Jump to content
Sign in to follow this  
nicebubu

Spark - Impresii

Recommended Posts

Salutare !

In urma unei interventii(schimb amortizoare si bucse punte spate) la Sparkul meu 2006/1.0i m-am trezit la iesirea din service ca imi baga gaze de esapament in habitaclu.Am sunat la service si mi-au zis ca imi fac o constatare dar probabil s-a trosnit racordul flexibil de la esapament.

Treaba e ca pe catalog,toba mica vine cu tot cu acel racord,deci nu e ca piesa separata(ca si cod).

Am un furnizor care aduce racorduri flexibile insa nu stiu dimensiunile.

Trebuie lungime si grosime teava.

A mai schimbat cineva acest racord?

Care e procedura?Se taie cu flex,sudura,etc?

Edited by AdrianHH

Share this post


Link to post

Mergi la un service de tobe si se ocupa ei de tot - masoara, comanda racordul, schimba racordul. Racordul vechi se taie cu flexul, cel nou se sudeaza. Atentie, sa intrebi la service daca sudeaza in argon sau cu autogen. Daca sudeaza cu autogen, nu duce masina la service-ul ala.

Share this post


Link to post

Salutare.Am dus masina la un service de reparatii tobe.Filtrul de ulei nu fusese strans suficent si se pelingea ulei pe cotul de la evacuare.Am curatat bine cu spray,cei de acolo au zis ca racordul flexibil trebuia sa fie afumat ca sa fi fost ala problema.Dupa curatare mirosul puternic a disparut.Am mai incercat sa fac ceva teste,totusi mi se pare ca daca plec mai puternic de pe loc imi venea ceva miros de ars in grilele de aerisire.Nu stiu,astept sa vad daca se amplifica mirosul.

 

Intre timp am alta problema.Rog suport !!!

Auto luat la 61k km.Jante tabla si anvelope noi.Totul ok pana la 85k cand am schimbat brate fata(nipparts)+geometrie.Volanul a ramas usor spre stanga.Nu parea sa traga stg/dr pe linie dreapta.Am mers pe autostrada si cu 150km/h fara vibratii,fara sa traga volanul,totul ok

La 95k schimbat iar bratele fata(trw de data asta.pivotii cedasera iar).Mecanicul a zis ca nu e nevoie de geometrie.

Am 110k acum.Intre timp am gasit ceva joc in crucea de la coloana de directie(sunt 2,se simte la mana la cea de jos cel putin).

Acum masina trage dreapta binisor.Am facut bine presiunea(testat in mai multe locuri).Volanul trebuie sa il tin spre stg cca 10-15 grade ca sa mearga dreapta.

De la 110km/h incepe sa tremure volanul,de la 120 deja tremura binisor.Peste viteza aia nu mai are rost,e si mai rau.Am echilibrat rotile in 2 locuri(la primul dupa 50km/h vibra volanul).Dupa a doua vulcanizare rezultatul e mai in urma(vibreaza de la 110+).

 

Urmeaza sa fac un drum in Italia si ma supara rau treaba asta ca am multa autostrada si masina saraca duce mai mult de 100km/h,mai ales ca am mult de condus.Plus ca pana sa apara problema cu vibratiile,datorita acelui mic joc in coloana de la 120 nu mai era precisa(perfect fixa ca pre "vremuri") directia,pot duce 1cm stg/dr volanul doar de la joc.Rulmentii fata i-am schimbat(stg 1 data,dr de 2 ori,posibil si de la vibrarii sa se fi dus).In 3 service-uri au tras de roti in toate felurile,nu exista joc in bielete,capete de bara,caseta(bielete+capetele de bara schimbate la 85k).

LE: mi-am adus aminte,pe la 90k km am mai facut o data geometria(pana sa schimb randul doi de brate fata),tot spre stg ramasese volanul,dar nu erau vibratii.La schimbul 2 de brate fata,mecanicul s-a cam chinuit sa le bage in prinderi,intrau cam greu(spre punte) in spatiul ala.

 

Ce e de facut?

Simplu ar fi jante fata noi,anvelope fata noi,echilibrat,coloana noua directie,geometrie.Din pacate nu pot arunca cu banii asa usor si am incercat intai cu variantele ieftine(2 echilibrari si acea geometrie dupa primul rand de brate).

Ma puteti ajuta cu un sfat din experienta sau nu,ce as putea face mai departe?

