Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Despre telefoane mobile

Recommended Posts

Nu merge ... 10000000.gif

Mai degraba m-ar "sigila" ei pe mine.

Deci domnilor, cine imi vinde si mie un Nokia E51 fara camera?

 

http://www.gsmarena.com/nokia_e51_camera_free-2242.php

 

Daca tu cauti asa ceva la noi esti "dus" rolleyes.gif

Ce roman "sanatos" si-ar cumpara asa ceva? Toti vor cu cit mai multi megapixeli...urmarea e ca nimeni nu aduce asa ceva la vinzare...

Aveam un semn de intrebare de ieri, dar s-a confirmat azi cind am vazut un E51 cu camera pe el...

 

Suna aici si intreaba:

 

http://www.emro.ro/produse/208-telefoane-mobile/10298-telefon-mobil--nokia-e51-no-camera.html

http://www.phantom.ro/produse/208-telefoane-mobile/10298-telefon-mobil--nokia-e51-no-camera.html

http://www.1store.ro/produs-818-Telefon-mobil-Nokia-E51-camera_free--E51%20NO%20CAM

 

Dar la banii astia cumperi un "avion"... nu vrei un HTC D2 la pret de E51 ? bigeyes.gif

Share this post


Link to post

cumpara un E51 cu camera si schimbi capacul la spate de la unul fara camera ...

Carcase s-ar putea sa gasesti greenguy.gif

 

 

Share this post


Link to post

Nokia E61 n-are camera daca tot vrei un E fara camera.

  • Like 1

Share this post


Link to post

O idee buna de la Tommy.

Procesorul ceva mai slab si Symbian mai vechiut, dar rezolutie mai buna, are si tastatura full...e aproape ok...

Cam vechi ca model si s-ar putea sa nu gasesti unul nou.

Share this post


Link to post

E un smart phone, nu e un telefon pentru sms-uri, intamplator am folosit unul vreun an :)

Il mai folosesc si acum pentru navigatie cand merg pe afara, fata de E71 are un ecran mai mare.

Share this post


Link to post

Salutari. Mi-a adus cineva din afara un "Nokia" mini N98+ hand made in China. Stie cineva ce sistem de operare o folosi, si daca se poate instala pe el un soft gen quickoffice pt. a putea recunoaste si lucra cu fisiere word, excel, power point?

Share this post


Link to post

Am un Nokia 6600i, cu baterie BL-4U de 1000mAh. As vrea sa-i pun o baterie mai "potenta". Unde as putea gasi o lista cu baterii compatibile pt acest telefon?

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Am un telefon (probabil unii va amintiti Qtek-ul meu) pe care nu l-am mai folosit de vreun an, cred. Azi am dat de el printr-un sertat si am observat ca s-a umflat bateria. NU mi s-a mai intamplat pana acum, desi mai am telefoane uitate prin sertare. Intrebare, de ce s-a umflat?

Banuiesc ca n-o mai pot folosi si nici n=ar mai fi cazul s-o pun la incarcat, corect?

Share this post


Link to post

As dori si eu un sfat.

Intre Android si Windovs Mobile, pentru ce anume ati opta?

Share this post


Link to post

Asta e intrebare la misto, sau ce ?

 

Windows Mobile exista acu' pe piata doar in varianta 6.x, pentru care-a incetat deja orice forma de suport sau actualizari. Interfata veche, aplicatii neactualizate, si multe alte dezavantaje. Android clar.

Share this post


Link to post

Vaxxi nu era la misto, dar as avea de ales intre un Toshiba TG01 cu WM 6,5 si un HTC sau Samsung Galaxy Spica.

Edited by sergiuhusca

Share this post


Link to post

La preturi comparabile ? Galaxy clar, numai pentru aplicatiile noi disponibile.

Share this post


Link to post

Galaxy am spus si eu, dar din pacate se intrevad niste probleme si anume faptul ca acesta are Android v 1,5 si momentan nu se stie daca se va upgrada la 2.1.

Share this post


Link to post

Chiar si-asa, tot e mai bun decat WinMo 6.5. In plus, Toshu' ala e un model care nu s-a vandut cine stie ce, asa incat slabe sanse de ROM-uri personalizate/imbunatatite asa cum sunt pentru modelele HTC/Samsung.

Share this post


Link to post

Daca vrei ieftin Samsung (dar nu la nivel de Corby headscratch.gif ), daca vrei unul de cursa lunga cu posibilitati de "tunare", upgrade alege HTC chiar daca e ceva mai scump...restul (touch-urilor) e cancan...

Daca vrei viteza Android. Daca vrei multe aplicatii de pe piata (suport inca exista) WM6.5xxx.

Daca vrei mare echivalent cu Iphone, HD2 este o optiune, daca vrei mic spre D2(destul de ieftin si se misca bine chiar daca e model mai vechi), pe Android toate sint de bagat in seama in special Nexus...

Se tine tare si Iphone-ul cica mai scoate unul pe piata in vara. E o varianta...3GS-ul actual de exemplu...

