Jump to content
Sign in to follow this  
eugenbonta

Dupa 8 Luni De "guvernare, Ce Alegeti?

Recommended Posts

. Si credema ca Basescu nu a furat nici o nava, au fost vandute tot de iliescu si ai lui, prin datoriile Romaniei la alte tari, chestii de shiping, acele tari cum prindeau o nava cum o arestau si dupa 9-10-12-15 luni echipajul cerea ca nava sa fie vanduta,

Si sa stii ca cine nu e de acord cu mine nu e in potriva mea. Eu iubesc pe toata lumea, pana la PSD-isti.

 

Chiar nu am cum sa te cred, crede-ma. Se pare ca tu nu prea intelegi fenomenul, iar amnnezia politica isi spune cuvantul. "Iliescu si ai lui". Pai acesti ai lui, tocmai asta e...printre ei, la acea vreme era si Base.

Cat despre datoria tari...nu stiu ce varsta ai, dar daca esti trecut de 35 de, nu te iert. Daca nu esti trecut, iti spun cam cum era cu datoria tarii la nivelul anului 1989 - DATORIA ERA 0 - intr-adevar facuta prin sacrificarea poporului.

Multam mult pentru intelegere...

PS: Traim intr-o lume a paradoxurilor :) II iubesti pe toti...care inseamna toti...pana la PSD-isti :)

Edited by eugenbonta

Share this post


Link to post

Am zis si eu ca datoriile erau zero, dar asta in '89 22 decembrie. Dupa aia cine mai platea contrastaliile la nava cand intarzia incarcarea din cauza navei, normal trebuiau platite de Guv Romaniei pt. ca erau de stat si deci statul era armatorul, si era si Charter care nu-si platea cum trebuie Navlurile si restul de datorii. Nu am peste 35 de ani, si la vremea aia eram chiar copil, am 22. Dar in ultimul timp am vorbit cu tatal meu care e in tema pt. ca e comandant de nava, si in perioada aia a fost nevoit sa ceara si el vanzarea unei nave deoarece Echipajul a stat 10 luni in india fara salarii, si daca plecau fara sa vanda Nava nu vedea nimeni nici un slariu, stii ca au fost cazuri multe in care echipaje intregi pangeau la usa Navromului dupa salarii si aia le dadeau praf in ochi. Pana au vandut navele au dat salariile restul s-au platit datorii, si altele. Si vinovati pentru preturile mici la nave au fost Directorii NAVROM, PETROMAR, Si niste lichele feseniste. Dar oricum nu se va intelege nici o data treaba asta. Multa lume va spune doar un singur cuv. "BASE'" Asta e multi nu inteleg.

 

Apropo daca tot erau datoriile zero si era si ceva profit, de ce pesedei au facut strazi si tot ce au facut, au facut din Datorii nerambursabile?!? Pt. ca restul s-a furat. Ma intreb oare cat?

Share this post


Link to post

@eugenbonta.

Omule eu am 33 de ani deci dupa criteriile tale nu ma incadrez in categoria de "peste 35" .

Intamplator la revolutie aveam chiar 18 ani . Nu vreau sa-ti mai spun cam ce mancam noi astia prostii si ce manca tov Nastase , deh ginere de ministru!

Nu vreau sa-ti aduc aminte ca aveam 20 l benzina pe luna in timp ce tov Nastase circula cand voia... aia lui.

Si exemplele ar putea continua .

Despre Base nu poti spune acelasi lucru pt simplu fapt ca lucra afara , era platit in valuta si toata lumea stie ca marinarii isi rotunjeau altfel veniturile( varul meu ,care imi e si nas era capitan de vas pe vremea aia asa ca stiu cam ce si cum).

Cum poti sustine un individ ( Nastase ) care dupa revolutie a acumulat (neoficial - dar sigur) o avere in bani si obiecte de approx 1 miliard de dolari.

Probabil ca din ouale gainilor de la Cornu...

Alt exemplu...Dan Ioan Popescu...avere neoficiala estimata de circa 200 mil dolari (s-a publicat in ziar) si oficial 11 mil.

Chiar si cea de la "oficial" e imensa pt un individ care s-a "ocupat" de politica tot timpul.

