Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Centrale De Apartament

Recommended Posts

Am o centrala BIASI Delta 24S care dateaza din 2004.

Domnilor, intreb:

- de ce se incalzeste primul calorifer de langa centrala (primul din circuit) atunci cand folosesc apa calda la bucatarie.

- trece in modul avarie (se aprind toate led-urile verde/rosu/verde) si in acest moment nu mai face apa calda; povestea este mai veche, din cate am citit pe net, ar fi vorba de un sensor de apa calda; a venit meseriasul, l-a schimbat in toamna trecuta, a mers o perioada si apoi iarasi. Sa fie acelas sensor de vina si acum? Sa mai fie si altceva?

Share this post


Link to post

Eu zic ca e vana cu trei cai,banuiesc ca centrala are schimbator secundar de caldura,trebuie golita apa din centrala si verificata aceasta vana,curatata,poate chiar inlocuita,ar mai fi servomotorul care o actioneaza,care se mai poate defecta in timp.La varsta ei nu-i o tragedie,mai ales daca s-au depus pe acolo calcar si mai stiu eu ce.M-ar interesa o poza din cartea ei tehnica,cea cu detaliile ei constructive,as vorbi mai la sigur.Daca ai rezolvat-o deja poate ne si spui ce a fost de bai.Succese!

Share this post


Link to post

@ Budan Catalin: Multumesc pentru raspuns. Deocamdata nu am rezolvat nimic; o sa ii caut cartea (daca o mai gasesc) si revin.

Share this post


Link to post

Ceva recomandari de firme din bucuresti (autorizate) pentru revizia periodica obligatorie (2 ani)?

Share this post


Link to post

O recomandare pentru un termostat ambiental,cu fir sau fara ? In principiu m-am uitat/am citit despre Computherm Q7, care se gaseste in ambele variante, dar nu stiu daca merita 100 de lei in plus versiunea fara fir.

Edited by Raresh20

Share this post


Link to post

Eu il folosesc de 2 ani si nu am avut probleme(varianta fara fir).

Share this post


Link to post

Varianta fara fir merita cu varf si indesat 100 de lei in plus, am asa ceva de vreo opt ani si e foarte comod sa ai temperatura dorita acolo unde vrei la un moment dat. De exemplu acum cronotermostatul sta in camera la fiica-mea, care fiind cea mai mica are nevoie de cea mai mare atentie :) . Daca am musafiri in week-end, mut cronotermostatul in living unde stam cu totii si unde clar se incalzeste suplimentar iar noaptea il mut inapoi in dormitorul fetei.

Share this post


Link to post

Poate recomanda cineva un termostat controlabil prin internet (si de unde poate fi luat)? Care sa si raporteze temperatura ambientala si sa poata fi programat prin net?

Si intrebare suplimentara, termostatele astea sunt "universale" sau fiecare centrala are altul?

Share this post


Link to post

Termostatele sint universale. Centrala 'citeste' doar un contact on-off care vine de la termostat. Deci, in termeni ingineresti centrala are un 'digital input' care poate sa vina de la orice termostat.

Share this post


Link to post

Centrala cu termostatul meu au o relatie mai complicata :D Termostatul are de fapt si rol de "panou" de comanda si control, citeste regimul centralei, temperatura pe tur, temperatura boilerului, etc.

Insa ceea ce caut acum poate fi din anumite puncte de vedere maisimplu, un termostat programabil (cu simplul on-off) care insa sa transmita temperatura mediului pe net si care sa poata fi eventual programat pe net.

 

Share this post


Link to post

Dar ce centrala ai? Cred ca ala de care vorbesti tu este controlerul (regulatorul) centralei. In alta ordine de idei centralele au de obicei un contact pentru termostat extern.bay, la

 

Referitor la problema cu internetul, cauta pe net: internet controlled thermostats. Am vazut ceva pe ebay. Cred ca iti trebui unul care sa aiba adresa ip.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Hitmane, la centralele simple da, se citeste un on sau off. Defapt, nu e un on off ci un circuit normal deschis sau normal inchis. Unele centrale mai avansate, in schimb, citesc anumite rezistenta ca on si off. Nu stiu care ca nu ma ocup cu asa ceva. A lui pare a fi mai avansata, avand o telecomanda si cu functie de cronotermostat.

Trebuie citita documentatia centralei si contactat serviceul autorizat, parerea mea...

Share this post


Link to post

A mea e un Junkers cerapur nu-stiu-de-care, cu condensare, iar termostatul e asta

http://www.worcester-bosch.co.uk/installer/boilers/boiler-controls/which-controls-go-with-my-boiler/fw100-weather-compensation-controllersi are si sonda de temperatura exterioara. Insa functiile lui ar fi putut fi controlate si de un simplu termostat on-off, daca softul lui intern era mai sofisticat. Insa in cazul meu, comunica in ambele directii, deci nu e doar un simplu termostat, e o idee mai complex

 

Insa ce caut eu nu e pentru mine :D Si nu e musai sa fie sofisticat, ci doar sa aiba posibilitatea de a fi telecomandat prin net si sa stie sa comunice si temperatura ambianta.

 

Eu am temperatura de acasa pe smartphone de la sistemul de alarma... sunt convins ca trebuie sa existe posibilitatea sa o ai si de la sistemul de incalzire si/sau climatizare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...