Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Capacitate de frinare Matiz - ce parere aveti?

Frine Matiz: ce parere aveti  

229 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ovidiu, tien cont ca tu testez niste frine relativ noi (10.000km) cu cauciucuri noi iar media de km pe tico-uri este de peste 50.000+incaltarile originale.

 

Lasa ca apare Brusli si va zice cel ce si cum :) ca le-a testat pe toate

Share this post


Link to post

Eu am votat "foarte bune". Consider ca sunt mult mai bune ca cele de dsn. Berlina iese din discutie. Argumentele - Dsn, pe ploaie/frig mi se pare periculos de violenta la franare (necesita obisnuinta MULTA; am reusit sa ma intorc aproape complet -180 de grade- pe Cantemir, la Budapesta, la stop - cu un Cielo nou, pe ploaie; asa ca de dacie chiar mi-e frica).

Share this post


Link to post

sa va mai incing un pic:

am frinat de la 90 la ora in max. 30 m pe dn1 la o trecere de pietoni

Share this post


Link to post

Nu stiu voi cum procedati dar eu cand trebuie sa franez la o trecere de pietoni mai intai ma uit in spate sa vad ce masina am. Daca e dacie (orice model) si e mai aproape de mine nu dau prioriate la pietoni, ca era sa ma pomenesc cu unu care avea SLZ pe bancheta din spate si de atunci m-am potolit. In rest...ce sa zic...tico-ul are frane buna dar tot timpul am distanta destul de mare fata de masina din fata daca aceasta este una care ar parea ca are ABS.

Share this post


Link to post

Eu am o problema cu frinarea de la peste 100 de Km/h: vibreaza un pic rotile. Nu da instabilitate si frinarea e sigura. Dar ... se simte.

 

Oare e normal, sau trebuie sa fac eu ceva sa o dreg?

Share this post


Link to post

Daca trepideaza masina la franare este din vina discurilor de frana care sunt duse. Sau, mai poate fi din vina unei supape care se afla exact la imbinarea dintre furtunul de vacuum de la motor si corpul servo-franei. Preferabil ar fi sa fie de vina supapa, ca aia nu costa decat cateva zeci de mii, fata de discuri care sunt cu mult mai scumpe.

 

Ca idee, o masina cu ABS franeaza pe o distanta mai mare decat una fara ABS. Si asta pentru ca in momentul in acre computerul sesiseaza blocarea rotilor slabeste franarea pe o anumita roata, marind astfel dinstanta de franare. ABS-ul a fost facut pentru a evita deraparea, nu pt a scurta distanta.

Share this post


Link to post

Sa se buleasca discurile in 7200 km citi a fcut cu ea?

Share this post


Link to post
ABS-ul a fost facut pentru a evita deraparea, nu pt a scurta distanta.

 

Şi pentru a păstra controlul asupra direcţiei maşinii în timp ce frânezi.

Share this post


Link to post

Nu stiu ce papucii mei laudati asa dacia solenza la sist de franare fata de cielo .

Ca te arunca in geam cand pui frana asta nu inseamna in mod obligatoriu ca e frana buna .

Orice frana poate fi reglata.

La cieloul meu (an fabr 95) NU AM UMBLAT NICIODATA LA FRANA exceptand schimbarea placutelor si e sabotilor asa ca sa ma mai scuteasca astia cu solenzele lor.

Sa le vad si eu dupa 9 ani si dupa aia mai vb.

La Matiz (iunie 04) franele mi se par ok pt marimea lui.

Bafta

Share this post


Link to post

Daca e plina masina (4 persoane nu 5), franeaza nasol de tot.

 

Eu deobicei franez din motor, concomitent cu frana de picior (scot piciorul afara). Daca ar fi sa ma bazez doar pe talpa, cu masina plina, as zbura pietonii de pe trecere (am fost aproape de 2 ori, noroc ca au fost aia atentzi)

Share this post


Link to post

EU am un Tico si pot spune ca franele sunt excelente. Cum spunea cineva mai devreme tre' sa stii sa franezi. Frana asta tare te ajuta pt. ca dezezi mult mai exact. O mare importanta o au cauciucurile. Alea din fabrica Hankok sunt infecte: tari, profil prost pierd aderenta imediat mai ales pe ploaie. Urmatorul set de cauciucuri a fost Pirelli P3000 si ma uitam cu atentie in spate indiferent de masina. Cand calcam frana simteam ca las puntea fata acolo. Acum am pe fata Lassa si pe spate Uniroyal (perioada mai proasta cu banii). Merg mai bine ca Hankok dar tot slabe sunt. Dar chiar si asa franeaza bine.

