Jump to content
Sign in to follow this  
samolapraga

Scaune Fata Pentru Cielo

Recommended Posts

Pentru ca scaunul meu din fata de la cielo este deschiolat complet, adica ies suportii de fier din laterale, ma gandeam sa-l schimb cu unul mai tare si mai confortabil. Aveti idee care se potrivesc ca n-as prea avea chef sa dau gauri speciale.

Share this post


Link to post

salutare. scaunele mele sunt ok, dar si eu le-as schimba cu unele mai ferme si cu un suport lateral mai bun. s-ar putea sa se potriveasca de pe opel vectra A. mi se par chiar confortabile. sau am mai avut pe o dacie 1310 niste scaune de astra F coupe, cele mai marfa scaune posibile (parca recaro erau), luate de la dezmembrari...100 dolari scaune fata si bancheta acum vreo 3 ani cred. daca stiti ceva de compatibilitate astept si eu pareri

Share this post


Link to post

Si eu ma gandeam la unele de la dezmembrari, as cauta unele de kadett gsi, dar nu stiu daca se potrivesc.

Share this post


Link to post

Sunt singurul cu problema " scaune " ca nu am gasit vreun topic pentru asta.

Am un cielo din '96 si mi se par foarte incomode scaunele de pe cielo.

Se poate face ceva in privinta asta ?

Share this post


Link to post

Dupa cum vezi se pot inlocuii cu altele.

Share this post


Link to post

Cei de lla dezmembrari ar putea sa iti spuna ce se potriveste?

Share this post


Link to post

Cred ca cei de la dezmembrari ti-ar spune orice numai sa cumperi de la ei. Eu unul m-as duce cu masina si as testa la fata locului daca se potrivesc.

Share this post


Link to post

si eu as vrea sa le schimb, ce credeti s-ar potrivi de la bmw seria 3 dupa 95, cele care sunt acoperite cu plastic in partea din spate.

Share this post


Link to post

In principiu trebuie sa urmariti sa va luati scaune care au avut ca suport de montaj sina similara cu cele de pe Cielo.Alte modele nu se potrivesc decat cu adaptari grosolane. :mrgreen:

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Scaunele de pe un kadet gsi sunt cele mai bune, se potrivesc pe aceleasi gauri nu trebuie adaptat nimic. Am facut proba cu un scaun pe masina mea cu ale unui prieten care isi cumparase unele pt un olcit. Sunt minunate.Nush daca cele de pe astra f se pupa cu ce avem noi, am sa ma uit maine la un amic cu un astra f sa vad cum arata sina si prinderea.

Share this post


Link to post

Confirm si eu ca merg scaunele de Opel pe Cielo.La vechea masina (cumparata SH) am avut scaune Opel nu stiu insa ce model.

Share this post


Link to post

Merg scaunele de pe orice Kadett, Astra pina in 97 sau Vectra A.

Share this post


Link to post

Se pot monta scaune de cielo pe un espero?

Share this post


Link to post

Pai, unde lucrezi tu? :P Mergi si masoara sau uita-te in manual si vezi dimensiunile si sistemul de prindere/fixare

Share this post


Link to post

O firma de dezmembrari in Bucuresti stie cineva, sa vedem daca exista scaune fata stanga si pe la ce preturi? Multumesc anticipat

Edited by dino

Share this post


Link to post

Subscriu la postul de mai sus. Stie cineva o firma de dezmembrari? Am incercat la una de pe Barbu Vacarescu, s-au uitat aia la mine ca la urs.

 

 

LE: Multumesc valiman :thumbl:

Uitati ce am mai gasit: http://www.dezmembrarimasini.ro/, dar ghinion, ori motorul ala de nu merge, ori nu au ei nimic disponibil :mda:

Edited by pixelconscious

Share this post


Link to post

Este o firma de dezmembrări Daewoo la ieşirea din oraş prin Pantelion pe partea stângă, înainte de Selgros.

Share this post


Link to post

La Espero se potrivesc scaunele de Kadett/Astra pana in '97/Vectra A ?

Share this post


Link to post

Salutare, constat ca nu sunt singurul nemultumit de scaunul de cielo (cel de la sofer). Eu am un executiv fabricat in 2005 dar scaunul soferului s-a damblagit complet, am fost la un tapiter si l-a intarit dar tot mi se pare inconfortabl, cred ca singura solutie este sa il schimb cu unul de la dezmembrari. Locuiesc in Iasi, am gasit la dezmembrai seturi de scaune (320 ron cu tot cu montaj) dar ma enerveaza sa cumpar 2 , eu am nevoie doar de unul, se gasesc doar scaune singulare undeva?

Share this post


Link to post

Stie cineva daca se potrivesc scaunele de Opel Omega (modelul mai vechi ) pe Cielo?

Share this post


Link to post

Sunt prea mari de omega.De kadet/vectra A trebuie.

Share this post


Link to post

salutare,

In weekend mi-a facut si mie figura scaunul de la sofer. Nu mai statea spatarul in pozitia care vroiam si am venit de la SB la TM chinuit. Asta m-a scos din sarite. :spumelagura:

Ieri dimineata am recitit topicul asta. Aseara am actionat. L-am contactat pe un tip care vindea piese de Opel second. Am achizitionat 2 scaune de Vectra contra a 50 de euro (scaune sofer&compania).

-Nu stiu daca e mult sau nu dar atat am dat. Am facut tranzactia intr-o benzinarie pe noapte si mi-a fost frica sa nu le iau cu ceva defect etc ...pana acum cred ca e bine.

 

Scaunul de la sofer nu am mai avut rabdare si l-am montat aseara pe noapte in fata blocului cu lanterna. Mi-a luat cca 40 de minute.

Aveti aici 2 poze cum arata lucrarea. O sa mai revin cu alte poze mai incolo cand o sa il pun pe celalalt.

 

Probleme deosebite nu au fost decat ca am vrut sa pastrez prinderea centurii de siguranta originale cu senzor. A trebuit sa demontez firul si sa incerc sa montez vechea prindere. Geometria vechii prinderi nu este tocmai perdect compatibila cu scaunul de Vectra drept pentru care a trebuit sa ii aplic o oarecare corectie. Nu mi-a iesit perfect, drept pentru care prinderea centrurii de siguranta atinge intr-un plastic in zona de sub frana de mana -si incomodeaza putin operatia de culisare a scaunului -inainte inapoi.

Dar cand o sa mai am timp o sa ma ocup sa o fac sa mearga cum trebuie.

In rest plasticele care acopereau suruburile si prinderea scaunelor de Cielo nu se mai potrivesc pe noile scaune. :scarpin:

Ca o impresie generala s-a meritat schimbarea. Celelalte imperfectiuni nu sunt decat detalii care nu sunt asa de importante -parerea mea. :thumbl:

post-754-1162280242_thumb.jpg

post-754-1162280250_thumb.jpg

Share this post


Link to post

seara baieti am avut aceeea s probleba cu fiarele iesind din tapiterie si am hotarat sa le schimb

am gasit un set de opel kadet la 120ron si cu montat 150ron

 

shroturi din TM - cheveresului dar nu stiu numarul o casa mare albastra 0765502969

- si pe calea sagului sunt 2 intre pod si serviceu opel

post-19874-127118866676_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Daca vreti scaune bune puteti incerca si de calibra ,merg la fix ,doar ca trebuie puse de la scaunele de cielo locasurile alea in care intra centura

post-9185-043386200 1288122887_thumb.jpg

Share this post


Link to post

In afara faptului ca arata bine,care-i avantajul? Intreb din curiozitate , nu cu rautate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...