Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Despre telefoane mobile

Recommended Posts

Subscriu si eu la 6210. Am unul de peste 4 ani si merge brici. L-am desfacut o singura data sa-i suflu mizeria din el (imi crantaneau tastele). In rest bateria ma tine inca 4-5 zile, semnal strong, calendar etc. Din pacate, atunci cand l-am luat eu (din Dubai :D ) era printre ultimele de pe piata (in Romania s-au mai adus inca ceva vreme). Deci daca gasesti unul second va fi cred de minim 3 ani vechime. Despre astea noi nu stiu ce sa spun ca sunt atat de multe modele ca nici nu mai stii sa faci diferente intre ele. Si eu m-am gandit recent sa schimb telefonul dar cand mi-am pus problema ce sa-mi iau in schimb m-a luat durerea de cap :-? .

Share this post


Link to post

Se gasesc 6210/6310(i) refurbished. Cea mai buna solutie. Am incheiat pledoaria.

Share this post


Link to post

Iar eu ma bucur nespus de serviciile unui 9110i, ca si soatza de altfel. Puteti zice ca e caramida, ca e mare, etc, nu-mi pasa, face destule si il poti gasi pe la 2.5-3 milioane.

Share this post


Link to post

ups :"> de asta am uitat. credeam ca e mai scump :-?

de unde se pot lua, mai ales refurbished?

6210/6310i gasesti pe mosilor.

Share this post


Link to post

Nu gasesti refurbished, sau nu stiu eu, dar daca sapi, si nu mult, gasesti in stare foarte OK. Ma tine bacteria 3 zile din care 1 ora 15' de vorbire, restul joaca prin functii. Daca te tin balamalele un pic mai sus, gasesti 9210i pe la 200eur.

Share this post


Link to post

Explicati-mi si mie cum e cu entry-level asta, e catalogat asa dupa ce stie sa faca sau dupa cum e facut/construit (calitate de fabricatie, daca vreti). Eu vreau un telefon la care sa vorbesc si atita tot, n-am partitie libera pe creier ca sa ma ocup si de functiile telefonului.

6310 mi se pare un telefon urit si de-asta am asa o retinere fata de el, iar de SH nici nu vreau sa aud, SINT GHINIONIST :D ... asa am gasit 5110 refurbished la 2 milioane, dar cita incredere pot avea in asa ceva? o fi spart la soft, o fi in toate felurile ... nu am chef si timp sa ma ocup de bubele telefonului, decit asa, virtual, pe forum :) ) :) ) :) )

Share this post


Link to post

5110 e MAXIM 500.000 lei!!!

Share this post


Link to post

Ce vrea satori să zică este ceea ce am constatat şi eu, pe propria piele... societatea de consum şi-a băgat coada şi în zona mobilelor, nu prea mai există modele noi pe piaţă proiectate pentru a rezista mai mult de 1-2 ani, că doar anul viitor apare seria nouă şi trebuie să ne schimbăm iar telefonul, nu ?

 

Estimarea aia de 10 zile în standby este o mare minciună, cu baterie de 800 mAh şi ecran color (chiar dacă e doar cu 4096 culori) nu cred că ţine mai mult de 3-4 zile.

Share this post


Link to post

acu mi-am amintit de porcaria aia de la nokia, cum spuneau la 33-ul meu ca tine intre 55-260 de ore. adica iti ia okii cu alea aproape 11 zile dar daca te tine 3 zile nu poti sa te duci la garantie (cam asta era limita la care ti-o schimba). mai bine spuneau intre 3 ore (cat sa vorbesti incontinuu) si 260 de ore. A propos, voi ce parere aveti de telefoanele aduse in Ro? Mie mi se par mult mai proaste decat cele aduse de la furat din Italia. Si al meu cand l-am luat si am dat 2600 pe el la abonament ma tinea cu greu 3 zile jumate bateria pentru ca dupa 10 luni sa cada la 2 zile jumate :mda: . Ca sa nu mai zic ca am o hartie decupata sub taste ca sa nu zangane tastatura sub carcasa. Odata m-a tinut o zi jumate cand au fost variatii de temperatura. Acu cu baterie originala luata acu aproape 2 ani ma tine 4-5 zile iar periodic mai face greseala sa tina 6 zile :D . ma gandeam sa-mi schimb si eu telefonul, ca al meu mai are vreo 3 ani si il dau la scoala, as fi vrut sa-l iau la fidelizare dar nu vreau sa iau iar tzaca cu bateria (cam asta se intampla cu telefoanele importate la noi) pe de alta parte nu vreau de la bajetzi de pe strada din cam aceleasi motive. singura solutie ar fi sa ma duc la furat prin Italia. Da mai bine raman cu al meu in continuare, ca a rezistat sa sparga si geamuri la nervi si sa crape var de pe pereti in aceleasi conditii si n-a avut nici pe dreaku.

