Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Despre telefoane mobile

Recommended Posts

In sfarsit, mult asteptatul HTC HD2 (aka LEO) apare pe piata! Ecran de 4.3", procesor Snapdragon la 1GHz, GPS, camera 5 megapixeli... Ce mai, un vis.

Sper sa-l am pe al meu in cateva zile. Detailer-ul din UK unde l-am comandat tocmai mi-a confirmat ca l-a dat lu' DHL sa mi-l aduca :)

Share this post


Link to post

xda-developers.com un site util daca nu-l stiai deja...daca treci pe HTC :)

E prea mare pt gustul meu am preferat D2/Topaz si urmatorul tot mai micut vreau...in ultimii ani m-am ingrasat si nu tre sa mai umblu cu caramida dupa mine rolleyes.gif

Se pare ca procesorul si memoria e mai multa in rest ~HD ...aaa si ecranul putin mai mare...inca o gaselnita utila flashul de pe spate...

Oricum cine are nevoie de internet si multimedia e cea mai buna solutie...felicitari pt achizitie ok.gifsmilies29.gif

Share this post


Link to post

doua mii si ceva de roni in romanika HD2 dar face toti banii...in schimb, ma uitam azi dimineata pe specificatiile SE Xperia X2 si am vazut ca e dotat si cu WiFi router...foarte tare jucaria :D cred ca ma mai gandesc daca ma bag la HD2 sau mai degraba X2 (desi e cu Android, nu cu WM sa Sym)

Share this post


Link to post

Telefon cu dual sim, nu este petarda este un brand destul de cunoscut in domeniu :

http://www.dualsim.ro/pd-743284058.htm?categoryId=0

Si unde mai pui ca nu este nici slide. In ceea ce privesc PDA-urile, eu sunt foarte multumit de HTC Diamond-ul meu

dintre toate PDA-urile avute este cel mai ok (pe viitor HTC rullz, nici nu ma mai uit la altceva). Am mai avut Mio si Asus.

Share this post


Link to post

doua mii si ceva de roni in romanika HD2 dar face toti banii...in schimb, ma uitam azi dimineata pe specificatiile SE Xperia X2 si am vazut ca e dotat si cu WiFi router...foarte tare jucaria :D cred ca ma mai gandesc daca ma bag la HD2 sau mai degraba X2 (desi e cu Android, nu cu WM sa Sym)

 

Pff, asta face si un soft pentru Symbian, JoikuSpot.

Share this post


Link to post

doua mii si ceva de roni in romanika HD2 dar face toti banii...in schimb, ma uitam azi dimineata pe specificatiile SE Xperia X2 si am vazut ca e dotat si cu WiFi router...foarte tare jucaria 40000000.gif cred ca ma mai gandesc daca ma bag la HD2 sau mai degraba X2 (desi e cu Android, nu cu WM sa Sym)

WiFi router au toate HTC-urile care suporta WM6.5, care e faza? Iar Androidul e la inceput inca nu se merita atentia decit ca varianta mai ieftina...

Xperia e si slabut si scump...poate ca design...

HTC rulz la nivel de Pcket+telefon...cum era o reclama HTC si restul telefoanelor...Ca varianta mai ieftina se mai poate cauta pe la ASUS dar calitatea carcasei/manopera, dotare e mai slaba...

Tbird putine firme serioase fac dual sim in special Samsung sint vindute pe la noi...in rest sint pirjoale chinezesti...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Lascarica, nu stiu daca te-ai uitat in link-ul pus de mine. Tot Samsung am recomandat si eu :)

Share this post


Link to post

Pai si eu am confirmat, cu exceptia ca DX900 nu-i primul mai era si D800 parca...tot Samsung...

Share this post


Link to post

Mai dragilor, nu ma descurc intr-o problema. Vreau sa setez un Nokia N97 sa poata primi mailuri prin POP3 de la Yahoo. Stiu ca-i pe bani, dar serviciul a fost cumparat. Problema consta in urmatoarea chestie:

 

Daca vreau sa editez o casuta de email deja existenta, totul merge ok, pina trebuie sa schimb Mailbox type din IMAP in POP3. Atunci imi apare un mesaj ca cica nu se poate schimba tipul de mailbox la o casuta deja existenta.

 

Ok, zic, las' ca fac una noua. Dau New Mailbox si-mi apare wizzardu, ma intreaba emailul si parola si cica gata, casuta a fost creeata. Dar o face tot IMAP si iar nu pot s-o schimb din motivul de mai sus. Nu-mi dau seama cum (sau daca) pot scapa de wizzard.

 

Deci, cum fac o casuta de tip POP3 pe un N97? 106.gif

Share this post


Link to post

Pe mine, la N82, Pop3 sau IMAP e prima chestie care ma intreaba. (Si eu am Yahoo pop3 pe mobil).

 

Vezi ca Nokia a bagat o aplicatie de mail (pop-email chiar) care se conecteaza direct la yahoo (fara pop3). E gratuita si o gasesti in (Ovi)Store.

Share this post


Link to post

Mai dragilor, nu ma descurc intr-o problema. Vreau sa setez un Nokia N97 sa poata primi mailuri prin POP3 de la Yahoo. Stiu ca-i pe bani, dar serviciul a fost cumparat. Problema consta in urmatoarea chestie:

 

Daca vreau sa editez o casuta de email deja existenta, totul merge ok, pina trebuie sa schimb Mailbox type din IMAP in POP3. Atunci imi apare un mesaj ca cica nu se poate schimba tipul de mailbox la o casuta deja existenta.

