Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Centrale De Apartament

Recommended Posts

Analizorul ala costa mult si la noi,firmele serioase il au,ma mira chiar ca meseriasii de pe acolo nu au si se uita ciudat cand ii intrebi de el,cel putin unde lucrez eu nu se pune niciodata problema sa se faca un reglaj fara aparatul asta.Pe de alta parte daca centrala nu are un consum exagerat reglata asa cum e acum si esti multumit de felul in care merge nu vad de ce sa te stresezi.O alta posibilitate de reglaj din cate stiu nu exista,cel putin nu stiu eu,asa cum Zmeul cel rau spune si el,numai ca mai bine ar merge el in Belgia cu analizorul decat sa aduci toata centralasi nebunia de gaz,ia vezi poate il convingi.Eu nu sunt in masura dar daca as avea aparatul asta te-as servi cu placere.

Share this post


Link to post

Doar empiric... prin comparatie cu alte centrale reglate bine, prin copy/paste. Daca ai fi fost in Romania, iti imprumutam eu un analizor de gaze.

 

:o fftopic: De care gaze? :D

Share this post


Link to post

In principiu, alea de care se vorbeste mai sus. Nu stiu daca si altele, ca nu am fila de catalog la mine.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am deja o centrala elecrica Protherm 24 KW comandata de un cronotermostat Euroster 2020 TX. In curand o sa mai montez o centrala pe gaz (inca nu stu de care, probabil Ariston BIS 24 FF) si vreau sa le comand pe amandoua prin acelasi cronotermostat, bineinteles cu una din ele oprita. Intrebarea este daca pot sa leg in paralel comanda la ambele centrale, adica de la bornele pt. termostat de la centrala electrica sa trag doua firela bornele similare de la cea pe gaz fara sa prajesc ceva. Un inginer specializat in termice mi-a zis ca nu e nici o problema, comanda fiind doar de inchidere a circuitului, insa mai multe pareri nu strica.

Share this post


Link to post

Normal ca poti lega ambele centrale pe acelasi cronotermostat DAR centrala pe gaz trebuie sa fie normala nu in condensatie, alea in condensatie folosesc alt sistem de termostatare, deci daca iei Ariston BIS 24 FF poti conecta termostatul si la ea fiind o centrala normala cu tiraj fortat .

 

Totusi daca vrei o economie maxima de gaz trebuia sa dimensionezi sistemul pt centrala in condensatie si sa iei o astfel de centrala .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Merci Bogdan, stiu avantajele centralei in condensatie insa centralele pe curent/gaz le folosesc doar ca backup pentru cand nu sunt acasa, am si o centrala pe lemne de 30 KW pe care o deservesc doar eu, nevasta-mea si fiu-miu nu se deranjeaza sa bage lemne pe foc ci se rezuma la a butona cronotermostatul :rolleyes: Instalatia in casa e bine dimensionata, caloriferele (12 la numar) au facut fata cu brio iarna trecuta cand am avut timp de peste o luna temperaturi

Share this post


Link to post

Tu ai caloriferele dimensionate pt centrala clasica, centrala in condensatie functioneaza la ~40C temp agent termic, tocmai de aceia se pun calorifere cu 60% mai mari decat in cazul centralelor cu tiraj fortat .

Share this post


Link to post

Stiu asta, tocmai de aceea nu-mi pun centrala in condensatie, diferenta de pret as amortiza-o in cativa zeci de ani tinand cont ca la mine principala sursa de caldura este centrala pe lemne/carbuni. Cea pe gaz va merge maximum 1-2 saptamani pe sezon pt. incalzire si non-stop pt. apa calda.

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Un inginer specializat in termice mi-a zis ca nu e nici o problema, comanda fiind doar de inchidere a circuitului.

Eu as separa prin optocuplaj comanda pentru circuite electronice cu surse de alimentare separate galvanic. Cele 4 puncte pe care vrei sa le conectezi in paralel, doua cate doua, se pot afla la potentiale electrice diferite. Altfel, doar o analiza amanuntita poate spune ca aceasta cuplare este sigura. Chiar si in cazul particular in care exista cate un punct la fiecare centrala conectat direct la potentialul cel mai mic al sursei de alimentare (masa), conectarea celorlalte puncte ar trebui sa facuta prin doua diode de separare. Dar o buna practica reclama o separare galvanica a doua dispozitive alimentate din surse de tensiune independente.

 

In plus, daca centralele au roluri diferite, 2 termostate diferite sunt justificate. Al doilea poate fi din gama celor mai simple (termo-contact).

