Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Despre telefoane mobile

Recommended Posts

Daca il aveai inscris in contul de google ca device, poti intra acolo si de acolo il vezi inclusiv unde este, il poti pune sa sune, sterge datele din el etc. Daca nu-l ai inscris, cauti cutia, iei IMEI-ul si faci cerere catre operatorul de telefonie mobila (neaparat sa ai dovada achizitionarii, ca altfel nici nu te baga in seama) si ceri sa-l gaseasca. Uneori o fac ei, alteori trebuie sa apelezi la politie pentru a-l gasi. Operatorul de telefonie este capabil ca in baza IMEI-ului sa identifice ce nr de telefon este folosit cu telefonul respectiv, zona unde se afla si chiar sa blocheze telefonul in cauza.

Share this post


Link to post

Am sunat eu in legatura cu IMEI-ul, au spus ca nu se poate face nimic. La politie, poate, cu IMEI-ul, dar e complicat la noi... Daca nu e paguba mareee... duca-s-ar :D

Share this post


Link to post

Multumesc mult, Mircea.

 

Atit telefonul cit si cartela is pe numele meu, am chitantele, in schimb ambalajul si garantia (e inca in garantie, achizitionat anul trecut) is la fii-mea (ce locuieste cu mama-sa) si mi-e cam peste mina sa alerg un 400km doar dupa amarita aia de cutie. Imi voi face timp miine sa trec pe la agentie , unde de regula se cere buletinul (doar) si eventual nr. de tel. pentru confirmare, cel putin mie unu alta documentatie nu mi-au cerut in trecut, indiferent despre ce a fost vorba. In cazul de fata, chiar nu stiu, dar imi incerc norocul.

 

Vrazvanc, nu e vorba de paguba, ii iau altul, da-l in durere . Ce ma irita, caracterul jegos a unora ... Sincer iti spun, nu-mi sta in fire a pastra bunul altuia, cu siguranta as cauta proprietarul pentru a ii inapoia bunul in cauza . Dara deh ... Caut sa anulez atit cartela cit si tel, sa fim noi corecti in cazul asta, de altora nu le sta in fire.

 

 

Cuprins intr-o mica paranteza, cuprins sub litera de lege, in zona, nu ai dreptul a pastra un bun ce nu-ti apartine, chiar daca l-ai gasit, ai obligativitate de a face demersuri si inapoia bunul in cauza . Spre ex. il predai la cea mai apropiata sectie de Politie. In caz ca nu, si il gaseste la tine, iti arde o amenda de te ustura. Pe undeva, ii considerat ca si furt.

 

Cele amintite mai sus ca eu unu as inapoia ... nu are nimic de-aface cu legea scrisa, ci e cuprinsa la legea bunului simt ce imi apartine de cind port cuc.

Share this post


Link to post

Te inteleg perfect. Si eu am injurat de tot ce se poate cand sotia a ramas fara telefon, mergand pe strada.

Telefonul fiicei tale sigur a primit reset.

Numarul cartelei il poti pastra (anuland SIM-ul pierdut), 10 lei costa la Telekom, la restul nu stiu costul.

Share this post


Link to post

Bine zici cu cartela. Pastrez numarul, ca vechimea nr in cauza se ia in calcul pentru a atinge ninelul platina, pe urma caruia benificiez (benificiaza) de multiple reduceri, noi oferte. Parca un 35ft/min era (din cite retin) cind mi-am luat eu numarul actual si in mai putin de doi ani am cazut pe 9ft/min. Au si astea rostul lor.

Share this post


Link to post

Bingo ! Cu sim-ul am rezolvat-o, al din telefon ii anulat , si am primit sim nou (free) pe acelasi numar. Iar telefonul, poate fi anulat , doar trebue urmat procedeul caatare, cu plingere la Politie (in scris, email) apoi email la sediul centra al retelei , ce il vor scoate din circulatie, in cazul in care in decursul a xx zile nu-i recuperat de Politie.

 

Gurita mami lor de cocalari ...

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Revin cu o actualizare in legatura cu postarea mea din 2014, dar cred ca e relevanta pentru cine se gandeste sa-si ia chienzarii. Telefonul a devenit total inutilizabil dupa aproximativ un an si jumatate din cauza softului, dar crease probleme si pana atunci (se bloca, apela singur numere, etc.).

 

Concluzia: pretul chinezariilor e direct proportional cu calitatea.

