Jump to content
Sign in to follow this  
Mad MAX

Montaj Cotiera + Consola De Espero Pe Cielo

Recommended Posts

pai Emil, asa are Executivul (majoritatea de fapt - se pare ca doar primele serii au avut pe usa - dupa cam am descoperit cu ajutorul colegului TBird, si studiind oleaca Cielo-urile ce le-am mai vazut prin oras) butoanele de geamuri... nu sunt ca la GLE sau Nubira/Espero pe usa soferului... :(

omul chiar a adaptat foarte bine ce avea deja la cotiera de Espero

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Orice cotiera de Espero (daca ai noroc sa o gasesti...)

se potriveste la Cielo GLE96..

Incerca la dezmembrari...

sau mai bine citeste tot ce s-a scris pana acum...

si sigur gasesti o solutie..!

Share this post


Link to post

Am vazut ieri la Vitan cotiere garla. Unele nu erau urate deloc.

off-topic: Eh, am vazut si un F340, dar asta deja imi lasa un nod in gat :)

Share this post


Link to post
Am vazut ieri la Vitan cotiere garla. Unele nu erau urate deloc.

 

De Espero ?

cam la ce pret erau ?

Share this post


Link to post

Daca stiam ca sunt interesati .. intrebam, asa doar am trecut.. deci, cu regret, dar nu pot sa-ti raspund la intrebari, doar ca erau de diferite dimensiuni :)

Share this post


Link to post

sal am si eu nevoie de o cotiera frumoas pt espero in constanta pe unde asi putea gasi si eu.Si unde asi putea sa o montez ca nu ma complic sa o montez eu. :-?

Share this post


Link to post
Am Ceelu` Exe si comutatorul pt geamuri intre scaune..

 

Ca sa nu mai deschid alt topic..

spuneti-mi daca consola de comanda electrica a geamurilor de la modelul Exe (butoane de Matiz)

se potriveste la mufe (pe spate) cu comanda electrica de la modelul GLE..

 

 

sal am si eu nevoie de o cotiera frumoas pt espero in constanta pe unde asi putea gasi si eu.Si unde asi putea sa o montez ca nu ma complic sa o montez eu. :-?

 

Nu-i prea greu de montat..

mult mai greu este sa faci rost..! daca mai poti gasi cotiera de Esp te poti considera norocos!

desfaci cele 3 suruburi in care este prinsa consola actuala (2 in colturile laterale din fata + 1 sub capacelul de plastic din suportul de pahar din spate) si fixezi cotiera de Esp (daca ai norocul s-o cumperi...) in locul ei, pe care o prinzi cu un holdsurub lung in locul celui din suportul de pahar din spate (iti vei da seama singur...)!

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare... cum e ca si confort cotiera de espero? ajungi cu mana la schimbator cat timp esti sprijinit de ea? cum este dpdv suport oferit cotului?

Share this post


Link to post

Daca esti inalt si mergi cu scaunul dat mai in spate, e super ok, se ajunge cu mana la schimbator fara probleme, avand cotul pe ea. Daca esti de 120 cm si ai scaunul sub volan...nu prea ai ce face cu cotiera. Confortul e super, in ciuda faptului ca suprafata de contact e din plastic.

Share this post


Link to post

Fara sa comentez prea mult, e mai bine cu decat fara.

Share this post


Link to post

Pana la urma am cumparat o cotiera cum se vede in poza

 

motive: 1.masina este folosita doar in oras=> trebuie sa imi fie suficient de lunga pentru a sustine bratul, nu ca cea de espero care este confortabila la drum lung nu si prin oras

2.spatiul de depozitare este mai mare.

 

dezavantaje: acces ingreunat la lacasele de sub cotiera.

 

in poza cotiera nu este prinsa, va veni modificat suportul acesteia pt a fii mai joasa si mai rigida.

post-1559-1236253611_thumb.jpg

Edited by raresvintea

Share this post


Link to post

Exact modelul asta de cotiera am eu.E de logan.Sa stii ca face toti banii,e confortabila mai ales la drum lung si spatiul de depozitare e ok in plus suprafata e culisanta.Am luat-o din vitan.

 

De montat desfaci panoul de plastic cu suport pahar,are 3 suruburi,unul e chiar in suportul pahar acoperit de un capacel celelalta 2 in plasticul de la schimbator daca nu ma insel si prinzi cele 2 fete de plastic de marginile acelui panou de plastic si cotiera vine prinsa de acele fete.Vezi ca are mai multe randuri de gauri pt a o monta la ce inaltime vrei,eu parca la al treilea rand am montat-o.

 

O singura remarca as avea,poate poti lipii o mocheta subtire sau material cum e in torpedou,amortizeaza zgomotele.

 

  • Ai grija sa o montezi cu frana de mana trasa sa o poti aseza in asa fel incat sa nu te incurce pt ca eu nu m-am gandit si am fost nevoit sa fac o decupatura pt a putea trage frana pana la capat.spor la treaba.

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

uitati-va prin topicul masinii mele sa vedeti oleaca o cotiera fix ca asta - montajul pota fi facut foarte elegant cu putina imaginatie - fara a folosi cele doua piese de montaj

Share this post


Link to post
uitati-va prin topicul masinii mele sa vedeti oleaca o cotiera fix ca asta - montajul pota fi facut foarte elegant cu putina imaginatie - fara a folosi cele doua piese de montaj

 

 

E adevarat ca se poate monta si fara acele piese dar am vrut sa fie la acelas nivel cu suportul de mana de pe fata de usa,fara acele piese era mai joasa si alt motiv mai important e sa am loc suficient pt frana de mana si ce mai e pe acolo.

