Jump to content
Sign in to follow this  
danutz

Pierderi Antigel

Recommended Posts

Dupa multe probleme cu antigelul, in urma ultimei vizite la service nivelul de antigel in vasul de expansiune mi-a scazut cam 3 cu centimetri in 4 luni (si vreo 2-3000 km). Asta in conditiile in care am facut doar doua drumuri mai lungi (mai inainte am observat ca pierdea mai mult cind o incalzeam bine). As vrea sa stiu daca o astfel de pierdere poate fi considerata normala.

In afara de asta, de ceva timp cand opresc dupa un drum lung aud ceva pocnind sub capota. Cam ca un calorifer prin care ajunge brusc apa fierbinte. Sa ma sperii sau nu?

 

Multumesc,

Dan

Share this post


Link to post

Cred ca e normal sa mai completezi cu apa din cind in cind ideea e sa nu faci lac dedesupt - se mai evapora , de ... ;)

Ce auzi tu dupa ce opresti motorul e galeria care se raceste si face ca fierul de calcat ... :) )

Share this post


Link to post

Geamurile nu ti se aburesc un pic cand dai drumul la caldura?

Share this post


Link to post
Geamurile nu ti se aburesc un pic cand dai drumul la caldura?

 

Se aburesc atunci cand trimit caldura in masina, nu spre geamuri. Dar asta cam in zilele umede, deci cred ca e ceva normal.

 

Dan

Share this post


Link to post

Mergi cu caldura oprita vreo 2-3 zile apoi intr-o zi cand mergi cu ea si motorul e cald da drumul brusc la caldura si vezi daca se abureste instantaneu.

Share this post


Link to post

da' zi-ne si noua, dom' expert secretos, DE CE? ce se diagnosticheaza asa, sau ne costa sa aflam?

Share this post


Link to post

Daca exista fisura in calorifer se evapora linistit fara sa iti dai seama iar daca e inchis circuitul de aer prin calorifer se acumuleaza condens acolo si il va da pe tot odata la deschiderea clapetei.

Share this post


Link to post

multumim, bogdaproste! :thumbl:

Share this post


Link to post
Daca exista fisura in calorifer se evapora linistit fara sa iti dai seama iar daca e inchis circuitul de aer prin calorifer se acumuleaza condens acolo si il va da pe tot odata la deschiderea clapetei.

 

Fisura in calorifer nu prea poate fi, pentru ca dom' expert de la Craiova mi-a pus Stop Leak in antigel, asta desi masina era inca in garantie. Si se jura ca doar arata pe unde curge, nu astupa fisurile... Meserias gagiu'...

 

Dan

Share this post


Link to post

Calorifer sub capota - o fi radiatorul ?Si ce se aude o fi efectul garniturii de chiulasa arse.Luati-o si pe-asta in studiu.

Share this post


Link to post

daca era garnitura arsa scotea fum alb ca la balamuc si masina mergea in suturi

Share this post


Link to post
daca era garnitura arsa scotea fum alb ca la balamuc si masina mergea in suturi

 

Masina merge cam in suturi, asta in treptele a 2-a si a 3-a, l a viteza constanta si turatie pe la 2000. Fum alb nu cred ca scoate. Garnitura de chiulasa mi-a fost schimbata acum 14000 km, si din cite am vazut pe alocuri incapea lera, dar aia mi-au zis ca nu e nimic.

 

Dan

Share this post


Link to post

Daca te duci la doctor ai spui ca te doare piciorul dar nu ai spui ca te-ai lovit?

Era foarte important sa ne spui de la bun inceput ca a fost schimbata garnitura de chiulasa si din ce motiv.Noi nu avem de unde sa ghicim daca nu ne spui tot.

Share this post


Link to post
Daca te duci la doctor ai spui ca te doare piciorul dar nu ai spui ca te-ai lovit?

Era foarte important sa ne spui de la bun inceput ca a fost schimbata garnitura de chiulasa si din ce motiv.Noi nu avem de unde sa ghicim daca nu ne spui tot.

 

Deci: mi-au schimbat garnitura pentru ca erau dare de antigel pe motor. Dar dupa schimbare m-as fi asteptat sa nu mai fie probleme, de asta n-am spus. Apoi, cand a reusit ala sa bage lera l-a chemat si pe seful de service si a zis ca e bine.