Si exemplele ar putea cu toata camarila jigodiilor astea.\

Nu zic ca cei din DA ar fi usa de biserica in nici un caz , dar fata de PSD sunt mici copii.

Share this post


Link to post
circa 200 mil dolari (s-a publicat in ziar) si oficial 11 mil.
Se duce dracu' lumea asta! Astia nu stiu cand sa se opreasca si sa se uite si la altii!

Share this post


Link to post

mie fain mi se pare cum psd-istii l-au fabricat pe 'mihai eminescu'

 

amenintare, nu se recunoaste nimic, nu apare nici o inregistrare publica, deci nu exista ..

fain silogism aruncat in ochii prostilor

 

.. parca simt mana lui mitrea.. apropo.. averea lui la cat e estimata..

 

ahh si inca una..

iliescu a declarat ca nu are decat un cielo, ca masina persoanala.. poate ne trezim ca intra in club

Share this post


Link to post

Chiar !Hai sa-l invitam pe cel"sarac si cinstic" recte ilici ( si-a cump masina capitalista-cielo nu volga) sa "join the club" > :)

Share this post


Link to post

iti dai seama cati posesori ai unui amarat de cielo se vor simti bine ? :) >-

dar daca avea dacie ? [-X

Share this post


Link to post

Printre copii de marinari si nepoti de capitani, imi va fi cam greu sa sustin varianta ca Base nu e varianta de care avea nevoie Romania.

Ce imi pare rau e ca unii dintre voi ati intels ca eu sustin PSD. Nici pe departe...e bine sa cititi mai cu atentie...tot topicul.

Cat despre cat de greu era inainte de revolutie...nu ma pronunt...dar nu cred ca la 18 ani era cineva slab pentru ca erau 20 l de benzina si coada la carne...da, era aceasta situatie...insa mereu se gaseau portite...daca te ducea bibilica.

Pupici, ma retrag din topicul initiat chiar de mine...pentru ca vreau sa vad impartialitate.

Nu prea au inteles multi ce vroiam sa discut. Basescu pus in fata lui nastase, cu bune cu rele...dar nu trase de par. Pentru ca amandoi au relele lor...nu unele mai mici sau mai mari. daca nu le avea...poate ca fiecare dintre voi era acum deputat cu cateva vile (sau case nationalizate descoperite in timpul mandatului de presedinte).

Va las si "Sa traiti Bine"!

Share this post


Link to post

asta e la romani..

decat sa tii linia dreapta.. cauti portite.. (daca te ducea bibilica?)

 

nu m-as lauda prietene cu asa ceva

 

dar nu-i bai.. defineste inteligenta

Share this post


Link to post

@eugenbonta Pai probabil ca tu aveai"portite" cum spui pe vremea cealalta , dar nu erau toti asa.Nu vreau sa-mi aduc aminte ca ma trezeam de la 3-4 noaptea sa stau la rand pentru lapte si pui ( fratii Petreus-cum se mai numeau astia) sau ca stateam cu orele sa iau "cota" de benzina sau altele asemenea...

Iar acum unii , Iliescu , Nastase sau altii asemenea cum gresit zic unii , esalonul 2, care esalon 2 , ca era esalonul unu toata ziua , au ajuns sa ne dicteze totul inclusiv viata economica .

In momentul in care unul care era OARECUM in afara sistemului recte Base a ajuns sus , astia incearca din toate puterile sa-i dea in cap.

Share this post


Link to post
In momentul in care unul care era OARECUM in afara sistemului recte Base a ajuns sus , astia incearca din toate puterile sa-i dea in cap.

 

Hay ca am zis ca nu mai raspund la provocari, dar parca nu rezist...

Omule, prietene...frate...cum vrei sa-ti spun. Basescu este Oarecum din afara sistemului? Oricine pleca in afara tarii cu pozitia lui...de Capitan de nava era informator de de SECU. Ati cam uitat de "subsemnatul" dat de Base prin diferite doc ale Secu.

Greu va fac pe unii dintre voi sa inteleget ca toti sunt la fel.

