Jump to content
Sign in to follow this  
maximus

Nelamurire Raba

Recommended Posts

Uitandu-ma pe niste site-uri am dat de asta, o raba, care insa arata ca un man, sau roman.. ce e cu raba? Care e istoria ei?

 

b4773c045f.jpg

 

 

 

Dar ifa? E marca ceheasca cumva?

 

 

d7e75c1154.jpg

Share this post


Link to post

IFA este o marca din fost RDG . Denumirea reprezinta initialele de la intr.de auto...ceva de genul asta in limba germana. Una de asta dar nu de pompieri era sa se suie pe TICO-ul meu ,eu oprit la trecerea de pietoni noroc ca m-am uitat in oglinda si am vazut ca nu poate sa opreasca am demarat in tromba!!! Acum vad ca la inaltimea ei se suia pe mine !!! Raba este o marca ungureasca stiam ca fac numai motoare si subansamble o mare parte din masinile facute in romania aveau motoare raba mult mai fiabile decat cele romanesti!

Share this post


Link to post

multam topser! din punctul meu de vedere, daca nu are nimeni nimic de adaugat topicul se poate inchide. Thanx

Share this post


Link to post

Raba a fost facuta dupa MAN iar ROMAN a fost facut dupa RABA.Primele masini ROMAN au avut motoare,transmisie si axe RABA.Se zice ca se ridicau la standardele MAN.Dupa...

Share this post


Link to post

Si daca esti curios cum arata ROMAN acum,fa-le o vizita pe www.roman.ro!!! :) >-

Share this post


Link to post

Arata "under construction". Arata bine camionul ala de pe fundal.

Share this post


Link to post

pe vremea impuscatului oare cate romanuri se produceau anual?

Share this post


Link to post

cate apareau pe plan cu vreo 20% fictivi in plus...

Share this post


Link to post

A evoluat bine ROMAN,mai ales ca acum imprumuta un motor MAN de 410 cai!!! :) >-

Share this post


Link to post

Motoare bune pun pe ele de 10 ani dar un cap tractor roman cu un motor renault sau international costa cat unul volvo.

Share this post


Link to post

Roman echipeaza cu Renault MIDR(380cai parca) turbo,intercooler 6in linie sau MAN (410cai)cam aceleasi caracteristici in mare si mai era un motor romanesc tip Roman 1035 deasemenea supraalimentat si cu intercooler(260CP). Acum ROMAN S.A. e impartit in mai multe fabricutze dac putem spune asa...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...