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Hmmm, tare complicat ce spui tu Sorine :) , la diferenta de potential ma gandeam si eu insa mi se pare mai simplu sa pun un alt cronotermostat (ieftin, cu fir) pe centrala electrica iar cea pe gaz s-o comand cu cronotermosatul fara fir existent decat sa ma apuc de facut automatizari... Eu ma gandisem initial la un releu cu patru contacte de cuplaj iar alte doua pt. comanda care o da cronotermostatul, insa nu stiu daca gasesc asa ceva in comert...

Share this post


Link to post

Releul cu doua randuri de contacte realizeaza separarea galvanica, idee foarte buna. Eh, fiecare se gandeste mai intai la componentele si solutiile din domeniul curent de activitate.

Share this post


Link to post

Viorel tu cat ai platit maxim pe lemne/luna, aproximativ ca stiu ca e greu de calculat .

Intreb pt ca stiu pe cineva care cheltuie ~2000 ron pe lemne/ sezonul rece, tot cu centrala si nu vad unde este afacerea .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

@tolin:Nu chiar domeniu curent de activitate, doar hobby. Ar fi fost bine sa fie meseria de baza pt. ca la noi electricienii au Audi iar IT-istii Woo :redface: .

 

Mai ramane sa caut releul, nu as vrea sa ma complic cu inca o telecomanda (cronotermostat), totul trebuie sa fie user friendly pt. membrii familiei altfel am reclamatii. :scarpin:

 

@BogdanG: 1600 ron pe sezon ma costa lemnele. Acum depinde si de multe alte chestii, anul trecut am cumparat lemn de fag, crapat, taiat la 50 cm si uscat doi ani, la 190 ron mc, vara asta am gasit la 110 ron (netaiat, uscat, fag si carpen), mai necesita ceva benzina la drujba si un pic de sport la crapat, insa costurile scad la sub 1000 ron/sezon.

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post
... la noi electricienii au Audi iar IT-istii Woo ...

Merci de pont, acum stiu cum sa rezolv aceasta problema fara sa deschid un nou topic.

Share this post


Link to post

Eu ma gandisem initial la un releu cu patru contacte de cuplaj iar alte doua pt. comanda care o da cronotermostatul, insa nu stiu daca gasesc asa ceva in comert...

 

Gasesti sigur la magazinele de bricolaj. Iti mai trebuie o sursa totusi. :)

Share this post


Link to post

Normal, am surse de PC destule de pe care sa iau 5/8/12V, in functie de cat cere releul. Sau poate folosesc un alimentator universal in trepte ca am vreo 2-3 prin casa, asta vad eu pe parcurs... Insa toate improvizatiile astea imi cam repugna, de aia am intrebat daca pot lega pur si simplu cronotermostatul la amandoua centralele. Cred ca o sa fac ceva masuratori dupa ce montez si centrala pe gaz iar daca nu gasesc ceva tensiuni pe bornele de comanda o sa montez cronotermostatul in paralel pe ambele, prin doua diode cum a zis tolin... Cam de care diode ar trebui? :)

Share this post


Link to post

Daca nu vrei sa faci improvizatii, alege un releu si o sursa cu montaj pe sina DIN si monteaza-le intr-o cutie de plastic luata tot de la magazinele de bricolaj. Daca nu gasesti tensiuni pe iesirile de comanda, ar trebui sa vezi un scurt circuit. :) Nu ai o schema (de montaj cel putin) pentru cronotermostatul ala?

Share this post


Link to post

N-am schema, pe net sunt doar ceva pdf-uri in polona... Nu vad la ce mi-ar folosi din moment ce senzorul radio care se leaga la centrala are doar doua fire carese conecteaza in locul strap-ului cu care vine centrala default.

Share this post


Link to post

Palarie-ntr-un picior, ghici ciuperca ce-i? =D> Cred ca asta-i cea mai simpla/buna solutie, mai ales ca nici nu mai trebuie sa inchid una din centrale, intrerupatorul poate comanda doar una din ele la un moment dat.

Share this post


Link to post
Nu e mai simplu şi mai ieftin cu un întrerupător?

Mai simplu e cu un comutator dublu basculant.

Share this post


Link to post

Foarte corect, dar prea puţin relevant. Ideea s-a-nţeles...

Share this post


Link to post

@Wolf, daca nu e cu suparare, ce centrala pe lemne ai si cat a costat?

Share this post


Link to post

Komfort Therm fara gazeificare A costat in jur de 3000 RON cu un an in urma.

Share this post


Link to post

O ct gaz + manopera+manteriale+calorifere pt un apartament 3 camere costa in jur de 6-7000ron, iar in conditiile cand trebuie sa platim 30-40% din factura pentru partile comune, nu mai e nicio afacere sa-ti pui centrala la bloc. @wolfman - cauta lemne prin bulgaria, sunt mult mai ieftine. Daca nu te omoara transportul...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...