Jump to content
Sign in to follow this  
masterbobs

Cheie Tip Briceag Cu Butoane Alarma Si Inchidere

Recommended Posts

Alarma aia de la Metro - Scorpion e o PUSCARIE! Eu am avut surpriza sa constat ca suna de nebuna chiar si dupa ce i-am scos senzorul de soc.Apropo de chei tip briceag insa e oarece problema

Ele se gasesc destul de usor cam pe la 50 RON.Problema e ca nu au CIP .Care cip costa blank 60 RON.Problema mare e ca trebuie sa gasesti pe cineva sa ti-l scrie,care de obicei iti ia cam 150 RON

Share this post


Link to post

Depinde pentru ce masina, Kis. Eu am schimbat la matiz contactele cu unele care n-aveau chei cu chip, apoi am scos cipul din cheile vechi si l-am mutat in asta noua. Mai e solutia lipirii carcasei cheii originale in interiorul carcasei volanului, astfel incat sa poti utiliza o cheie fara cip. Solutii se gasesc.

Share this post


Link to post

mai e una...o cheie cu cip...nu neapara de matiz...scoasa bobina si pusa inauntru..dupa care, in service sa poate programa sa "invete" si noua cheie..dar sa fie functional si cea originala.

Share this post


Link to post

OK, am reusit sa fac placuta de alarma sa intre in cheie, am mutat butoanele, ledurile etc, prelungind legaturile cu fire, ca sa poata pica unde trebuie. Problema... o baterie cat mai mica de 12 v si 23 A? Cat mai mica, pentru cea originala nu mai este loc...

 

Multumiri speciale pentru TOPSER si G^dele, care au transportat cheia pana a ajuns in posesia mea :)

Daca gasesc baterie mica, pun si poze cu modificarile :D

Share this post


Link to post

Mircea, cand o scoti la capat cu montatul placutei, sa-mi spui si mie ce tip de alarma ai...

Share this post


Link to post

Maat

Share this post


Link to post

careva va rog imi puteti cumpara o cheie briceag blank si sa mi`o trimiteti la oradea ? io platesc absolut tot , am cautat peste tot in oradea si nu gasesc nicaieri. PLZZZZZZ as fi foarte recunoscator

Share this post


Link to post

gata s-a rezolvat , multe multumiri lui th3_grimreaper pentru ajutorul acordat !

Share this post


Link to post

Stie cineva de unde pot cumpara o alarma cu telecomenzi tip briceag??? :osanale: :osanale:

 

 

Multumesc anticipat...

Share this post


Link to post

Salutare de la mare! :D Ieri citeam topicul acestui forum si iata`ma azi cu o cheie de Matiz schimbata. Am dat in Tomis 3, 80 RON pentru cheie si cip "furat" de la cheia veche si pus pe briceag. Ce nu`mi place ... este ca imi faceam mari sperante sa`mi intre si alarma ( inchiderea centralizata ) in carcasa asta noua dar se pare ca este umpic mai marisoara si nu stiu daca o pacalesc sa intre...

Ideea in sine este buna dar la mine e le jumatate finalizata` :-S

post-2480-1191613443_thumb.jpg

post-2480-1191613477_thumb.jpg

post-2480-1191613493_thumb.jpg

post-2480-1191613509_thumb.jpg

post-2480-1191613539_thumb.jpg

Edited by Ghengy

Share this post


Link to post

Salut.Oare stie cineva daca se gasesc si prin Cluj asemenea chei?Sau oare la ce D-zeu de magazin sa intreb despre o dracie de asta fara sa se uite lumea ca la urs la mine?Foarte fain arata 'briceagul' ala Ghengy :) exact alea sunt butoanele de pe telecomanda mea de alarma, numai ca sunt puse 2-2 si nu unul sub altul.Anyway daca stiti ceva hit me cu the news :X

Share this post


Link to post

Ar fi culmea sa avem noi la cta chei din`astea si sa nu gasesti acolo in buricul tzarii la cluj o cheie de tip briceag. :) Ar trebui sa incerci fara nici`o retinere la orice centru (mai rasarit) de dupicat chei. Eu acolo m`am lepadat de 80 ron in 30 de minute ( cat a durat toata tarashenia ). Daca reusesti sa`ti faci damblaua, posteaza te rog cateva poze cu telecomada ta de la alarma, ca sa`mi fac si eu idee ce`ar trebui sa gasesc. As fi interesat sa cumpar o telecomada mai veche... o ceva... pentru ca cica alarma mea invatza si alte telecomenzi.

Share this post


Link to post

Maine ma apuc de cautat!Din pacate m-am uitat mai atent la telecomanda mea si mi-am dat seama ca e prea mare. :grumpy: Dar sa gasesc eu intai 'briceagul' ca dupa aia ma apuc de cautat si telecomanda mai subtire, din cate am inteles si alarma mea e 'self-learning'.Anyway asta e telecomanda mea, scuze de calitatea pozei.Se pare ca nu e la fel de breaz precum credeam telefonul meu.

 

post-9631-1191777137_thumb.jpg

Edited by Mengelaus

Share this post


Link to post

Dl Mircea hai sa-ti zic o smecherie, cheie briceag gaseai in pavilionul H din Herastrau, parca era mai aproape :) )))

Share this post


Link to post

mengelaus daca esti baiat bun, bagi id`u meu ( alecs_rg ) pe mess ti`oi spune unde gasesti in cluj asa ceva.

eu am inclusiv cu deschide porbagaj din telecomanda :D seamana identic cu cea de pe vw passat :P

Edited by Mircea
Pune te rog majuscule la inceput de fraza/propozitie si nu mai folosi limbaj IRC.