Share this post


Link to post

Intr-un final am gasit si eu cotiera de espero intr-o stare jalnica,ce m-a bucurat ca nu era sparta.A trebuit vopsita capacul-reazam deoarece era zgariat,nu stiu cum au reusit.Am montat-o si pun si ceva poze. :thumbl:

post-18944-1240646602_thumb.jpg

post-18944-1240646615_thumb.jpg

post-18944-1240646624_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Si vad ca e deaia mai 'smechera', avand 2 spatii de depozitare nu? :) Sa te bucuri sanatos de ea :)

Share this post


Link to post

Multumesc BANZAY,da,ai dreptate e cu 2 spatii de depozitare.In fond parca era mai confortabila ceea veche,asta de espero e pozitionata mai in spate si e cam aiura pozitia.Poate asta e senzatia pana ma obisnuiesc cu ea.In rest e ok. :thumbl:

Share this post


Link to post

Deci pana la urma cum se prin de cotiera de espero pe cielo? Peste consola veche? Se potrivesc gaurile? NU a zis nimeni exact

Share this post


Link to post
Deci pana la urma cum se prin de cotiera de espero pe cielo? Peste consola veche? Se potrivesc gaurile? NU a zis nimeni exact

 

Se potriveste bine.Scoti consola veche,plasticul cu suport pahar si montezi noua cotiera,de espero.In fata faci montajul in cele 2 gauri ale ornamentului,in st. si in dr. schimbatorului si un surub in compartimenrul cotierei,numai ca trebuie sa impingi de ea inspre scaunul sofer in asa fel sa cada gaurile pe aceeasi linie si sa strangi.Multa bafta.

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post
Intr-un final am gasit si eu cotiera de espero intr-o stare jalnica,ce m-a bucurat ca nu era sparta.A trebuit vopsita capacul-reazam deoarece era zgariat,nu stiu cum au reusit.Am montat-o si pun si ceva poze. :thumbl:

 

Imi place cum arata cotiera si ma bate gindul sa-mi pun si eu una.De la ce tip de espero e?

Share this post


Link to post

salut baieti.imi cer scuze daca gresesssc nu prea m-am descurcat unde sa va pun intrebarea si mam hotarat sa o pun aici si sper sa nu deranjez pe nimeni.am si eu o intrebare si va rog mult sa imi raspundeti daca stiti cum se face:

am un cielo si vrea sa ii fac stopurile in partea de sus(semnalizare+mersul inapoi)putin fumuriu ca eu am masina neagra si iar sta bine dar nu stiu cum sa fac.amm incercat cu folie de geamuri dar nu pot sa o lipesc la colturi.

va multumesc si astept sa ma ajutati si pe mine daca puteti. multumesc

Share this post


Link to post

Ai gresit topicul.Aici se vb despre montaj cotiera espero pe cielo.Cauta topicul destinat pt problema ta.

  • In targ vitan sau magazine auto gasesti spray special de modifica stopuri.E vreo 25-30 lei.

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post
Se potriveste bine.Scoti consola veche,plasticul cu suport pahar si montezi noua cotiera,de espero.In fata faci montajul in cele 2 gauri ale ornamentului,in st. si in dr. schimbatorului si un surub in compartimenrul cotierei,numai ca trebuie sa impingi de ea inspre scaunul sofer in asa fel sa cada gaurile pe aceeasi linie si sa strangi.Multa bafta.

 

Deci inca odata... Cotiera mea de espero nu are gauri cum avea aia originala de cielo acolo in dreapta si stanga la schimbator si nici nu ajunge pana la gaurile alea. Singurul surub care se potriveste e acolo in spate unde avea cea veche de cielo suportu ala de pahar. Deci voi cum ati prins-o? Cum dela voi sa potrivit perfect?

Share this post


Link to post
Deci inca odata... Cotiera mea de espero nu are gauri cum avea aia originala de cielo acolo in dreapta si stanga la schimbator si nici nu ajunge pana la gaurile alea. Singurul surub care se potriveste e acolo in spate unde avea cea veche de cielo suportu ala de pahar. Deci voi cum ati prins-o? Cum dela voi sa potrivit perfect?

Eu am prins-o doar in surubul din spate (in spatiul din cotiera= in locasul pt pahar de la vechea consola), care se potriveste aproape la fix. cu putina indemanare si un holdsurub de 3 cm, eventual o shaiba reusesti. si eu zic k e suficient, adica holdsurubul se fixeaza destul de bine in plasticu` ala si cotiera nu scartaie si nu se misca in timpul condusului.

Daca vrei, poti sa-i dai cotierei tale 2 gauri in partea din fata, sa faci niste distantiere si sa o prinzi in gaurile de la vechea consola cu surub si piulita.(cel putin asta as face eu, sau urmeaza sa fac :) )

Daca ai modelu` de cielo executive, cu comutatorul pt geamuri intre scaune, pune-l in spatiile alea de depozitare cum am descris pe aici ca e foarte comod. Bine inteles, asta daca vrei :)

succes !!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...