Jump to content

Recommended Posts

Se pare ca am nevoie de un set de fise pt Cielo. Din cate am citit pe aici, se pare ca o sa caut "fise Tesla". Am si eu o intrebare. Care este diferenta de pret si de calitate intre "fisele Tesla" si cele originale? In zona Garii de Nord (Bucuresti), mai exact la Radacini, e posibil sa gasesc un set de fise bune?

 

 

Ai grija sa nu iei de la magazinul dupa plevenei (cel de la curte) am luat eu fise de acolo si m-au tinut 8 luni super proste.

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare. dupa ce am schimbat fisele, trebuie sa resetez si calculatorul? bujiile nu le-am schimbat, doar fisele.

astept raspuns. multumesc

Share this post


Link to post
Cine imi spune si mie de unde se pot gasi niste bujii Brisk in prin zona Galatiului?

 

Sa inteleg ca vii de sarbatori aici? Am sa ma interesez, poate gasesc la Ena. Dar acolo totul e la dublu ca pret. Daca esti sambata prin Galati, poate vii si tu, zona Teatrul Muzical.

Share this post


Link to post

Nu vin io, vine un amic. A plecat deja :D

Share this post


Link to post

Are cineva idee unde gasesc in Constanta si nu numai bujii NGK BKR6E-11 ? Daca ati mai folosit aceste bujii mi-ar fi de mare folos ceva pareri.

Share this post


Link to post

Pentru partea a doua a intrebarii:

post-3072-1167400065_thumb.jpg

 

Cumparat azi bujii NGK , dar sunt Made in France, not Korea . Intr-un cuvant, BETON!

 

520.000 = 4 bucati, dar merita. ( aduse la comanda, nu erau pe stoc)

 

lucru confirmat si-ntr-un pm. Eu din pacate n-am gasit, mai caut..

Edited by andy

Share this post


Link to post

Au electrodul de iridium in rest nimic special.

Gasesti dar mai greu pentru ca sunt destul de scumpe si putini cumparatori.

Share this post


Link to post

Am fost sa-mi iau ngk-uri, dar: 1. nu scrie pe pachetu ala nimic de provenienta

2. vad ca nici cutiile nu-s la fel, codu-i acelasi; atasez 2 poze

 

Au fost 56 ron si aduse pe comanda..n-am mai avut cum sa ma uit inainte..

 

Edit: scrie Japan pe partea metalica..

post-439-1176894409_thumb.jpg

post-439-1176894524_thumb.jpg

Edited by andy

Share this post


Link to post

Sunt cele care trebuie.

Share this post


Link to post

Am luat si eu azi NGK BKR6E-11 de la un mic magazinas din Bucuresti. Pe str. Turnu Magurele erau 72 ron setul, in Vitan 84 ron. Le-am gasit mai tarziu pe Nitu Vasile la 55 ron. Le schimba la intalnirea DaewooClub cred.

Share this post


Link to post

Am fost sa-mi schimb bujiile si am gasit 2 destranse aproape de tot, ultima data au umblat cei din service :-W

 

 

Cu ocazia asta sper sa-mi revina si consumul la normal..

post-439-1177052724_thumb.jpg

post-439-1177052750_thumb.jpg

Edited by andy

Share this post


Link to post

Dupa cum se pare trebuie sa schimb si eu setul de bujii! Masina imi da rateuri pe benzen dar mai ales pe gaz! Am scos bujiile in cauza si am observat cu stupoare ca erau acoperite de un grund, smacolina intarita nu stiu cum sa ii spun ceva de genul cum sunt cele din poza!

Care e cauza de au ajuns asa dupa ~5000km, sa stiu ca sa nu patesc si la fel si cu cele noi!

post-5174-1181568703_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Uzura mare a motorului.Cea ce ai pe ele este ulei din motor.

Share this post


Link to post

ce bujii sunt recomandate ptr cielo 1,5 dohc? unele care sa nu creasca si consumul de benzina.