La vulcanizare aia dau vina pe jante sau anvelope(mai au cca 3-4mm profil,sunt dot 4515,deci au 2 ani jumatate).La geometrie arunca vina pe echilibrare.Pt geometrie service-urile iti iau banii imediat chiar daca ai joc in coloana de directie,deci nu stiu cum regleaza aia rotile.

Axul de la directie se schimba cu totul(1000+ron si cat o mai fi manopera si geometria.Nu exista doar crucile ca piesa separata).Cea de jos imi pare ca se poate schimba doar ea,fara a interveni la restul coloanei(e de demontat binisor).

 

Imi puteti recomanda un service unde pot pot discuta civilizat probleme astea?Pana acum m-am lovit doar de service-uri unde te fac de bani in orice unghi,vii cu una ,pleci cu doua(probleme),nu e vina lor,stiti cum e...

Sa merg incet(<100km/h) si ma las batut? :(

 

 

Edited by AdrianHH
  • Like 1

Share this post


Link to post

Poti merge in Bucuresti la service-ul de pe sos Morarilor, ii gasesti pe net cu Revizie Auto Service, acum sunt Bosch Service. Oamenii pot sa iti puna un diagnostic clar si au si aparatura pt geometrie, deci ar trebui sa rezolve tot. Preturile sunt mai mult decat decente.

 

Crucea aia as cautat-o si SH daca chiar e nevoie de ea, ma mir ca a ta s-a stricat dupa numai 100k km.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Am fost azi la vulcanizarea unde facusem echilibrarea.Dupa ce s-au uitat 3 persoane la roti(puse pe aparat),au observat ca (aveau 5 respectiv 10g nevoie de plumb,deci insignifiant) ar fi de vina anvelopele (Debica Navigator dot4815) pentru ca s-au deformat.Jantele au zis ca par ok,nu se vede nimic in neregula la ele.

Mi s-a recomandat 2 anvelope noi.

Am primit oferta de HankookKinery Eco 2 155/65r13 vara(trec la vara-155/65 de la 145/55allseason,ambele sunt ok in talon).Cred ca incerc asa,sa vedem ce iese.

 

Share this post


Link to post

Poti sa pui provizoriu rotile de pe spate pe fata, chiar daca sunt mai tocite ca sa vezi daca iti dispare vibratia.

 

Eu am patit ceva asemanator pe vremea cand aveam Nubira si a fost un inel de centrare crapat de la jantele de aluminiu. In cazul tau nu se pune problema (nu ai inele de centrare la jante de tabla) daca jantele sunt pe marimea butucului (gaura de centrare de la janta vine la fix pe stutul de la butuc).

Share this post


Link to post

Am revenit.Din pacate tot nu i-am dat de cap.

Am luat hankook-urile pe fata+echilibrare la aceeasi vulcanizare(de la ei am luat anvelopele),masina face la fel.

Am facut geometria fata,masina face la fel.

Pe spate,la geometrie rotile au unghiul de cadere gresit.Adica masina privita din spate are rotile in forma de triunghi(exagerez,dar intelegeti ideea cred-adica nu sunt perfect perpendiculare ci partea superioara e indreptata spre interior).

Am mers vreo 4000km de atunci,anvelopele de pe spate continua sa se toceasca pe interior.
Geometrie pe spate-nu prea au ce sa faca,e punte fixa.Oricum,cred ca nu are cum sa fie de la asta.

Am mers un drum pana in Italia,cateodata imi apareau vibratiile in volan(stg-dr) de la 100,cateodata de la 110 sau 120 (au fost si momente la 120 cand nu vibra)pe aceeasi linie dreapta(ca exemplu).Asta m-a derutat complet,deci nu intra in vibratia aia doar la o anumita viteza,in fct de drum apare ba la 100,ba 110,ba 120,cateodata la 125 samd.

Cum ziceam si cu jantele de pe spate pe fata facea treaba asta.La vulcanizare au zic ca sunt bune,dar nu m-am uitat atent,eventual cu ,chestia aia care se pune pe marginea jantei sa arate daca e descentrata cand o rotesc.

Am auzit de la un mecanic de o poveste similara(de fapt 2 clienti cu logan) carora li s-a tras de la o planetara.Dar poate fi planetara de vina chiar daca o scot din viteza(ca si atunci vibreaza la viteza aia)?

 

Deci in linii mari,

jante

planetara

geometrie spate(oricum vreau sa schimb si arcurile intai-am mai gasit doar lesjofors,kayaba sau altceva-nimic nicaieri).

Alti bani,alta distractie.

Sfaturi?

