Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Despre telefoane mobile

Recommended Posts

Si eu am luat teapa cu un Samsung cumparat la liber ( deci nu codat ) in anul 2000 de la Germanos ! Modelul era ( parca ) ceva cu 520 si m-a costat la vremea respectiva in jur de 4,5 milioane.La 2 luni de la cumparare incepea din senin sa apara "Cartela SIM iesita din memoria SMS" si se bloca .

Am fost la ei , l-au tinut prin service 2 sapt si au zis ca l-au reparat , dar a mers 2 zile .Apoi am fost la OPC , care a venit i-a amendat , pt ca nu au vrut sa-mi schimbe telefonul si mi-au schimbat cu acelasi model .

Povestea s-a repetat si cu noul tel la circa o luna .

M-am dus iar la Germanos si cu scandal mi-au schimbat Samsungul cu un Nokia parca 3310-asta deja se intampla prin 2001.

Faza e ca am aflat dupa aia ce faceau cei de la Germanos : cumparau telefoane codate din Grecia si le decodau ei- asta mi-a spus un fost coleg care lucra la ei.

De atunci am numai Nokia.

Share this post


Link to post
... ce faceau cei de la Germanos : cumparau telefoane codate din Grecia si le decodau ei ...

 

Eh, hai sa nu aruncam cu noroi aiurea. Ca isi aduceau telefoanele din Grecia e o chestie, dar nu le decodau pentru ca nu aveau motiv. In Grecia/Cipru e mamica lui Germanos si mamica lui Germanos face importurile, nimic mai mult.

In momentul in care un telefon are defectiuni ce tin de electronica sunt FOARTE putine serviceuri ce le mai pot rezolva. De obicei se schimba. Cand va da prima eroare de genul asta incercati sa o rezolvati singuri cu putina logica si o surubelnita. Daca nu merge si e vorba despre mai mult decat un contact aiurea sau mizerie sau alte asemenea, puteti spune ca aveti nevoie de inlocuirea telefonului din prima. Si chiar functioneaza, stiu si ei ca nu o sa il repare.

Share this post


Link to post

am de facut un cadou pt. o domnisoara..si as vrea E530 ala special de gagici.. stiti ceva de el?

Share this post


Link to post

E bun. De cadou.

Share this post


Link to post

Si un prieten de-al meu a avut belele cu un tel Samsung ...mai exact x460...

luat de la Altex..a doua zi nu ii mai mergea ecranul...deschidea clapeta si peste 3-4 secunde se facea negru tot ecranul... a fost cu el si i l-au schimbat direct si fara probleme :) >-

Share this post


Link to post
Eh, hai sa nu aruncam cu noroi aiurea. Ca isi aduceau telefoanele din Grecia e o chestie, dar nu le decodau pentru ca nu aveau motiv. In Grecia/Cipru e mamica lui Germanos si mamica lui Germanos face importurile, nimic mai mult.

In momentul in care un telefon are defectiuni ce tin de electronica sunt FOARTE putine serviceuri ce le mai pot rezolva. De obicei se schimba. Cand va da prima eroare de genul asta incercati sa o rezolvati singuri cu putina logica si o surubelnita. Daca nu merge si e vorba despre mai mult decat un contact aiurea sau mizerie sau alte asemenea, puteti spune ca aveti nevoie de inlocuirea telefonului din prima. Si chiar functioneaza, stiu si ei ca nu o sa il repare.

Asta e ce mi-a spus cel de acolo ...

Ce e ciudat e ca ambele telefoane au avut aceleasi simptome si nu am reusit sa le fac nimic.

Pur si simplu se blocau afisand ce am scris mai sus !

Le deblocam scotand acumulatorul.

Eu am zis ce mi s-a intamplat la Germanos Ploiesti.

AAAA si inca ceva .La ei la reparat erau cateva telefoane modelul care il aveam si eu ( le-am vazut pe mese acolo).

De acum 3 ani de cand am 6310i sunt extraordinar de multumit .

Share this post


Link to post

Ideea este ca si eu am avut aceleasi probleme cu samsungul meu acum aprox 4 ani (SGH 850 parca... cu clapeta, in fine) se bloca softul, dar pana la urma mi-au inlocuit telefonul cu probleme (asta dupa ce s-a blocat de tot) i-ar pe cel nou l-am vandut imediat #-o :)

Edited by Mike1

Share this post


Link to post

Acum 1 an vroiam cu disperare sa iau Samsung X600, cel fara clapa (nu suport clapele...), cu camera cu zoom si blitz. Super telefon, haios si istet foc! Avea deja un bun prieten. Si se pregatea sa mi-l vanda... M-a sunat dupa cateva zile ca a dat cu el de perete... Se bloca tot mai des, nu putea sa-l repare nimeni... Si era adus de afara...

