Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Despre telefoane mobile

Recommended Posts

Care e deosebirea intre diferite modele de handsfree cu Bluetooth? Vad ca numai in oferta la Nokia variaza preturile de la putin peste un milion pana la peste 3 milioane. Dupa ce ar trebui sa ma uit? Ce caracteristici in plus poate avea unul in plus fata de altul?

Share this post


Link to post

Poate parea ciudat dar e vorba de greutate si durata de viata a bateriei. Astea sunt cele grele.

Urmeaza design, chipsetul Bluetooth, rezistenta la impact si alte asemenea.

Cel mai bine e sa le incerci, pur si simplu. Eu iti recomand castile Motorola pentru sunet clar (partea proasta: baterie slaba).

Share this post


Link to post

Am un telefon, Motorola V 360, de o luna, si sunt foarte multumit de el , dar piticii nu-mi dau pace, si ma tot indeamna sa iau un Motorola V 3, negru, necodat in retea, pe care l-am gasit la un magazin Vodafone, cu abonament, la pretul de 350 RON. Credeti ca merita achizitia, cum se comporta, in comparatie cu V 360?

Share this post


Link to post

@guru ... pai in orice caz, v3 arata a telefon, arata mai meserias decat v360 dar singurul minus care i l-as pune la v3 este lipsa cardului de memorie.In fine, v3 fie vorba, e telefon de fite :P

Share this post


Link to post

Pai piticii mei au inebunit din pricina aspectului acestui telefon :) Dar, din cate am inteles, bateria tine mai putin decat la V 360, si se pare ca la V3, ar mai fi aparut diverse defectiuni. De aceea, as mai dori niste pareri, ale cuiva, care a folosit ambele modele.

Share this post


Link to post

Asta e V3-ul, din poza ? Am 3 prieteni cu V3, si unul cu V360. Trec pe langa prejudecatile mele referitoare la Motorola (meniu ultra complicat si soft cu probleme), si-ti zic ca arata frumos intr-adevar, dar:

 

- unele stupiditati software care pe mine m-au dat gata (de ce nu pot sa aleg vizualizarea agendei DOAR din SIM sau DOAR din telefon, sau de ce la un full-export al agendei a omis sa-mi treaca si numerele de telefon in backup)

 

- tastele pe mine m-au enervat crunt; arata bine, dar au prea putin feedback tactil

 

- e FOARTE fragil daca-l scapi. Partea cu ecranul e subtire rau, si la impact (am vazut telefonul) se face cioburi-ciobuletze :) asta pe langa faptul ca se stricase legatura dintre cele 2 parti ale telefonului, lucru frecvent la clamshelluri.

 

Per total, bate V360 intr-adevar, dar eu n-as lua nici unul din astea. Daca m-ar ameninta cineva cu arma la tampla sa imi iau unul din ele, as alege macar RAZR-ul.

motorola_v3_special_edition.jpg

Share this post


Link to post

Eu nu stiu de ce mai discutati de V3, care e aproape mort, si ingropat. A aparut V3x, care are card SD (sau microSD) http://www.gsmarena.com/motorola_v3x-1120.php ,

urmeaza sa apara si nepotu' V3xx http://www.gsmarena.com/motorola_razr_v3xx-1648.php

ca sa nu mai zic de maxx http://www.gsmarena.com/motorola_razr_maxx-1649.php

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Stie cineva ceva de Nokia E50!?...Isi merita banii!?!

Share this post


Link to post

Din datele tehnice de pe net, da, si-i merita cu varf si indesat. O sa am azi unul pe mana si o sa pot sa vorbesc mai in cunostinta de cauza.

Share this post


Link to post

Super business phone. Daca nu il utilizezi la potentialul lui, foarte mare de altfel, nu isi merita banii. Altfel... fiecare cent. Ca de altfel orice telefon running Symbian.

Stii ce misto e sa te duci in Paris si sa ai aplicatie care sa iti spuna cum sa schimbi metrourile si chiar sa iti dea timp estimat de ajungere la destinatie, corect? :) )

Share this post


Link to post

ce nu va luati k800 , mi se pare super telefonul ala ..

cat despre motorole , nici sa nu vad..

soft complicat , se blocheaza des.. restu nu mai are rost sa spun..

Share this post


Link to post

Mi-am luat de curand Nokia E50. Super telefonul.

Are o singura chestie care ma deranjeaza. Poate ma puteti ajuta cu un programel pentru alarma. Mai exact exista acea alarma 5 zile pe saptama (de exemplu). La acest telefon nu am reusit sa o descopar...am impresia ca nu exista optiunea.

Mai era o parte naspa, autoblocarea tastelor, dar pentru asta am descarcat un programel.

Multam mult!

Share this post


Link to post

Mda si bateria tine 2 zile !Puii mei eu de aia mi-l luasem ca tine bateria mult !Teapa!!!..Cat despre restul de functii..toate costa !!!...

Share this post


Link to post

De baterie inca nu stiu, inca e incarcat, il am deja de 2 zile, mai tine. Oricum inainte am avut mai multe Nokia, nu prea reusesc sa treaca 3 zile fara incarcare - 6230; 6230i; 7710 (ma rog, aici era mult ecran de luminat....)- cca 2-3 zile.

Share this post


Link to post

Sincer sa fiu eu nu am auzit pina acum de telefon cu symbian la care sa tina bateria mai mult de 3 zile. Eu am fost incantat de 6680 la inceput, deoarece ma tinea 3 1/2 zile...dar se pare ca gprs-ul si BT-ul papa rau de tot bateria. Cu YM deschis bateria ma tine o zi, maxim o zi jumate.