Ca sa nu mai zic ca am vazut si telefoane la care daca dadeai un bip le cadea si o linie la baterie. :dizzy:

@FLEX: nu-ti lua kkt-ul ala de telefon, nu din Romania. am vazut la cineva cum tinea vreo 3 zile. nu te astepta sa tina o saptamana. sorry, da acu am dat click pe link

a, si eu am baterie de 950 mAh si ma tine 4-5 zile. cu ecran polifonic, aa, color nu are cum sa tina o saptamana la 829 mAh. Ia 3510, e mai adaptat la cerintele tale.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

9110i, best money can buy! + ca la firma zisa de VAXXi mai sus gasesti inclusiv bacterie! Si e LiION 1300.

Share this post


Link to post

Dar la 3510i te-ai gandit? e vreo 3,5 mil nou si il tine bateria aproape 2 sapt. (stiu din proprie experienta) si mai e si color si polifonic pe deasupra. Are rezistenta la soc a nokiilor mai veki, cum era 5110.

Share this post


Link to post
alternativa ar fi 3510i

 

s-a gandit, vezi mai sus. 3510i este tot entry level, nu suporta comparatie cu telefoanele propuse mai sus. soneriile polifonice si ecranul color nu au cum sa te incante asa de mult, mai ales ca 3510 avand are aceste 'accesorii' grefate pe o platforma veche.

Share this post


Link to post

Stiu pe cineva care vinde nk 5140 nou adus din Franta.

Nu stiu pre multe despre modelu asta, la noi se pare ca n-a ajuns...

Daca vrei, da-mi un mp.

Share this post


Link to post

Uite aici date tehnice:

 

Also GSM 850/1900/1800 for the Americas market

 

General Network GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900

Announced 4Q, 2003

Status Available

Size Dimensions 106 x 47 x 24 mm, 86 cc

Weight 100 g

Display Type CSTN, 4096 colors

Size 128 x 128 pixels, 5 lines

- White backlight

- Adjustable display brightness

- Wallpapers

- Softkey

Ringtones Type Polyphonic, monophonic

Amount 10 polyphonic + 10 monophonic tones

Customization Download, order now

Vibration Yes

Memory Phonebook 500

Call records 20 dialed, 10 received, 10 missed calls

- Editable message templates

- Up to 150 SMS messages

- Up to 50 MMS messages

- Max 64 kB Java apps.

Features GPRS Class 10 (4+1/3+2 slots)

Data speed 177 kbps (EDGE)

Messaging SMS, MMS, Email

Clock Yes

Alarm Yes

Infrared port Yes

Games Adventure Race + Java downloadable, order now

Colors

Languages Major European languages

Camera VGA, 640x480 pixels, video

- Push to talk (VoIP service)

- Stereo FM radio

- Java

- WAP 2.0

- T9

- EDGE

- HSCSD

- xHTML browser

- Calculator

- Calendar

- Stopwatch

- Improved durability

- Pop-Port interface

- Thermometer

- Flashlight

- Integrated handsfree

- Automatic volume control

- Digital compass

- Sound meter

Battery Standard, Li-Ion 760 mAh (BL-5B)

Stand-by Up to 300 h

Talk time Up to 5 h

post-74-1109237513_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sa fie atunci 3510? ca nici i-ul nu ma intereseaza :D :D :D , da' n-am vazut fara i ... si la astea le cade bateria daca esti ghinionist, insa daca nimeresti o bacterie buna face si 10 zile standby.

Share this post


Link to post

Spre 3510i m-am uitat şi eu cu un ochi foarte critic la început, dar recunosc că mi-a depăşit aşteptările.

 

Se simte că e relativ bine construit (e destul de greu), la baterie e beton (nu cred că e în funcţie de ce noroc ai, deoarece şi-au luat vreo 3 prieteni şi toţi sunt mulţumiţi - cam o săptămână), ecranul nu are decât 4096 culori dar în schimb are refreshul bun, se găsesc multe carcase frumoase (asta ca să-i schimbi look-ul ăla comun oranj-albastru), are agendă mare, semnal bun spre foarte bun, şi dacă te potcoveşti şi cu un cablu de date, ai telefon beton.

