Jump to content
Sign in to follow this  
thanandar

Bug Phpbb2 ?

Recommended Posts

Salutare.

 

De doua ori am incercat si am si reusit sa fac upload de fisiere in anumite posturi. Le-am pus ca zip (avi nu am voie). Problema e ca fisierele odata puse pe server si apoi descarcate nu mai au aceeasi dimensiune.

 

exemplu : un fisier arhivat la mine in calculator are 180 KB (184.989 bytes)

 

ii fac upload si download si are alta dimensiune : 180 KB (185.044 bytes)

 

Windows raporteaza aceeasi dimensiune in KB din cauza rotunjirii, dar de fapt fisierul are o dimensiune un pic diferita. Nu vorbesc de spatiul ocupat pe disk, ci de dimensiunea efectiva a fisierului.

 

Rezultatul e ca Winzip nu stie sa il mai desfaca (Possible cause: file transfer error). Culmea e ca folosind File Managerul de la 7Zip reusesc pina la urma sa desfac arhiva.

 

Am patit chestia asta si cu fisiere de 180k, si cu fisiere de 1 mb.

 

Sa se intimple ceva in procesul de upload / download sau fac eu ceva gresit din start ? N-as vrea sa fiu injurat ca postez fisiere stricate...

 

Ce parere aveti ?

Share this post


Link to post

se mai intampla ...mi s-a mai intamplat si mie ...

eu de acum incolo o sa pun fisierele pe www.rapidshare.de

doar pozele le mai pun aici ptr ca nu are rost sa incarc degeaba forumul ;) cu fisiere

Share this post


Link to post

Una la mana, asta nu e phpbb2 :P ci IPB.

 

Doi la mana, esti primul care semnaleaza problema asta, si altii au mai incarcat fisiere fara probleme. Ai vreun proxy / filtru de trafic pe parcurs ?

Share this post


Link to post

Scuze pt confuzie, nu stiu de ce am crezut ca e phpBB.

 

Nu folosesc nici un proxy, net limiter sau mai stiu eu ce alte programase buclucase. Ma conectez direct la modemul de cable link printr-o placa de retea normala. Am un firewall (Zone Alarm), dar nu cred ca influenteaza el traficul de genul asta.

 

Am inteles ca au mai patit si altii problema asta (ToPser).

 

Prima data, am incercat sa pun un fisier avi cu extensia ZIP, urmand ca oamenii sa schimbe din nou in avi. Ma gindeam ca sint probleme cu fisierele zip. dar si acesta a fost truncat. Dupa ce l-am luat de pe site BSPlayer mai avea putin si imi restarta si calculatorul de suparat ce era pe fisierul avi truncat.

 

Doar atit am observat : fisierul "rutat" prin site (upload / download) nu mai are aceeasi dimensiune ca cel original de la mine din calc. Mai mult nu pot sa imi dau seama deocamdata.

Edited by thanandar

Share this post


Link to post

Vad tarziu topicul asta; ZoneAlarm a avut la una din versiuni un bug care modifica aiurea biti in unele conditii, ducand la "defectarea" fisierelor. Scapa de ZoneAlarm, e o prostie anyway (hint: Kerio - moca, Sygate).

Share this post


Link to post

Am dezinstalat ZoneAlarm, dar nu cred ca era de la el. Oricum ma enerva ca versiunea gratis era destul de putin configurabila si mai genera anumite probleme.

 

Am remarcat altceva insa :

 

Download fisier uploadat pe forum acum ceva timp :

 

Cu Internet explorer 6... (ultima versiune) : Dimensiune fisier = 180 KB (185.044 bytes) - dimensiune incorecta !!!

 

Cu Mozilla Firefox (ultima versiune) : Dimensiune fisier = 180 KB (184.989 bytes) - DIMENSIUNE CORECTA!

 

What the ... ?

 

Sa fie de la browser ? Mi s-ar parea ciudat...

Share this post


Link to post

Poti sa compari fisierele ? sau daca poti da-mi-le pe mail, vaxxi@globtel.ro

Share this post


Link to post

Mda, IE adauga ceva mizerie la inceput.

 

Fisierul trebuie sa arate asa:

 

HTTP/1.1 200 OK
Date: Sun, 21 Aug 2005 17:38:48 GMT
Server: Apache/1.3.33 (Debian GNU/Linux) mod_gzip/1.3.26.1a PHP/4.3.10-15
X-Powered-By: PHP/4.3.10-15
Content-Type: application/zip
Content-Disposition: inline; filename="cata.zip"
Content-Length: 184989

 

In varianta descarcata cu IE (cea de 185044, deci sunt 55 bytes in plus), la inceput, e adaugata (complet aiurea) secventa "1f 8b 08 00 00 00 00 00 00 03 00 2c 80 d3 7f" de 15 bytes, ceea ce strica headerul fisierului si d-aia nu il mai recunoaste. Ciudat intr-adevar.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...