Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian79

Senzori De Parcare

Recommended Posts

Am gasit astazi la adresa http://www.atigroup.ro/H-004_1.html niste senzori de parcare ieftini cu un ecran digital destul de mic si simpatic. Merita sa ne punem pe un Kalos senzori sau nu ? si mai ales unde montam ecranu' ?

Share this post


Link to post

Deh... ca sa zic asa, eu nu simt nevoia sa-mi pun, dar la Kalos (cel putin la al meu, 5 usi) cred ca e f. util. Nu prea iti dai seama unde se "termina" masina.

 

Ideea e ca daca iti pui, pune senzori d-aia de se ingroapa in bara, ca p-aia care se lipesc ti-i fura!

 

Displayul eu zic ca e bine sa fie langa retovizoarea centrala, ca sa il vezi usor...

Share this post


Link to post

parerea mea e ca nu,deoarece umbla ROMANU' pe la instalatia electrica...si stiti cum e romanu,din 10 suruburi mai bune 3 ca merge si asa :D am vrut si eu sa imi pun,dar m-am razgandit.

Share this post


Link to post

Vezi si aici http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...enzori++parcare

 

Discutia despre senzori de parcare in general se poarta pe topicul mai sus numit; in continuare, acest topic ramane strict pentru intrebarile Merita sa ne punem pe un Kalos senzori sau nu ? si mai ales unde montam ecranu' ?

Share this post


Link to post

Din cate am inteles ( dar nu vreau sa si probez :P ) Kalosu sta bine la capitolu' bara spate .. in sensu' ca e destul de solida si nu crapa una doua. Da' parca totusi ptr 145 RON eu zic ca merita sa-l dotezi . .

Share this post


Link to post

Lucian, poti sa iti montezi daca vrei. Trebuie insa sa o faci la un service autorizat pentru a nu pierde garantia.

Senzorii sunt utili, dar nu te mai poti baza numai pe ei.

Share this post


Link to post

Nu e mai simplu sa inveti sa parchezi ? Increderea e mai valoaroasa decat orice instalatie.

Share this post


Link to post

Am un prieten care are pe Mondeo montati senzori de parcare si mi-a spus ca i-au fost de folos prima luna, pana cand s-a obisnuit cu gabaritul masinii. Acum nici nu ii mai baga in seama (pe senzori).

Share this post


Link to post

In momentul in care nu te-ai uitat la locul de parcare (sau cel in care trebuie sa dai cu spatele) din timp, senzorii sunt utili pentru ca in oglinzi nu vei vedea stalpi, garduri si alte chestii mici. Dar... cam atat. :)

Share this post


Link to post

Am un prieten care are si in fata si in spate, si afisaj grafic (din fabrica, are C4). Nasol e ca-i bipaie si in trafic si atunci il inchide, si cand parcheaza uita ca a inchis senzorii si se mai intampla neplaceri...

Share this post


Link to post
Nu e mai simplu sa inveti sa parchezi ? Increderea e mai valoaroasa decat orice instalatie.

 

Mda ... spune-i asta si prietenei sa vezi cum stramba din nas (si mai e si blonda :P ).

Share this post


Link to post

Asa da, inteleg, ai nevoie, vezi ca scoate Citroenu o masina care parcheaza singura, special pentru blonde, nu stiu daca ai vazut prezentarea.

Share this post


Link to post

Am vazut-o si eu. Mda. Ziua in care un integrat stricat va produce haos se apropie.

Share this post


Link to post

Lucian, din ce vad eu - senzorul ieftin pe care l-ai link-at - nu-ti arata unde-i obstacolul (stanga sau dreapta) - iti recomand sa-ti iei unul care face asta.

 

Senzorii spate se activeaza automat doar in marsarier - deci n-au cum sa-ti bipaie in trafic (doar daca ai si senzori pe fata ar putea sa-ti bipaie in trafic - aceea se activeaza/dezactiveaza dintr-un buton).

 

De montat (displayul) cel mai bine ar fi in spate la luneta - asa am si eu montat - central sus la luneta astfel incat sa-l vezi si-n oglinda retrovizoare dar si cand parchezi cu capul intors spre luneta.

 

Daca merita sa-ti pui senzor i? - Da merita ! Am mai spus-o - senzorii de parcare ar trebui sa fie standard pe orice masina (de exemplu modelele mai noi de Mercedez si BMW au si fata si spate).

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Gata m-am hotarat ..cu proxima ocazie cand fak rost de banisori am sa-i comand. Si oricum pe linga utilitatea lor suna si bine "am senzori de parcare la Kalosu' meu" ...iar ptr amplasarea ecranului am 2 optiuni ori il voi pune la parbriz colt stanga ori la oglinda retrovizoare. La luneta nu-l pun ... ptr ca nu agreez ideea sa am montat un ecran pe luneta... Cand voi parca cu spatele voi fi ajutat de oglinzile exterioare si ecran...nu mai e nevoie sa-ntorc capu. .. distanta o voi stii deja :)

Share this post


Link to post

Am montat eu senzori de parcare la AlarmService96 (sau 95?) pe Drumul Sarii.