Apropo cea mai buna franare se obtine atunci cand se aude un mic suierat.

Si daca vreti sa vedeti frane calcati frana la un Volvo 850 la 30kmh si o sa vedeti cum ingheta masina.

 

Bafta si atentie la berline!

Share this post


Link to post

franeaza super bine!!! pt cum e construita, daca stii cum s-o calci- e OK !!!

Share this post


Link to post
Nu stiu ce papucii mei laudati asa dacia solenza la sist de franare fata de cielo .

Ca te arunca in geam cand pui frana asta nu inseamna in mod obligatoriu ca e frana buna .

Orice frana poate fi reglata.

La cieloul meu (an fabr 95) NU AM UMBLAT NICIODATA LA FRANA exceptand schimbarea placutelor si e sabotilor asa ca sa ma mai scuteasca astia cu solenzele lor.

Sa le vad si eu dupa 9 ani si dupa aia mai vb.

La Matiz (iunie 04) franele mi se par ok pt marimea lui.

Bafta

 

 

Da bre gata gata. SLZ si srn si orice dacia au franele de kkt. Daca tu vrei sa crezi asta, nu ma pun in calea fericirii tale... Orice dacia si, de ce nu, orice romanesc e de kkt. De fapt si noi, romanii, suntem de kkt. (Ooops, stai ca aici sunt de acord cu tine; da' numai aici!!!) Fii fericit tu in grota ta...

 

Ontopic: Cielo are frane super-marfa bey! Puteti sa ziceti orice de cielo da' sa nu va luati de frane ca acolo sta bine.

Io aveam o impersie suuper proasta despre franele de pe tico dar de cand mi-am luat cauciucuri noi discutam altfel. Intr-adevar, pedala e mai tare dar daca apesi k lumea franeaza bine.

Iar dsn si slz, dupa parerea mea, daca le si pui caucioace adevarate (minim matador) franeaza suuper bine. Si da, frana TREBUIE sa te scoata ;prin parbriz. Te obisnuiesti tu singur sa apesi delicat. Si, ma rog, ce dreaq, tu ai cielo vechi deci tre' sa te dea prin parbriz afara, io asa am vazut la alea vechi.

Share this post


Link to post

Am condus trei Cielo la viatza mea (de pana acum, normal!!...)..Toate dar absolut toate aveau frana mai slaba decat vechea mea berlina...Soferii de la noi s-au plans intotdeauna de frana coreeana si toti mecanicii iti vor sdpune ca la capitolul frane Woo rile nu stau kiar perfect...SLZ mers o singura data cu ea franeaza excelent da' tine frana destul de jos ceea ce nu ma pre aface fericit ...Clio ...n-am vazut never frana mai buna ca pe masina asta ...SI dk tot ce-i romanesc e de kkt va trog eu mult sa nu mai mancati altceva decat de import bne ..Nu de al;ta da' sa nu mancati kkt dk e de kkt nu!?!?!?... :) )))).....

 

...BAAAAAAIIIII REVENITI_VA CU NIHILISMUL ASTA PLEAAASE!!...........

Share this post


Link to post

Eu nu sunt un sofer foarte atent, asa ca sunt fortat de foarte multe ori sa pun niste "bruste". Nu m-a dat cu capul de geam ca la DSN, dar nici nu s-a facut sanie. :roll: una peste alta sunt m,ultumit, nu stiu de unde vedeti asa diferenta la Clio. Pe Alize-ul lu nevestica cu ABS mi se par destul de lejere, nu sunt sa pupi parbrizu'

Share this post


Link to post

ieri am reusit sa-l pup usor pe un peugeot 405 pe DN 1. De-abia incepuse ploaia, ala a frinat eu am dat sa frinez, insa m-am oprit in C.U.R.-ul lui. Maty are doar numarul indoit putin, lui i-am spart bara. :wallbanger: Cu ocazia asta am observat doua chestii: 1. Maty rezista onorabil la pupaturi frontale :butt: , insa pe ploaie nu ma mai apropii de nimeni in trafic, ca frinele nu-s chiar asa bune cum le credeam initial :( . Una peste alta i-am dat 300k omului ca era din Arad si am speculat asta la maximum, impozit pe prostia mea, bine ca nu s-a terminat altfel :thanks: GOD

Share this post


Link to post

Vara trecuta aveam tot timpul drum pe la o firma si parcam in curte la aia. Aveam un loc cu un pom in fata care avea vreo 3-4 cm diamterul tulpinii. Fiind asa subtire si cum trebuia sa speculez la maxim spatiu parcam tot timpul cat mai in fata, adica pan vedeam cum se misca pomul. De placuta de inmatriculare sincer ma doare undeva, peste un an si doua luni trebuie s-o dau :roll: . Chiar si asa e foarte bun numarul pe fata, e un amortizor perfect si care se repara usor.