 

Şi chiar dacă prin absurd nimereşti o baterie proastă, cu 500.000 lei iei una de 1200 mAh, şi gata.

Share this post


Link to post

Si la 3100 tine fix 6 zile.(vorbit moderat:20-30min./6zile)

Share this post


Link to post

Nokia 1100 un telefon simplu si eficient.

Share this post


Link to post
Nokia 1100 un telefon simplu si eficient.

... si uritel, dar are lanterna :D :D :D

Share this post


Link to post

Felix, e o vb: copilul cu mai multe moashe moare de foame :D

 

Pune ochii pe un model, bazindu-te numai pe specificatii si design si dezbate-l p'ala.Pun pariu ca acum esti mai in ceata decit cind ai deschis topicul.

Share this post


Link to post

Nu mai Shenck-ule, nu sint chiar in ceata, ideea era ca nu stiam nimic de 2600, care imi place ca design foarte mult si inca n-am lamurit-o cum e cu entry-level; creerul ma indemna oricum spre 3510, care mi se pare un telefon robust, potrivit cu stilul de maltratare la care o sa-l supun ... sau imi bag picioarele si ma invirt de un 5110 SH si gata ... :) ) :) ) :) )

Share this post


Link to post

pai... definitia entry level ar fi (chestii reprezentative):

* ii punem ceas dar nu si baterie de pastrare a lui cand este scos acumulatorul,

* ingramadim cat mai multe chestii in carcasa, dar ieftine si fara circuite de backup,

* nu lasam spatii intre placa si carcasa astfel incat sa se poata deforma fara sa sparga placa

* materiale mai proaste (ex: 3200 meu scartzaie de parca sunt amortizoarele tale... cred, ca inca nu le-am auzit),

* nu mai punem bucatica asta de burete care sa absoarba condensul

* punem handfree incorportat dar acesta deschide difuzorul doar dupa un anumit nivel al zgomotului care nu este dinamic (asa ca daca nevasta iti sopteste vorbe dulci tu crezi ca tace si esti fericit ca a reusit asta pentru 2 min... asta s-ar putea sa fie bine :-? )

* mai ales, telefonul entry level este cel gandit 100% ca un consumabil. daca te astepti sa tina mai mult de 1-1,5 ani inseamna ca ai uitat sa il scoti din cutie.

 

am 2 3200, deci entry. le am pentru ca au fost gratis. in afara de faptul ca scartzie, pacane, handsfreeul e o gluma, la unul a picat irda, ecranul are o latenta ingrozitoare, sunt fericit ca am lanterna la el :)

Share this post


Link to post

Nokia 5140 l-am vazut astazi la diverta parca (s-a extins mall-ul si am fost la deschidere) dar la pret nu m-am uitat. tot rosu era.

daca vrei 3510 cu sau fara i atunci cumpara-l si gata si vei fi multumit. uita-te dupa baterie sa fie blc-2 chiar facuta in hungary si vei avea garantia ca tine bine. bateria o gasesti la 1,5 milioane pe la germanos sau la reprezentanta. pentru cum vrei sa tii tu un telefon ani buni NU ITI RECOMAND BATERIE LA 500 K LEI. am mai zis, eu am facut pasul asta acu 2 ani si sunt multumit. o baterie la 500 k lei poate sa te tina peste juma de an mai putin decat vechiul 51 al tau.

3510 e facut intr-adevar dupa o platforma veche, preluata de la 33,34 telefoane care s-au dovedit bune. vad suficienti oameni cu bani care inca folosesc 33 (chiar si eu, desi nu intru in categoria asta) si ce mama naibii conteaza paltforma ca nu-i noua? o platforma noua iti scade costul suplimentar?? :dizzy:

asadar iti recomand 35-ul si gata. daca ai avut atia ani 51 si nu vrei sa-l schimbi decat din motive de uzura fizica (nu morala) atunci vei fi multumit sa-l incarci odata pe saptamana si sa ai un telefon nokia la care nu ramane in urma meniul cand il butonezi, la fel si la scrisul de mesaje.

a, si 33-ul meu a luat destule bucati de var de pe pereti, ba chiar si una bucata geam de fereastra prin care a trecut, ia singurele sale damage-uri au fost zgarierea carcasei si un eventual mesaj "insert sim card" care se rezolva prin inchiderea si redeschiderea telefonului. nu vad de ce 35-ul ar fi mai slabut.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...