Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Polishare ... home made!

Recommended Posts

e, aici astept si eu ceva raspunsuri ca ma cam bate gindul sa bag un polish...bagati baieti!

Share this post


Link to post

Cred ca polish-ul home made este un lucru util avand in vedere atat beneficiile cat si economia daca ne raportam la preturile afisate la o firma de polish specializat(preturi vestice)

Eu sunt multumit de rezultatele obtinute pana acum cu GS27 ScrachRemover si TurtleWax ColourShine.

Share this post


Link to post
Cred ca polish-ul home made este un lucru util avand in vedere atat beneficiile cat si economia daca ne raportam la preturile afisate la o firma de polish specializat(preturi vestice)

Eu sunt multumit de rezultatele obtinute pana acum cu GS27 ScrachRemover si TurtleWax ColourShine.

 

Ne poti da si niste detalii privind cum se face si ce mai ai nevoie in afara de cele doua solutii? pliz

Share this post


Link to post

Am inceput cu Gs27 Scratch Remover, care a ajutat la eliminarea zgarieturilor superficiale (cele care nu se simt cu unghia). Procedeul de aplicare este urmatorul:

1. Se spala masina.

2. Se aplica polish-ul cu o carpa de bumbac cu miscari circulare

3. Se utilizeaza o alta carpa de bumbac curata pentru lustruire.

 

Pentru zgarieturi adanci(albe) am folosit creionul de culoare de la Turtle Wax, care acopera culoarea alba destul de bine (trebuie cumparat pe nuante ) Se indeparteaza surplusul cu o carpa de bumbac si apoi se aplica solutia de lustruit ColourShine tot cu o carpa de bumbac. Se asteapta uscarea solutiei si se lustruieste prin miscari circulare cu o alta carpa de bumbac curata.

 

Ei si dupa toate operatiile se bea o sticla de bere rece (de preferinta de 2L) :wink:

Share this post


Link to post

nuu, k alea de 2l ie nashpa rau...

in fine, revenind la treburile noastre, io am patzit la MTz o patzanie: intr'o dimineatza cobor shi vad pe usha din dreapta trosnitura mica (cam cat o moneda de 5mii, f. ushor infundata, de pe care a sarit vopseaua pana la chit - intr'un pct mic parca se vede shi tabla pe sub chit... :( )

crezi ca un WAX d'asta ar putea reface ceva, sau ma duc la bajetzi la service la tinichigerie?? ideea e k nu ash vrea saintru in casco pentru un rht... la anul vreau reducere, dar sa speram ca ma va ajuta shi nevasta'mea in acest scop - ea conduce MTZ'ul..

Share this post


Link to post

eu am o pata pe capota cam cat doua monezi de 100 de lei (daca tot vorbim in monezi), cred ca a intrat mizeria sau ce-o fi fost in lacul de vopsea. pot sa fac ceva cu minutzele astea doua sau tb sa ma duc la bayeti. vopseaua nu e crapata.

Share this post


Link to post
eu am o pata pe capota cam cat doua monezi de 100 de lei (daca tot vorbim in monezi), cred ca a intrat mizeria sau ce-o fi fost in lacul de vopsea. pot sa fac ceva cu minutzele astea doua sau tb sa ma duc la bayeti. vopseaua nu e crapata.

 

Daca este crapata vopseaua este grav nu stiu de ce dar este grav...

Share this post


Link to post
eu am o pata pe capota cam cat doua monezi de 100 de lei (daca tot vorbim in monezi), cred ca a intrat mizeria sau ce-o fi fost in lacul de vopsea. pot sa fac ceva cu minutzele astea doua sau tb sa ma duc la bayeti. vopseaua nu e crapata.

 

Daca este crapata vopseaua este grav nu stiu de ce dar este grav...

 

bre, am zis ca vopseaua nu e crapata, doar e patata de la mama masii, habar n-am de ce...

Share this post


Link to post
eu am o pata pe capota cam cat doua monezi de 100 de lei (daca tot vorbim in monezi), cred ca a intrat mizeria sau ce-o fi fost in lacul de vopsea. pot sa fac ceva cu minutzele astea doua sau tb sa ma duc la bayeti. vopseaua nu e crapata.

 

Daca este crapata vopseaua este grav nu stiu de ce dar este grav...

 

bre, am zis ca vopseaua nu e crapata, doar e patata de la mama masii, habar n-am de ce...

 

Asta ma face sa ma gandesc la un banc, pun un banc...

Share this post


Link to post

Ca tot se lauda lumea cu zgarieturi & co...

Am 2 bucati ciobituri cam cat un vf. de pix, dar destul de adanci pe capota. Chiar m-am si enervat si am facut scandal la Grand Garage, daca e posibil ca dupa 3 luni de zile sa se faca asa, si mi-a zis domnle' oi fi stat in spatele unuia cu tractiune pe spate si asa s-a facut, si noi nu rezolvam asa ceva la garantie, doar daca se umfla din interior. I-am bagat undeva si am plecat. Acuma nu stiu exact cum se pot rezolva astea avand in vedere ca sunt adanci, e posibil sa fi ajuns la tabla? sau e doar la chit? Eu nu prea stiu cam care-s straturile pe capota, daca are cineva habar si ma poate lumina si pe mine putin. E destul de probabil ca sa scrie tinichigerie pe mine... :(

In plus, in dreapta am mai gasit o zona f. usor infundata, se vede doar in lumina, probabil cineva cu forta si-a deschis usa in parcare, langa mine, asta cred ca iese f. usor cu polish ca e doar usor zgariata vopseaua, nici nu se simte la unghie.

Share this post


Link to post
eu am o pata pe capota cam cat doua monezi de 100 de lei (daca tot vorbim in monezi), cred ca a intrat mizeria sau ce-o fi fost in lacul de vopsea. pot sa fac ceva cu minutzele astea doua sau tb sa ma duc la bayeti. vopseaua nu e crapata.

