Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian79

Jante De 15'' or more Pe Kalos/Aveo

Recommended Posts

nu prea se gasesc jante de 5.5jx14 pt kalos-ul care nu e echipat cu acestea !

si daca se gasesc sunt cu 5 prezoane nu cu 4 cum e la kalos!

stie cineva unde sa caut sau daca se potrivesc alte marimi fara sa scimb cauciucurile(185/60/14)

Share this post


Link to post

Eu am jante CMS din Metro 14"/ 4x100/6J/ET 38 ieftine si rezistente. M-au costat cu tot cu montaj si echilibrat vreo 9 mil. Am luat niste gropi cu ele de era sa indoi cupola la masina cu capul si nu au nimic. Sunt si pe 15 la o diferenta de numai cateva sute de mii numai ca trebuie sa schimbi gumele.

Share this post


Link to post

Vad ca ai un Kalos negru perlat ... pune niste poze, sa vaza si ochii mei cum arata cu jantele alea ca ma bate un gand de multisor.

Share this post


Link to post

Mi-am montat si eu asa numa din joaca, o janta BBS de circa 17, da nu stiu exact ca era prin atelier si nu aveam nimic de facut.Am luat manualul si l-am desfacut, mi-am traznit una in fata cu levierul de mi-am spart arcada, si pana la urma uitati ce a iesit.Ce ziceti arata bine?

post-1995-1146225126_thumb.jpgpost-1995-1146225133_thumb.jpgpost-1995-1146225141_thumb.jpgpost-1995-1146225149_thumb.jpgpost-1995-1146225193_thumb.jpgpost-1995-1146225221_thumb.jpgpost-1995-1146225236_thumb.jpg

post-1995-1146225214_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pai, ce sa arate bine, ca nu e nici o poza cu arcada?

Share this post


Link to post

Ca sa nu mai deschid alt topic, intreb si eu aici, ca are o oarecare legatura. Daca vreau sa schimb jentile, si sa pun de 17" la Lacetti, cam care ar fi riscurile ? ar avea loc ? ce s-ar deregla (am inteles, nu stiu daca si bine, ca s-ar deregla vitezometrul si kilometrajul) ... si ce alte efecte negative ar mai avea asupra masinii ?

Share this post


Link to post

@Alinut :

1.) http://www.carbibles.com/tyre_bible.html - asta in primul rand ca sa te familiarizezi cu anumite notiuni despre roti

2.) uite aici catalogul de tuning de la Irmscher ca sa te orientezi ce parametrii ar trebui sa iba jantele de 17 a.i. sa ti se potriveasca la masina:

http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?a...pe=post&id=3668 - bineinteles ca sa n-ai probleme cu speedometrul iti trebuisc pneuri cu talon mai mic

Share this post


Link to post

multumesc frumos pt linkuri !

Share this post


Link to post

Ideal ar fi sa gasesti niste roti la cineva sa ti le imprumute, si sa vezi si cum se invarte volanul, pentru ca directia va fi mai grea, si rinichii mult mai zdruncinati la un 215/45/17. Telescoapele si bucsaraia vor primi din plin orice groapa sau linie de tramvai. Dar ce nu face omul sa arate masina bine ;)

In ideea unei folosiri de 20% pe traseu urban.. cred ca ar putea merita.

Poti folosi si calculatorul asta: http://www.miata.net/garage/tirecalc.html. Vezi si cum arata aproximativ diferentele.

Share this post


Link to post

Stie careva care sunt exact dimensiunile jantelor de aliaj de 15 inch de pe Kalos ?

5,5Jx15 sau 6Jx15 ? 4x100 ? ET ?

Share this post


Link to post

6Jx15. Am eu si sunt multumit de ele.

Share this post


Link to post

eu am p kalos jante p 16"...215 p spate si 205 p fatza...pana acuma am obs k merge ceva mai greu directia,si se aude cam ciudat la gropi...dar masina da impresia k ar fii mai stabila la viteze mai mari + k arata prea beton cu jante MARI :)

 

 

 

+ k tocmai c tzi-ai luat un warn. +k e beton k o sa mai iei dak mai scrii asa!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Este inutil sa pui roti mai late pe spate la o masina cu tractiune fata - masina poate sa-ti subvireze mai tare decat la una cu roti normale.