 

Asa ca tot la "caramida" de 9210i am ramas... Nu regret 1 secunda!

Share this post


Link to post

Bravo Viper =D> si eu am ramas fidel vechiului, dar credinciosului si elegantului meu Nokia 8210 pe care il am de nou de 6 ani si merge brici :)

Edited by Mike1

Share this post


Link to post

@Mike1 Sa stii ca parca si al meu tot cu SGH era , dar nu mai sunt asa sigur !Era cu clapeta si o culoare cenusie .

Share this post


Link to post

Daa... avea o clapeta de forma rotunda de culoare gri, iar baza telefonului, peste care se inchidea ea era de forma rectangulara.

It's all coming back to me... :) )

Share this post


Link to post

Am un Samsung SGH E800 caruia i-a fost schimbata placa de baza si am primit niste melodii arabesti nesuferite care folosite ca tonuri de apel ofera si vibratii simultan. La celelalte melodii nu vibreaza simultan cu soneria, ci doar vibratie sau vibratie urmata tarziu de sonerie. Se poate rezolva cumva sa vibreze odata cu soneria la toate?

Share this post


Link to post

Trebuie sa editezi melodiile, pe fiecare in parte, si sa le "adaugi" vibratie.

 

Cauta detalii p-aici: http://howardforums.com/forumdisplay.php?f=40 (e extrem de incalcit si aglomerat, dar cu rabdare, gasesti).

Share this post


Link to post

sa vedeti ca se intampla in ROMANIA .Ma sunat doamna de la O.P.C. :shock: sa imi zica ca cica nu stiu eu sa folosesc telefonul ca din cauza mea se strica .Si pe deasupramai il auzeam pe domnu director de la service ( de la hat.romania )ca ii soptea lu doamna de la opc ce sa imi zica. :scarpin: :shock:

Share this post


Link to post

Acuma sa nu generalizam, am 2 telefoane Samsung S300 si eu si sotia cumparate de la Orange Shop, dar au in interior sigla HAT si n-am avut nici o problema de 2 ani. Dar uitati-va la altceva> cate telefoane samsung existau pe piata acum 5 ani, cand piata era dominata de nokia, motorola si alcatel (nu gaseai picior de samsung) si ce explozie de piata a avut samsung cel putin in romania unde pe strada tot al 3-lea telefon e samsung, care mai de care cu 10.000 de culori si taspe mii de mega camera foto... Normal ca s-au inmultit si nr. telefoanelor care merg in serviceuri, mai ales ca telefoanele cu clapeta sunt mai sensibile. Oricum, Nokia rules!

Edited by bughybughy

Share this post


Link to post

Da..deci toata lumea Nokia...ce pot sa zic ...Samsung am avut cateva(E 100, P400, V200, E70, E800, E810...ai acu D500) si sunt foarte multumit...

Daca vb despre Nokia..situatia sta cam asa au avut cateva telef foarte!!!! bune( 5110, 6310i...si mai sunt pe lista....) dar sa nu uitam ca au avut si telef comerciale(6220, 7250...) care nu se puteau numi telef... :-W i sa nu generalizam ca Nokia e cea mai...ca nu e,...drept dovada, nu sunt competitivi la telef cu clapeta, nu pot scoate ceva bun(desi tot incearca si incaerca de cativa ani) si iar merg incet...culorile, camera...mai slabe...dar au avatajul acumultaorului...

So, sustin ca Samsungul e un telef super...acu recunosc ca eu nu am cumparat nici unul din Romania...

:drinkers:

Share this post


Link to post

Stiu eu niste Nokia cu clapeta care sunt bune! 9110/9110i (de care am avut si soatza inca are), 9210/9210i (de care am acum), 9300, 9500 :tongue:

Share this post


Link to post

N90 :tongue:

Share this post


Link to post

VIPER@ modelele astea sunt din clasa Smartphone...si OK...am spus si eu ca au fost cateva modele bune, bune..cu care de fapt Nokia si-a castigat numele...

:drinkers:

Share this post


Link to post

mai repet.. de samsung e 530 stiti ceva?

Share this post


Link to post

Atat de incalcit ca n-am gasit nimic sa ma ajute. Cred ca trebuie sa dau jos melodiile din tel via Ir, sa le modific si sa le uploadez inapoi. Dar cu ce le modific :scarpin:

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare ...aveti idee de unde fac si io rost de jocuri,gif-uri, si altele pt. samsung e720 ?

melodii am tot descarcat prin bluetooth din calc. meu dar jocuri ?

Share this post


Link to post

Cu PSMPlayer. Sau PSPlayer, cum naiba ii zicea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...