 

Daca este crapata vopseaua este grav nu stiu de ce dar este grav...

 

Bre, pai mi-ai fost de ajutor de m-am spart...m-am ales cu un banc

Share this post


Link to post
@iuzar

Incearca cu ceva polish Turtle Wax Color Back sau GS 27 . Succes .

 

mersic iso, cred ca va trebui sa frec cu ceva abraziv sa scot suprafata aia superficiala de lac patat

Share this post


Link to post
nuu, k alea de 2l ie nashpa rau...

in fine, revenind la treburile noastre, io am patzit la MTz o patzanie: intr'o dimineatza cobor shi vad pe usha din dreapta trosnitura mica (cam cat o moneda de 5mii, f. ushor infundata, de pe care a sarit vopseaua pana la chit - intr'un pct mic parca se vede shi tabla pe sub chit... :( )

crezi ca un WAX d'asta ar putea reface ceva, sau ma duc la bajetzi la service la tinichigerie?? ideea e k nu ash vrea saintru in casco pentru un rht... la anul vreau reducere, dar sa speram ca ma va ajuta shi nevasta'mea in acest scop - ea conduce MTZ'ul..

 

Am si eu cateva mici puncte de acest gen si-ti recomand Turtle Wax ColourShine(creion +ceara) pt culoarea masinii. Nu rezolva complet dar nu mai iese in evidenta. Eu am gasit pt culoarea mea albastra si am dat 350K la un magazin de piese auto.

Share this post


Link to post

aha! multumesc!

sunt curios cat o costa o mica tinichigereala acolo... :?

Share this post


Link to post

Bai baieti incercati SILICON GLAZE de la firma AMWAY

made in USA .

Nu vreau sa le fac reclama dar este un produs exceptional! Nu se comercializeaza in magazine dar se poate gasi f.usor.

Eu sunt f.multumit de el.

Costa in jur de 300.000 si flaconul are 500 ml.

 

p.s dati o cu google ptr.distribuitori sau comanda

Share this post


Link to post
Bai baieti incercati SILICON GLAZE de la firma AMWAY made in USA .

Silicon pe caroserie ? :shock: ala e pentru plasticele de bord !

Share this post


Link to post

Sa stiti ca asa se numeste produsul!

Este polish auto special pentru caroserie!

Documenteaza-te inainte sa vorbesti!!! :-D

Share this post


Link to post

http://www.amwayindia.com/NewFolder/prod_silicon.htm

 

Can be used to clean and polish: appliances, laminated countertops, bathroom fixtures, porcelain surfaces and ceramic tiles, fibreglass and aluminium.

 

Pare sa aiba o gama de utilizare cam prea generica (si masini, si gresie ? :? ).

Share this post


Link to post

Am auzit ca alea de la Amway sunt atat de ecologice incat se si pot bea :lol: Dai cu polish si nu arunci resturile ci le pui la flori.

 

Eu imi dau masina cu polish cam o data pe luna si sunt rupt de spate si de maini.Folosesc un polish unguresc ( Prevent parca se numeste) si vreau acu' sa gasesc un polish la culoare...ca asta-i incolor.

Share this post


Link to post

Ce parere aveti de ceruire? 250.000 este mult pentru operatia asta? Ceruirea se face manual, nu este vorba de cea din spalatorie. Exista un tip din Iasi care se ocupa cu chestia asta si cum am drum pe-acolo ma bate un gand...

Share this post


Link to post

Mie mi se pare foarte ieftin.

La Matiz auzisem de 500-600k iar la masini mai mari ceva mai mult.

Share this post


Link to post
mersic iso, cred ca va trebui sa frec cu ceva abraziv sa scot suprafata aia superficiala de lac patat

 

Ti-as sugera, mai intai, sa dai o tura pe la spalatoriile auto care au un degresant special. De exemplu, pe masina mea am avut urme de vopsea (de la vecinul din parcare) si stropi (multicei si deshi) de asfalt. NU ma intreba cum... Nu ieseau cu nimic. Inainte de a aplica o alta metoda, incearca asa. Este foarte posibil sa se rezolve.

 

 

Daca nu si nu, nu incerca ceva abraziv, e de preferat un colt de carpa muiat in diluant, urmat de polish-ul de rigoare... Nu prea ma pricep... Acu'..vezi si tu... :cadelnita:

Share this post


Link to post
De exemplu, pe masina mea am avut urme de vopsea (de la vecinul din parcare) si stropi (multicei si deshi) de asfalt.  

 

Zi si tu o spalatorie care elimina petele astea ca sunt interesat!

Share this post


Link to post

Salve !

Acum ca vine iarna si vopseaua incepe sa aibe de suferit eu va recomand o ceruire house made.

Cumparati un flacon de ceara din aia italiana ( ajunge cam la 2-3 masini un flacon) Pret approx 200.000 lei .

Spalati masina , lasati-o sa se usuce si apoi cu o carpa aplicati ceara .Lasati 5 min sa se usuce iar apoi cu o alta carpa de bumbac curata , curatati ceara.

Rezultatul( aspect stralucitor, protectie impotriva coroziunii ,sarii, chestii etc ).

Costa putin si faci muschi la maini , dar spre deosebire de polish care practic in timp subtiaza vopseaua pt ca e abraziva ceara nu are efecte negative

Eu dau in fiecare toamna si primavara la toate masinile familiei(2 cielo si 2 maty ) si rezultatul este excelent.

Bafta

Share this post


Link to post
Cumparati un flacon de ceara din aia italiana

Pai zi si cum se cheama exact... eventual si de unde... ca nu m-a facut mama apicultor!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...