Jump to content

Recommended Posts

1. Conform catalogului NGK sunt acceptate ca inlocuitoare ale modelului BKR6E-11.

2. Cauta echivalente in cataloage.

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Buna ziua, am citit topicul, insa am o nelamurire...Am un Cielo Executive, GPL fabrica, an 2005, cod motor A15SMS, nu stiu ce bujii sa aleg. Mentionez ca merg mai mult pe GPL. Ovi spunea ceva de M240... NGK BPR6ES merg bine si pe GPL?

 

Ms

Share this post


Link to post

Vezi ca exista bujii speciale pt masinile care merg pe GPL. Cele de la NGK au in coada denumirea LPG, nu pot spune cu siguranta ca asta e codul corect dar cred ca este BPR6EIX LPG. Mai gasesti si de la alte firme, tot speciale pt GPL.

Share this post


Link to post

De unde ai comandat?

 

Share this post


Link to post

King Auto...100 lei bucata, fise Tesla 90 lei...sunt disperat, imi da rateuri pe admisie...doar ce am schimbat carcasa filtrului de aer. Nu gasesc remedierea, incep cu bujiile si cu fisele...

Share this post


Link to post

Salut...nici nu stiu sincer daca scriu unde trebuie dar am mai avut probleme si am fost indrumat...in fine...Despre rateuri este vb'a ;unul si altul isi da cu parerea dar mai rar 2-3 la fel...cand accelerez...imi da rateu...sau da sa se inece..si clar nu mai are vlaga'n ea... nici nu stiu daca explic cum trebuie,,,imi cer scz,in fine am schimbat fisele ca am avut probleme cu una din ele ,se deteriorase...am cumparat set-ul le-am schimbat...totul bine...acum incepe iar sa-mi faca figuri...pnm...multi spun ca de la bujii...am bujii boch cu 3 electrozi...am avut cu 4 dar nu am mai gasit si vanzatorul le'a recomandat pe astea care le am...pnm...nu ma pricep clar...asa ca am acceptat pana sa am probleme cu fisa aceea.,..a fost totul bn...m-am uitat la ele si sunt curate...sa fie alta problema?



Scz am uitat sa mentionez am cielo din 99 nu scrie nexia...dar este modelul hatchbag. in 5 usi. nu am avut probleme cu ea...motor standard...

Share this post


Link to post

King Auto...100 lei bucata, fise Tesla 90 lei...sunt disperat, imi da rateuri pe admisie...doar ce am schimbat carcasa filtrului de aer. Nu gasesc remedierea, incep cu bujiile si cu fisele...

 

Enorm au costat bujiile... nu era obligatoriu sa iei Laser Line, codul pe care ti l-am dat eu erau pt bujii clasice, dar bune si probabil te costau maxim 100 lei toate 4. Nici macar pe Iridium nu am dat atat de mult...

 

Salut...nici nu stiu sincer daca scriu unde trebuie dar am mai avut probleme si am fost indrumat...in fine...Despre rateuri este vb'a ;unul si altul isi da cu parerea dar mai rar 2-3 la fel...cand accelerez...imi da rateu...sau da sa se inece..si clar nu mai are vlaga'n ea... nici nu stiu daca explic cum trebuie,,,imi cer scz,in fine am schimbat fisele ca am avut probleme cu una din ele ,se deteriorase...am cumparat set-ul le-am schimbat...totul bine...acum incepe iar sa-mi faca figuri...pnm...multi spun ca de la bujii...am bujii boch cu 3 electrozi...am avut cu 4 dar nu am mai gasit si vanzatorul le'a recomandat pe astea care le am...pnm...nu ma pricep clar...asa ca am acceptat pana sa am probleme cu fisa aceea.,..a fost totul bn...m-am uitat la ele si sunt curate...sa fie alta problema?

 

Scz am uitat sa mentionez am cielo din 99 nu scrie nexia...dar este modelul hatchbag. in 5 usi. nu am avut probleme cu ea...motor standard...

 

In afara de fise si bujii, la aprindere mai ai si delco-ul care trebuie verificat. Cauta pe forum detalii despre aprindere si delco, ce ai de verificat si schimbat.

Share this post


Link to post

Baieti, va rog sa ma ajutati. Am achizitionat bujiile si fisele. Am inteles cum se face resetarea ECM+initializarea IAC, insa nu stiu daca o fac pe GPL sau pe benzina. HEEELLLLPPPP !!!!

Share this post


Link to post

Pe benzina si apoi trebuie sa refaci mapa gpl (ca sa se suprapuna exact peste cea de benzina).

 

Masina trebuie sa mearga bine pe benzina si numai apoi eu zic sa te ocupi de mapa gpl.

