Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian79

Jante De 15'' or more Pe Kalos/Aveo

Recommended Posts

195/50/R15

Deci sa inteleg ca se potrivesc aceste jante dar cu astfel de cauciucuri nu?si nu imi afecteaza masina cu nimic?stima

Share this post


Link to post

Ce ti s-a recomandat este dimensiunea cauciucurilor pentru jantele descrise de tine, deci DA se pupa unele cu altele.

 

Enviado desde iPhone vía Tapatalk

Share this post


Link to post

Vezi daca se potriveste si distanta intre prezoane, sa nu ai vreo supriza.

Share this post


Link to post

le probez atunci ca le iau de la un coleg

Vezi daca se potriveste si distanta intre prezoane, sa nu ai vreo supriza.

Share this post


Link to post

le probez atunci ca le iau de la un coleg

 

Daca ai(sau poti obtine) si inelul adaptor pentru Aveo,atunci e in regula.Daca nu,nu.

Share this post


Link to post

am vb cu cineva sa imi faca la strung dintr-un material gen plastic,textolit la pret de 50-60ron(nu stiu exact)amic al colegului

Daca ai(sau poti obtine) si inelul adaptor pentru Aveo,atunci e in regula.Daca nu,nu.

 

am vb sa imi faca la strung dintr-un material gen plastic,textolit la pret de 50-60ron(nu stiu exact)amic al colegului,dar sa iau jantele si sa ma duc cu masina sa masoare

Edited by miron_gabriel03

Share this post


Link to post

Aam mai discutat si altundeva.problema este urmatoarea.am citi mai tot de aici pana acum si nu am inteles mai nimic am ametit de atatea cifre. eu am pe masin aveo sedan urmatoarea dimensiune; 185x60 r14. am gasit sa cumpar jantele urmatoare(au fost pe un logan) 7J ET 42 r15.vreau sa stiu daca se potrivesc la mine si cu ce cauciucuri se pot incalta.VA MULTUMESC

 

Se potrivesc foarte bine si cauciucuri 185.55.15,am eu asa chiar daca zice lumea ca 185 nu-i pentru 7J.

Share this post


Link to post

Incalta-le cu 205/50R15,daca nu vrei sa barbieresti toate bordurile cu ele.Vei avea exact acelasi diametru ca si cu originalele.Cine zice ca e bine sa pui 185 pe 7J,ar trebui intai sa caute pe Carbibles.com.Ar afla astfel, ca latimea maxima admisa pentru 185 este 6,5J.Ca la romani merg multe,asta e altceva. Totusi,ca sa va scutesc de efort,va spun,pe scurt motivatia data acolo,anume ca o janta,prea lata,micsoreaza curbura flancurilor,data prin costructie,si inrautateste mult caracteristicile de amortizare,inrautatindu-se preluarea socurilor produse de denivelari.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

..185\60\14 diametru 578mm-14"x4,5j pana la 14"x7j

..185\55\15 diametru 585mm-15"x5j pana la 15"x7j

..205\50\15 diametru 587mm-15"x5,5j pana la 15"x7,5j

Edited by diablo

Share this post


Link to post

Spune si sursa,ca sa vedem daca e credibila.Eu,asa fac.

Edited by VAXXi
Nu mai cita mesajul anterior, foloseste ADD REPLY!

Share this post


Link to post

Incalta-le cu 205/50R15,daca nu vrei sa barbieresti toate bordurile cu ele.Vei avea exact acelasi diametru ca si cu originalele.Cine zice ca e bine sa pui 185 pe 7J,ar trebui intai sa caute pe Carbibles.com.Ar afla astfel, ca latimea maxima admisa pentru 185 este 6,5J.Ca la romani merg multe,asta e altceva. Totusi,ca sa va scutesc de efort,va spun,pe scurt motivatia data acolo,anume ca o janta,prea lata,micsoreaza curbura flancurilor,data prin costructie,si inrautateste mult caracteristicile de amortizare,inrautatindu-se preluarea socurilor produse de denivelari.

 

 

Spune-i omului de 205/50/15 dar mai explica-i cum sta cu RAR-ul si cu toate denivelarile de la noi,de cum ii merge masina in toate directiile aaaa si de gropi si de rezistenta ce o opune un 205 fata de 185 pe drumurile nationale,cu stima AndreiA.

Share this post


Link to post

Dupa cum am spus sunt afon in legatura de jante.vreau sa imi spuneti daca urmatoarea marime se potriveste la aveo sedan: 5,5j,14h2 et37.va multumesc

Edited by miron_gabriel03

Share this post


Link to post

Va mai necajesc ultima oara cu acest subiect am gasit urmatoarele jante 7jx15 et38 si 5,5jx14 et37 care sunt mai potrivite pentru aveo sedan?astept un raspuns urgent,va multumesc.(cele cu mai multe spite sunt de 14 si 5,5j)

post-32041-0-75700600-1306618658_thumb.jpg

post-32041-0-20097100-1306618693_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pe 14 iti merg 5.5J ET 38cu anvelope de 175/65/14, 185/60/14, 195/60/14

Pe 15 iti merg 6.5 J ET 38, cu anvelope de 185/55/15, 195/50/15, 205/45/15

 

In concluzie, din ce ai gasit, nu ti se potriveste nimic. Pe viitor foloseste acest configurator pentru a obtine informatiile tehnice necesare.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Pe 14 iti merg 5.5J ET 38cu anvelope de 175/65/14, 185/60/14, 195/60/14

Pe 15 iti merg 6.5 J ET 38, cu anvelope de 185/55/15, 195/50/15, 205/45/15

 

In concluzie, din ce ai gasit, nu ti se potriveste nimic. Pe viitor foloseste acest configurator pentru a obtine informatiile tehnice necesare.

 

Am inteles.cel mai bun site de care am dat.pai cea de 5,5j are et 37 mai mic cu 1 decat et38.atat de mult sa conteze?

Edited by miron_gabriel03

Share this post


Link to post

planetara sau capu de planetara are ceva de suferit?

 

nu are nici o treaba planetara sau capu de planetara

Share this post


Link to post

Nu crezi ca din 2005 si pana acum a aflat? Jesus...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...