Jump to content
Sign in to follow this  
maximus

Autovehicule De Politie

Recommended Posts

S-a dus distractia! Ma amuzam copios cand vedeam organu' pe bicicleta! Da' le statea tare bine, un fel de clowni comunali, si o meritau, de ce prostii sunt in stare!

Este unul intr-un anumit sat din Neamt, cu bicicleta si decretul in mana, da' te controla si-n pantaloni, numai sa-ti dea amenda! Ca te opreste, cauta buba' ( si o gaseste) apoi se duce pe marginea fantanii si cauta in decret sa iti arate "cuvantul legii, dom'le"!

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

Cu toate acestea de la TV am vazut cum multe Loganuri nu prea sunt "user friendly" cu organul (au si ele mandria lor cum si Ferrari-ul lui popescu nu a suportat decat 400 km) si le joaca destule feste. De la capote motor, aere reci sau la temperatura de la meteo, pana la butoanele de bord. Eu cred ca inainte de a vinde o masina dealerii trebuie sa solicite un test IQ care sa determine gradul maxim de accesorizare a masinii incat sa mai lase loc in RAM-ul lui Garcea si pentru alte functii vitale, sa scrie sa citeasca si mai ales sa vorbeasca la radio. :D

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Cred ca Logan-urile o sa aiba in permanenta 2 politai: unul conduce, altul citeste instructiunile de utilizare a aparaturii de bord, da' nu neaparat reuseste sa o si foloseasca! O sa-si scrie pe mana cu pixul: buton portiera sus = geam jos.

Din ce am vazut la stiri, din aparatul ala cu multe cifre (sper sa nu ameteasca privindu-le) se seteaza si girofarul, si sa nu avem surprize sa vedem unul cu capul scos pe geam, si vopsit pe fata, jumate rosu - jumate albastru (ca in reclama aia la electrocasnice, unde mergea ala pe bicicleta la magazin fuga, fuga sa prinda creditul) sa strige nino, nino..., gonind pe ulicioarele satului, insetati de aventura. Poate la anul o sa avem Robocopi pe la tara, cine stie?!?!

Share this post


Link to post

da masinile astea cu ce merg.. apa , vin sau tuica... pt ca bani de benzina nu prea cred ca au ei multa.. asa de apa mai faceau rost.. si de vin si tuica..

cred ca or sa stea mai mult langa postul comunal. sau in fata portii la ei acasa

Share this post


Link to post

Nu au? Fac ei rost. Politia rurala tot timpul e deschisa la "cooperari" in cazul unei amenzi si sunt inventivi tare cand vine vorba de motive.

Interesant ar fi de aflat sistemul de distribuire al masinilor, pt. ca in general, in multe sate drumurile lasa foarte tare de dorit, si acolo nu prea isi au rostul masinile. Daca tot s-au dat, atunci e o investitie proasta.

Share this post


Link to post

Ie-te acilea:

 

Politistii din mediul rural se vor putea deplasa la solicitari in maximum zece minute. Potrivit surselor din IGPR, licitatia pentru achizitionarea masinilor s-a organizat la sfarsitul anului 2005, contractul, in valoare de 258.214.531,85 RON, fiind castigat de firma Ager Leasing SA Giurgiu. Contravaloarea masinilor urmeaza sa fie achitata in totalitate pana la sfarsitul anului 2008.

 

Masinile vor beneficia de garantie extinsa

 

Potrivit Politiei, din cele 6.000 de autospeciale, 4.500 sunt Dacia Logan Ambiance 1,4 MPI, echipate cu rampa de avertizare optica si acustica, statie radiocomunicatie, radiotelefoane portabile, sursa de iluminare portabila, baterie suplimentara, radiocasetofon, triunghi reflectorizant si stingator de incendii.

 

Fiecare din aceste autoturisme are o valoare de 32.319 RON (9.150 euro). Restul de 1.500 sunt Dacia Logan Laureate 1,6 MPI, echipate cu girofar, statie radiocomunicatie, triunghi reflectorizant si stingator, in valoare de 28.635,6 RON (8.107 euro) fiecare. Valoarea totala a masinilor este de 188.388.900 RON.

 

Restul de 69.825.631,8 RON, adica aproximativ 27% din valoarea contractului, reprezinta garantia extinsa (trei ani sau 100.000 km), revizii gratuite pe toata perioada de garantie, manopera si materiale, dobanzi, taxe (inclusiv rovigneta), asigurare CASCO si RCA pe toata durata contractului, inmatricularea si omologarea produselor.

 

Aici si reglementarile pentru politia rurala. In ordine, rezumate: verificat transporturile de lemne, verificat proprietari animale, verificat pescari, verificat vanatori, verificat terenuri (agricole si forestiere), protectia mediului. Suna bine, aer curat, liniste, Logan cu girofar ... unde ma inscriu ? :)

Share this post


Link to post

Ha ha ha... nu au trusa sanitara?

 

dar pana la urma cate politi sunt?

am vazut mai nou politia comunitara

politia rurala

politia de sector

politia de la circulatie

vad pe linkul; de mai sus.. politia urbana

avem si jandarmerie.. spp, sri, die, sts, etc..

nu or fi cam multe?

sa n-am ambat daca stiu care e deosebirea intre politie rurala, urbana, jandarmerie, dias., circulatie..

Share this post


Link to post

Mai adauga politia montana, garda de mediu (cam tot aia sunt), politia vamala, gardieni publici. :-? Uff, cu cati o sa avem de-a face! Macar jumatate din ei sa isi faca treaba, si tot e bine.