Roti mai late pe spate se preteaza doar la masinile cu tractiune spate.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Buna baieti !

 

Eu in decembrie 2006 mi-am luat Aveo full option - imi place , desi la o masina chiar full option de cca 10000 euro fie ea si noua tot ai si ceva care sa nu-ti fie 100% pe plac .

Ce vreau eu sa zic : am jante de 15 de Al cu cauciucuri de 185/55 . Sant frumoase , nu luxoase dar vreau sa pun cauciucuri de iarna si intrebarea mea ar fi daca pot sa pun cauciucuri de 185/60 sau chiar 185/65 mai balonate ? Stie cineva ? Am masurat alte roti de la VW de 185/65 si comparativ cu ale mele sant cu cca 4,5-5 cm mai mari pe diametru , iar loc prea mult nu am vazut sa am deasupra rotii , mai mult ca nu aparatoarea de noroi este limita ci capatul telescopului care vine deasupra rotii . Eu cred ca cel putin teoretic nu are cum sa mearga alte cauciucuri mai mari , dar astept ceva de la voi , poate practic a pus cineva si stie mai multe .

Sa pot pune cauciucuri mai balonate singura solutie , stiu ! sigura , este sa pun alte jenti mai mici !

Va salut !

Share this post


Link to post

Nu-i ok nici una, nu inteleg de ce nu stai la 185/55 - eu am pe a mea de iarna si-s f. ok.

Share this post


Link to post
... nu inteleg de ce nu stai la 185/55 ...

Mitul romanilor ca un talon mai mare te scapa de necazul cu gropile de la ei sau de lovitul jantelor de borduri, dar intotdeauna vei intalni o groapa mai adanca sau o bordura mai inalta. Dupa care se mira ca nu sta masina bine pe viraje.

Share this post


Link to post

De cind am vazut masina am zis ca ar arata mai bine cu roti ,,mai mari". ,Am pus cauciucuri de iarna,mai inalte(185/60/15),pt. a nu modifica prea mult parametrii masini.Diferente la rulare,stabilitate nu se simt.Vezi la sectiunea [Cauciucuri de iarna].

Share this post


Link to post

M-ar interesa si pe mine daca jantele din poza se potrivesc pentru Kalos-ul meu. Am un Kalos sedan 2005 cu jante de 14. Si ce cauciucuri mi-ar trebui !

post-4460-1170461481_thumb.jpg

Edited by lexu`

Share this post


Link to post

La mine in talon scrie maxim jante de 16 cu 195/ 45

Se pot pune si mai mari de ex de 17 sau caucuiucuri cu talonul mai mare de ex 16 / 195 / 60 sau 17 / 195 / 60 ?

Share this post


Link to post

Jante de 17 si cu discurile/tamburii neschimbati se vede ca naiba.. parerea mea :)

Share this post


Link to post

Talonul trebuie sa fie din ce in ce mai mic daca creste diametrul jantei. La 17" iti trebuie 195/40. E chestie de circumferinta a rotii. Nu se recomanda mai mult de 3% abaterea fata de circumferinta normata a echiparilor stock.

Share this post


Link to post
Jante de 17 si cu discurile/tamburii neschimbati se vede ca naiba.. parerea mea :)

 

 

Corect, asa este!!

Din pacate pentru R15 coreeni au lasat aceleasi discuri si etrieri (de la R14 poate chiar 13), ca urmare, daca te uiti bine se vad cam... ca si cum ceva nu e ok!

 

Parerea mea :drinkers:

Share this post


Link to post
... Se pot pune si mai mari de ex de 17 ...

Doamne, la ce va trebuie asa jante mari ? Nu aduc ceva, doar dezavantaje.

Share this post


Link to post

Corect! Pe mine ma enerveaza foarte mult talonul mic (50) dar am vazut ca pe Civic au pus la 17" talon de 45. Really bad, mai ales pe strazile noastre.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...