 

Pentru cei care isi doresc exclusiv autonomie, fara prea multe softuri si alte dracii, recomand telefonul cu cea mai mare autonomie de pe piata, Philips 180

post-17-1165998859_thumb.jpg

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Sau un 6210 cu acumulator nou, care duce o saptamana vorbita la greu. E normal, au ecrane mari si color, DSP complexe si multe altele care papa curent, iar bateria a ramas la dimensiunile telefoanelor de-acum 3 ani cu ecran mic si alb-negru. Nu se compara.

 

Sorry de E50, n-am mai apucat review, a venit un N70 in loc.

Share this post


Link to post

Nu-i nimic m-am edificat intre timp!..E o tzeapa (din punctul meu de vedere)....Bateriile au suferit si ele modificari sunt din ce in ce mai mici - presupun ca nu pot fi din ce in ce mai mici si sa tina si cat 5110...Asta e !!...Cred ca gata cu brand addicted Nokia ..Ma dau pe asiatice data viitoare!!...

Share this post


Link to post
Pentru cei care isi doresc exclusiv autonomie, fara prea multe softuri si alte dracii, recomand telefonul cu cea mai mare autonomie de pe piata, Philips 180

Sau asta. > :) > :) O saptamana la vorbit cam 15 minute zilnic. 20 de lei la fidelizare, lunar platesc de 3 ori contravaloarea telefonului la factura telefonica. :dizzy:

 

Share this post


Link to post

Mda, asa e. Urmatorul meu telefon o sa fie din familia Nokia 11xx. Nu mai fac prostia pe care am facut-o anul trecut - sa dau cinci milioane pe un telefon - SE K700i. Mare gogoman am fost..

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Da, dar totusi cineva m-a injurat cand am pomenit de el.

Cum se stie, telefonul are lanterna. O jumatate de ora mai tarziu plecam de acasa. Eu pe scara am un sistem care opreste lumina dupa 5 minute. Am obiceiul sa cobor pe scari. M-a surprins stingerea luminii. Nu m-am oprit, dar am dus mana la buzunarul cu telefonul si, intre timp, banuiam ca am terminat de coborat. Din pacate, nu terminasem de coborat scarile, asa ca am f****t un genunchi de balustrada de mai am si acum vanataie, combinata cu coborarea a ceva trepte in plus.

Morala: daca ramaneti in bezna, opriti-va imediat, nu va bazati pe intuitie.

Share this post


Link to post

1100 am avut si eu un an si ceva- excelent telefonul, n-am ce zice, si tinea bateria...la greu. Momentan am un SE J300i, de care sunt fff multumit. L-am luat din intamplare, nu voiam tel mai scump de 1 mil "la negru". Si uite ca dintr-un Siemens C75 pe care mi-am luat banii inapoi (n-au reusit aia sa-mi faca mms si net pe el) am facut rost de 1 zapp Z1110+cablu+abonament net 4+9 USD si un SE J300i (215 ron + 180 ron). Deci sunt FFF multumit de alegere. Imi verific mailul, am messenger (e-buddy si y-messenger), mp3, diverse alte chestii, baterie 5-6 zile max (frecat zilnic pe wap etc), vibratii, alarma dimineata... Nu are camere foto etc, dar cu 12 mega memorie, e ok, ca inregistreaza audio ceva de speriat, ia omul de la activa metri (e bun pt situatii neprevazute).

post-75-1166378542_thumb.jpg

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Mie telefonul asta mi se pare perfect. E bun la ce trebuie sa faca un telefon - sa vorbesti cu el. Eu acum nu mai am nevoie de zeci de culori si mp3-uri si IR-uri si tot felul de dracovenii. Sincer nu mi se pare un telefon de înjurat..

Share this post


Link to post

Stii cate mistouri am primit de cand mi l-am cumparat? Stii de cate ori am intors mistourile la altii care aveau telefoane mult mai scumpe si imi cereau mie telefonul ca nu mai aveau baterie, softul mergea greu, etc, etc.

Am luat mistouri chiar de la cativa studenti, care au facut foamea luni de zile, ca sa-si ia telefon si sa-l tina pe cartela.

Cand nu te dau banii afara din casa, mi se pare o imbecilitate sa dai koispe milioane pe un telefon si apoi sa stai sa mananci paine cu ceapa.

Eu aveam bani de Nokia 5140 sau cine stie ce altceva, dar am preferat sa-mi iau 1101 si de restul de bani sa ma duc la munte la Moeciu la vremea aia.

Asta ca sa nu mai zic de satisfactia de a-l scapa pe jos si singura grija ar fi sa ramana simul intreg. :) ) Pe aceeasi filosofie prefer Matizul in locul Clio-ului.

Peste ani de zile imi voi aminti cum m-am distrat, nu ce fieratanii mi-am cumparat.

Share this post


Link to post

Se da un Nokia 5300. Conform producatorului, in urma unei colaborari Nokia - Yahoo, acesta se poate conecta la YM. Profilele de conectare la dispozitie pentru asta sunt Vodafone si Orange. Bineinteles, Vodafone nu merge. Luat Mobile Internet de la Voda, toate bune si frumoase, browserul se conecteaza, totul in regula. In schimb, YM tot nu merge, el nici macar nu vede Mobile Internet. Solutii?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...