Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Ulei Cutie de Viteze - TICO-

Recommended Posts

Uleiul din cutia de Tico se schimba la 20000km, chiar daca la alte masini nu se schimba, doar se completeaza cel putin la dublul de kilometrii. Si se simte chiar si la 20000km cand il schimbi.

Si neaparat cu 75W85. Daca nu gasesti se poate folosi si 75W80.

Share this post


Link to post

Chiar 20.000 km, fix ? Hai, s-o lasam la 40.000 km.

Share this post


Link to post

Daewoo asa recomanda. Nu este scump, nu vad de ce nu s-ar respecta

Share this post


Link to post

Am si eu o problema cu buburuza mea de Tico am schimbat pompa de benzina pentru ca scotea ulei si patesc acelasi lucru si cu cea noua .plss daca cunoaste cineva din ce cauza .Am observat ca se intampla chestia asta la un drum lung de peste 90 de km.

Share this post


Link to post

Ce legatura are uleiul din cutia de viteze cu pompa de benzina care scuipa ulei?

Vezi ca exista discutii despre pompa,cauta-le

Posibil sa fi luat o pompa proasta/defecta

Share this post


Link to post

Are cineva idee cati litri de ulei intra in cutia de tico ?

Share this post


Link to post

Multumesc pt bucatica de PDF cu detalii CV , asa m-am lamurit si eu cat ulei am in CV manuala cu 5 trepte. Ca prin manualul de utilizare este trecuta doar varianta de CV automata care are 4 L de ulei. Tocmai mi-am comandat 3 L de ulei Full Syntetic GL5 de la Liqui Moly si-i primesc cam pe saptamana viitoare cand am programat si schimbul de ulei la cutiuta. Ulei de motor ii bag tot Liqui Moli Longtime HT 5W30 API SM/CF cu care a mai facut 10.000km mixt , Bucuresti + A2...77000000.gif cu uleiul din cutie a facut 20.000km si 3 ani... si merge ok inca dar din bun-simt ma gandesc sa-l schimb , ca-i pacat sa-mi bat joc de masinuta !

Edited by 4scorpion
  • Like 1

Share this post


Link to post

Cutia aceea are nevoie de un 75w80 GL4, de ce ii pui alt ulei, nerecomandat ?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pai sa incepem cu inceputul : am un cumnat inginer de proiect motor la Ford in Detroit , USA ! Conduce un colectiv de ingineri care se ocupa de un motor care se va monta pe un model Ford in 2012! Alte modele : alte echipe . Iti cam dai seama ca suntem de Sarbatori si-n concedii 3 barbati la masa + nevasta-mea care-i mai interesata de masini decat noi ( de multe ori...) si discutam multe lucruri publice si mai putin publice despre motoare si ULEIURI & stuff ! Discutiile intra finut si-n zonele mai confidentiale despre parametrii motoarelor noi si mai ales cum se obtin acestia ( n-ati vrea sa stiti ce manarii se fac si ce tepe ne luam cu modelel noi...). Nu pot comenta public prea multe , dar ca o concluzie pe fata se poate spune sa-ti bagi ce vrei tu in motor cu conditia sa respecti sau sa depasesti minimul cerut de sistemul de ungere al motorului , marca este aleasa din considerente foarte motivate financiar de catre constructor si intotdeuna uleiul livrat in motor este CEL CARE INDEPLINESTE SPECIFICATIILE MINIME CERUTE , NICI UN MM IN PLUS ! Asta-i informatie din interior , restul sunt vorbe pe forumuri , sorry , dar realitatea nu-i asa de roz , pt ca asta-i sistemul : scopul este sa faca bani , nu bine !

Nu mai luati de bun tot ce mesteca aia prin reprezentante : scopul este sa va vanda ce produse au ei cu adaos mai mare , ca de motoarele voastre li se rupe atat la figurat cat si la propriu ! Am lucrat o perioada pt unul dintre cei mai mari importatori moto din Romania si asistam si la discutiile din conducere si pot spune ca peste tot e la fel , mai ales ca unii din stafful acelei firme veneau din firmele altor importatori mari ( veniti la salariu mai mare ... nu ?) si aveau fix aceasta atitudine ! Interesant, nu ?

In consecinta pun in motor sau CV fix cat imi permit financiar , adica daca acum ca am bani de stricat pot pune un 75W90 sintetic in cutie , atunci asta pun , daca data viitoare nu voi avea decat de-un 75W80 mineral , atunci asta va fii cu constiinta faptului ca am pus ceva mai slab si va merge ceva mai prost ,dar macar am facut alegerea cu mana mea !