Povestea intreaga e: schimbat vasul de expansiune de doua ori, strans garnitura de chiulasa, schimbat garnitura de chiulasa, strans nu stiu ce colier care se slabise, si in continuare antigelul curgea. Inainte de ultima vizita s-a golit vasul in 3 luni, apoi mi-au schimbat capacul vasului de expansiune si mi-au pus Stop Leak. Au desfacut casetofonul si panoul cu aeruil conditionat ca sa vada caloriferul (ulterior am inteles ca nici asa nu se putea vedea tot) si n-au vazut nimic.

Iar in afara de pierderea de antigel (care acum e mica - 3 cm in 4 luni) merge uneori in suturi (dar nu foarte puternice) intr-a 2-a si a 3-a si are uneori variatii de turatie la ralanti (in general de 3-400 de rotatii, dar ajunge sa varieze si de la 600 la aproape 1500). Plus pocniturile dupa drumuri lungi.

Cu aceste informatii, ar putea fi ceva gaurit, ars etc?

 

Multumesc, si scuze daca insist prea mult

Dan

Share this post


Link to post

Ti sa schimbat vasul de expansiune pentru ca pierduse-i lichid de racire?Ai mers mult fara lichid de racire?Cred ca ai o garnitura de chiulasa nasoala sau chiulasa ovalizata.

Share this post


Link to post

am aceeasi parere cu ovi_jer

si-o intrebare...unde intra lera aia?

Share this post


Link to post
am aceeasi parere cu ovi_jer

si-o intrebare...unde intra lera aia?

 

Prea bine nu-mi amintesc eu unde intra. Mi se pare ca au pus in locul garniturii o placa dreapta, iar lera intra in unele locuri intre placa si motor (chiulasa?).

Mi-au schimbat garnitura pentru ca erau dare de antigel pe motor, iar cand au schimbat-o au zis ca nu era arsa. N-am vazut niciodata indicatorul temperaturii mai sus decat trebuie, dar la drumuri lungi mi se mai intampla sa simt un miros de lichid ars.

 

Dan

Share this post


Link to post

Ok a venit vremea sa schimb antigelul. Need help. Spuneti-mi si mie cum se face si daca e ca la dacie :) cu aerisirea... Am inteles ca 3+3 litri antigel + apa se foloseste.

Share this post


Link to post

Danutz am avut aceeasi problema ca tine si sa rezolvat cam asa...

 

Daca ai gaz pe masina si-l folosesti asta e motivul ptr care mai scade nivelul lichidului de racire...si la mine asa a fost nam mai mers pe gaz de vreo luna si na mai scazut...de ce se duce din lichid de racire la mers pe gaz...nu stiu :) mia zis un mecanic si a avut dreptate....(am acelasi model de cielo ca si tine)

Share this post


Link to post

@Danutz ti-au verificat in service planeitatea chiuloasei ?

Degeaba schimbi garnitura de chiuloasa daca nu e plana chiuloasa.

Share this post


Link to post

la mine tot la executive euro 3 in primele zile pierdea antigel... buba era un T de plastic care era fisurat ... schimbat pe garantie dar oricum pretu e f. min < 100000

 

tata l-a si descoperit uitandu-se atent eu nu stiu sa zic pe unde e :) merita incercat

Edited by steph

Share this post


Link to post

Despre antigel... la Cielo meu, de cand am luat masina (~3 ani) a fost nivelul cativa mm sub minim la rece si cand se incalzea intra in plaja ..

Anul acesta am completat cu putina apa distilata ca sa fie cum zice cartea si la revizie o sa schimb si antigelul!

Share this post


Link to post

La citeva zile trebuie sa completez in borcanul de antigel, caci e aproape de fund nivelul.Nu vad nici o scurgere pe nicaieri (radiatorul e nou) ,aerisirea stiu ca i-am facut-o bine; cu motorul nu am probleme, pe joja nu se vad urme de spuma cum ca ar intra antigel in motor...Nu stiu unde dispare antigelul...Am cumparat de ala bun roz, german.Am un Espero de 1.5 -cutie automata.

Ajutati-ma cu un sfat ca nu-mi da mina sa pun atita antigel in ea :scarpin:

Share this post


Link to post

Foarte probabil sa ai caloriferul de caldura spart si sa iti curga pe furtunul de scurgere a condensului de la aerul conditionat.

Share this post


Link to post

Unde a asta? unde sa ma uit?sau ce simptome tre sa aiba? [-O<

Edited by sgabriel

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...