 

 

Despre ceva de care nici nu stiam ca exista:

 

Un coleg de servici si-a cumparat acum o luna o chinezarie de telefon (la propriu) care nici nu se comercializeaza la noi: UMI C1. L-a comandat de pe net cu 140$, la care s-au mai adaugat 43$ livrarea si 25$ taxe vamale si plata a facut-o prin Paypal. Pretul este foarte mic pentru o mini-tableta cum e asta, mai ales ca ceva similar dar de marca nu costa atat nici la second hand.

Colegul era constient ca risca cumparandu-si un astfel de produs suspect de ieftin, dar spune ca pana acum i-a depasit toate asteptarile si nu are decat cuvinte de lauda la adresa lui. Ramane de vazut cum sta cu fiabilitatea, pentru ca Doamne fereste sa ti se strice ceva la el. Nu stie sa-l repare nici dracu', ca sa nu mai zic de piese de schimb...

 

attachicon.gifumi.jpg

 

Model UMI C1
Band 2G: GSM 900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
Sim Card Dual SIM Card Dual Standby
Service Provide Unlocked
Style Bar
Color Black
Shell Material Brushed-metal finish

System
OS Android 4.4
CPU MTK6582, Cortex A7 quad core, 1.3GHz; GPU: Mali-400
ROM 16GB
RAM 1GB

Screen
Display Size 5.5 Inch
Type IPS, capacitive screen
Resolution 128 x 720 pixels HD screen

Support Format
Ringtones Type Polyphonic/MP3
Audio File Format MP3/WAV/AMR/AWB
Video File Format 3GP/MPEG4
Image File Format JPEG/BMP/GIF/PNG/GIF
E-book Format TXT/CHM/DOC/HTML
FM Radio Yes
Earphone Port 3.5mm
Card Extend Yes, support TF card up to 32GB

Data Transfer & Connectivity
Data transfer USB/Bluetooth
Mobile internet WAP/WiFi

 

Edited by Andrei.ss

Share this post


Link to post

Cum adica inutilizabil din cauza softului ? ce facea, mai exact ?

Share this post


Link to post

Poate dadea ecrane albastre :D

 

Chinezariile astea nu-s toate la fel, au si marci mai curatele, si junkuri.

Share this post


Link to post

Pai daca e soft se rezolva cel mai usor...

Share this post


Link to post

Ce draci are nene rabla asta de tel. de nu vrea sa actualizeze de la o vreme? Imi tot baga in fata sa sa mai sterg una alta din el ca nu dispune de suficienta memorie libera pentru a isi face treaba. Dar nu am nimic descarcat ce sa-i ocupe memorie, cel mult vreo 5 poze .

L-am inchis, l-am redeschis in citeva rinduri ... scoasa bateria pentru citeva min, l-am rugat si cu un pomelnic ... nimic ! Sterge, sterge, sterge ...

Share this post


Link to post

Incearca sa stergi fisierele din LOST.dir

O curatare de cache al aplicatiilor ai incercat?

 

Daca instalezi de ex ES File manager are un utilitar care analizeaza memoria si-ti indica ce fel de fisiere o ocupa (aplicatii, cache, sau "altele"). Iti poti face asa o idee ce anume ocupa spatiul. Se poate face exact acelasi lucru si direct din setari, insa depinde de ce versiune de android ai, de obicei trebuie sa ai o optiune cu memory

 

Eu am dat la un moment dat peste o problema cu faptul ca odata sters un fisier... spatiul disponibil nu crestea. De fapt se facea automat un soi de backup undeva al tuturor fisierelor sterse intr-un folder de sistem din android. Exista o setare care sa impiedice asta, insa am uitat care...

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Ii android 5.1 lollipop, mr_ Curatare nu am dat de niciunde, mi-am prins urechile pe ici - colo prin setari, printre fisiere si cam atit. Cu vreo luna in urma aceiasi poveste, iar atunci chiar am sters doua trei ce imi fu indicate a fi sterse, oricum nu imi foloseau la nimic, cum ar fi skype si din astea. Apoi isi facura treaba, o actualizat cele 7-8 (sau cite or fi fost) ce erau in asteptare. Acum, istoria se repeta si nu prea am de gind a sterge ce vrea muschii lui.

 

Nu de alta, da' mi ca patesc ca minerul la frizerie (adevarata povestea).

Iese omu' din schimbul 3 si directie frizerie . Ii vine rindul in fata oglinzii, apoi cocoana il ia la flocait ... Nenea, intre timp motaie e scaun iar cocoana din cind in cind il intreaba : mai iau ? El: mai ia, ma ia ... Ea: nenea ... sa mai iau ? El: (motaind) mai ia, mai ia ... Dupa un timp de dezmeteceste si isi arunca ochii in oglinda unde, sa realizeze ca o puse aproape de-o chelie deasa si incepe sa urle la cocoana : asta-i cap? asta-i cap? Baga-l-as in _ i_da ma-tii ...! :) )

Asa si eu cu rabla, de sterg toate alea de-mi indica ...

