Jump to content

Recommended Posts

Distanta intre electrozi intr-adevar este foarte importanta - nu este rau numai distanta prea mare ci si prea mica ... verificat pe propria "piele" in cazul al doilea

Share this post


Link to post

 Ieri am vazut la un Logan bujii cu 4 electrozi...Am cautat si pentru Nubira mea dar nu am gasit...Exista? [-O< [-O<

Share this post


Link to post

Acum stiu ce sa caut.Multumesc mult KumKum :)

Share this post


Link to post

Pentru Nubira de 1.8 singurele bujii cu 4 electrozi pe care le vei gasi sunt intr-adevar Bosch Super 4 (cod produs 0 242 222 505).

 

Pentru motorul de 1.6 se gasesc Beru Ultra X (2335601), Beru Ultra X Platin (2335906) si Bosch Super 4 (0 242 232 502).

 

In cazul in care ai GPL nu cred ca exista bujii cu 4 electrozi care sa-ti fie recomandate.

Share this post


Link to post

Beru Ultra X Titan nu sunt doar bune, sunt excelente si vorbesc in calitate de utilizator al acestui tip de bujie (am varianta cu 1 electrod). La Cielo imediat dupa montare mi-au redus consumul extraurban cam cu 1 litru. Inainte foloseam NGK BKR6E-11.

Desigur, si pretul lor e pe masura (peste 50 RON bucata) dar din punctul meu de vedere merita, mai ales ca reduc consumul si sunt garantate 60.000 km.

Exista o versiune a produsului cu un singur electrod compatibila si la motorul de 1.6 de Nubira.

Share this post


Link to post
10000000.gif Pai beru ultra x titan sant si mai eftine depinde pentru ce masina vreti ... de la 20 lei bucata pana la 50 lei bucata uitati lista din care sa alegeti si va duceti cu seria la magazin http://www.kauflux.d...y_2035309_1.htm rolleyes.gif Edited by Salex
Citare inutila a postarii anterioare.

Share this post


Link to post

Nu mai cita, inutil, postul anterior! Foloseste "Add reply" din josul paginii.

Share this post


Link to post

Zilele astea mi-am schimbat bujiile pe care le aveam (Champion) cu unele Beru Ultra cu 3 electrozi si pot sa spun ca se simte diferenta, motorul parca ''toarce'' altfel.rolleyes.gif

Edited by laurentiu NT

Share this post


Link to post
Zilele astea mi-am schimbat bujiile pe care le aveam (Champion) cu unele Beru Ultra cu 3 electrozi si pot sa spun ca se simte diferenta, motorul parca ''toarce'' altfel.rolleyes.gif

 

Ce cod aveau bujiile champion date jos? cand erau noi cum s-au comportat?

 

In alta ordine de idei: A auzit careva despre bujii NGK BPR6ES cu rezistenta anti bruiaj? ce rol are?

 

In final vreau un sfat: Cielo, euro 3, gpl fabrica, 60 mii km. Ultimele bujii folosite au fost NGK BPR6ES, made in France. Au fost OK dar nu m-au impresionat( acum o saptamana era sa ma faca un matiz la plecarea de la semafor - masina fiind pe gpl atunci). Ovi_jer recomanda Bosch WR8DC si NGK BPR6ES. Cineva spunea odata ca pentru mersul pe gpl sunt bune Champion. In locul meu, voi ce-ati alege? Merg mult pe gpl.

MUltumesc!

Edited by thunder

Share this post


Link to post

Pentru cazul in care folosesti masina cel mai mult pe GPL, marii producatori fac si bujii dedicate alimentarii cu gaz. Uite cateva exemple pentru Cielo SOHC:

- BERU Ultra 14 R-7 DU (COD 0002335701)

- NGK LPG Laser Line 2 (COD 1497)

- BOSCH Double Platinum WR7KI33S (COD 0 242 236 576)

Champion sau Denso nu fac bujii speciale pt GPL, dar vor functiona intr-un fel sau altul si cele normale.

Share this post


Link to post

UNDE LE GASESC SI CAT M AR COSTA,,,SI EU TOT PE GAZ IL AM ..UN SOHC DIN 97 CIELO BEJ CASMIR,,,,,,

MULTUMESC

Share this post


Link to post

Nu am catalog de preturi sa-ti spun cat costa, dar te duci la orice magazin mai serios de piese si intrebi. Daca nu au pe stoc, le dai numele si codul piesei si le ceri sa faca comanda la importator.

Share this post


Link to post

@thunder:

 

Nu mai stiu exact ce cod aveau , dar o sa ma uit cu prima ocazie.De comportat s-au comportat destul de bine , mai ales ca le-am schimbat la 25000km.Mentionez ca nu am gaz pe masina.

Edited by laurentiu NT

Share this post


Link to post

Preturi bujii in Craiova:

- BERU Ultra 14 R-7 DU (COD 0002335701) - 13 lei/buc.

- NGK LPG Laser Line 2 (COD 1497) - 380lei/set 4

- BOSCH Double Platinum WR7KI33S (COD 0 242 236 576) - 60 lei/buc.

 

Fiecare alege, ... dupa buzunar.

Edited by thunder

Share this post


Link to post

Revin cu impresii dupa ce am montat bujii BERU Ultra 14 R-7 DU - 13 lei/buc., speciale pentru gpl. Cum se comporta? La fel ca si NGK BPR6ES care nu sunt pentru gpl si care aveau 23 mii cand le-am schimbat. Concluzia: cumparati bujiile recomandate de cunoscatori. Prietenii stiu de ce.

Share this post


Link to post

As dori sa schimb si eu bujiile si fisele pe a mea nubira 2 ca nu cred `ca in cei 35000 km au suferit vreo schimbare. ma gandeam la NGK Iridium sau denso Iridium Beru Ultra X titan . Trebuie sa schimb deasemenea si fisele? Unde sa caut ? astept sfaturi

Share this post


Link to post

avem pe cineva care vinde bujii NGK IRIDIUM ... as fi interesat de 4 buc pt cielo gle an1999. merci astept un replay!

 

post-22172-12662270083_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu cred ca bujiile cu Iridium fac vreo diferenta la masinile Daewoo.

Share this post


Link to post

Eh, fac ce fac si pe celelalte, rezista de 3x mai mult.

Share this post


Link to post

Si costa de 4 ori mai mult cumparate de la necunoscuti (160RON/4 bucati pe daciaclub.ro). Oare cat costa in magazin? Cum zicea si thunder, cumparati bujiile recomandate de producatori, prietenii stiu de ce :D .

Share this post


Link to post

Am cumparat bujii pentru jucaria mea desi celealte au doar 18000km. In cutii GM se afla Bosch cu 2 electrozi de masa. 18 lei bucata la mag de pe crizantemelor-care e acelasi cu cel din timpuri noi si cu cel de la apaca.

 

 

Share this post


Link to post

Vreau si eu sa-mi schimb bujiile la Nubira II si am sunat la Radacini Pleveni si mi-au spus ca pretul este de 80 RON.

E scump, ieftin ?

Share this post


Link to post

Am montat si eu BOSCH super 4 (4 electrozi). Ca prime impresii afecteaza relantiul (oscileaza) se vede o usoara imbunatatire pe ture joase, pe ture inalte nici o schimbare. er total, motorul este mai "elastic" (exceptand relanti-ul dubios) si mai prompt la acceleratie.

 

Inca sunt in dubii daca revin la ngk bkr6s. Motor 1.5 DOHC.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...