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sal'

 

Am si eu o problema cu Matizu meu. Am schimbat uleiul la cutia de viteza si de atunci scurge/picura...nu stiu ce o fi cauza...Daca stie cineva sa-mi zica ce sa fac, care ar fi problema?

 

 

 

 

Share this post


Link to post

poate nu tia strans bine mecanicu busonu de golire.

Share this post


Link to post

In manualul de Tico se spune ca pe busonul de ulei al cutiei de viteze trebuie aplicata solutie de etansare dupa ce se da jos uleiul,cam despre ce solutie e vorba,ca vreau sa iau sa pun ulei nou si nu am chef sa curga.Va salut.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare. pana la urma cat intra intr-o cutie de 5 trepte? in carte scrie 2.1L nu de alta da sa nu iau 3 flacoane degeaba. daca ajung 2L scap mai ieftin :) Numa bine!

 

 

Share this post


Link to post

ia linistit 2 l ca oricum mai ramane din uleiu vechi ,in cutie.

Share this post


Link to post

Dupa 2ore de chinuiala am reusit sa scot surubul de nivel/umplere .era strans de vai de mine. Am bagat 2 L da cand am bagat degenu sa verific nivelul nu era pe nici unde asa ca am mai pus din uleiul vechi completare pana o curs afara(am filtrat uleiul). acuma parca schimba mai fin dar tot imi suna un pic schimbatorul mai ales cand e in gol.poate ceva bucsa

Share this post


Link to post

In manualul de Tico se spune ca pe busonul de ulei al cutiei de viteze trebuie aplicata solutie de etansare dupa ce se da jos uleiul,cam despre ce solutie e vorba,ca vreau sa iau sa pun ulei nou si nu am chef sa curga.Va salut.

 

Si la Matiz scrie, eu am pus pe filetul busonului silicon negru 2+2, surplusul iese cand il strangi, si il stergi, desi cred ca mergea si fara, pentru ca filetul piulitei isi mareste diametrul spre capat.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Daca schimbatorul nu merge cum trebuie,e de la bucsi. Daca face si figuri la intrat in viteze,e de ba bucsi sau de la ambreiaj. La mine mecanicul a bagat uleiul pe la cablul de la vitezometru (2l).

Share this post


Link to post

daca poate cineva sa-mi spuna ce rol are piesa din imagine de deaupra busonului de golire ulei,cea cu 3 suruburi.nu merge in nici un fel sa desfac busonul de golire a uleiului si ma gandeam sa desfac suruburile alea 3 sa-l scot pe acolo.exista vreun risc sa sara ceva?

CV_Tico.pdf

Share this post


Link to post

Pai tu ce vrei sa faci ? Sa completezi sa-l inlocuiesti ? Oricum daca vrei sa bagi pe acolo ulei vei fi sub nivel ! Incearca sa desfaci busonul ,incalzeste local sau sudeaza peste buson o piulita de 14-16 asta in cazul in care ai distrus busonul cu cheia !

Edited by ToPser

Share this post


Link to post

Salutare merge sa bag in cutia de viteze de la tico ulei Castrol ep 80w??

http://www.uleiauto.ro/phpeuri/oiluri/castrol/EP%2080W.pdf

Masina am luato la mana a2a este non euro din 1999 are 145xxx km si preferabil ar fi sa o mai tin cativa ani (vreo 5-6) daca nu se da vreo lege pentru norma de poluare.

 

regards

Share this post


Link to post

Nu baga asa ceva. 75W85 sau 75W90

Share this post


Link to post

Mie de la o vreme imi merge schimbatorul greu,cand bag in viteze se simte ca freaca ,adera pe ceva.

Stiu sigur ca nu mai e prea mult ulei prin cutie,asta sa fie problema,a inceput distractia acuma cu vremea rece ?

 

Ambreaju nu are alt comportament sa-l banuiesc,adica decupleaza si cupleaza pedala in acelasi loc.. schimbatorul la fel are aceasi cursa ,acelasi joc.

 

Deci clar e de la lipsa uleiului din cutie . ?

Share this post


Link to post

La rece sau la cald (ca si uleiul de cutie se incalzeste) ? In toate treptele ? Posibil si debraiere incompleta. Sau ulei degradat - asta se simte, e cam regula, dupa un timp nu mai merge cum mergea.

Share this post


Link to post

Am rezolvat,noroc mecanicosilor de la munca.

Era timoneria ruginita si se blocase,iau dat niste ciocane au unso.au scos tot deacolo.

Acuma merge ca de vis, parca e noua,intra singura in viteze.

Pptr cine mai intampina probleme dastea,sa verifice rugina de pe tijele de timonerie la bucsi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...