Lansez o idee. Basescu=Nastase

Share this post


Link to post

Daca ai o problema cu Base faceai un topic cu un titlu cinstit. Asa sub impresia impartialitatii ai lasat o gramada de oameni sa isi piarda vremea dand argumente pentru ca apoi sa pleci jignind in stanga si dreapta cum ca nimeni nu te-a inteles. Ce anume nu am inteles? Ca voiai sa i-o dai lu Base si te asteptai la mai multa intelegere pe forum? Eu am citit chiar tot topicul, am intervenit mai rar pentru ca erau oameni care ziceau deja oricum ceea ce voiam eu sa zic. Eu zic sa faci o mica recitire pentru a vedea niste post-uri foarte impartiale. Faptul ca oamenii sunt inversunati pe PSD este rezultanta directa a actiunilor lor, nu a vreunei probleme cu initialele partidului. Sunt oameni care "si-au luat-o" personal, ca sa ma exprim asa. Tu vorbesti de Base din auzite, din ce au mai mintit astia pe la televizor, din intoxicarile lor de ani de zile. Chiar nu ma intereseaza cat de bun este Base, atata timp cat il simt de partea corecta a baricadei. Nu voi uita ca Intre 2000- 2004 aveam ganduri de emigrare. Si daca eram indeajuns de curajos poate ca o si faceam. Simteam ca mi-au furat efectiv dreptul de a traii in tara asta. Vedeam cum PSD-isti beti calca si omoara oameni pe trotuar si apoi spun ca betia era de la mere. Deci nu tine predici unor oameni care au tinere de minte mai lunga decat pestisorul auriu, te rog. Nimeni de aici nu este fan Basescu pentru ca este el cine stie ce. Toata lumea este fan Basescu pentru ca le-a dat-o in gura jigodiilor in locul nostru, este purtatorul nostru de cuvant, este exprimarea furiei noastre acumulate in toti acesti ani. Ca e Base ca e o racheta sol - sol, mie mi-e tot una. Atata timp cat pelagra asta va fi curatata si vor primi ce merita. Sa tipe acum cat ii tin bojocii ca sunt hartuiti. Cine are dubii daca merita sau nu, sa citeasca stenogramele.

 

Ai zis asa:

" Ce imi pare rau e ca unii dintre voi ati intels ca eu sustin PSD. Nici pe departe...e bine sa cititi mai cu atentie...tot topicul."

Ok. Eu am citit tot topicul. Ce sustii pana la urma? Ca Base nu e bun pentru Romania? Pai si atunci cine man? Toti de aici au explicat foarte clar, chiar au punctat: la ora actuala nu mai e altul. Iar Nastase, ptiu drace. Baiatul ala trebuie sa stea in parnaie tata nu la carma tarii. Impreuna cu suita lui, desigur. Si aparent lucrurile se misca in directia potrivita, doamne ajuta.

Share this post


Link to post

Prietene , tata a lucrat in strainatate , adica 6 luni in Turcia (inginer de petrol ) .Asta inseamna ca a fost securist ?Hai sa fim seriosi !

Vara-miu ( care dupa cum am zis e si nasa-miu) era in 89 secund , pe o nava de la Petromin , deci era securist?????

Hai sa nu generalizam !

EU NU ZIC CA BASE O FI FOST SAU NU , DAR NU FII SIGUR TOTUSI CA CEI CARE LUCRAU AFARA ERAU SECURISTI!

Legat de ceea ce spui tu cu dat cu subsemnatul ORICINE PLECA AFARA CU JOBUL ERA OBLIGAT SA SEMNEZE O HARTIE PRIN CARE SE OBLIGA SA REVINA SI ALTE ABERATII DIN ASTEA .

Asta inseamna ca erai de la secu?

Ce inseamna , in acceptiunea ta de a "fii de la secu"?

Share this post


Link to post

Chestia asta cu portitele mie nu imi suna bine. Da e adevarat, sunt oameni unsi cu toate alifiile, care se descurca si in timp de raboi. Dar mai sunt si oameni pentru care integritate nu e doar un cuvant. Pentru ca pentru prima categorie nu e o problema sa se linguseasca pe langa un om chiar daca acesta le este antipatic, evident cu rezultanta directa a obtinerii unor foloase. Eu pe de alta parte nu pot face acest lucru. De ce trebuie sa o periez pe tanti Nutzi de la macelarie ca sa iau o bucata de carne atata timp cat am bani si eu la fel ca si cel mai shmecher din fata mea? Pentru ca tanti Nutzi e un dumnezeu rezultat din cauza infometarii populatiei de niste minti bolnave? Ei bine eu sunt genul care o bag in aia masii pe tanti Nutzi si plec, pentru ca pentru mine verticalitatea este foarte importanta.

