Jump to content

Recommended Posts

Intrebarea era retorica. Ma indoiesc de existenta unor bujii ce literalmente maresc puterea motorului. :) Voi ?

Share this post


Link to post

Fraza asta :

 

"Benefits of improved ignition/combustion include better fuel economy, increased power/acceleration and especially better throttle response."

 

trebuie inteleasa prin prisma asteia :

 

"It's worth noting that spark plugs can't increase the potential power that an engine can generate but a more efficient spark will provide more efficient combustion and associated performance and economy benefits. "

 

Pentru ca parca vad ca maine-si cumpara toata lumea bujii cu iridium ca sa aiba motoare mai puternice. :)

Edited by Bolt

Share this post


Link to post

In general, bujiile obisnuite scad puterea motorului. Designul special la electrozi poate genera o aprindere mai rapida si mai completa a amestecului, deci, un plus de putere in raport cu altele, motiv pentru care sunt folosite la racing si nu le gasiti prin magazine. Materialul din care sunt facute aduce doar rezistenta in timp, altceva nu. Platina si iridium sunt materiale mult mai rezistente (de vreo 4-6x), dar si mult mai prost conducatoare decat cuprul si argintul (de vreo 38-40x). Asa ca, nu exista bujia ideala si nici cea universala, exista doar bujii ieftine si bujii scumpe, iar pretul tine de durata de functionare.

Share this post


Link to post
Este pe coltul cu strada paralela cu Matasari. E chiar intr-o intersectie cu semafor, alta nu e.
Atunci nu poate fi decat Matei Voievod colt cu Agricultori, acum ma duc la ei !

Share this post


Link to post

semi :o fftopic:

Am fost la oameni, mi-au dat preturile pentru bujii ( 36 ROn ) respectiv fise ( 88 RON ) si dupa ce le-am confirmat ca le iau au dat la randul lor comanda la depozit... sau ceva. A ramas sa na sune in 30 min sa ma cheme la montaj. M-au sunat in 1 ora si ceva si m-am dus. Colegul de la montaj si-a facut treaba dupa care ... surpriza mergea motorul de am zis ca sare prin capota. In teste succesive am descoperit impreuna cu serviceistul ca 2 bujii ( noi - puse de el ) stateau de geaba pe acolo, nu se intampla nimic daca le scoteai fisele. Motor in 2 timpi facusem :P . S-a dus si a verificat pozitionarea fiselor pe calc, a revenit , le-a rearanjat si a fost OK. Si pentru toata balbaiala asta mi-a cerut 35 RON ( IMENS ) .

In timp ce eu va tin de vorba aici descarc pozele cu bujiile

Concluzia : daca vrei sa cumperi piese de la ei se misca repejor. NU face service la ei ! sunt AFONI !

 

LE : parca se simte ceva mai bine la relanti dpdv al tremuratului, nu cu mult . NU stiu cum trage ca n-am avut unde sa dau in ea dar SIGUR face zgomot mai mare motorul... ceea ce ma nedumereste. O bujie era cam nestransa inainte asa ca o sa urmaresc deasemenea si consumul de azi inainte .

post-3313-1169042602_thumb.jpg

post-3313-1169042613_thumb.jpg

post-3313-1169042627_thumb.jpg

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Pe cielo dohc le-am schimbat 15 mii, le-am gasit prin balcon:

post-1549-1169245570_thumb.jpgpost-1549-1169245663_thumb.jpg

Le donez daca le vrea cineva :)

Share this post


Link to post

@Cumnatu: Sincer, eu nici nu stiam ca aia au service. Ti-am recomandat doar magazinul. :-

Share this post


Link to post

Si pentru asta iti multumesc, am cumparat rpd si am invatat neste chestii.

Share this post


Link to post

As incerca niste AC Delco cu 3 electrozi de masa ca NGKurile care le am pe masina au crapat la propriu...

Share this post


Link to post

In cati km?Ce s-a intamplat mai exact la bujii?

Share this post


Link to post

NGK BPR6ES partea de sus de ceramica s-a crapat la toate bujiile nu stiu de ce ca abia au trecut de 20.000km mai precis 23.000 ca sa nu mai zic ca din nou s-a rupt fisa cea mai lunga...

