Jump to content
Sign in to follow this  
ticolino

Spray Anti-caini

Recommended Posts

In ultimele zile am inceput sa gasesc husa de la motor uda de pishat de caine, probabil prin bunavointa unui vecin amabil. :-W

 

Auzisem ca exista niste spray-uri de dat pe jante, ca sa nu se mai pishe cainii pe ele. Stie cineva ceva?

Share this post


Link to post

Eu zic ca incerci si cu un fixativ sau orice deodorant ai, doar sa-i tintesti bine, adica fix in bot.

Share this post


Link to post

Sau incearca sa-ti marchezi singur teritoriul dupa ce ai consumat ceva alterat. :thumbl:

Share this post


Link to post

Ticolino intreba de ceva preventiv, nu o sa stea la pinda sa prinda cainele, asa ca mai degraba se potriveste varianta marelui brasovean

Share this post


Link to post

Adauga piper fin macinat pe/linga jante

Share this post


Link to post

s-a mai discutat pe undeva problema asta...cineva zicea ca a scapt de caine, agatand pe undeva pe la roata sapun ptr wc...ia si tu un sapun d-ala si freaca husa cu el...poate merge

Share this post


Link to post
Adauga piper fin macinat pe/linga jante

 

 

Eu am un caine betiv rau, care de cateva zile (cam 10 zile) imi uda juma de roata, si ieri seara am incercat metoda cu piperul macinat pe roata si pe langa roata, de fapt am pus la toate rotile, un plic de ala mare.

Efect zero, dimineata era la fel.

Share this post


Link to post

Incearca piper alb amestecat cu boia de ardei iute, in proportii egale.

maximus o sa-ti spuna sa pui si sirop de zahar ars, da' sa nu-l bagi in seama.

Share this post


Link to post

:o fftopic: Nu mai spune vreo 3 saptamani ca e acasa la el in tara horincii... :o fftopic:

 

Mda, cred ca o sa ma intereseze si pe mine o solutie pentru asta...

Share this post


Link to post
maximus o sa-ti spuna sa pui si sirop de zahar ars, da' sa nu-l bagi in seama.

sau lapte cu cacao aromat cu esenta de rom! > :)

Share this post


Link to post
Incearca piper alb amestecat cu boia de ardei iute, in proportii egale.

maximus o sa-ti spuna sa pui si sirop de zahar ars, da' sa nu-l bagi in seama.

 

Acu ce sa fac, daca n-am piper alb, dar am lavabila, oare merge combinatia?

lapte cu cacao aromat cu esenta de rom?? Ham :-? La ce temperatura sa fie? nu de alta da poate sa arde potaia si ma dea stapanul in judecata sa i-am ragusit patrupedul.

Nu mai bine dau eu un telefon la hingheri? si le fac aia o injectie de asta dulce.

Share this post


Link to post

sunt aparate cu ultrasunete impotriva cainilor ! il lasi in masina deschis si nu se apropie nici mama lu' mama cainelui ! :D parerea mea...

Share this post


Link to post

Are baiatu' si de ala, consuma foarte mult, are baterie de 9V, si nu are intodeauna efect, cred ca unii caini sunt surzi.

Share this post


Link to post

Unii caini 'ataca' sunetele ce ii deranjeaza? Vrei sa faci polish masinii in fiecare zi?

Share this post


Link to post

Io zic sa nu mai pui husa la motor. Si-asa nu ti-l fura nimeni... si ai sansa sa se pishe printre spitze!

Share this post


Link to post

In locul vostru as fi tare incantat ca exista un caine care sa pise masina. Asta inseamna ca face parte din teritoriul lui.

Teritorialitatea este foarte importanta pentru caini, asa ca cine se apropie de masina va fi capsat.

 

Un pic de apa sarata nu iti distruge roata, dar cu siguranta nu iti fura masina :)

Share this post


Link to post

in cazul meu nu e vorba de roata masinii ci de husa, pe care pun in fiecare zi mana. si inainte se pisa pe roti dar nu ma deranja. asa tare.

 

nu vreau s-o las descoperita pt ca atrage privirea. in 2 zile o sa fie toti puradeii din regiune calare pe ea tragand de toate furtunurile si butoanele.

 

iar cu teritoriul... poate nu-mi fura masina alt caine ai vrut sa zici.

Share this post


Link to post

Ca sa ramanem in domeniul culinar, poate ar fi bine sa aplici metoda "poale-n brâu". Adica sa lasi libere rotile, si in cazul asta se aplica ce zicea NFS. :) )

Share this post


Link to post

In locul vostru as fi tare incantat ca exista un caine care sa pise masina. Asta inseamna ca face parte din teritoriul lui.

 

Sa-si face teritoriu in Piata Victoriei, ca acolo are roti mult mai ingrijite si cauciuri mai scumpe, jenti din aliaj, etc.

 

Teritorialitatea este foarte importanta pentru caini, asa ca cine se apropie de masina va fi capsat.

Si eu cum naiba ma mai apropii de masina? sau stau si eu o noapte in parcare ca sa fac parte din teritoriul lui?

 

Un pic de apa sarata nu iti distruge roata, dar cu siguranta nu iti fura masina :)

Ei nu strica, sa vezi cum arata jentile care fac parte din teritoriul lui.

Daca ar fi numai sarea...Da cred ca asta bea votca de aia proasta ca i-au cam iesit analizele naspa.

Share this post


Link to post

Cel mai bine functioneaza ce otet.Intrebati proprietarii de caini sau pisici.Cand vor sa scoata mirosul de urina din covor folosesc otet.Nu se mai apropie nici un animal de locul respectiv.O sticla de otet de la magazin, ne diluat si turnat in jurul masinii.Repetati de 2 ori treaba asta la un interval de timp.Sigur nu se va mai apropia nici un patruped. :thumbl:

Share this post


Link to post

mirosul de urina de la animale se mai scoate si cu zama de lamaie, nu se mai simte nimic dup-aia...

Share this post


Link to post

Proprietarii de caini (cum sunt si eu) dau cu otet nu pentru indepartarea mirosului pentru oameni ci pentru caini. Adica sa nu-i mai miroasa cainelul a pipi si sa-l treaca din nou in acelasi loc. Otetul neutralizeaza intrucatva acest miros dar combinate stiti ce misto miroase? Mirosul de pipi e parfum de trandafiri pe langa asta...

Share this post


Link to post

Pe mine nu mirosul ma deranjeaza, ci faptul ca unde se pisa cainele eu trebuie sa pun mana. Si inainte cat nu aveam husa, se pisa pe roata dar nu ma deranja asa tare. Dar cand cobor dimineata sa plec cu motoru si sunt silit sa pun mana pe husa uda de pipu... raman cu o sila care ma tine toata ziua.

 

 

O sa incerc cu o sticla cu otet, sa vedem ce iese :thumbl:

Share this post


Link to post

Faceti-mi lista ca diseara ma duc la Metro.

- otet

- piper alb

- ardei iute

- lapte cu cacao, aici am o dilema mai gras mai slab?

ce mai era pe acolo?

 

diseara imi spal jentile cu otet si le dau si cu spirt, apoi pun niste stricnina prin zona :>

Share this post


Link to post

am auzit ca ar fi un spray, ce se gaseste la magazinul Animax, de la 1 Mai venind spre podul grant. l-am vazut in trecere, poate trec maine pe acolo.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...