Ce e aia sa gasesti portite ca sa faci rost de un kil de carne? Cum poti scoate o asemenea ineptie? Chiar nu iti tremura mana cand scrii asa ceva? Ce portite voiai sa gasesc la coada de la ulei? Tu ce faceai, aveai cunostinte care lucrau la alimentara? Te bagai in fata? Aduceau parintii de la munca? Ce faceai? Zi-mi si mie sa ma uit in oglinda si sa zic: uita ba esti bou, abar nu aveai ca puteai sa nu stai 1 zi la coada la ulei folosind metoda cutare. Ai facut o facultate degeaba. Explica-mi te rog si mie ca sa nu mor prost cum luai tu zahar, ulei, paine, carne si ciocolata fara sa stai 2 zile la coada la fiecare. Poate ca mie mi-a scapat ceva pe vremea aceea, daca tot vrei sa vorbim de perioada explica-mi sa inteleg si eu.

Edited by mongoose

Share this post


Link to post

@eugenbonta

 

Şi dezgustul meu din suflet să-l împac prin a mea minte. -

Dragul meu, cărarea asta s-a bătut de mai nainte;

Noi avem în veacul nostru acel soi ciudat de barzi,

Care-ncearcă prin poeme să devină cumularzi,

Închinând ale lor versuri la puternici, la cucoane,

Sunt cântaţi în cafenele şi fac zgomot în saloane;

Iar cărările vieţii fiind grele şi înguste,

Ei încearcă să le treacă prin protecţie de fuste,

Edited by florin_t

Share this post


Link to post

@florin_t: genial. de unde naiba ai scos-o?

Edited by mongoose

Share this post


Link to post

si eu mai mult cu mate si cu altele din zona

aceeasi scrisoare a II-a

 

ciudata treaba asta cu realismul..

 

p.s. scuze pentru exprimarea anterioara...

Edited by florin_t

Share this post


Link to post

Faza cu realismul era evident o fortare a cuvantului real, profilul la care am studiat. :)

 

P.S: Scuze pentru exprimarea ambigua :D .

 

P.S2: Stai linistit ca mi-am citit si eu mesajul si mi-am dat seama ce aiurea a sunat.

Edited by mongoose

Share this post


Link to post

off topic

am editat msg anterior.. scuze inca o data

Share this post


Link to post

Revenind la topic, eu astept totusi sa imi zica si mie omul in detaliu portitele alea de indulcit traiul. Nu toate, cateva, doar ca sa imi fac si io o idee ca un om de buna credinta putea sa traiasca bine si pe vremea aceea.

Share this post


Link to post

:D

Edited by dj78lan

Share this post


Link to post

Presedintele tarii nu este un simplu om, el reprezinta o institutie care folosita corect este foarte puternica si poate misca lucruri. Cand ne referim la Basescu ne referim la institutia reprezentata de el.

Share this post


Link to post

:D

Edited by dj78lan

Share this post


Link to post

Remarc cumva o nota sarcastica in exprimarea ta?

Si discutia NU este despre actuala guvernare in genere. Discutia este despre Basescu vs Nastase, in speta care era mai bun la presidentie. Nu confunda primul ministru cu presedintele tarii si guvernul cu presidentia. Au prerogative diferite si chiar sunt doua persoane complet diferite. Basescu nu poate face treaba lui Tariceanu si vice versa.

 

P.S: Si sunt si din partide diferite

Share this post


Link to post
In timpul pricarei guvernari...si in orice tara exista oameni care traiesc foarte bine..si oameni care nu prea au ce sa manance...so...

Eu speram un raspuns la obiect de la eugenbonta nu o filosofare de la tine. Genul asta de generalizare nu este de loc constructiv. In orice tara mor oameni spre exemplu. In urma acestui rationament combinat cu ce ai zis tu mai sus sa inteleg ca nu ai avea nimic de obiectat daca ai trai in Irak. Sau in Somalia. Exemplele pot continua. Daca ai vrut sa faci doar o gluma scuze, dar eu cred ca ai vorbit serios.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...