Share this post


Link to post

Pentru ca se schimba obligatoriu la 20k km :)

Share this post


Link to post

Cumparat si montat ieri bujii Bosch FR78 cu patru electrozi de masa, recomandati pt. motorul A16DMS pe un pdf descarcat de pe site de la ei. Gap-ul nu am putut sa-l masor, e normal ca nu pot sa bag lera ca sunt elecrozii roata, dar ochiometric se vede ca sunt lucruri de calitate. Pret 60 ron setul, la dealer Bosch in Buzau, deci se exclud facaturile. Dupa reset si idle learn am plecat out of town pentru invatarea ECM cu noile bujii, si nu am observat mare schimbare. Surpriza a venit a doua zi, cand m-am intors acasa de la tara. Tragea masina si urca in ture de sa nu o mai recunosc, ajungea f. repede la 3000-3500 ture, doar cu un varf de pedala, chiar si in vitezele superioare. Abia reuseam sa o tin la 100-110 km/h pe drum national, fugea ceva de speriat, si nu ma consider talpa de plumb.

Am ales Bosch si nu NGK datorita faptului ca 5 din 6 importatori de piese auto nu auzisera macar de NGK! Au verificat pe formularele lor de comenzi online si nu regaseau macar marca, daramite codul! Nasha oras de provincie,cred ca o sa iau leg. cu espero16v sa ma mai orienteze cu magazinele de piese auto. Dupa o tzeapa cu Beru Ultra si chinuiala cu vechile NGK-uri, acum sunt multumit. Are un fin tremurat la relanti, care il avea si cu celelalte 2 seturi de bujii, dar acum nu mai dardaie la o accelerare pe loc fina intre 1500-2400 rpm ca inainte.Atasez fisierul pdf de referinta:

bosch_spark_plug_guide_official.pdf

Share this post


Link to post

N-au auzit acei 5 din 6 importatori de bujii NGK ?

Inseamna ca importa paste fainoase.

La mine, intr-un oras ceva mai care ca o comuna, din 8 magazine in care am fost, 7 aveau NGK-uri pe stoc iar al 8-lea tocmai le terminase.

Edited by Bolt

Share this post


Link to post

La mine in oras este la fel : orice magazin care se respecta are bujiile cu pricina sau, in cel mai rau caz, ti le aduce pe comanda in 24 de ore.

Share this post


Link to post

Eei, se gasesc ele si-n Buzau bujii NGK la orice pas dar asa-i cand patronul nu are pe stoc si te prinde ca nu prea stii despre ce-i vorba, face tot posibilul sa-ti dea ce are. O fata lunga, mirata si gata. :)

Share this post


Link to post

Intotdeauna patronii recomanda cea ce au pe stoc si nevandut de ani de zile :)

Share this post


Link to post

Posibil si cum ziceti voi, da astia nu au incercat sa-mi recomande nimic ca nu le-am dat ocazia s-o faca. Daca incercau nu pierdeau nimic, dar probabil au mirosit ca eram chitit pe bujiile respective. Acuma, ramane de vazut cat de bune sunt in timp Bosch-urile achizitionate de la dealer. Daca nici la magazinul Daewoo nu am gasit...tipul de acolo vroia sa-mi dea bujii Champion pentru Cielo OHC! Cand am plecat la cumparaturi, am studiat si alte compatibilitati ale motorului A16DMS cu alte bujii. Ovi, parca astea sunt bune la GPL? Nu sunt sigur, ca nu am GPL si nu am aprofundat problema in sine. Ah, sorry pentru dublarea postului, thanks pentru remediere.

Share this post


Link to post

Nu sunt bune pentru gpl.

Bujiile astea o sa te ajute un pic la demaraje dar o sa creasca trepidatiile la relanti.

Share this post


Link to post

Sal,

Mi-am luat si eu NGK BPR6E speciale pt. cielo sohc din augsburg cu 30 ron setul.

Sunt superrr.

Share this post


Link to post

Se pare ca am nevoie de un set de fise pt Cielo. Din cate am citit pe aici, se pare ca o sa caut "fise Tesla". Am si eu o intrebare. Care este diferenta de pret si de calitate intre "fisele Tesla" si cele originale? In zona Garii de Nord (Bucuresti), mai exact la Radacini, e posibil sa gasesc un set de fise bune?

Share this post


Link to post

Cine imi spune si mie de unde se pot gasi niste bujii Brisk in prin zona Galatiului?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...