Jump to content
Sign in to follow this  
corcotoi

Imi Da Apeluri

Recommended Posts

De cateva zile tot primesc apeluri pe telefon in disperare, cam 20-30 pe zi.

Am sunat la numarul respectiv, dar nu se aude nici o voce, imi raspunde dar tace malc. Am incercat cu frumosu', am trecut la niscaiva ameninteri, nu se potoleste de loc individul (s-au individa). Prieteni asa handicapati n-am sa faca glume d-astea de santier, asa ca nu stiu cine ar putea fi...E clar ca e un soi de gluma proasta... Intrebarea mea este (desi cred ca stiu raspunsul) daca sun la operatorul de telefonie imi da ceva detalii despre respectivul?

Share this post


Link to post

am patit si eu ceva similar acu vreo 4-5 ani dar intr-o rata mult mai mica (3-4 pe zi).

la fel, sunam inapoi si nimic.

pana la urma, dupa vreo cateva luni s-a plictisit.

 

stii prea bine raspunsul la intrebarea cu operatorul gsm.. :)

singura procedura (legala) e sa faci plangere la politie.

 

 

sau poti face altfel: iti iei un handsfree si pui automatic answer on. sau activezi casuta si inchizi telefonul o perioada.

foarte probabil ca adolescentul respectiv sa nu-si permita sa cheltuie mai mult de cativa dolari.

Edited by hawkeye

Share this post


Link to post

ma gandeam ca nu prea am ce sa fac decat sa-l ignor. De inchis telefonul nici nu poate fi vorba pentru ca este telefonul de la serviciu, pe care trebuie sa fiu disponibil 24 din 24. Dar cred ca am sa incerc faza cu handsfree-ul, desi am un nec, nu stiu daca gasesc asa ceva pentru el. Oricum, mersi mult pentru raspuns.

Share this post


Link to post

chiar daca nu ii poti afla numarul, de ce sa nu ii faci zile fripte? b-( Eu cel putin asa am facut cu un tampit care imi deranja prietena, dupa ce l-am mai "convins" cu o atitudine relaxata, in care mi-am batut joc de el, sa mai renunte putin.. cand am vazut ca nu renunta, i-am dat numarul pe site-uri matrimoniale :tongue: La categoria homosexuali :P Is curios cate telefoane fierbinti a primit tipul respectiv :mda: roaga-te ca cine iti da telefon sa fie tip > :) ca daca e tipa ii faci rost doar de prieten (stii tu.. gay-ul cel mai bun prieten al femeii )

Edited by maximus

Share this post


Link to post

Pai baga numarul sa vedem cum te putem ajuta > :)

Share this post


Link to post

abga numaru si multi membri activi de pe forum vor incepe sa dea beepuri.

 

si daca fac niste mass mesage pe yahoo gen ``daca dai beep la numaru asta vei avea noroc in dragoste`` sa vezi ce viata o sa aibe omu. o sa isi bage unghia in gat ca se apuca de prostii. dar ca sa fie satisfactia mare da-i un mesaj si spune-i asa subtil ce va urma. :)

Share this post


Link to post
De cateva zile tot primesc apeluri pe telefon in disperare, cam 20-30 pe zi

 

Pai fa si tu invers, da-i 20-30 de apeluri, si poate mai bine, in timpul noptii :D .Sigur ai sa-l :dizzy: si sigur o sa-i treaca.

Share this post


Link to post

De ce sa ii pui numarul la matrimoniale, categoria homosexuali? Pune-l ca si cum ar fi al unei fete! :mrgreen: Sa vezi atunci bipuri si sms-uri de la toti macaragiii si pustanii!

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

La asta nu m-am gandit! =))

Iata numarul: 0721.416.291

Hai sa-l bipuim! :thumbl:

Share this post


Link to post

done it :D De acu ramane sa ii pui nr de telefon pe unde apuci :) Sa speram ca tu esti cel inocent > :)

Share this post


Link to post

La inceput dadea bipuri pe telefonul prietenei, de cand l-am sunat sa vad ce vrea de pe numarul meu nu ne mai slabeste pe amandoi. Fiti fara grija, v-am spus numai adevarul.

Share this post


Link to post

io ii dau drumu pe yahoo :D vreo 250 de useri :D

Edited by steph

Share this post


Link to post

Mai exista problema???

Exista o posibila solutie :thumbl:

 

link ;)

Share this post


Link to post

Nu merge ce zici tu. Ideea e ca daca stii numele, si numarul nu e la secret, operatoarea iti spune numarul. Invers insa n-o sa se intample niciodata ;) Doar daca nu are cineva vreun prieten prin CNX, cu acces la baza de date cu clienti.

