rulare nu are nici o legatura.

Share this post


Link to post

Esti comvins ca e vorba de zgomot de rulare? Daca da, de ce ai adus aici problema in discutie? Oricum, nu vreau sa fac caterinca, mi-am exprimat doar parerea, ca acelea nu sunt roti de aveo, asa ca nu va mirati ca apar zgomote ciudate, chiar si zgomote de rulare.

Edited by wwillym

Share this post


Link to post

Noroc!

 

 

 

 

Cum scriam si mai inainte, nu merge sa pui orice roata care sa depaseasca cu mai mult de max 1% dimensiunea rotii intiale.

 

Uite un exemplu: 185/55/R15 -> 205/50/15 (abatere sub 1%, de fapt 0.3%)

 

Nu puneti roti aiurea, fara socoteli pe masina ca va da abatere la kilometraj, poate sa loveasca in caroserie la incarcarea masinii, etc si din cate stiu eu nu se potriveste roata de golan pe chevrolet.

 

De fapt poti sa pui ce vrei tu, atata timp cat diametrul rotii se pastreaza in limita de +/- 1% fata de original. Latimea nu conteaza, adica poate fi oricat de lata permite caroseria fara modificari.

 

Uite si link pt viitor unde sa va socotiti mai usor rotile: http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

 

 

 

 

Bafta!

 

 

Share this post


Link to post

Esti comvins ca e vorba de zgomot de rulare? Daca da, de ce ai adus aici problema in discutie? e.

 

Da sunt convins, pentru ca am avut aceasi problema, vezi pagina anterioara, parca aveam senile , am pus alte gume, aceasi marime ca primele(ambele si mai mari si mai late decat cele date in cartea masinii), si au disparut toate zgomotele.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Aam mai discutat si altundeva.problema este urmatoarea.am citi mai tot de aici pana acum si nu am inteles mai nimic am ametit de atatea cifre. eu am pe masin aveo sedan urmatoarea dimensiune; 185x60 r14. am gasit sa cumpar jantele urmatoare(au fost pe un logan) 7J ET 42 r15.vreau sa stiu daca se potrivesc la mine si cu ce cauciucuri se pot incalta.VA MULTUMESC

Edited by miron_gabriel03

Share this post


Link to post

195/50/R15

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...