De-acuma nu mai merg bancurile cu politisti. O sa fie ceva de genul: "o stiti pe aia cu politistul rural?" :) )

Deosebirea e simpla: politia rurala = aia cu Loganu', circulatie = aia de fac nino-nino cu radarul dupa tine, frati cu cei de la BigBrother (auzisem undeva politie de supraveghere trafic), iar de vine unul negru cu bastonul in mana, coboara din duba si bate in stanga si in dreapta, ala e dias'u!

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

Parcata in Piata Romana zilele trecute. "Proprietarul" isi sufla plamanii in mijlocul intersectiei.

post-556-1163401317_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sunt choppere chinezesti, marca Jin Lun, de 250 cm cubi, de la Martin Motors. Nu prea au cine stie ce putere, dar pentru deplasat prin oras le prefer de o mie de ori decat scuterele alea mici si albastre, din plastic.

 

mai multe info aici

Share this post


Link to post

Tocmai am primit pe mail - par a fi prelucrate; oricum, au acum si politistii romani cu ce fugi pe autostrada!

 

post-3149-1178707330_thumb.jpg post-3149-1178707325_thumb.jpg post-3149-1178707306_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Da, si eu cred ca sunt prelucrate... oricum cert este ca au si ei in dotare o masina ca asta!

Share this post


Link to post

La ce talon are masina, daca ii bag in primul drum cu gropi scap de ei :) )

Share this post


Link to post

Asta e masina aia gasita cu droguri la SGG (la guvern). Ma rog, asa cica ar fi ajuns, pentru asta o tineau. Ca sa faca o masina de politie pt. autostrada..nino nino nino... :rolleyes:

Share this post


Link to post

La cat am fugit eu pe autostrada de politie sau altcineva de aici este o investitie total absurda.

Nu cred sa fi auzit in ultimul deceniu de urmariri pe autostrada in romania...poate doar episodul nefericit in care un idiot a fugit cu tancu' si a omorat 3 nefericiti...

Dar daca stau mai bine sa ma gandesc, poate asa o sa le vina ideea sa cumpere macar vreo 20 de bucati si uite asa nu o sa mai fie bani la buget pentr sisteme model "bucuresti -sinaia"... ma rog...

Oare ii cred eu prea idioti?

 

PS

am scris romania intentionat cu litere mici pentru ca imi este rusine ca mai traiesc in tara asta... detalii doar daca intrebati

 

PS later edit

 

uff ce m-am speriat am crezut ca sunt ok pozele dar sunt facaturi se vede in atasament

 

post-1382-1178711784_thumb.jpg

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Calmo, calmo :)

Ala este virtual. Nu vad nimic rau in a dona masinile confiscate pentru savarsirea diverselor infractiuni catre cei care au nevoie de ele, chiar daca e vorba de un porsche.

Apoi, master ma' man, n-ai trecut recent prin mogosoaia, o localitate intre bucuresti si buftea pazita de politia comunitara dotata cu 4 (patru) Vw Touareg 3.0 tdi. PS Sa nu treci noaptea! Sau daca treci sa treci in viteza, ca ramai fara masina bani etc... Aia bani irositi!

Share this post


Link to post

Cu comunitarii(politistii) nu am nimic... au buget, isi permit ...bravo lor...

 

Nu vad nimic rau in a dona masinile confiscate pentru savarsirea diverselor infractiuni catre cei care au nevoie de ele, chiar daca e vorba de un porsche.

Nu sunt sigur ca statul poate dona ceva ... legal vorbind... dar cu cele confiscate ar fi o treaba buna...

dar daca se apuca politia romana sa isi cumpere de capu'ei porsche plec... ma duc in Oagadugu sa ingrijesc negrii mici cu ... mare...

Imi aduc aminte, cu sila...evident, cand se vaitau ca nu au carburant sa isi miste daciile cu radar... si acum sa inceapa direct de la porsche... :shock:

Share this post


Link to post

Am trecut eu acu' vreo 2 luni si intr-adevar m-am minunat de acele Touareg-uri, initial am crezut ca e unul singur pt. situatii speciale de interventie, insa la intoarcere, altul m-a depasit si in fata sediului politiei mai erau 2 bucati ! De unde ? Din bani publici sau confiscate, s-a dezvaluit pe undeva prin presa sursa acestor masini si mai ales scopul pentru care au fost achizitionate ? Si de ce doar in Mogosoaia, poate e mai mult off-road decat in alte comune sau orase?

Share this post


Link to post

Leasing luate de la Porsche Bucuresti nord. Primarul are si el un Q7 alb, achizitionat fix in aceiasi perioada. Restul sunt doar speculatii...

Share this post


Link to post

Luigi...

post-775-1178719874_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu-s de politie, dar n-avea rost un topic nou.

 

Numai la arabi:

 

la_arabi.jpg

 

Bentley:

 

taxi_b.jpg

 

Ferrari:

 

taxi_ferrari.jpg

 

New York:

 

taxi_newyork.jpg

 

Pentru Bucuresti:

 

taxi_offroad.png

 

Porsche:

 

taxi_porsche.jpg

Share this post


Link to post
Bentley:

...

Ferrari:

Chrysler 300 C, iar al doilea cred ca e un Lotus Esprit. :mrgreen:

Edited by iulian19

Share this post


Link to post

Mea culpa :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...