Una peste alta, let's biiiiip, the man, ca sa vada cat de rau e... Io o sa incep acuma. Banuiesc ca sa uita la TV sau face cine stie ce activitati casnice... Doamne, cat imi plac comunitatile unite > :)

Share this post


Link to post

Aaaa... cred ca poti sa suni la Connex si le zici sa-ti blocheze apelurile de la numarul respectiv. Stiu sigura ca se putea, nu stiu daca se (mai) poate.

 

Ei au un asemenea feature din constructia retelei. Daca ai un telefon performant (Symbian), exista softuri care fac asta client-side, adica telefonul nu mai suna si respectivul se trezeste cu receptorul in nas.

 

Alternativ, daca n-ai ce face si ai un modem poti sa-l pui intr-o bucla sa sune si sa inchida. Softul e fix 3 lei de scris, se face un "small shell script". A propos, daca ii suna in continuu nu mai poate folosi telefonul.

 

Dar sincer poti sa te trezesti ca te da in judecata pentru hartuire si are dreptate. Cel mai bine e sa te plangi la Connex. Ei vad ca te suna ca tampitu si daca il considera abuz iti bloceaza apelurile de la el sau ii anuleaza abonamentul. Abuzul nu este tolerat. Si n-au de ales, daca ei nu iau masuri poti sa te certi cu ei in instanta. Refuzand sa te ajute sunt partasi la hartuire.

 

Eu zic sa ramai pe calea curata. De ce sa te expui cu un proces la un om care si-a dovedit deja lipsa de stabilitate nervoasa?

Share this post


Link to post

asa cum ziceam mai sus si eu m-am confruntat cu o chestie din asta, insa sa nu crezi vreodata ca iti va da cineva numele , stiind un numar de telefon.Lucrul asta l-ai putea face doar cu un ordin judecatoresc. Incearca sa il faci sa vb (daca vrei calea legala) si daca te injura sau te ameninta al tau e(faci si o inregistrare a conversatiei). Nu mai stiu exact unde ar putea fi incadrat(ca vb cu cineva de la drept despre asta- poate la hartuire, tentativa de omor daca mai scapa vre-o perla etc etc) insa daca preferi caile batatorite.. Eu zic sa le preferi mai repede pe cele nebatatorite,asa cum iti ziceam mai sus

Share this post


Link to post

Salutare!

 

Si eu am patit sa ma deranjeze cineva iar soluia gasita, la momentul respectiv, dupa ce raspunsul celor de la connex a fost ca nu au ce face decat daca ma adresez politiei, a fost sa memoreza numarul respectiv iar la acel numar sa pun un sunet empty (adica sa nu imi sune deloc cand suna de la acel numar) si astfel vedeam doar numarul de apeluri fara ca sa ma deranjeze prea mult.

 

Toate cele bune

 

PS: mi se pare destul de alambicata procedura legala, in astfel de cazuri iar cel mai potrivit mi s-ar parea sa ai posibilitatea de barring de la anume numere. Din cate stiu telefoanele ericson stiu sa blocheze anume numere, adica sa inchida automat apelul, fara sa te mai anunte.

Share this post


Link to post

Si iti da cu nr ascuns. Ne e o solutie pt ca multe firme cind se suna in exterior se suna cu nr ascuns.

Share this post


Link to post

individul (cel care te suna) e un nemernic profitor. Sigur are cartela si incearca sa o incarce primind telefoane de la altii... pustii de la mine de la bloc m-au invatat asta...

 

O soluti extraordinara ar fi sa faci public numarul la anunturi ca o sa ii treaca dupa vreo 200 de apeluri...

Share this post


Link to post

Am sunat la nr respectiv de pe telefonul fix de la serviciu, care apare ca numar secret, si a raspuns o tipa cu voce de tembela (posibil sa fi fost copil totusi) :-W

Share this post


Link to post

Am sunat si eu acum, tot de la servici, tot cu numar ascuns, aceeasi voce "dubioasa".

Share this post


Link to post

Am mai sunat si "ridica" dar nu zice nimic. Am stat vreo 2 minute asa, pana m-am plictisit si am inchis. Mai bag mai tarziu > :)

Share this post


Link to post

Alo bai ia gata terminati cu subiectul asta pai ce faceti ce face ala sau aia!?!?!....Ajunge se inchide ca nu vrem sa ne acuze cineva de hartzuire...Daca tu nu te-ai dua la politie nu inseamna ca altii n-o pot face (Doamne feri!!)....

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...