 

 

Share this post


Link to post

Care suport bre ? ce aplicatii ? oricat ar fi "bibilite" HTC-urile cu Manila, tot ajungi sa dai de-un buton de-ala proiectat pentru stilus, si sa te vad ce te chinui cu deshtu' :) e RELICVA, Android sau iPhone sunt singurele optiuni valabile la noi, si asta daca intr-adevar ai nevoie de vreo aplicatie specifica smartphone-urilor, altfel pentru telefon Nokia all the way.

 

In plus, omu' a intrebat de Tosh versus Galaxy, si tu ii recomanzi iPhone care e o caruta de bani, si Nexus One care nu se aduce oficial la noi si nu are garantie locala. Brava !

Share this post


Link to post

O parte din HTC-uri cat si Samsung Galaxy au SO ANDROID.

La partea cu "tunaritul" ANDROID e open source, ceea ce ii da un plus fata de WM.

 

Htc Nexus mi se pare mult prea scump pentru ce imi trebuie mie.Adica mail care sa suporte atasamente si chestii de genul asta.

Edited by sergiuhusca

Share this post


Link to post

Galaxy e cam cel mai ieftin cu Android "recent", de la HTC ai Desire si Incredible dar cam sar din buget cred, bat in 500 euro amandoua.

 

Mail cu atasamente stia si Nokia 6680-ul meu, doar atat vrei de la telefon ?

Share this post


Link to post

Nu vreau doar atat Vaxxi.

Ideea este ca acum am un N95,dar momentan nu ma mai ajuta in satisfacerea nevoilor mele.

Spre exemplu pe partea de mail e limitat.Nu pot incarca atasamente, din telefon spre exemplu, nici poze s.a.m.d.

Nu mai aduc in discutie dispalyul.

In afara de asta in contextul in care are prea multe procese deschise are un lag pana isi revine.Clar este nevoie de un smartphone.

Din descrierea pe care o are Spica, totul pare foarte ok.Totusi singurele aspecte care ma pun pe ganduri sunt cele legate de update-ul la 2.1 si memoria de 128 ram.

Share this post


Link to post

Are si WI-FI, si GPS incorporat. Plus camera de 12.1 mega. Numai cartofi prajiti habar nu are cum sa faca, in rest le cam face.

http://www.sonyerics...b#view=overview

 

Pe WI-FI nu am incercat, SPER ca e doar problema de WAP. Aplicatia YouTube e implementata in telefon din fabrica.

 

Update i-am facut deja, dar aceeasi problema. :scarpin:

 

Revin. Tel nu are nici pe dracu.. Am renuntat la WAP unlimited si am acum Internet ..clasic. YouTube-ul merge teava acum, nu se mai blocheaza neam. Deci WAP-ul e clar ca nu oferea tot cat sugea Satio-ul meu.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Spre exemplu pe partea de mail e limitat.Nu pot incarca atasamente, din telefon spre exemplu, nici poze s.a.m.d.

 

Esti sigur ? eu atasam fisiere si de pe 6680, repet... inclusiv cu ceva viewer de doc-uri. Oricum, partea de mail e implementata inca de la G1, asa ca nu cred ca vei avea surprize pe partea asta.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Omul initial a intrebat Android vs WM...

Suport pt 6.5 cel putin pe HTC exista. Inca apar ROM-uri(si oficiale si personalizate) up to date, si release si beta (vezi xda-dev).

Nexus se poate cumpara si de la noi (nu oficial inca) dar si din vest... la noi gasesti Legend si Desire pe Android, HD2 , TP2, D2 pe WM6.5.

Intradevar HD2-ul "sufera" prin lipsa stick-ului...dar Manila are cam tot ce vrei si e facut pt "nostick". Mai naspa la setari unele te chinui sa le faci; si daca vrei jocuri, excel etc pe el iar e de porc...de aia am ramas pe D2.

Daca vrei numai mail cu attach si atit Android, Legendul e la oferta Vodafone. Cei 100e diferenta merita in primul rind ca memorie...mai pui ceva si mergi pe Desire ce are rezolutie mult mai buna.

Pe WM as merge pe D2 eventual TP2 , ieftine si au cam tot ce le trebuie. Oricum mult mai bune decit Samsung chiar comparativ cu Omnia sau Xperia de la Sony.

Si HD2-ul nu-i de aruncat iar pretul a scazut sub 450. E comparativ cu Iphone-ul ca viteza dar cum a zis si VAXXI lipsa stickului se simte uneori...

Multe din ele sint la oferte (daca ai posibilitatea) sau pe piata gri/negru :) noi cu garantia in alb. HD2 se vinde si la 1300RON nou cutie nedesfacuta.

Share this post


Link to post

Am un Nokia E71 si folosesc mail atat POP3 (gmail si yahoo) cat si Microsoft Exchange (company email). Pentru asta folosesc, clientul telefonului, ceva nu foarte avansat si cu afisaj foarte basic al email-urilor. Aveti idee de alti clienti de email buni (third party) pentru S60? Am dat eu un pic pe google dar nu prea as instala mai multe softuri sa vad cum merg ca mi-e teama sa nu bulesc softul telefonului.

 

thx

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...