Share this post


Link to post

@Iulyan

Bujii NGK BKR6E-11 sunt cele recomandate pentru Cielor dohc sau Nubira. Acum eu am pe salupa niste Bosch-uri FR-78X, dau un mic tremurat la relanti vizibil pe maciulia schimbatorului si motorul o idee mai galagios, dar ajuta nitel la demaraje. Nu e efect placebo, thanks pentru pont, Ovi. La 1500 de km parcursi le-am facut o verificare si erau aproape neatinse, doar o patina usor verzuie se vedea pe electrozi.

Share this post


Link to post

Salutari, am o nubira II SX din 2002 (16 valve) ... nu ma pricep eu prea bine ... as vrea sa schimb si eu bujiile si fisele, am vazut pe forum ca pt nubira este recomandat NGK BKR6E-11 la capitolul bujii ... oare se potrivesc si la nubire ca a mea? sunt generale ... ? la capitolul fise ce este mai recomandat? poate sa imi spuna si mie cineva daca la nubire ca a mea trebuie schimbat si capacul la delcou odata cu bujiile si fisele? sau si mai bine am asa ceva la masina? mie mi-a zis cineva care are un cielo ca este recomandat sa schimb si capacul de la delcou ... si altcineva mi-a zis ca s-ar putea sa nu am asa ceva ... :scarpin: ... .mentionez ca vreau sa le schimb deoarece imi da pe gaz niste rateuri destul de mari ... mi-a retezat doua cleme de prindere de la cutia filtrului de aer ... pe benzina nu am nici o problema ...

Share this post


Link to post

De ce crezi ca nu s-ar potrivi daca ai citit si astea sunt recomandate. Incearca doar sa iei made in Japan.

In legatura cu capacul de delco, din cate stiu eu tu nu ai asa ceva, deci nu ai ce sa schimbi.

Referitor la fise vezi ce se recomanda aici.

 

Bafta.

Share this post


Link to post

@fbecheanu

Neaparat sa schimbi bujiile, fisele la bujii si sa inspectezi si filtrul de aer. Rateuri in admisie = aprindere defectuoasa. Si nu trebe sa schimbi capacul la delcou ca nu ai. Nubira are ca la Executivul in 16 valve un modul de aprindere electronic, nu se misca nimic in el, deci nu are ce sa se uzeze. Si citeste NEAPARAT tot topicul destinat Nubirei si instalatiilor GPL pentru CNEL (Cielo, Nubira, Espero, Leganza) te va ajuta foarte mult.

Toate bune,

Adi Iacob

Share this post


Link to post

Merci adi, o sa citesc tot topicul despre GPL, si tot forumul ajuta f mult ... ca daca te duci la un mecanic nu iti zice nimeni nik ... vor sa faca bani si atat ... si as mai avea intrebari ... cand ma duc sa cumpar fisele de care trebuie sa cer ... ca am auzit ca se intampla sa iti dea de la magazin niste fise la care cea mai lunga nu se potriveste ... este prea scurta ... am intrat si la topicul despre fise dar am vazut ca se discuta despre Cielo acolo... iar bujii ar fi mai bine daca as lua dalea de GPL sau este bine daca iau pe cele recomandate de daewoo in cartea tehnica a masinii?

Edited by fbecheanu

Share this post


Link to post

@fbecheanu

Fisele sunt identice cu cele de Cielo Executive motor 1.5 16 valve. Sa fie mai scurte nu am auzit sa se intample, la cele cumparate de mine fisa cea mai scurta este de fapt cu 1,5 cm mai lunga decat cea veche. Pe pachet scrie Made in Koreea, fisele sunt gri, Packard, made in SUA. Pe cablul fiselor trebe sa scrie ceva de genul high supression temperature, si vezi ca pot fi si cu firul fisei gri, si tot Packard. Cand le schimbi fa-o cate una odata sa nu le incurci pozitia, si daca ai un aparat de masura pune-l pe impedanta 10 kohmi si masoara comparativ fisa veche si cea noua. La valori cu diferente mai mici de 1 kohm sa stii ca fisele mai merg, nu sunt de aruncat deloc!