Share this post


Link to post

Imi pare rau dar nu folosesc messenger, eventual spune-mi aici, probabil se mai gaseste vreun user care are nevoie :)

Daca nu ies prea scump fac transformarea :D

Share this post


Link to post

In ctza pe Str. Poporului am gasit doar briceagul la 400 de mii... El are si un beculet acolo si vanzatoarea zice ca alarma programabila... Sau o fi doar un beculet? :) )

Share this post


Link to post

40 ron pe poporului ? cu tot cu telecomanda? Eu am dat in tomis 3, 80 ron... si briceagul meu este gol pe`dinauntru` Chiar m`ai facut curios. Da`mi si mie cateva detalii - sa`mi fie mai usor sa dau de tatnii asta... sa`i vad butonul roshu.

Share this post


Link to post

Pe la unu din primele magazine de pe stanga in partea de jos a strazii cum intri de pe Lapusneanu...parca acolo era...

Share this post


Link to post

Salut pe toata lumea!

Am o rugaminte la voi: as avea nevoie de o cheie BLANK tip briceag, cu sau fara telecomanda. Preoblema e ca eu sunt cam departe de Bucuresti, Cluj, Constanta, sau pe unde mai sunteti voi :) .

Asadar, cum as putea sa cumpar o asemenea cheie, bineinteles cu un "comision" ?

Va multumesc,

Marius

Share this post


Link to post

Mi-am luat si eu ieri o cheie din aia de care ziceam...cam chinezism, dar o sa pun si o poza cu ea mai tarziu sa va dati cu parerea. Am demontat-o sa vad ce are prin ea si are o placuta cu 4 butoane. Asa ca daca stie cineva un loc in Ctza unde pot sa invat telecomanda asta sa se "joace" cu alarma actuala de pe masina pls un reply sau pm :) .

Share this post


Link to post

Pai cam aceiasi tzeapa mi`am luat`o si eu... mi`am cumparat inca o cheie din`aia de pe Poporului si nu reusesc sa invat telecomada la alarma pe care o am. Treaba ar trebui sa fie foarte simpla: se ia una bucata carte tehnica de la alarma se pune contactul de "n" ori... ( ma rog... exista un cod prin care activezi si dezactivezi anumite functii ) si gata. Cel putin ... la alarma mea MAAT 671 ( parca ) ... pe`aici se invarte toata shmekeria.

Acum si eu caut un MESTER care sa aiba bunadispozitia sa`mi faca si mie damblaua...

 

Salut pe toata lumea!

Am o rugaminte la voi: as avea nevoie de o cheie BLANK tip briceag, cu sau fara telecomanda. Preoblema e ca eu sunt cam departe de Bucuresti, Cluj, Constanta, sau pe unde mai sunteti voi :) .

Asadar, cum as putea sa cumpar o asemenea cheie, bineinteles cu un "comision" ?

Va multumesc,

Marius

 

Eu... din experientza mea, te`as sfatui sa cauti pe`acolo prin DEVA... Petrosani... Ar trebui sa gasesti. Pentru ca pe langa carcasa asta de briceag, iti mai trebuie LAMA ( cheia propriuzisa ) plus ca trebuie sa`ti puna si CHIP-ul ala intr`o pozitie favorabila astfel incat sa nu ai probleme.

Daca nu gasesti si nu gasesti si chiar vrei sa iti trimit una, eu am dat pe aia cu telecomanda 60 ron dar nu am reusit s`o invat la alarma mea. Asha ca daca vrei... sunt dispus sa ti`o trimit. Daca te intereseaza, revin cu poze.

Edited by Ghengy

Share this post


Link to post

Salut! Va multumesc pentru reply-uri.

Am cautat in Deva, Hunedoara, Orastie de mi-a ajuns. De banii aia (benzina, etc.) imi luam vreo 2 pana acum :D

V-as ruga sa puneti niste poze, sa vad si eu ce si cum. Masina mea nu are CIP in cheie, deci o sa-mi fie mult mai usor. Cheia respectiva nu vine cu placa metalica din care se prelucreaza cheia? Vine lipita, sau cum??? Deocamdata nu am alarma, urmeaza sa achizitionez una care stie sa si invete telecomenzi. Ceva recomandari de "buget" ?

 

Marius

Share this post


Link to post

am o "mica"problema cu cheia mea, mi-a picat surubelul nu odata , de mai multe ori pana a picat si chipu cu tot cu butoane, cipul l-am gasit, butoanele nu :( ...stie cineva in Ploiesti pe cineva specializat sa copieze cheie cu cip cu tot? Nu vreau sa ma duc la reprezentanta si sa-mi faca o cheie la fel de proasta.

Share this post


Link to post

Faza e ca dupa cat mam jucat eu cu briceagu'... am pierdut un chip si mai am doar 1 pe cheia originala si parca nu l-as mai scoate de frica, ca o sa fuga si ala de mine :) . Cam la ce pret mai ajunge un copiat deasta de chip ceva.

 

ps: timp de invatat briceagu sa se joace cu alarma de la masina n-am avut... si nici manualul alarmei nu prea mai e de gasit...(alarma e "astra10" daca are cineva vreo idee e bine venita)

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...