 

 

Il iau la purificat mai in amanuntit printre cele amintite de tine si sper sa-i dau de capat. Ce-i drept, nici nu prea le am cu astea, dar imi incerc norocul.

Share this post


Link to post

Cache-ul poate fi sters fara riscuri.

Cauta prin setari -> storage -> internal storage. Acolo o sa-ti afiseze cat spatiu ai si cine-l ocupa. Cache-ul poate fi ster direct de acolo.

Share this post


Link to post

Ii android 5.1 lollipop, mr_ Curatare nu am dat de niciunde, mi-am prins urechile pe ici - colo prin setari, printre fisiere si cam atit. Cu vreo luna in urma aceiasi poveste, iar atunci chiar am sters doua trei ce imi fu indicate a fi sterse, oricum nu imi foloseau la nimic, cum ar fi skype si din astea. Apoi isi facura treaba, o actualizat cele 7-8 (sau cite or fi fost) ce erau in asteptare. Acum, istoria se repeta si nu prea am de gind a sterge ce vrea muschii lui.

 

Nu de alta, da' mi ca patesc ca minerul la frizerie (adevarata povestea).

Iese omu' din schimbul 3 si directie frizerie . Ii vine rindul in fata oglinzii, apoi cocoana il ia la flocait ... Nenea, intre timp motaie e scaun iar cocoana din cind in cind il intreaba : mai iau ? El: mai ia, ma ia ... Ea: nenea ... sa mai iau ? El: (motaind) mai ia, mai ia ... Dupa un timp de dezmeteceste si isi arunca ochii in oglinda unde, sa realizeze ca o puse aproape de-o chelie deasa si incepe sa urle la cocoana : asta-i cap? asta-i cap? Baga-l-as in _ i_da ma-tii ...! :) )

Asa si eu cu rabla, de sterg toate alea de-mi indica ...

 

 

Il iau la purificat mai in amanuntit printre cele amintite de tine si sper sa-i dau de capat. Ce-i drept, nici nu prea le am cu astea, dar imi incerc norocul.

Ce sa mai spunem de chinezarii,am un LG Optimus Vu P895 si e vai de mama lui ,in conditile in care a costat la lansare peste 2000 de lei

Ce scula ai bre ,ca m-ai facut curios

Share this post


Link to post

Ghici, Florinele.

Tapatalkkal küldve az én Lenovo A2010-a eszközömről

 

:mrgreen:

 

 

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Game over ! Isi intrara in drepturi.

 

Multumesc, mr_ !

Share this post


Link to post

Hola amigos! Imi poate recomanda cineva o aplicatie care sa-mi afiseze ora (in format digital sau analogic) pe display-ul telefonului atunci cand este in standby? Ceva simplist, sa nu traga prea tare de baterie.

 

Telefonul este un Huawei P9+, cu display amoled. Din pacate are butonul de power pe laterala, asa ca daca il scoti din buzunar sa vezi cat e ceasul, nu poti doar sa apesi un buton (ca la samsung), ci tre' sa-l prinzi bine ca sa tii contra din partea ailalta. Cam incomod. :(

Asa ca mi-ar prinde bine un programel care sa-mi afiseze ora in continuu. Am vazut asa ceva la un Samsung S6 sau 7, am inteles ca ala chiar are o optiune Always-on. Am cautat pe google play, dar majoritatea au review-uri destul de proaste, mai ales cand vine vorba de baterie. Poate are careva vreun sfat. Mulțu!

 

 

Edited by NFS

Share this post


Link to post

... si trecura 10 zile. Chiar nimeni? #-o

Share this post


Link to post

Hop si sfatosu'.

 

Un S6 (sau 7) ar rezolva problema, cred.

 

:mrgreen:

 

 

Ce-i drept, si mie mi-ar prinde bine sa am ora la indemina in permanenta apoi ma mincara sa descarc o porcarie ce era full idiotenii, arata de toate (cu relame la pachet) mai putin ora. Interesant ... L-am si sters ca era prea deochiat.

Share this post


Link to post

Rezolvata problema orei, NFS ?

 

In caz ca da, un link ceva ...

Share this post


Link to post

Nu inca, m-am lasat pagubaș pt moment... dar daca apare ceva, sunt inca amator.

Share this post


Link to post

Pe lumia se cheama glance... trebuie sa fie hardware capabil telefonul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...