Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

AUTOMODELISM

Recommended Posts

si eu vreau macheta matiz sa cumpar

Share this post


Link to post

Mica mea colectie de chevy :)

chevy1.jpg

chevy2.jpg

Share this post


Link to post

Ai Lacetti cu interior negru si interior crem, dar nu ai noul campion ?greenguy.gif

Share this post


Link to post

Pe cele de la DeAgostini le-a incercat cineva ?

Share this post


Link to post

Da. Dacia, precum si Aro-ul din primele doua numere sunt foarte ok dpdv ale detaliilor, sunt din metal, zdravene, facute cu destul simt de raspundere. Am decis sa le cumpar pe toate, astept cu nerabdare Trabantul. :thumbl:

Share this post


Link to post

Ai Lacetti cu interior negru si interior crem, dar nu ai noul campion ?greenguy.gif

 

Am lacetti wttc cu nr 8 si cu nr 7, editii diferite, Un Chevy 3100 model 1950, Chevelle model 1965, Camaro SS 1969, Chevelle SS model 1971. Deocamdata nu am gasit cruze, sunt focusat pe modele mai vechi. 3100 are gratar care se ridica in spate, Chevelle (ambele modele si Camaro sunt foarte detaliate, deschid capota motor, au motorul destul de detaliat, anvelope de caudiuc, fiind fabricate in seria Johnny Lighting USA. Lacetti-urile sunt facute de Norev.

 

Pe cele de la DeAgostini le-a incercat cineva ?

 

Merita cele de la DeAgostini. Iti recomand sa-ti faci abonament, seria cuprinde 64 de minimodele, daca faci abonament primesti si standul gratis.

 

Parte din colectie este descrisa foarte pertinent si obiectiv aici.

Share this post


Link to post

Fiecare macheta are stand individual, cu sau fara abonament. Eu le-am cumparat de la un chiosc de ziare.

Al doilea numar e insotit de un biblioraft care gazduieste revistele care insotesc machetele. In fiecare numar, modelul respectiv e descris pe larg ( istorie, evolutie, etc) .

Share this post


Link to post

Machetele sunt ok dar descrierile sunt destul de subtiri (cel putin la ARO) - nu sunt metionate o parte din variantele de caroserie, nu sunt mentionate motorizari, sunt fotografii doar la cateva masini etc

Share this post


Link to post

Fiecare macheta are stand individual, cu sau fara abonament. Eu le-am cumparat de la un chiosc de ziare.

 

 

Era vorba de un stand al intregii colectii, din plexiglas transparent.Esti fericit ca le-ai gasit, la Buftea la cele doua chioscuri s-au vandut intre 6 si 7:30 dimineata...

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Daca nu gaseste cineva sa imi dea PM, la noi nu-s atat de cautate, mai ales ca de acum nu mai sunt la 12 lei, dar pt cei care vor cu siguranta toata colectia le recomand sa isi faca abonament

Share this post


Link to post

Eu am luat masinutele "de legenda" din Auchan si de la chioscul de ziare din Carrefour Orhideea (unde au si tabac). Aveau destule, nu pareau sa se inghesuie prea multi sa le cumpere. De obicei urmaresc reclama TV si cand spun ca a aparut un nou numar ma duc si le caut. Modelele arata foarte bine pentru banii platiti.

 

De asemenea am intrat si inrandul automodelistilor inca din februarie: am primit de ziua mea un HSP XStar pe care l-am chinuit destul de tare pana cand am trecut la niste upgraduri mai serioase:

- Motor HPI Racing 21T - asta + niste apa mi-au distrus ESC-ul original. Motorul original a crapat destul de greu avand in vedere prin ce am bagat-o.

- ESC Speedstar 2 12T (tine si baterii de 8.4V) - duce motoare pana la 12T - asta a reusit sa crape motorul 21T (dupa asta am citit ca motoarele electrice sunt consumabile :) ))

- roti de truggy cu burete pentru a ridica garda la sol si a transforma masinuta intr-un semi-truggy mai de offroad

- pinioane de otel pe motor si cardan in loc de cele stoc din bronz si plastic

- baterie de 7.2V 4500mAh - asta si-a cam dat sfarsitul

 

Azi am comandat, deci maine trebuie sa ajunga:

- baterie 7 celule NiMH, 8.4V

- motor naval Jamara Venti 600, 22000rpm - motorul standard este de tip 540 insa am vrut mai mult cuplu la aceeasi turatie, cu asta ar trebui sa manance pamantul

 

Un filmulet de drag racing intre mine si Toni. Desi masinuta lui are un start mai puternic datorita cuplului mai mare (are pinioane stoc), a mea il prinde din urma si castiga datorita vitezei maxime mai mari :D

  • Like 1

Share this post


Link to post

Buuun, au venit motorul si bateria si le-am rodat si montat. Masinuta acum mananca pamantul la propriu. Pe pietris fiecare intoarcere se face cu derapaj. Este bestiala, trebuie sa merg cu ea pe circuit in Tineretului sa vad ce poate. Daca suntem mai multi putem incerca o cursa :D .

Share this post


Link to post

Am văzut astăzi in chioşcurile de ziare macheta de oltcit club verde, de la deAgostini, pentru cei interesaţi!

Share this post


Link to post

Mi-am adus ceva special dintr-o deplasare, revin cu o sesiune foto in cateva zile.