Edited by Johnny_L

Share this post


Link to post

Ieri am montat si eu pe masina NGK BPR6ES Corea. Ca o prima impresie motorul toarce linistit la relanti, usor mai silentios in turatii de mai mari, totusi parca o idee mai puturos fata de perioada in care aveam bujiile vechi (Champion RN9YC); nu mai are acel ''zvac'' ce il avea cand piscam mai brusc pedala de acceleratie. Ca si consum, nu am vazut modificari.

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Cele originale am impresia ca sunt undeva pe la 80-100lei bucata, daca gasest altceva mai ieftin mai bine nu cumperi.

 

Avem masini de 1000E si cumparam bujii de 100E setul,ala cu S600 cred ca da pe bujii 10 000E :shocking: .

Forumul asta cred ca ar trebui sa ajute la optimizarea cheltuielilor.

Iata ce spune "Alezz :in legatura cu bujiile de 100lei bucata:

"""Pai eu merg la servici cu RATBul in special tramvaiul 25, cu 30 lei/luna ma scot super bine la bani. Am ture care la ora 05:30 trebuie sa fiu la datorie si nu ma mai plang. Nu mi-e rusine sa circul cu transportul in comun, nu fac parte din cei care o ard la semafor in trafic singuri in masina. Ca un fapt inedit, cand ies de la servici de la statia cu Dedeman(DrTaberei) pana la Razoare nici o masina din trafic nu ajunge inaintea tramvaiului pe sectorul asta de drum. Stau ca prostii la semafoare si tramvaiele trec tun pe langa ei.""""

De cand s-a inventat tramvaiul sunt ce-l mai tare :banana:

Edited by florinellll
  • Like 1

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Fiecare isi pune pe masina ce doreste, mie personal imi place ca masina sa functioneze bine.

Calculul pret/performanta si-l face fiecare om in parte in functie de posibilitati.

 

Intr-adevar, pretul ala pare putin exagerat, restul comentariului il consider rautacios si prefer sa il ignor.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Colegul a fost indrumat si a dat 400lei pe set aiurea , deoarece nu a rezolvat problema.

Comentariul cu :"""Stau ca prostii la semafoare""" nu este a-l meu.

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

King Auto...100 lei bucata, fise Tesla 90 lei...sunt disperat, imi da rateuri pe admisie...doar ce am schimbat carcasa filtrului de aer. Nu gasesc remedierea, incep cu bujiile si cu fisele...

 

Ciao! Am un Cielo euro 3 model 2007 motor A15SMS. Am avut aceleasi probleme cu rateurile in mers, in special dupa ce se mai incalzeste motorul. La accelerare masina tinde sa se opreasca, merge "in shuturi", la o accelerare mai puternica pare sa mearga ceva mai bine apoi da rateuri care duc la sarirea capacului filtrului de aer, asta in caz ca nu se sparge carcasa. Problema principala: bobina de inductie(electronica) defecta. Am inlocuit bobina si fisele de bujii (la service Grand Garage - acum desfiintat) si nu am mai avut probleme de atunci.

Share this post


Link to post

-Daewoo cielo
Motor 1,5 SOHC :BOSCH WR8DC ; CHAMPION RN9YCC ; NGK BPR6ES (toate cu distanta la electrod de 0,8 mm )

Edited by Salex

Share this post


Link to post

sunt valabile si pt cielo 96 motor 1.5 sohc 8v ?

Share this post


Link to post

Da sunt valabile! eu am pe Cielo 96 GLE, bujii NGK BPR6ES.

Share this post


Link to post

Am Beru Ultra Z20 , speciale pt gaz. Pana acum (10k km) absolut ok.

Edited by alexinno

Share this post


Link to post

Salut,

Urmeza sa-mi schimb si eu bujiile la cielo-ul meu si vreau sa stiu daca fac o alegere buna cu NGK cele la 105lei mentionez ca eu nu am LPG pe masina!

Si acum sa va intreb pe voi acele bujii se potrivesc pe cielo-ul meu an 2006 1.5 8v euro 3 cod motor a15sms? si mai doresc sa-mi spuneti daca motorul meu are aprindere electronica sau delcou!

post-33757-0-81855700-1378542119_thumb.png

post-33757-0-68044700-1378542129_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Prima data puteai sa cauti pe google pentru ca iti gaseai raspunsul... de, lenea e mare.

Sa nu zici ca sunt rau... hai sa-ti raspund:

- motorul tau A15SMS are aprindere electronica, fiind un motor foarte bun care se regaseste si pe Lanos

- daca nu ai GPL, de ce vrei tu in mod special bujii pt GPL ?! mare Ti-e gradina... NGK BPR6ES si gata, in lista pusa de tine era 14 Ron una. Le schimbi la timp si aia e.

 

In concluzie nu faci o alegere buna... iar un sfat, vino cu picioarele pe pamant !

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...