Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Despre telefoane mobile

Recommended Posts

Mai, am o rugaminte la voi. Care are un convertor software, care sa mearga pe XP, si sa converteasca fisier format .3pg in format .avi sau .mpeg si invers. Dupa cum stiti probabil, formatul .3pg este dat de filme video facute pe telefoanele mobile. Programul de conversie trebuie sa mearga cu orice format .3pg, de la orice telefon si sa nu fie dependent de un anumit telefon. Am incercat cu Gugalul, dar ma blocheaza proxiul companiei la care sint momentan. Plus ca am constatat ca nu sint free, trebuie sa le cumperi. As plati, dar probabil stiti ce se intimpla cu requesturiile de plata prin cards din romania (thank you romanian hakers for this :angry: )Mai, chiar as cumpara un asemenea program de la voi daca nu il dati pe gratis. :D

Share this post


Link to post

Da, mersi mult am fost si io ieri acolo si am constatat ca:

 

1.Linkul unu: Facilitatea este oferita numai de Quick Time Pro > Plata cu cardul. :o

2. Linkul doi: Programul celalalt de conversie e unul Dos, cu tot felul de setari cretine, nu i-am dat inca de cap. :(

3. Limkul trei nu merge :angry: !

Share this post


Link to post

http://www.symbianology.info/3gp_to_avi.html

 

Ai destule info si linkuri acolo.

Da-mi un email si iti arunc acolo si doua programele pe care tocmai le-am downloadat.

 

Uite si linkurile... da' ziceai ca nu te lasa proxyul.

 

http://www.allaboutsymbian.com/downloads/3gpToRawAvi.zip

 

... hm... al doilea link nu-l mai gasesc... baga MP cu email.

 

Bafta!

Share this post


Link to post

A, si ca tot sintem la telefoane mobile, am de curind un Siemens S65, merge brici dar (unde e calitatea germana cu care ne-am obisnuit???)

-ca sa-l faci sa mearga bine trebuie sa updatezi firmwareul. Io am ver.12 si am downloadad de pe situl lor ver.25!!!! Treaba trebuie facute cu un cablu special, nu l-am gasit pina acum.

-cum draqu lansezi ceva pe piata, cica f. modern, si are buguri. Par examplu in timp ce copiam si modificam niste adrese, telefonul s-a oprit singur!!!! Za germans: ma-tzi dezamagit!!!! Shaize!!!!!

 

Fostul meu Nokia 6100, a mers bine, dar in ultima perioada de timp, cind raspundeam la apel, oprea apelul. Se intimpla la un apel din trei sa faca asta. Plus ca daca primeam un Bip, iar celalalt inchidea, raminea blocat pe melodia respectiva si trebuia sa-l opresc ca sa resetez telefonul!!! :)

Share this post


Link to post

pai ia 3gptorawavi ala si scrie in dos ceva de genul:

3gptorawavi.exe bear -t [avi]

unde bear ar fi numele fisierului care trebuie covertit.

 

1. cu ocazia asta am descoperit ca Quicktimeu meu le vede fara probleme :)

2. uite inca un link: http://www.3gsauron.com/

Share this post


Link to post

Am downloadat Saurionul de doua ori si zice ca file e corrupted!!!

Share this post


Link to post

Ok, o sa incerc solutiile voastre si o sa scriu aici feedbackul. Intre timp am downloadat un software trial 'ImTOO MPEG convertor' si fiserele care le-am facut io se vad bine pe telefon dar pe softul asta fac ca draq, e de neeinteles ce se vede.

Share this post


Link to post

Ce format audio au soneriile polifonice? Am un Sony Ericsson T610 si nu stiu ce sa-i incarc in "Sunetele mele"

Share this post


Link to post

si eu mi-am luat unul recent... e super marfa mai putin viata bateriei...

 

polifonicele au extensia mid.

sunt mii de tonuri pe www.myt610.net si sunt free. si nu numai sonerii ci si teme, jocuri, soft etc

Share this post


Link to post

La mine partea misto este ca dupa ce bateria se incarca complet, poti sa tii telefonul in priza o luna, ca tot se incarca scrie pe ecran.

Share this post


Link to post

adique iti arata, nu scrie...

nasol, e ceva stricat... cat te tine bateria?

Share this post


Link to post

3, poate 4 zile cu mult noroc. super fain site-ul, merci mult.

Share this post


Link to post

e careva mai priceput la depanari de chestii sensibiloase cum sunt mobilele? am si eu un t20 cu clapa putin stricata... ma poate ajuta cineva?

Share this post


Link to post

Intr-un camin din Grozavesti, ala care e langa parcarea de la Carrefour e un centru de mobile. Tipii au destula experienta si destule scule si dai banii doar daca reusesc sa ti-l faca!

Share this post


Link to post
e careva mai priceput la depanari de chestii sensibiloase cum sunt mobilele? am si eu un t20 cu clapa putin cuvânt_urâta... ma poate ajuta cineva?