Share this post


Link to post

sa stii ca numai de glume nu-mi arde dupa ce l-am pupat pe ala in posterior, dar e haioasa remarca ta, ar trebui brevetata PPS (Placutza Protection System), care cel putin pe Matiz functioneaza. :lollol:

Share this post


Link to post

PPs-ul functioneaza si la Espero, si eu ma mai proptesc intr-un boschet cateodata, prin urmare nr meu de inmatriculare e prins cu scoci de ce a mai ramas din suport :lollol:

Share this post


Link to post

Deci Iuzar are pe Espero PPS 2 improoved cu Scotch amortizaeza socurile si mai bine :lollol:

Share this post


Link to post

eu nu am cu ce sa compar ca nu am condus decat matiz (si 2 dacii de prin '80 :lol: :lol: ).

franele mi se par rezonabile desi in general dau impresia ca nu te mai opresti...

la frane bruste e bine sa ai si niste ciorapei cu abs :lol:

Share this post


Link to post

Frane bune. Naspa cand esti cu 4-5 persoane in masina. Oricum imi par mai eficace decat la CIELO sau...mi se pare.

Share this post


Link to post

frane nashpa tare. efortul depus la apasarea pedalei de frana e f mare comparativ cu orice masina straina. io am avut 4 masini:un passat din 200-nu suporta termen de comparatie, un renault 21 din 89 care franeaza multt, mult mai bine si mai ferm si un fiat ducato de 3.5 tone sarcina max care si ala la gol franeaza mai bine. In momentul in care apas pe frana la matiz trebuie sa:

1.ma proptesc bine pe pedala

2. sa ma obisnuiesc cu tangajul enorm(toata masina se duce in bot-nu am mai vazut la nici o masina o tendinta atat de puternica

3. sa ma astept la orice-azi dimineatza era sa pup pe unul in fund... am franat puternic, s-au blocat rotie din fata, masina sa infipt in bot(ca de obicei) si a derapat aiurea.

4. cu 4 pers in masina trebuie sa franez de la un km distanta si sa ma proptesc puternic pe pedala de frana ca altfel nu se opreste carabusul.

am votat f slabe

Share this post


Link to post
frane nashpa tare. efortul depus la apasarea pedalei de frana e f mare comparativ cu orice masina straina

 

Ai servo pe el ? normal că e mai mare efortul, maşinile pe care le-ai pus tu au servofrână. Şi eu când am mers tractat (motorul oprit şi implicit fără servofrână) am zis "bă cine dracu' mi-a umblat la pedală ?".

 

2. sa ma obisnuiesc cu tangajul enorm(toata masina se duce in bot-nu am mai vazut la nici o masina o tendinta atat de puternica

 

Asta e de la amortizoarele slabe pe faţă. Poţi încerca fie amortizoare mai tari, fie să frânezi ca la motocicletă: apeşi niţel ca să se "înfunde" faţa, după care apeşi mai tare.

 

am franat puternic, s-au blocat rotie din fata, masina sa infipt in bot(ca de obicei) si a derapat aiurea.

 

Dacă nu ai ABS, nu calci frâna brusc pe drum alunecos, că se blochează şi te duci sanie (am păţit pe pielea mea, şi m-am învăţat minte, oprindu-mă într-un fund de Cielo). Dacă maşina şi-a schimbat traiectoria (adică te-ai învârtit mai mult sau mai puţin), atunci înseamnă că stânga nu frânează în mod egal cu dreapta, şi ar fi cazul să verifici repartitorul. Am păţit asta într-un taxi, a frânat omul la o trecere brusc şi maşina s-a pus aproape de-a curmezişul benzii.

Share this post


Link to post
frane nashpa tare. efortul depus la apasarea pedalei de frana e f mare comparativ cu orice masina straina

Ai servo pe el ? normal că e mai mare efortul, maşinile pe care le-ai pus tu au servofrână.

Si noi, matizarii, avem servofrina, multumim de apreciere :lol:

 

Adevaru e ca nici mie nu prea-mi place cum frineaza. Intr-adevar tre sa apesi cam tare pe pedala! Iar daca ai si masina plina...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...