Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Despre telefoane mobile

Recommended Posts

Acumulatorul este performant. Ar fi trebuit unul mai mare, dar asta ar fi inseamnat un telefon mai mare ceea ce nu cred ca se dorea. Eu nu cred ca o sa gasesti acumulator mai bun decat cel prezent, la aceleasi dimensiuni si in aceiasi raza de preturi.

 

Si inchideti naiba 3Geu ala daca tot nu il folositi. :P

 

 

 

Care stie cum se 'inchide' 3G la un Motorola v1050 si imi spune, primeste o bere. :)

Edited by Satori

Share this post


Link to post

Nu inteleg legatura. Eu ma refeream la toti acumulatorii Nokia. Si ma vad nevoit sa te contrazic. Un acumulator mai puternic nu inseamna neaparat un acumulator de dimensiuni mai mari. AcumulatrII celor de la Nokia nu mai sunt de mult timp pe masura telefoanelor acestora. Parerea mea. Care este. :D

Edited by Satori

Share this post


Link to post

Si eu am tot 6680 si acumulatorul tine cateva zile bune ( media cam 4 ), fara 3G, fara jocuri, fara muzica, fara bluetooth, vorbit insa mult peste medie, birou cam ecranat.

Acum daca omul vorbeste foarte mult, are semnal slab, mai foloseste o aplicatie, date etc nici nu poate sa tina prea mult. Ori are telefonul o problema ori este el heavy user de GSM. Ar trebui vazut si ce alt telefon a folosit in aceleasi conditii si cat il tinea. Eu am folosit o vreme motorola unde accu sucks rau de tot, alcatel cam tot pe aici, la nokia sunt rezon.

Share this post


Link to post

Nokia 6230. Scot 3 zile. Si, iti dau dreptate, tarabostes. Pana la urma Nokia rulezzzz

Share this post


Link to post

Situatia descrisa de mine mai sus, daca tot veni vorba, se intimpla pe Dual Mode...il tin asa ca imi place cum se misca wap-ul in 3G ;)

Share this post


Link to post

Conteaza si din ce zone vorbiti/sau stati in standby pentru ca daca sunteti mai departe de celula de amplificare telefoanele isi maresc puterea de emisie pentru a nu pierde din calitatea transmisiei. De aici si o crestere de curent si tot ce tine de acest lucru...

Share this post


Link to post

Eu lucrez pe centura :D , in Otopeni, iar ca vecini avem o unitate de transmisiuni :( care bruiaza la greu...semnalul oringi in zona e aproape zero, iar voda pe la jumatate...si in conditiile astea tot ma tine bacteria cat am zis mai sus

Share this post


Link to post
Un site bun de mobile reviews. Are de toate: review-uri f. bune inclusiv poze. Sper sa va ajute sa va decideti asupra telefoanelor pe care le ve-ti cumpara. Culmea ca review-uriile sint facute de un rus Eldar Murtazin si traduse in engleza. Edited by hitman

Share this post


Link to post

Are cineva idee daca la Connex pot sa-mi fac abonament doar pentru internet? In caz ca da, pot sa-mi iau si telefon la oferta pt abonamente?

 

Merci.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Ce fel de internet, fix sau mobil ?

 

http://www.connex.ro/personal/servicii-si-...ix-la-internet/

http://www.connex.ro/personal/servicii-si-...il-la-internet/

 

Pentru net mobil, GPRS-ul e ok si disponibil peste tot, 3G-ul are inca acoperire mica, deci ar fi mai avantajos un Zapp (dezavantaj: trebuie sa cari un laptop, inca un telefon, etc).

Share this post


Link to post

Pai mobil, GPRS e arhisuficient. Am vazut oferta aia cu 3$/10MB dar mi se pare too good to be true. La Orange unde am 2 abonamente este doar extraoptiune. Oare chiar pot sa fac abonamentul ala de 3$ fara sa ma procopsesc si cu altul?

La Zapp nici nu ma gandesc :) .

Vreau sa iau un MPX220 si il au la abonament cu 200$, ceea ce e un pret f bun. La Orange nu il au in oferta.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Are cineva Sony Ericsson k750i? Sinteti multumit de el?