Share this post


Link to post

Am si uitat sa pun pozele... Cu scuzele de rigoare pentru calitatea deplorabila a fotografiilor, promit cat de curand o sesiune foto ca la carte :)

Chevy:

Chevy.jpg Chevy2.jpg

Chevy3.jpg chevy3100pickup.jpg

Lacetti WTTC.jpg Lacetti WTTC2.jpg

Romanesti:

aro240.jpg Aro240 decapotabil.jpg

dacia1100.jpg dacia1300.jpg

Dacia1304.jpg Oltcit Club.jpg

Aici mai am si TV-ul intre timp, fara poze inca

Germane:

trabant601.jpg wartburg 312.jpg

Aici mai am si Trabant P500

Rusesti:

IJ 412.jpg Moskvitch 400i.jpg

Moskvitch 408.jpg Lada 1500.jpg

Volga 3100.jpg Volga Gaz m415.jpg

volga M21.jpg ZIS110.jpg

Aici mai am si Lada Niva.

 

Dupa cum vedeti, am cateva raritati :)

Share this post


Link to post

vad ca ai 2 chevrolet wtcc cu nr 7. la ce pret dai una din ele?sau unde as putea gasi daca tu nu dai?multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Nu am doua cu nr 7! Am una cu nr 7, editie 2008, cealalta cu nr 8 editie 2009 (din 2010 a intrat Cruze).

Iti recomand sa urmaresti liciitatiile de pe Okazii, este un user acolo destul de bine aprovizionat, de la care am luat mai multe chevy-uri in gama 1/64 - 1/72. Machetele de Lacetti sunt fabricate de Norev.

Share this post


Link to post

mersi de pont. de aveo stii ceva?

Edited by Salex
Citare inutila

Share this post


Link to post

Nu m-au interesat, dar nici n-am vazut. In gama Chevy m-au tentat modelele de pana in 80.

Share this post


Link to post

Va las sa le admirati si sa le identificati :)

Modelele Chevy sunt produse de Cararama si de Johny Lighting (punte metal, roti de cauciuc, roti imprimate, deschid capota motorului etc)

 

Continuarea

Chevy 3100 pickup c.JPG

Chevy 3100 pickup l.JPG

Chevy 3100 s.JPG

Chevy 3100 suburban.JPG

Chevy 3100 suburban c.JPG

Chevy 3100.JPG

Chevy 3100 bena.JPG

Chevy 3100 l.JPG

Chevy 3100 pickup.JPG

Chevy Belair l.JPG

Chevy 3100 pickup c.JPG

Chevy 3100 pickup s.JPG

Chevy 3100 suburban.JPG

Chevy 3100 suburban c.JPG

Chevy Belair.JPG

Chevy Impala l.JPG

Chevy Camaro SS.JPG

Chevy Camaro SS c.JPG

Chevy Chevelle SS 65.JPG

Chevy Chevelle SS 65 c.JPG

Chevy Chevelle SS 71.JPG

Chevy Chevelle SS 71 c.JPG

Chevy Impala.JPG

Chevy Monte Carlo s.JPG

Chevy Monte Carlo.JPG

Chevy Monte Carlo c.JPG

Chevy Nova 66 c.JPG

Chevy Monte Carlo c.JPG

Chevy Nova 66.JPG

IMS l.JPG

gaz 69.JPG

gaz 69 l.JPG

IMS.JPG

Lacetti WTTC 2010 l.JPG

Lacetti WTTC 2009.JPG

Lacetti WTTC 2009 l.JPG

Lacetti WTTC 2010.JPG

TV s.JPG

moskvitch 407.JPG

moskvitch 407 l.JPG

Trabant P50.JPG

Trabant P50 l.JPG

TV.JPG

TV l.JPG

wartburg 1300 l.JPG

wartburg 1300.JPG

Share this post


Link to post

Este oficial, se pare ca va aparea la numarul 52 al colectiei Masini de Legenda.

 

 

:banana:

post-13547-0-87737200-1376685807_thumb.jpg

post-13547-0-93802600-1376685808_thumb.jpg

post-13547-0-26146600-1376685809_thumb.jpg

post-13547-0-81622800-1376685809_thumb.jpg

Edited by George_Paraschiv

Share this post


Link to post

Chiar asteptam sa vad daca apare. Imi iau doua :tongue:

Share this post


Link to post

Daca apare exact modelul din poze, calitatea cam lasa de dorit! [-(

Share this post


Link to post

Am fost impatimit dupa colectia asta si am totul pana la numarul 40. Insa am renuntat cand am vazut avalansa de modele obscure, dupa parerea mea. Prea obscure incat sa fie de legenda. Tot am asteptat ceva Daewoo, insa nimic pana acum. Daca apar ale noastre, le iau pe toate din gama. Pana acum, calitatea lor chiar m-a incantat. Sper sa nu o dea in bara tocmai cand vor incepe cu Cielo.

Share this post


Link to post

Frumusetea unei colectii de modele consta exact in modelele obscure. Personal pe unde am calatorit am cautat modele ale unor masini greu de gasit la noi, foarte rare, serii mici etc. Am in colectie vehicule ca IJ 1500, Lada, Moskvitch 400/401 furgon, Chaika etc. Abia astept sa ajung iar in Rusia de unde sigur mai aduc ceva raritati. Asa, sa ai o colectie pe care o poti gasi la fiecare pas, nu are niciun farmec. Expunerea colectiei este iarasi o chestie de pasiune, eu le am expuse pe producatori/tari in ordine cronologica.

Personal am vitrina de mai jos, poza e de acum cateva luni cand am facut-o, intre timp este mult mai plina.

407001_443999902354715_1689828476_n.jpg

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...