 

Ok, zic, las' ca fac una noua. Dau New Mailbox si-mi apare wizzardu, ma intreaba emailul si parola si cica gata, casuta a fost creeata. Dar o face tot IMAP si iar nu pot s-o schimb din motivul de mai sus. Nu-mi dau seama cum (sau daca) pot scapa de wizzard.

 

Deci, cum fac o casuta de tip POP3 pe un N97? 106.gif

 

Eu am un E71 dar cred ca problema e la aceeasi. La wizzard baga initial un email gen nfs@yah.com (nu yahoo). Dupa asta se va pierde si te va intreba ce fel de email este si poti baga POP3 etc. Dupa care poti edita si detaliile de server, user sau email. Daca scrii yahoo la inceput i se pare ca stie despre ce este vorba si nu te mai lasa sa faci nimic. Very annoying. :spumelagura:

 

Bafta

 

PS. vezi ca daca schimbi site-ul mare al yahoo-lui de pe Europe pe Asia POP3 este free si merge (e undeva la options / account info). Nu ti se schimba nimic la mail.

Edited by dan_m

Share this post


Link to post

 

 

PS. vezi ca daca schimbi site-ul mare al yahoo-lui de pe Europe pe Asia POP3 este free si merge (e undeva la options / account info). Nu ti se schimba nimic la mail.

 

Uer? De pe linkul de mail de pe yahoo Asia ma trimite tot pe url-ul normal, ala cu us.mail...

Share this post


Link to post

Intri in mail si undeva la options - account Information daca nu ma insel poti schimba ceva gen Area in ASIA. Nu are legatura pe ce site intri initial. Nu am acces la yahoo de la birou dar mai uit diseara si pun si niste print screen uri.

Edited by dan_m

Share this post


Link to post

Gata, am gasit. Oare de ce o tin doar pentru asiatici? :-?

Share this post


Link to post

Poate e mai competitie pe acolo...ca sa ceri bani pe asa ceva...

Share this post


Link to post

Este E52 la 320RON la Vodafone la fidelizare, cel putin pe oferta de la firma...

Share this post


Link to post

De ce musai fara camera? Din ratiuni de constrangere ale angajatorului?

 

Profit si eu de ocazie sa cer o parere : mi-am luat de curand un SE Satio, ( o chestie super multimedia, sunt fan SE de ani de zile) si il folosesc pe cartela orange pre-pay. Am activat WAP Unlimited, merge beton pe orice pagina de net, etc.

 

Problema este aplicatia YouTube care este built in, adicatelea din fabrica. ( tel e luat la liber de la Germanos , nu e codat/ branduit) . Dupa 2-3 minute de vizionat un video pe YT, aplicatia se blocheaza invariabil- ori isi da autoexit ori trebuie sa dau restart la tel.

 

Sa fie WAP-ul de vina sau aplicatia in sine? Citeam pe undeva ca transferul mare de date suprasolicita WAP-ul Orange care nu ar face fata la un asemenea trafic.

 

Ceva pareri?

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Cauta pe net citisem pe undeva ca e o problema cu softul apropo de Youtube pe SE.

 

De ce vrei neaparat E51 sint multe alte telefoane fara camera?... E51 are acumulatorul slab... mi-au zis 2 vecini :) ... eu "e" fan SE si HTC...

Share this post


Link to post

Am cautat chiar destul de mult, dar...cam ciuciu informatie la obiect... :wallbanger:

Share this post


Link to post

"In ceea ce priveste problema cu youtube luati legatura cu providerul dumneavoastra GSM."

 

Daca intri pe WIFI merge? Asta daca are :)

 

"THE FOLLOWING REPLY FROM SONY RE LACK OF SUPPORT FOR YOUTUBE ON C905.

 

Thank you for your query regarding Sony Ericsson C905.

 

We thank you for your feedback on these features, these comments will be looked over by the appropriate departments however there is no guarantee that such updates will become available. We apologise for any inconvenience, please keep visiting our website www.sonyericsson.com for future updates.

 

Should you require any further assistance, please do not hesitate to contact us again for further help and support. "

 

Incearca un update la soft.

Si cel mai interesant de la Sony support citire:

 

"We would recommend accessing the You Tube site by typing 'm.youtube.com' into the internet browser.

 

This site gives you full access to 'Youtube.com' on a mobile as it is specifically designed for mobile phones to access it and stream videos. "

Share this post


Link to post

Are si WI-FI, si GPS incorporat. Plus camera de 12.1 mega. Numai cartofi prajiti habar nu are cum sa faca, in rest le cam face.

http://www.sonyerics...b#view=overview

 

Pe WI-FI nu am incercat, SPER ca e doar problema de WAP. Aplicatia YouTube e implementata in telefon din fabrica.

 

Update i-am facut deja, dar aceeasi problema. :scarpin:

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Vezi ca aplicatia e inclusa in "soft" si intra la categoria update-uri.

Cupleaza tel. la calc pe cablu sa ai acces net si lasa-l sa faca update de pe el.

Sau cu Sony suite.

http://www.sonyericsson.com/cws/support/phones/topic/updateserviceapplication/satio?cc=gb&lc=en

BTW este optiune pt cartofi prajiti nu vine in echiparea standard greenguy.gif

 

 

Incearca pe WIFI sa intri pe "iutub", daca nu merge vezi mai sus, daca merge vezi mai jos rolleyes.gif

 

 

WAP-ul prin definitie nu sustine banda ... incearca macar GPRS daca nu 3G HDSPA etc...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Update-ul e facut prin Sony Suite, ca la carte, inca din prima zi.

 

Ramane sa vad cu wifi-ul, dupa cum zici.

 

Deci ar fi o varianta ca WAP-ul nu sustine banda, asa cum banuiam si eu. Primele 3 minute merge beton orice video, apoi se "taie".

 

Multumesc, dom`Lascarica.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...