Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

AUTOMODELISM

Recommended Posts

Ii anunt si pe aceasta cale pe forumistii din Bucuresti (si nu numai) ca in perioada 10-12 Septembrie, pe pista din spatele Palatului Copiilor din Bucuresti, se va desfasura Etapa a 3-a din Campionatul National de Automodelism, la clasele 1/10 termic si 1/8 2WD si 4WD termic. Intrarea este libera (dar lasati masinile mari afara, ca e de rau cu gardienii si amenzile!). Vineri pe 10 sunt doar antrenamente, sambata incep calificarile (de la ora 9 dimineata) si vor tine probabil pana pe la 15-17 dupa-amiaza, eventual cu Finala la 1/10, iar Duminica 12.09 se vor desfasura Finalele la 1/8 2WD si 4WD, tot incepand cu ora 9. Eu voi fi prezent doar ca spectator, eventual mecanic la echipa mea. Voi aduce si radarul ca sa ne distram un pic.

Share this post


Link to post

Intre 29 si 31 Octombrie va avea loc la Arad Cupa de Iarna la Automodelism, cu participare internationala. Clasele de concurs vor fi 1/10 Touring si 1/18. Cursele se vor desfasura in sala, pe mocheta. Pentru detalii va astept cu intrebari.

Share this post


Link to post

Pentru cei care vor veni la Arad, s-a schimbat locatia: sala este pe strada M.Eminescu, in centrul Aradului, in zona Teatrului. Are la strada un panou care zice cam asa " CSM ARAD - Complex tenis de masa". Aveti atasata o mica harta.

 

A, o chestiune importanta (ma rog, nu stiu daca e numai pentru participanti care sigur vor calca si pe mocheta, sau si pentru spectatori...): accesul in sala este permis numai cu incaltaminte de sport curata.

Share this post


Link to post

2 poze de la sfarsitul concursului:

Share this post


Link to post

Si cum de la anul devine clasa oficiala de concurs, nu m-am putut abtine si am luat si una la scara 1/18...

Share this post


Link to post

Nene, esti tare!!! Ea este. Dar accesoriile sunt optionale! In cutie am asa: Masina completa (roti, amortizoare, etc), caroseria (vopsita dar decal-urile le pui tu), radiocomanda, receptor, servo pentru directie, electronic speed controller cu reverse, acumulatori + incarcator pentru masina, baterii alkaline pentru radiocomanda, suport de baterii normale pentru masina!!! Adica mai montezi 3 dude si ii dai drumul! 2 diferentiale, totul e pe rulmenti, transmisie pe curea dintata = 4WD. La cum o vad ca merge cred ca duce pe la 35-40km/h top speed.

Share this post


Link to post

...nenea Viper scuza te rog intruziunea , da' mi'am cumparat si eu pentru copil , fireste :lol: , un model scara 1/10 , kinezarie normal din metro cu 860.000lei care are : suspensie cu arc si amortizor pe fiecare roata , diferential cu doua viteze , cauciucuri moi , radio-comanda tip pistol , accumulator de 9,2V inclus + incarcator si baterie de 9v pentru radio-comanda . Constuctia modelului e facuta pe shasiu de plastic cu finisaje chiar reusite si e destul de usurica , banuiesc ca e o clona dupa ceva de firma , oricum la banii astia ... :wink:

Pe linga micul "tuning" pe partea electonica(in vederea conservarii energiei din acumulatori) si ceva mecanica -- ungerea articulatiilor si a lagarelor in frecare(chiar daca e plastic vor aluneca mai bine -- pierdere de energie evitata chiar si partial) , ce mai recomanzi , la o bizdiganie de jucarie , care are de gind sa ia viata in serios :!: :lol:

 

P.S. Poate deseara cind doarme sa-i fac poze , ca e de mosh craciun . :wink:

Share this post


Link to post

Discutia e lunga, dar in principiu nu o poti ridica de la rangul de jucarie. Poti sa-i faci ceva upgrade-uri, dar mai bine nu. Am si eu ceva asemanator, o masina de Formula 1 (Jordan din 2002), ma bate gandul sa-i pun servo pe directie (acum ai directia actionata de un simplu motor), un variator electronic de turatie si sa o fac proportionala. Dar nu stiu daca mecanic vorbind e in stare sa duca noile modificari, mi-e sa nu se rupa ceva... Fa-i poze sau zi-mi exact producator + model. Dar, inca o data, mai bine o lasi asa cum este sa se joace Junior-ul (si nu numai, nu e o rusine sa se joace si adultii!!!) si daca te bate gandul, te invit pe aici cand o sa dam drumul la sala sa vezi automodelele pe viu, in functiune. Aboa atunci vei vedea diferenta.

 

Keep in touch, sunt un pic haotic in gandire acum.

Share this post


Link to post

Un rind de cauciucuri si jante(app din ce sint facute ?) cam cit costa ?

Share this post


Link to post

In sfarsit, visul erotic al oricarui automodelist s-a implinit!!! A aparut cel mai adevarat, cel mai realist, cel mai tare SIMULATOR de automodelism!!! Virtual RC!!! Poti alege masini 1:8, 1:10, 2WD, 4WD, facute de marii constructori, poti alege tipurile de gume (tot facute de mari firme), poti hotara ce motorizare sa ai (tot nume grele), si chiar ce statie sa folosesti!!! Mai mult, pentru doar 30$ iti poti lua un adaptor pe USB cu care sa legi propria statie de radiocomanda de PC!!! Asa simulatorul devine total!