 

Ma fac ca nu am inteles cuvinsul cu "F" si citind mai departe m-am hotarat sa-ti dau urmatorul sfat. Din experienta pot spune ca ai dat clapeta peste cap. In felul acesta ai stricat forma patrata a locasului in care intra un stift care sustine clapeta.

Ai doua optiuni:

1. Inlocuesti intraga carcasa. Lucru relativ simplu de facut.

2. refaci cu grija forma patrata a locasului stift-ului utilizand Poxipol.

 

Succes!

Share this post


Link to post

o carcasa este 150-200 de mii... horiginala, bineinteles, nu originala.

Share this post


Link to post

... si va rog sa nu ma :D aburiti :D ca ala face si ala drege si alte firme fac si dreg :dizzy: ; am avut pina de curind un Nokia 5110 care a tinut 3 ani beton, numai ca in timp a cazut display-ul si apoi bateria ... m-ar costa ~ 1.500.000ROL sa il salvez de la casare, asa ca am considerat de cuviinta sa incep dupa unul nou.

Ce vreau eu de la un telefon:

- sa fie Nokia :tongue:

- sa stea in stand-by minim o saptamina

- sa prinda semnal ca lumea

- sa reziste la o utilizare dura cel putin ca 5110

- sa pot vorbi normal la el fara sa se descarce ca proasta (vorbesc putin, maxim 10 convorbiri saptaminale si alea destul de scurte)

 

Pentru mine, 5110 e un telefon de legenda, numai eu si cu el stim de cite ori a cazut in cap, de cite ori m-am asezat pe el, ce vibratii a incasat fiind fixat pe bordul masinii si multe alte aventuri prin care am trecut impreuna; vreau ca urmatorul meu telefon sa fie cel putin de talia lui 5110.

 

L-am gasit pe asta (2600), care imi place foarte mult ca design si pare ca are tot ce imi trebuie mie, mai putin ecranul multicolor si sunetele polifonice, care nu ma intereseaza nici cit negru sub unghie; ce parere aveti de el? alternativa ar fi 3510i, cam la acelasi buget (~110E).

http://www.nokia.com/nokia/0,,58710,00.html

(are si hands-free incorporat, ceea ce e misto, nu?)

Share this post


Link to post

Singurul care mai tine tot asa mult ca 5110, e 6310/6310i (aka Highlander). Dar parca nu se mai fabrica. :(

E un tel serios, fara figuri, sunete polifonice, ecran color sau camera, robust si destul de rezistent.

Share this post


Link to post

sau 6210. second si tot merita!

Share this post


Link to post

Subscriu la ce zice satori ... am avut telefon "de fiţe" :">, luat cu ceva bani ... în 8 luni s-a stricat, aşa că am redescoperit cu plăcere un vechi 6210 într-un sertar, căruia i-am cumpărat baterie nouă Li-Pol de 1500 mAh de la http://www.allgsm.ro (magazin online actualizat, foarte de treabă oamenii, inclusiv sunat pentru confirmat comanda şi informat despre statusul ei) şi un cablu de date ca să-i manevrez mai uşor agenda (500 nume cu 5 câmpuri fiecare :thumbl: ).

 

L-am desfăcut, curaţat, suflat, o să-i iau şi altă carcasă (asta de-acum are tastele fără nici un defect, deşi a fost folosit vreo 220 de ore şi telefonul are cam 5 ani -- dovadă că a fost fabricat bine, "ca pe vremuri" ... şuruburile telefonului nu se înfiletează în plastic, ci în filet metalic -- asta tot ca să-ţi dai seama c-a fost gândit cu simţ de răspundere :thumbl: ), şi am tot ce-mi trebuie la un telefon: baterie care ţine o săptămână cu vorbit la nivel mediu, semnal superbun, netmonitor, agendă mare, spaţiu gârlă pentru SMS-uri (se pot ţine pe SIM sau în telefon), sonerie tare (spre deosebire de multe din telefoanele cu polifonie care abia se aud dacă eşti într-un mediu gălăgios).

 

Mie mi s-a părut telefon solid, mai "fără bube" şi mai fiabil decât 6310/6310i, şi probabil că nu-i doar părerea mea din moment ce un 6210 în Regie este 3 milioane şi un 6310 cam 3.5 milioane :mrgreen:

Share this post


Link to post

Atat timp cat telefonul este din seria 2 intra in categoria entry level. Daca nu vrei sa iti pui lamaie pe ecranul lui, ia ceva corect construit, chiar daca este second, decat sa iei porcaria asta.

5110 sub influenta caruia te afli acum a fost o greseala imensa a Nokiei. Au facut un telefon simplu dar robust la un pret de nimic. Cu 6210 si 6310 nu au gresit, cerand foarte multi bani pe ele la timpul respectiv. Nu o sa mai gasesti un asemenea telefon.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...