Au costat undeva la 350lei, afisajul este montat pe oglinda (deasupra ei). Afiseaza obstacole incepand de la 2.5M pana la 20cm (unde afisajul este la 0.00). De asemenea iti spune daca obstacolul e central, in stanga sau in dreapta. Are si beep-aitoare in functie de distanta.

 

Montajul a fost destul de profesional, s-au legat pe becul de spate si se activeaza doar cand bagi in mars-arriere (sau cum se scrie). Cineva la GTT zicea ca s-ar pierde garantia daca montezi de-astea, dar i don't really care. Am aproape 2 ani si nu presimt ceva terribly wrong cu instalatia electrica in urmatorul an.

 

Ca o concluzie generala: SE MERITA.

1. Simte stalpisorii mici pe care nu-i vezi in oglinda

2. La parcare laterala e super comod cand dai cu spatele nu te mai chinui sa te uiti in oglinzi, prin luneta si sa aproximezi cam cat mai e pana in spate.

 

Singura lor problema majora este faptul ca au o oarecare latenta (~ 1 sec) si nu e bine sa faci manevre foarte rapide cu spatele cand te bazezi pe ei.

Cea de-a doua este ca sunt negri (la foarte multe masini am observat chestia asta) si daca-i vopsesti risti sa nu iasa culoarea identica si iese mai mult aiurea decat bine.

Share this post


Link to post

Poti sa pui si tu o poza ? Sa vada si ochiu' nostru cum arata :) >-

Share this post


Link to post

Cu intarziere, dar mai bine decat deloc :) .

Explicatie: cand afiseaza 0.0 mai sunt aproximativ 20cm in spate. E bine sa nu stii asta pentru ca ai tendinta de a mai da "inca putin" in spate dupa ce afiseaza 0.0.

post-556-1151393053_thumb.jpg

post-556-1151393070_thumb.jpg

post-556-1151393083_thumb.jpg

post-556-1151393134_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu pot sa mai editez asa ca mentionez aici: de la 0.3 metri scade direct la 0.0. In cartea tehnica zice:

Detecting Distance: 0.35 - 2.5

Share this post


Link to post

salut ! in legatura cu senzorii de parcare eu zic ca merita sa fie montati pe orice masina ! Eu spre exemplu mi-am pus pe aveo senzori . De asemenea doresc sa montez si un sistem de navigatie Garmin NUVI 250 . Am gasit o firma care se ocupa de chestii de genul asta cat si de tuning auto si care ofera niste preturi avantajoase. astept intrebari din partea ta daca vrei sa mai discutam alte subiecte legate de chevrolet.

Share this post


Link to post
salut ! in legatura cu senzorii de parcare eu zic ca merita sa fie montati pe orice masina ! Eu spre exemplu mi-am pus pe aveo senzori . De asemenea doresc sa montez si un sistem de navigatie Garmin NUVI 250 . Am gasit o firma care se ocupa de chestii de genul asta cat si de tuning auto si care ofera niste preturi avantajoase. astept intrebari din partea ta daca vrei sa mai discutam alte subiecte legate de chevrolet.

 

Salut. Sunt nou pe forum, de 4 luni am un Aveo, m-ar interesa niste senzori de parcare, cat costa?

Se pierde garantia daca ii montez?

Da-mi si mie adresa firmei te rog?

Ce anume mai au legat de tuning acolo?

Mai vb

Share this post


Link to post

Prietene, mergi la orice magazin auto si cere senzori de parcare (cu/fara afisaj) apoi da o fuga la dealer si cere-le sa ti le instaleze (daca ti-e frica sa nu pierzi garantia la partea electrica).

Share this post


Link to post

salut ! scuze ca am intarziat sa raspund...am fost plecat in concediu . Pai firma de care spuneam este la Cora Pantelimon,in incinta fostei fabrici de incaltaminte Antilopa. Firma se numeste CODE ALARM. iti las si un nr de tel : 021/255.01.66.

 

alte elemente legate de tuning ar fi:sisteme de navigatie,interfete multimedia,monitoare,amplificatoare audio,boxe si incinte acustice,jante,dvd,tunere TV,instalatii xenon. In principiu gasesti de toate. Nu pierzi garantia la piese. si nici manopera nu e scumpa.Trust me ! :lavolan:

Share this post


Link to post

...

Salut

Multumesc pentru adresa, o sa-i sun zilele astea,

Mai vb.

Edited by tolin
citare inutila a postului anterior

Share this post


Link to post

Salut,

 

Cand am luat masina , dealerul mi-a montat si senzori de parcare pentru a compensa intarzierea livrari comenzii. Sunt 4 senzori, fata afisaj.

Problema e urmatoarea, sunetul emis de senzori este plasat in spatele masini undeva sub boxe, si se aude foarte slab.

In manual nu este mentionat de nici un fel daca exista vreun volum la aceea boxa.

Ideea e ca am patit-o de 2 ori, pentru ca din cauza muzicii nu am auzit bazaitul.

Intrebarea este: pot schimba acea boxa cu ceva mai mare? / pot face o modificare prin introducerea unu afisaj?

 

Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...