 

Adresa minunatiei: http://www.virtualrc.com

 

Minimum system requirements:

- Windows 98, ME, 2000 or XP

- Processor with 1 GHz or better

- 128 MB RAM

- Graphics card with hardware T&L e.g. GeForce 3, Radeon 9000 or similar

- Game-port

- 56Kbps dial-up Internet connection

 

 

Recommended system requirements:

- Windows XP

- Processor with 2 GHz or better

- 512 MB RAM

- Graphics card with hardware T&L e.g. GeForce FX5600, Radeon 9800 or similar

- USB port

- ADSL, DSL or cable Internet connection

Share this post


Link to post

Jocul e free, vine cu 2 piste si o tona de masini, restul pistelor costa cam 7$/bucata. Va trebuie conexiune internet pentru activare. Si acum ceva poze:

Share this post


Link to post

Salut...

 

VIPER nici nu banuiam sa dau pe acest forum peste iubitori de Modelism (navo, auto aero indiferent)... eu sunt un ex in domeniu (cat am fost in liceu am participat activ la toate regatele de veliere din tara si am reusit in ultimul an de participare un excelent loc 2 pe tara la juniori - ca sa ma laud un pic :) ) )... din pacate nu am mai putut participa fiind f ocupat cu facultatea... acum ca am terminat.. as cam reveni la vechiul hobby, modelismul... insa as trece de la navo la auto, pt ca vitezele sunt mult mai mari (e adevarat ca si la navo sunt suparaciunile alea cu motoare termice de zboara pe apa)... Stii vre-un club de automodelism in Bucuresti? vre-un forum ceva? mi-ar placea sa vin si eu la etapele si concursurile care au loc in bucuresti macar spectator pt inceput.. si as vrea sa gasesc undeva calendarul competitional pe 2005.. ai idee?

Share this post


Link to post

Calendarul Competitional pe 2005 o sa-l postez aici cum va fi votat. Forum de modelism este, cel al RHC-ului (cauta si tu cu google ca nu e elegant sa pun aici link, chiar daca nu e forum concurent). In plus, se vor deschide 2-3 sali pentru automodele, din care una pentru termice. Poti, daca vrei, sa vorbim si aici, ca de aia e rubrica de Automodelism. Stiu si cluburi inBucuresti dar eu, de exemplu, alerg de 1 an pentru CSM Arad. Mi s-a cam luat de bucuresteni...

Share this post


Link to post

Pentru cei ce vor sa vada ce se mai poate face cu automodelele, intrati cu curaj si luati filmele urmatoare (atentie, nu sunt tocmai mici, dar merita 200%!!!):

 

http://www.frequency-rc.com/drift/sg3rd.mpg (36MB) DRIFT-ING!!!

 

http://www.frequency-rc.com/drift/SG-Drifters_2nd_Vid.mpg (19MB) DRIFT

 

http://www.frequency-rc.com/movies/hobbyvis.mpg (24MB) EXPO AUTOMODELISM

 

http://www.frequency-rc.com/movies/RCI-EPraceNov2004.mpg (41MB) CURSA DE CAMPIONAT IN SINGAPORE

 

http://www.frequency-rc.com/movies/savagejuly.mpg (21MB) OFF-ROAD EXTREM

 

http://www.frequency-rc.com/movies/crest.wmv (13MB) OFF-ROAD SI MAI EXTREM!

 

http://www.frequency-rc.com/movies/tug.mpg (9MB) OFF-ROAD LA JUG...

Share this post


Link to post

:o fftopic: VIPER: "Calendarul Competitional pe 2005 o sa-l postez aici cum va fi votat."

Sper sa fie inclusa si PUCIOASA in acest calendar deoarece as vrea sa vin cu baiatelul meu, Andrei. (100% garantat!)

Share this post


Link to post

Este sigur Pucioasa, cred ca are chiar 2 etape de termice 1/10 si 1/8!!!

Share this post


Link to post

Hai, varsati, dati pe goarna cu ce va jucati seara ... :D :D :D

 

Eu am inceput o colectie 1/43, in care am urmatoarele piese:

 

Brumm:

- Fiat 600D berlina convertibile

- Fiat 600 Multipla carabinieri

Cararama:

- Mini Cooper (vechi, derivat din Mini Morris)

- Jeep Wyllis (bijuterie)

- Zastava 750

- Ford Focus Rallye (bijuterie, roti care vireaza)

 

niste frantuji:

- Renault 16 (macheta editie limitata, 2500 ex. am nr.956)

Share this post


Link to post

poze? :) >-

Share this post


Link to post

eu sunt maniac cu machete de nave..am toata flota germana din WWii da nu le-am facut inca pe toate...la scara 1:400 parca adica destul de mari...lungime la cuirasat...60 cm

ca masini am avut o droaie si am ramas cu putine :(

Share this post


Link to post

Hmmm... Pai la masinutze am cateva zeci, cred... Si intre ele cateva piese de rezistenta, de peste 20 de ani. Poate reusesc sa le pozez ca lumea in week-end. Mai am mareata colectie Star Wars (vreo 80 de personaje, nave, scene, etc...). Hai, ca ma pun pe treaba si le fac si lor un album foto...

Share this post


Link to post

Stii ce-mi pare mie rau? ca nu mai am NICI UNA din masinutele alea comuniste de plastic, de 3lei50, D1100, D1300, Mercedes "bot de cal", ca sa nu mai spun de cele rusesti Panhard 1900, Panhard 1960, Simca ... copil nebun, le-am distrus pe toate transformindu-le in masini de lupta :) ) :) ) :) ) (corpuri de pix ca guri de foc si proiectile din capete de spita de umbrela, alea de care se cosea pinza).

Share this post


Link to post

Am eu destule din ele :banana: Poate ma ajuti in w/e sa le pozam, ce zici?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...