Jump to content
Sign in to follow this  
savimbi

Apa-n Portbagaj

Recommended Posts

La o ploaie mai serioasa, portbagajul mi se transforma intr-un...mic lac. Astazi am fost la service, nu au gasit nimic spart pe unde ar putea sa mi se inflitreze apa si au ajuns la concluzia ca din cauza condensului se uda mocheta. Intr-adevar capota era plina de condens(daca pot sa ma exprim asa) la fel si butelia de gaz. Mentionez ca in portbagaj am butelia de gaz dar nu stiu daca are vreo influenta deoarece la dacia avuta anterior (tot pe gpl) nu se intimpla acest fenomen.

Cum as putea sa elimin condensul? Ar trebui imbracata capota pe interior?

Share this post


Link to post

Ai verificat tu cu mana ta chederele? Nu e niciunul perforat?

Share this post


Link to post

De la chedere ploua si la mine in portbagaj. Eu le-am pus niste silicon, dar poti sa le schimbi cu noi :)

Share this post


Link to post

si la mine era apa in portbagaj cand ploua, am pus cheder nou(merge de cielo si la espero) si acum nu mai intra nici o picatura.

 

...sau poate ai vreo gaura pe undeva...

Edited by cata73

Share this post


Link to post

la cielo se poate sa intre apa prin stanga pe unde e motorasul de la antena..acolo e un furtun care preia apa de ploaie de la antena si o da afara...scoate chestia aia din plastic neagra si baga mana acolo...mie pe acolo imi intra..si se tot aduna si dupa la gropi dadea pe afara si umezea mocheta.vezi poate e de acolo

Share this post


Link to post

Si eu aveam problema asta la vechiul meu cielo si s-a rezolvat partial - in sensul ca nu mai era asa MULTA apa, dar tot era ceva - dupa ce am uns chederele cu glicerina ! (la o indicatie de pe forum)

 

Asa ca ar fi o idee sa incerci !

Share this post


Link to post

savimbi ai schimbat vreo lampa de spate? daca da vezi ca acolo e buba nu au pus-o k-lumea eventual o dai jos si o etansezi cu silicon.

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

savimbi in ce parte ti-au pozitionat busonul de umplere gpl?

Share this post


Link to post

Nu stiu daca a fost schimbata vreo lampa pe spate deoarece am masina din ianuarie 2005, iar busonul la gaz este montat pe partea dreapta dar la insistentele mele mecanicul de la service l-a dat jos si a aplicat un strat de silicon dupa care la pus inapoi.

Ceea ce ma deruteaza este ca mochetele aplicate pe aripile laterale sant perfect uscate.

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Schimbat cheder portbagaj.Astept ploaie zdravana.

Intr-adevar se simte diferenta dintre chederul vechi si cel nou dupa cum se inchide portbagajul.

Share this post


Link to post

savimbi apoi poti sa rezolvi problema testului de etanseitate la noul cheder si cu 2-3 galeti de apa aplicate cu "grija" =)) Nu e nevoie sa astepti potopu' sa vina ...

Share this post


Link to post

Stiu, dar mi-e lene sa intind furtunul de la etajul 4. Oricum multumesc pentru sfat.

Share this post


Link to post

Dupa cum am precizat mai sus, am schimbat chederul la portbagaj. Concluzia: dupa 2 zile de ploaie zdravana, mocheta este perfect uscata. Multumesc pentru sfaturi.

Share this post


Link to post

Salutare, am un Espero din '98 si de cand l-am luat ma confrunt cu problema condensului si implicit a mirosului urat din portbagaj. Stie cineva cum se rezolva problema asta?

Edited by maricica24

Share this post


Link to post

Mai grav! Dupa ce ploua gasesc apa sub presul de sub picioare sofer. Scot vreo 2-3 cani. Mirosul implicit.

 

 

Pe unde sa intre ???

Share this post


Link to post

si la mine intra apa in Portbagaj :( , am vorbit cu un mecanic si mi-a spus ca e o problema putin mai mare la Cielo cu apa in Portbagaj si mi-a spus sa dau jos stopurile, sa pun mastic si sa le pun la loc... da faza nasoala e ca nu am avut timp :(

Share this post


Link to post

chestia asta o sa o fac si eu la stopul stanga - e singurul loc pe unde intra apa - chederul de la portbagaj chiar si dupa ploile de we asta e uscat...

 

probabil cu silicon o sa izolez

Edited by madkat

Share this post


Link to post

masticul am inteles ca e mai bun decat siliconul... oricum... in weekedul asta spre sa am si eu mai mult timp sa ma ocup de treaba asta ca ma dispera deja, de cate ori ploua ma duc la masina sa ii dau la o parte covorasu ca il uda ploaia si incepe sa puta

 

 

chestia asta o sa o fac si eu la stopul stanga - e singurul loc pe unde intra apa - chederul de la portbagaj chiar si dupa ploile de we asta e uscat...

 

probabil cu silicon o sa izolez

Share this post


Link to post

Am observat ca imi picura si mie in portbagaj destul de multa apa la cielo pe la imbinatura din partea stanga. Pentru cine a mai avut problema asta ati gasit cheder original? Siliconul de tabla ar rezolva problema?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...