Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian79

Caseta De Directie + Marsarier

Recommended Posts

Care-au fost simptomele, ce te-au determinat sa procedezi la schimbarea casetei ?

Share this post


Link to post

Zgomote la articulatii (asemanatoare cu uzura bucse/pivoti) inca de cand am cumparat masina.

Am fost cu ea la service inca in primii 2k km pt. asta, dar zgomotele erau prea slabe si era greu de diagnosticat. Nu s-au accentuat prea tare in timp (am schimbat-o la 30k), dar la ultima revizie diagnosticul a fost foarte clar.

Share this post


Link to post

DIO in situatia ta sunt si eu, tot de la inceput am avut probleme cu caseta de directie si acum la 25k au schimbat-o. Numai ca sunt nemultumit ca volanul nu mai este la pozitie (sta putin inclinat in stanga :lavolan: ). Pe 8 mai m-am programat la DI BAS Bucuresti, sa remedieze ei problema cu volanul, ca cei de la RUCOM Craiova s-au chnuit de 3 ori si nu au reusit.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Stai linistit ca nici ei nu cred ca o nimeresc. Am fost eu la ei sa-mi reglez directia ca aveam volanul un pic spre stanga, am platii 800k si e la fel.

Share this post


Link to post

Dar pentru ce ai platit? E considerat un reglaj de lux sa ai volanul drept?

Share this post


Link to post

E un reglaj al geometriei. Dar avand in vedere plumbii pe care ii avem pe jeanta desi acestea sunt echilibrate, geometria se realizeaza uneori bine doar daca te joci cu schimbatul rotilor pana cand iese in practica volanul drept. Pe stand, geometria o sa iasa, nu e greu. Practica ne omoara. Se rezolva prin inlocuirea gumelor.

Share this post


Link to post

Salut. Am un Kalos gri 8 Valve, 83 CP si 30400 km.

Acum vreo 2 luni am observat zgomote ciudate in partea din fata a masinii.

M-am dus cu ea in service si mi-au zis ca am probleme la cutia de directie (joc sau c-am asa ceva).

S-a facut comanda pe garantie. Dupa 1 luna mi-a venit piesa si acum am masina in service. Astept sa o iau si sa vad daca mai aud zgomotele ciudate.

Orisicum nu prea sunt multumit de service (Gold&Platin Iasi), nu sunt seriosi, ca sa nu mai zic de preturi...

Share this post


Link to post

Pai hai calca-ti pe imina si zi-ne cu aproximatie, cam cat costa o caseta de directie ?

Share this post


Link to post

In mod sigur s-a referit la preturile de intretinere sau manopera.

Masina probabil este in garantie si caseta de directie la fel :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...