Pentru bujii legatura pe privat cu Mircea sau cu Ovi, ce bujii are Mircea si ce gap (distanta intre electrozi) a reglat la ele. Pentru asta trebuie lera, ochiometric is not an option!

Poate cu putin noroc pun si eu GPL in toamna asta, acum centrala de apartament e prioritara.

Mult succes,

Adi Iacob

Share this post


Link to post

Merci Adi! Tot prompt ca de obicei ... sa stii ca m-am apucat sa citesc si topicul de la GPL dar este lung rau ... :wallbanger: oricum am timp la servici ... ca nu am ce face ... cat despre reglaje, eu sunt tare incepator in ale mecanicii si nu am curaj sa ma apuc de asa ceva ... vream sa cumpar fisele si bujiile ca sa o pun la punct si sa scap de rateurile alea pacatoase ... in rest cu componentele respective o sa merg la service sa mi le monteze ... ca nu ma simt instare ... dar ma interesa ca am auzit de la mecanic ca la trimis pe un tip care avea cielo sa cumpere fise si aia de la magazin i-au bagat alt tip pe gat ... parca de logan .. nu mai imi aduc aminte exact ... si la cate ma pricep eu ... nu vreau sa ma pacalesc :scarpin: ...

Multa bafta cu centrala ... omul gospodar isi face iarna car si vara sanie ... , si sa auzim numai de bine

Share this post


Link to post

Exista bujii speciale pentru GPL de la BRISK, care au electrodul de argint si gap-ul de 0,6. Din pacate dau mers nasol pe benzina cu gap-ul asta, iar o data reglate la 1,1, merg bine si pe benzina si pe gpl, dar se uzeaza repede. In momentul de fata am pe masina bujii NGK, ca si cele recomandate mai sus.

Bujiile se inlocuiesc la circa 20.000 km, fisele la circa 40.000 sau mai sus, functie de uzura lor. Inlocuieste intai bujiile cu unele corespunzatoare si masoara fisele, ca fise precum cele originale nu mai gasesti. Apoi, o data ce a ai inlocuit bujiile si eventual fisele, treci pe topicul de gpl :P si regleaza pe analizor GPL-ul, sa ai un raport optim de admisie. Dupa bujii si fise, amestecul sarac este urmatoarea cauza a rateurilor.

Share this post


Link to post

Am fost aseara in Craiova la magazinul de piese auto al lu' Daewoo cica este singurul magazin al lor din tara ... nu dealer... si mi-au dat, cica, bujii si fise de prima echipare a Nubirei ... bujiile sunt NGK si fisele parca Packard scrie pe ele ... ca pe cutia lor nu m-am chinuit sa mai citesc ... abia astept sa le pun pe masina si va dau de veste cum merge ... am fost cu masina la revizia de GPL de la 1000 Km si mi-au zis ca intai sa schimb chestiile astea si apoi sa merg la ei la reglaj ca nu are rost sa imi faca revizia gratuita acum si apoi dupa ce le schimb sa imi mai faca o data cu bani ... si dupa ce le schimb o sa vad daca m-au pacalit cei de la magazin si nu sunt la fel ca alelalte ... dar poate ca le-a schimbat si fostul proprietar al masinii si pot sa ma insel eu si sa ii acuz degeaba ... oricum ieri am schimbat, pe drum, filtru de aer, si apoi, cand am venit de la craiova am stat in spatele unui tractor ca nu puteam depasii si a dat iar un rateu de a scuipat garnitura de la filtru de aer deci numai cu filtru de aer schimbat nu se rezolva problema desi se simte o diferenta mare ... parca trage mai bine si motorul parca este mai silentios ... Si pt cine vrea sa stie niste preturi si poate puteti sa faceti comparatie cu dealerii daewoo pe mine ma costat bujiile fisele si filtrul de aer 160 RON cu garantie 24 de luni. Daca vreti detaliat pe produse pretul maine va pot spune ca astazi nu am factura la mine ...

Share this post


Link to post

Am cautat de am innebunit azi prin bucuresti bujii ngk...NICI UN MAGAZIN NU ARE...puteti spune mai detaliat care magazin de pe nitu vasile sau turnu magurele au asa ceva?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...