 

 

Share this post


Link to post

Ia o punte spate cu totul de la dezmembrari de la una adusa din afara, eventual cu volan pe dreapta (ca sa nu fie hingherita pe drumurile noastre). O sa ai si arcuri si amortizoare si tot ce mai iti trebuie. Ma indoiesc ca puntea spate e stramba, dar portfuzele ar putea fi. Ai carat greutate mare cu ea?

Pentru fata nu stiu ce sa iti zic, doar sa mai ceri o parere si la alt mecanic. Planetarele nu sunt ieftine, nu stiu daca merita investitia doar ca sa vezi daca e de acolo...

Edited by ches

Share this post


Link to post
2 hours ago, ches said:

Ia o punte spate cu totul de la dezmembrari de la una adusa din afara, eventual cu volan pe dreapta (ca sa nu fie hingherita pe drumurile noastre). O sa ai si arcuri si amortizoare si tot ce mai iti trebuie. Ma indoiesc ca puntea spate e stramba, dar portfuzele ar putea fi. Ai carat greutate mare cu ea?

Pentru fata nu stiu ce sa iti zic, doar sa mai ceri o parere si la alt mecanic. Planetarele nu sunt ieftine, nu stiu daca merita investitia doar ca sa vezi daca e de acolo...

Salut Ches!

E si asta cu o punte o idee,dar tocmai am bagat 700 ron in amortizoare spate,bucse punte spate si urmau arcurile.Ar insemna paguba direct alta punte.

Am mers incarcat in cateva concedii destul de mult.Posibil sa fie cum zici tu,adica portfuzete strambe 😞

Share this post


Link to post

 

 Salutare!

Update:

Am schimbat tampon antibalans-se rupsese.Mult mai bine acum.

Am schimbat intr-un final si jantele fata,am pus 2 x originale.Initial ,imi venise una stramba din fabrica care a fost schimbata ulterior cu alta pe garantie.Rezultat final-mai tremura volanul dar ceva mai sus(o data la 130,o data la 140)-pot atinge mai mereu 120 fara tremurat-ce ma interesa.

 

Puntea spate-ramane mister pana ajung la reprezentanta.O anvelopa a ros-o pana la sarma pe stg spate,alta e cam la fel.Incerc sa iau un set de all-season pt spate insa nu prea gasesc multe variante(poate am noroc de un hankook).Insa mi le va toci si pe alea in max 10k km la cum se vede treaba.

Mi se pare greu de crezut ca s-a strambat toata puntea,suspectez portfuzetele,dar e cheltuiala mare cu ele(sunt vreo 150 daca retin bucata pe OE-dar manopera e crima).La geometrie au iesit 1.ceva si 2,ceva grade inclinare,deci enorm.

Urmeaza in curand sa fac distributia si sper sa ma lamureasca cei de la reprezentanta daca se mai poate face ceva sau ma abonez la cumparat anvelope.

Urmeaza sa cumpar si arcuri spate,deja vad unul pe stg spate ca i-a sarit vopseaua si e corodat jos,semn clar ca urmeaza ruperea(sunt patit cu alta masina-la fel).

Share this post


Link to post

Update,

Bun,

160k km, arcuri spate,amortizoare si anvelope noi- nu s-au mai tocit anvelopele pe spate pe interior, deci , problema s-a rezolvat.

  • Like 1

Share this post


Link to post
La 16.08.2005 la 9:33, nicebubu a spus:

Kalos, Kalos si iar Kalos... Dar Spark nu are nimeni inca? :)

Eu cu cine schimb o parere? :-?

Cu mine 😀

Share this post


Link to post

Buna ziua. Nu stiu dacă am nimerit bine aici cu o problemă de-a mea. Am achiziționat de curând  Chevrolet Spark 1.0 LS. Sunt mulțumit de cum arată, funcționează, etc...mașina. Are poate cineva un manual de reparații, cupluri strângere șurub, înlocuiri diverse? Cartea aceea cu informații generale o am. La toate cele 3 mașini care le-am avut dețineam și un manual de reparații cu localizare piese, cupluri strângere șuruburi, etc., etc., lucruri simple pe care le făceam singur acasă. Îmi este greu să cred că majoritatea de aici fac 100% tot la mecanic: schimb bujii, ulei și multe altele. Dacă are cineva un manual de reparații vă rog să mi dați și mie. Dacă nu se poate free atunci mă înțeleg la preț și l cumpăr. Mulțumesc.

Share this post


Link to post
1 hour ago, cristache nicu said:

 Are poate cineva un manual de reparații, cupluri strângere șurub, înlocuiri diverse? 

Are ... daca nu l-o fi pierdut 😉

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...