Share this post


Link to post
Pai mobil, GPRS e arhisuficient. Am vazut oferta aia cu 3$/10MB dar mi se pare too good to be true.

 

Nu e too good, chiar asa este. Insa, pentru a accesa prin GPRS, trebuie sa ai un SIM, deci un abonament. Partea buna e ca poti activa extraoptiunea pe un abonament deja existent.

 

De viteza, sa nu te astepti la prea mult; cam 12-15 kB (B, nu b) e maximul pe GPRS. Ce e misto, este ca se face tarifare la trafic si nu la timp, cum era WAP-ul. De meritat, merita.

Share this post


Link to post

Cam stiu ce inseamna, am avut GPRS pe Orange pana sa imi fure telefonul :) . Oricum, la cat costa mega, e bine mai incet. La o adica Orangeul are EDGE pentru orice eventualitate. Problema la Orange era ca 1MB=2$ .

La Orange de ex, ai un abonament de WAP unlimited(nu internet din pacate) cu 4$ complet separat, adica primesti sim doar pentru el. Pe mine cam asta m-ar interesa chiar daca ar fi ala de 10$ la Connex numa sa pot lua si telefon . Pur si simplu imi este useless un abonament Connex. Am bagat un mail la Connex, poate imi raspund. Vreau neaparat un telefon cu Bluetooth si Windows, sunt programator de MS si mi-as gasi o ocupatie interesanta. As incerca un gateway prin encapsulare in WML a transmisiei de data pentru browsing normal. Acum, problema e , ce viteza are WAP-ul ?

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

WAP-ul e un protocol, nu e o metoda de transfer. Adica, poti accesa WAP prin CSD (sau HS-CSD, dar nu stiu daca mai e suportat), caz in care te duci la 9600 bps sau 19200 bps parca ... sau prin GPRS (care e sigur suportat).

 

WAP prin CSD se taxeaza la minut, 10 centi minutul (bataie de joc), iar prin GPRS se taxeaza la trafic cu 4 centi / 10 kb, care te duce la ... 4 dolari pe mb :)

 

3G e promotionalizat acum de Connex ( vezi aici de exemplu), dar nu cred ca este oferit in varianta similara cardului "mobile office" de la Orange (nu de alta, dar ar fi aparut in reclame, ori Connex lucreaza inca la extinderea acoperirii 3G d-abia > :) ).

Share this post


Link to post

@esperatul: La connex nu poti beneficia de un abonament de date DECAT daca ai si un abonament de voce. :( Cel putin asa stau lucrurile de obicei. Se mai fac exceptii :mrgreen: rareori pentru companii, dar chiar si atunci exista deja cateva abonamente de voce.

@vaxxi 3G este oferit si in varianta "mobile office".

Share this post


Link to post

Salutare!

Am un amic cu un nokia 6680 care isi cauta card de memorie pt tembelefon(de minim 1 gb zice). Cum eu nu ma pricep mai deloc va intreb pe voi pe unde as putea gasi(pe net) si la ce preturi.

Share this post


Link to post

La 6680 ii trebuie DV RS-MMC (Dual Voltage, Reduced Size MMC). A.k.a MMC Mobile. Eu am gasit cel mai mare de 512MB, la allgsm.ro

Daca stiti de ceva mai mare, spuneti-mi si mie, urgent.

Share this post


Link to post

Trebuie sa fie mini(reduced size) si dual-voltage. Ala e pt camere foto si/sau alte modele de nokia :D

Share this post


Link to post

Tocmai am vorbit la telefon cu cei de la Allgsm si mi-au spus ca DV RC MMC inca nu se fabrica. Cica peste vreo 2-3 luni vor aparea si la noi.

 

Au zis insa ca pot sa iau unul de 512 , iar cind apare de 1G imi fac upgrade.

Edited by NFS

Share this post


Link to post

N-am inteles!

RC=?!

Sau ai vrut sa scrii RS?! Atunci cum de e la ei pe site?! :scarpin:

Share this post


Link to post

RS a vrut.

Reduced Size.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...