Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian79

Jante De 15'' or more Pe Kalos/Aveo

Recommended Posts

Ugh, e modelu' pe care'l vroiam eu pt HBul meu (e drept, doar pe 15 si negru-mat), dar... hm.

Share this post


Link to post
Uite un Aveo cu jante pe 16

 

Multumesc mult pentru poza...m-am mai luminat un pic. Eu zic ca arata mai bine. Parca o janta ca cea din poza umple mai bine spatiul pentru roata, si parca e un pic mai bine proportionata in raport cu intreaga caroserie. Acum ramane problema dimensiunii anvelopelor. Daca pun pe 205/65 am inteles ca freaca; daca pun tot pe 55, iar o sa simt orice pietricica si orice denivelare in volan...

 

mai veniti si voi cu sugestii...

Share this post


Link to post

Arata ca naiba, si pun pariu ca se simte ca o roaba. cu 205/55r16 ai o diferenta de peste 8%, e anormal de mare.

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html si vezi ce-ti iese sa te incadrezi in 3% maxim diferenta.

Share this post


Link to post

Yeah, cu ala am calculat si eu. 195/45 sau 205/45 pt R16, da's al naibii de scumpe, se gasesc relativ putine modele si mai au si'un balon de...urhhhh.

Share this post


Link to post

La o combinatie de 205/55-15, a iesit o diferenta de 3,8. Ma gandesc ca la 205 s-ar schimba mult aspectul masinii (care vazuta din spate pare a avea cauciucurile inguste)...nu stiu...mai vad...

 

Daca le schimb, pun si poze...

Share this post


Link to post

Salutare!

 

Dupa mai multe sapaturi am aflat ca pentru cauciuc 185/55 R 15 - janta pe care s-ar potri ar fi de la 5x15 la 6.5x15,

prin urmare daca vreau sa modific cauciucul de la 185/55 R 15 la 205/45 R16, se poate, diferenta in circumferinta ar fi de doar 1.1% si

jantele pe care s-ar potrivi cauciucul ar fi de la 7x16 la 8.5x16.

 

acum intrebarea, incape pe chevy aveo 1.4 an 2007 o roata asa de lata, 205/45 R16 ?

 

ce parere aveti?

Share this post


Link to post

stiti cumva vreun magazin online unde pot sa gasesc o janta de aliaj pt chevrolet aveo sedan asemanatoare celor din fabrica?( ca la reprezentanta mi-au zis ca o janta costa 700 lei, sa lesin nu alta)

Share this post


Link to post

King campione sau Rokor . Nici aici nu sunt preturi mai mici. La 700 ron iei 5 jante SH de la dezmembrari, in stare buna.

Offsetul sa fie 45 mm.

Share this post


Link to post

am gasit in sf una la mana a doua pe net si am luat-o. acum am o alta "problema". janta nu are capacelul acela cu sigla chevrolet din centru. stie cineva unde pot sa gasesc asa ceva?

Share this post


Link to post

La reprezentanta...80 ron capacelul.Su la firmele mentionate mai sus.

Share this post


Link to post

3 bulioane pe 4 plastice amarate? De banii aia se ia o janta noua sau doua sh.

Share this post


Link to post

Se gasesc capacele la dimensiunea respectiva (diametru) si sunt brute, fara sigle. Sigle autoadezive se gasesc in Vitan, cu 10 ron. Eu asa am procedat, pentru ca n-am vrut sa pun siglele enzo ale jantelor, mi s-a parut mai fain s apun cu chevy. Am cautat nitel dar am gasit, nu culoarea originala a siglelor, doar argintiu pe negru, dar oricum da bine.

Share this post


Link to post

si de unde ti-ai luat capacele fara sigla?

Share this post


Link to post

Alea da, mai zic si eu preturi. As vrea si eu un set daca face cineva comanda. Chiar doua, ca poate vrea si tata sa puna pe jantele de aliaj proaspat cumparate.

Share this post


Link to post

Care este distanta dintre prezoane la Kalos?

Daca doresc sa schimb jantele de aliaj stoc, ce marime imi trebuie?Sau dupa ce trebuie sa ma ghidez?

Share this post


Link to post

Distanta dintre prezoane parca este 4*100.

Share this post


Link to post
si de unde ti-ai luat capacele fara sigla?

Capacele au avut jantele. Erau noi. Dar am vazut in Vitan, de diferite diametre, inclusiv pentru diferite marci (gata branduite).

Ce vreti voi de pe e-bay gasiti in vitan cu 10 ron setul.

Picture_013.jpg

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Stimate "vieri" eu am achizitionat o janta aliaj pe 15' de la "adrianzografi" care nu avea emblema asa ca am purces direct la dealer AWP Pitesti (Auto World Park ) stii cat e la ei ? -50ron. Am cautat si pe net pe la unu care spunea ca are cele mai mici preturi - 55ron

 

 

 

 

Probabil ca ai gasit intre timp, iar daca da, si din alta locatie spune-ne si noua

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Coincidenta sau nu , janta am cumparat-o si eu de la aceeasi persoana. cat despre capac nu am gasit, de fapt nici nu am mai cautat.

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

probabil ca "adrian" al nostru si-a schimbat jentile. Pai si ce faci o lasi fara capac ? O sa arate urat cred

 

dar stii ce nu inteleg de ce nu a vandut jentile cu capacele. banuiesc ca nu le tine pt. "zile negre"

 

chiar asa "adriane" de ce nu le-ai vandut cu capacele ?

Share this post


Link to post

Probabil ca le-a pierdut.Asa am patit si eu cu jantele,prima data a disparut un capacel de pe fata.Am cumparat unul nou,25 de lei(Original de la producatorul jantei,nu erau jantele de aliaj de la chevrolet).Totul bine si frumos pana a picat pe cealalta parte din fata ,iar azi am avut supriza sa nu mai gasesc nici noul capacel cumparat cu 1 luna in urma.Asa ca in 1 luna si ceva,am reusit sa "scap" de 3 capacele.Doar pe spate au ramas intacte,pe fata au ramas...gaurile.

Edited by raresh20

Share this post


Link to post

Omul si-o fi schimbat jantele si a pastrat capacelele cu sigla chevy pentru a le monta pe noile jante. Cel putin eu asa as fi facut...

Share this post


Link to post

Bine v-am regasit dupa acest wek-end stimati colegismilies29.gif

 

Pai se mai potrivesc la alte jante ? inseamna ca trebuie sa tii cont de acest aspect, adica diametrul interior unde se monteaza capacelul cu emblma. Apropo "raresh20" de ce nu le si lipesti cu ceva daca tot sunt asa incapatanate si nu stau in locasurile lor ? Caci dupa cum vad in acest fel vei da ceva banuti pe ele.

Acest pret de 25 ron la ce data le-ai cumparat sau spune-ne si noua de unde, caci nunt interesat si eu, dar si alti colegi. La voi care mai sunt preturile la aceste capacele pt. jante.

Oricum este o diferenta caci cu 50ron cat sunt la dealer la Pitesti as putea sa cumpar 2capacele de unde a luat si "raresh20" asta daca vrea sa ne spuna si noua. O poza cu aceste capacele ne postezi si noua "raresh20" ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...